Φροντίδα Βιβλιοθήκη - ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να επισημάνω απλώς ότι η arcadia compact έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον σωλήνα. Δεν παράγει το τρεμοπαίξιμο του τελευταίου, αλλά ανάβει ομαλά, κάτι άλλωστε που διαφημίζει και η εταιρεία. To τρεμοπαίξιμο του φωτός τρομάζει τα πουλιά.

Arcadia the leaders in pet-care lighting technology - Bird Lamp Compact
 
Τιμο ευχαριστω για την πληροφορια ειναι σημαντικο αυτο. Σημερα κιολας θα κανω την παραγγελια.
 
Ευχαριστω Βικτωρια ειναι κιολας μεσα τα πουλια και κανω σχεδια για την επομενη σεζον που ερχεται.
 
Βιβλιοθήκη-Ζευγαρώστρα Νο 2

Μετα απο τις σωστες παρατηρησεις σας για την πρωτη κατασκευη στο θεμα των συρταριων και γενικα της καθαριοτητας τους ενοικους της κλουβας τους εβαλα σε κοινοβιο για δυο ημερες [ ευτιχως δεν παραπονεθηκαν ] την ελυσα και αφου αγορασα μια λαμαρινα αλουμινιου 1μ χ 2μ 27 ευρω με μερικες φουσκαλες στα δακτυλα σχεδιασα και εκοψα με το ψαλιδι 8 κοματια τα γυρισα στην στρατζα [ δωρεαν στα ΤΕΙ Πειραια εχω ανηψιο φοιτιτη ] και βγηκε η κλουβα που βλεπετε. Τα συρταρια εχουν υψος 5 cm και το μετωπο μπροστα 10 cm. Το κοστος συνολικα εφτασε τα 180 ευρω αλλα καταευχαριστηθικα την διαδικασια κατασκευης. Περιμενω προτασεις βελτιωσης.
 

Συνημμένα

  • ΚΛΟΥΒΑ 018.webp
    ΚΛΟΥΒΑ 018.webp
    49,2 KB · Προβολές: 166
  • ΚΛΟΥΒΑ 019.webp
    ΚΛΟΥΒΑ 019.webp
    61,5 KB · Προβολές: 157
  • ΚΛΟΥΒΑ 020.webp
    ΚΛΟΥΒΑ 020.webp
    63,1 KB · Προβολές: 151
  • ΚΛΟΥΒΑ 022.webp
    ΚΛΟΥΒΑ 022.webp
    56 KB · Προβολές: 137
  • ΚΛΟΥΒΑ 023.webp
    ΚΛΟΥΒΑ 023.webp
    55,6 KB · Προβολές: 150
Φώτη έκανες πολύ καλή δουλειά. Μπράβο. Ομως μου έβαλες ιδέες τώρα και βλέπω να αρχίζω τις κατασκευές:D
 
Φώτη ωραία κατασκευή και σωστή βελτίωση. Το μόνο που λείπει είναι ένα κομάτι σίτα ή αλουμίνιο το οποίο θα πέφτει όταν αφαιρείς τα συρτάρια, για να μη ψάχνεις μετά το πουλιά.
Ακριβή φωτό σου έχει δώσει ο Μάκης στο ποστ 9.
 
φωτη ωραια δουλεια μπραβο σου.φωτη επειδη δεν φαινεται, αφησες κενο για το διαχωριστικο;
 
Πολύ καλή η κατασκευή σου...
Και με την βελτίωση πoυ την έκανες είναι πολύ καλύτερη...
Το ερώτημα μου είναι της λάμπες φωτισμού που ανέφερες της έχεις τοποθετήσει η αν όχι που θα της τοποθετήσεις και γιατί χιάζονται...
 
Φώτη η βελτίωση είναι τεράστια συγχαρητήρια! Θα το διαπιστώσεις και μόνος ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς. Προχώρα αμέσως στην προσθήκη στο κάτω μέρος της πρόσοψης που σου ανέφερε ο Κώστας. Εύχομαι να την χαρείς.
 
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Ανοιγμα για τα χωρισματα υπαρχει με ενα ζουμ στην τριτη εικονα φαινετε καθαρα αλλα δεν εχω φτιαξει ακομα τα χωρισματα και τις προσθηκες μεσα απο την προσοψη των συρταριων. Για το θεμα του φωτισμου ακομα δεν μπορω να σας πω γιατι τον αλλο μηνα η κλουβα θα μπει μεσα [σαλονι][το εχω κανονισμενο με την γυναικα μου] εχω αγορασει μια σωληνα απο τον ΚΥΚΛΟ αλλα δεν ξερω πως θα μου [βγει] ο φωτισμος.



Ξερει καποιος να μου πει αν μια σωληνα 30 watt σε καθετη θεση σε ποση αποσταση περιπου πρεπει να ειναι;



Φτανουν τα 30 watt;
 
Φώτη, νομίζω οτι αυτή που πήρες πρέπει να είναι 36 βατ. Δεν ξέρω να υπάρχουν των 30.
Αν μπορούσες να την τοποθετήσεις σε απόσταση 1,5-2 μέτρων απο την κλούβα θα ήταν καλά.
Κάθετα πρέπει να μπεί σίγουρα και το ύψος της να μήν υπερβαίνει το ύψος της κατασκευής.
Ετσι θα σου δείνει φώς χωρίς σκιές σε όλους τους ορόφους. Τό πρόβλημα είναι το σημείο
που θα τοποθετηθεί η κλούβα για να δέχεται όλον τον φωτισμό αλλά και ο τρόπος
που θα εξασφαλήσεις την λάμπα απο τυχόν ατυχήματα. Θέλει μια ιδιαίτερη προσοχή
αυτή η τοποθέτηση. Καλή επιτυχία. 😉
 
Μακη μου εβαλες ιδεα και την εβγαλα απο το κουτι γιατι ηταν ακομα μεσα στην συσκευασια του ταχυδρομειου. Ειναι της Αrcadia και ειναι 30 watt με μακρος 90 cm.Kαι εγω γιαυτο ειπα να την βαλω καθετα αλλα μια γνωμη παραπανω κανει καλο. Θεμα τοποθετησης δεν υπαρχει γιατι εχω μελετηση τον χωρο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες αν αντιμετωπισω προβλημα τωρα ξερω που θα βρω τις απαντησεις.
 
Back
Top