Αναπαραγωγή Βγηκε ο πρωτος νεοσσος

Μπράβο, να σου ζήσει, με το καλό και τα επόμενα! Ναι συνέχισε στους σπόρους όμως και μικρή ποσότητα. Για τους νεοσσούς δίνε αυγό και αυγοτροφή. Βάζε την αυγοθήκη κοντά στην φωλιά μην τους τρώνε τα χιλιόμετρα. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να μια Φότο από το μικρουλι. Απο τι βλέπω το τάισαν γιατί φενετε κίτρινο στο λεμό. Αύριο περιμένω και το αλλο

Τι μπορώ να βάλω στον νέοσσο για να μην κριονι;
 

Συνημμένα

  • IMG_20160201_072323-768x1024.webp
    IMG_20160201_072323-768x1024.webp
    39,7 KB · Προβολές: 112
Μετά από ποσες μέρες δεν υπάρχει κίνδυνος για τι αν θα ζήσει;
 
Μετά από ποσες μέρες δεν υπάρχει κίνδυνος για τι αν θα ζήσει;
Μεχρι τον απογαλακτισμο δεν εφησυχαζουμε ποτε. Ουτε και μετα απο αυτον, αλλα το πιο κρισιμο σημειο ειναι μεχρι τοτε. Φυσικα με μεγαλυτερη κρισιμοτητα τις πρωτες ημερες.
 
Κάθε μέρα στα μωρά είναι όφελος. Σίγουρα μετά τις πρώτες 10 μέρες είναι ήδη αρκετά αναπτυγμένο. Ωστόσο όσο είναι μικρά, ακόμα και λίγων μηνών είναι ευάλωτα και θέλουν προσοχή.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντησης σας. Θέλω να πάρω κρέμα. Γίνετε μια να το δινω εγώ κρέμα και μια οι γονείς το σπόρους ή πρεπει να το δινω να συνέχει εγώ να τρώει;
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντησης σας. Θέλω να πάρω κρέμα. Γίνετε μια να το δινω εγώ κρέμα και μια οι γονείς το σπόρους ή πρεπει να το δινω να συνέχει εγώ να τρώει;
Προτεινω να αφησεις τους γονεις να κανουν το εργο τους και να μην τα ενοχλεις. Σιγα σιγα οταν απογαλακτιστουν μπορειτε να χτισετε στη σχεση σας.
 
Γίνετε μια να το δινω εγώ κρέμα και μια οι γονείς το σπόρους ή πρεπει να το δινω να συνέχει εγώ να τρώει;
Μην μπεις σ' αυτήν την διαδικασία πριν τα μωρά ξεπεράσουν τις 25 μέρες τουλάχιστον, ν' αποκτήσουν αντισώματα. Μόλις αποκτήσουν κάποιο όγκο, μπορείς να τα βγάζεις κανένα 5λεπτο να τα χαΪδεύεις (με καθαρά χέρια). Όταν μεγαλώσουν τους δίνεις κάτι ελάχιστο αν θέλεις συμπληρωματικά.
Για περισσότερα διάβασε το σχετικό άρθρο και προπαντός μην βιάζεσαι.
https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα συμφωνήσω με όσα σε συμβούλεψαν η Μαρία και η Μιράντα μιας και είναι η πρώτη σου αναπαραγωγή μετά απο αρκετή προσπάθεια κι αποτυχίες. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις τίποτα. Παρόλα αυτά η αλήθεια είναι ότι αν τα πουλάκια δεν έχουν ταιστεί με σύριγγα ως την 25η μέρα μετα δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα να ανοίξουν το στόμα τους. Εαν τα πιάνεις κάθε μέρα για λίγα λεπτά, ακόμη και 2-3 φορές μέσα στην ημέρα θα μεγαλώσουν απόλυτα ήμερα. Τις πρώτες ημέρες καλό θα ήταν να φορούσες γάντια μιας χρήσης κι αφού βγάλουν τα πρώτα φτερά μπορείς και με καθαρά χέρια, στεγνά και ΠΑΝΤΑ ζεστά, ποτέ κρύα.
 
Αυτό θα κανω. Πριν λίγες ώρες βγήκε και ο δεύτερος νεοσσός. Είναι μικρουλι και τα δύο. Θα ανεβασω αυριο Φότο από τα μικρά
 
Αυτό θα κανω. Πριν λίγες ώρες βγήκε και ο δεύτερος νεοσσός. Είναι μικρουλι και τα δύο. Θα ανεβασω αυριο Φότο από τα μικρά
Παναγιώτη, να χαιρεσαι τα μικράκια σου. Εχε λίγο το νου σου με το φλας. Χωρίς να ειμαι σιγουρος, θεωρώ οτι σε αυτην τη φάση, ειδικα σε μια κλειστή φωλιά, το φλας μπορεί οχι μονο να ταράξει τη θηλυκια, αλλα και να βλάψει την όραση των νεοσσών, παρά το γεγονός οτι έχουν κλειστά ακόμα τα ματάκια τους.
 
Να και τα δύο

Πήρα αυτήν την συσκευασμένη τροφή. Τιν γνωρίζει κανένα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20160203_155322-600x800.webp
    IMG_20160203_155322-600x800.webp
    41,3 KB · Προβολές: 71
  • IMG_20160203_155420-768x1024.webp
    IMG_20160203_155420-768x1024.webp
    38,9 KB · Προβολές: 70
  • IMG_20160203_155428-600x800.webp
    IMG_20160203_155428-600x800.webp
    35 KB · Προβολές: 66
Να σου ζήσουν!
Κάπου την έχω δει, δεν την έχω δοκιμάσει, φαίνεται πολλά υποσχόμενη έχει και τις βασικές βιταμίνες ως πρόσθετα απ' ότι βλέπω.
 
Back
Top