Φροντίδα Βιβλιοθήκη - ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredie

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
33
Πόλη
Χαϊδάρι
Με 150 ευρω και λιγη δουλεια εφτιαξα αυτη την κλουβα την οποια την εχω τωρα στην αυλη και αργοτερα θα την βαλω μεσα [απο Νοεμβριο στο σαλονι ] . Η προσοψεις ηρθαν με το ταχυδρομειο και θα μπορουσαν να ειναι 5 αλλα ενα δευτερο ραφι ειναι πολυ χρησιμο και θεωρησα υπερβολη 5 ζευγαρωστρες. Οι αρμοι εχουν μεσα και εξω θερμοκολληση και οι προσοψεις στερεωθηκαν με γατζακια γαμα βιδωτα που με δυο κινησεις ελευθερωνουν οποια προσοψη θελω για καθαρισμα. Διαστασεις οροφου 80-30-30 . Υψος κλουβας 2μ.
 

Συνημμένα

  • 25-06-09_2019.webp
    25-06-09_2019.webp
    28,9 KB · Προβολές: 743
πολύ καλη η κατασκευη σου, αλλα μπορουσες να αφησεις απο κατω μια σχισμη για να βαλεις συρταρι!
 
Παρελειψα να σας γραψω οτι καθε προσοψη εχει 1 εκατοστο κενο στο κατω μερος για συρταρι καθαρισμου και στην φωτογραφια ειναι χωρις τα συρταρια.Αν κανεις ζουμ στην φωτογραφια φαινεται το κενο.
 
Το καθαρισμα ειναι πολυ ευκολο.Αν θελεις βαζεις το χωρισμα με τα πουλια στην μια πλευρα και καθαριζεις την αλλη η τα βαζεις σε αλλο οροφο βγαζεις την προσοψη με 2 κινησεις για γενικο καθαρισμο - απολυμανση η οτι αλλο θελεις να κανεις.
 
Φώτη συγχαρητήρια για την κατασκευή είναι εξαιρετική σου εύχομαι να την χαρείς. Πιστεύω πάντως φίλε ότι το κενό που έχεις αφήσει κάτω από την πρόσοψη είναι πολύ μικρό και θα σε δυσκολέψει. Το κενό αυτό θα έπρεπε να είναι τουλαχιστον 4 πόντους. Εάν το ταψί σου είναι πολύ ρηχό θα έχεις πρόβλημα με την διασπορά των σπόρων, άμμου, πούπουλων κλπ., πρόβλημα που μπορεί να γίνει ιδιαίτερα οξύ. Ρίξε μια ματιά παρακάτω αν θέλεις:

https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκεύη-Συστοιχίας-κλουβιών.118/
 
Θα μπορουσες ισως να μετακινησεις τα ραφια και τις προσοψεις λιγο πιο κατω αν γινεται ωστε να χωρεσουν ψηλοτερα ταψακια.
 
Παρελειψα να σας γραψω οτι καθε προσοψη εχει 1 εκατοστο κενο στο κατω μερος για συρταρι καθαρισμου και στην φωτογραφια ειναι χωρις τα συρταρια.Αν κανεις ζουμ στην φωτογραφια φαινεται το κενο.

Φώτη ένας πόντος κενό δεν φτάνει για να περάσει ούτε ο πάτος του συρταριού, καλά-καλά.
Πού θα μπεί υλικό καθαριότητος; Μόλις πατήσουν τα πουλάκια κάτω, παίξουν και πεταρίσουν
κάπως ποιο έντονα, όλο το υλικό θα σκορπιστεί έξω. Εκτός αν έχεις σκεφτεί κάτι άλλο για μπροστινή κάλυψη. Επισυνάπτω δυό φωτό απο τις ζευγαρώστρες που τελείωσα προ καιρού
περισσότερο για να σου πώ οτι ακόμη και με τέτοια συρτάρια ένα μέρος του υλικού καθημερινά είναι έξω, στο πάτωμα.
 

Συνημμένα

  • PICT1221.webp
    PICT1221.webp
    63,2 KB · Προβολές: 396
  • PICT1222 copy.webp
    PICT1222 copy.webp
    52,1 KB · Προβολές: 344
Εχετε δικιο το κενο δεν ειναι οσο θα ηθελα να ειναι ομως δεν εβρισκα ταψακια στις διαστασεις που ηθελα και εφτιαξα μονος μου και με δυσκολεψαν αρκετα τα εβαλα προσωρινα και ετοιμαζω αλλα απο φυλο αλουμινιου. Ξερει καποιος αν το αλουμινιο εχει επιδραση στα πουλια;
 

Συνημμένα

  • IMG_0438.webp
    IMG_0438.webp
    32,6 KB · Προβολές: 253
Εγω παντως φιλε προτιμησα να βαλω σχαρες κατω και να αφησω και 10 εκ κενο για ευκολο καθαρισμα και στις προσωψεις αφησα 1εκ κενο (δηλ. αντι για 100εκ το εκανα 101 και αντι για 1 προσ. 100 εβαλα 2 χ 50 εκ. και χωριζουν στη μεση αν χρειαστει, επισης οι σχαρες και οι πατοι ειναι συρταρωτοι οποτε αν θελω γινεται απο 1 κλουβι μεγαλο μεχρι 6 μικρα (τοποθετωντας κλαπετα εκει που υπαρχουν κενα και χωρισματα στα ενδιαμεσα).
 

Συνημμένα

  • Κλουβα πτησης νεαρων 2.webp
    Κλουβα πτησης νεαρων 2.webp
    56,3 KB · Προβολές: 308
ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΑ

Γιωργο ωραια η κλουβα σου και το κολπο με το κενο απο κατω ειναι καλο και ισως αν το εκλεινες με κατι σαν καπακι μπορει να ηταν ακομα πιο πρακτικο αλλα εγω δεν εβρισκα συρταρια δεν μου ηρθε τετοια σκεψη και ειναι η πρωτη κλουβα που εφτιαξα. Ευχαριστω ολους τους φιλους του forum που μου απαντησαν στο θεμα. Του χρονου την ανοιξη εχω σκοπο να φτιαξω αλλη μια πιο μεγαλη και με τις ιδεες που μου εχετε δωση ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ πιο καλη απο αυτη που εχω φτιαξη. Προς το παρον κανω πιο συχνο καθαρισμα και περιμενω το χειμωνα.
 
πολύ ωραίο.
να ρωτήσω οι προσόψεις βγαίνουν σε συγκεκριμένα μεγέθη ή τις παραγγέλνεις εσύ σε ότι μέγεθος θέλεις;
 
πολύ ωραίο.
να ρωτήσω οι προσόψεις βγαίνουν σε συγκεκριμένα μεγέθη ή τις παραγγέλνεις εσύ σε ότι μέγεθος θέλεις;
μπορεις να τις παραγκειλης σε διαφορες διαστασεις δες εδω https://culpret.gr/products.html
 
πολύ ωραίο.
να ρωτήσω οι προσόψεις βγαίνουν σε συγκεκριμένα μεγέθη ή τις παραγγέλνεις εσύ σε ότι μέγεθος θέλεις;

Βγαίνουν σε απολύτως συγκεκριμένα μεγέθη, γι' αυτό και η κατασκευή πρέπει να
προσαρμοστεί επάνω τους. Αν μάλιστα θέλεις και έτοιμα συρτάρια η λεπτομέρεια
στην κατασκευή είναι ακόμα πιο επιτακτική.
 
Τα μεγεθη ειναι συγκεκριμενα αλλα εχει ποικιλια διαστασεων και σχεδον παντα υπαρχει καποια που σου κανει.



Γνωριζει καποιος φιλος αν το αλουμινιο εχει επιδραση στα πουλια;
 
Γνωριζει καποιος φιλος αν το αλουμινιο εχει επιδραση στα πουλια;
Δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάποιο προβλημα ούτε έτυχε να διαβάσω προσωπικά κάτι τέτοιο.
 
Σταυρο ευχαριστω κι εγω οσα αρθρα εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο. Θα ξεκινησω την κατασκευη των ταψιων της κλουβας.
 
Σταυρο απο την πειρα σου νομιζεις οτι μια λαμπα της arcadia 90cm 24 watt σε καθετη θεση μπορει να καλυψη τις αναγκες των πουλιων σε φως στο μεγεθος της κλουβας που εχω φτιαξη ;
 
Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει "σωλήνα" και δεν γνωρίζω πόσο φως παράγουν και αν θα είναι αρκετό. Έχω χρησιμοποιήσει μόνο τις compact για το φωτισμό του χώρου. Μπορείς να ξεκινήσεις με μια και αν δεν είναι αρκετή να βάλεις και δεύτερη.
 
Back
Top