Συμπληρώματα Βιταμίνη Α για κοκατίλ

Konlefk

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
52
Καλημέρα, από το pet shop μου έδωσαν μία vitamin a και μου είπαν να βάζω 4 σταγόνες στο νερό του κοκατιλ μία φορά το μήνα. Παρόλαυτα στο χαρτακι οδηγιών της συσκευασίας διαβάζω αλλα. Τι πρέπει να ποστέψω;
 
Καλημέρα, από το pet shop μου έδωσαν μία vitamin a και μου είπαν να βάζω 4 σταγόνες στο νερό του κοκατιλ μία φορά το μήνα. Παρόλαυτα στο χαρτακι οδηγιών της συσκευασίας διαβάζω αλλα. Τι πρέπει να ποστέψω;
καλημερα.Τις οδηγιες της εταιρειας.
οι οποιες θα πρεπει να αναφερουν ακριβης δοσολογια και συχνοτητα.
ποσες σταγονες ανα ποια ποσοτητα νερου ανα βαρος πτηνου.
Αλλο 4 σταγονες σε 100 ml αλλο 4 ανα 250 ml αλλο για ενα καναρινι αλλο για ενα cockatiel αλλο για εναν αμαζονιου
Πως προεκυψε η αναγκη για συμπλήρωμα βιταμινης Α?
Διεγνωσε ο ιδιοκτητης pet shop με το ματι ενδοια Βιταμινης Α και σου προτεινε το προιον ?
Σου προτεινε ποιες φυσικες τροφες βοηθανε ωστε να κανει προσληψη απο εκει της εξτρα βιταμινης Α?
ποιο μιγμα του δινεις (ολα εχουν προσθετα ενημερωτικα το αναφερω)
Ποιο προιον Βιταμινης Α ειναι αν θες να δουμε τι λεει(αν λεει) η εταιρεια.
[automerge]1721114854[/automerge]
[automerge]1721114889[/automerge]
 
Μου είχαν πει απο το pet shop να του δίνω μια φορά το μήνα. Πιθανόν προληπτικά μάλλον. Επιτρέπεται η προλιπτική χορήγηση της Vitamin A;
 
Επιτρέπεται η προλιπτική χορήγηση της Vitamin A;
Η απάντηση είναι ναι, επιτρέπεται. Αλλά το ζήτημα με τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα είναι πιο περίπλοκο: καλύτερα είναι να τα λαμβάνουν με φυσικό τρόπο, από τις τροφές. Δίνονται επίσης σε περιπτώσεις έλλειψης, αλλά εσύ δεν γνωρίζεις ότι όντως υπάρχει έλλειψη της Α. Η Βιταμίνη Α είναι ένα συστατικό το οποίο σε υπερκατανάλωση μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους οργανισμούς, καθώς πρόκειται για λιποδιαλυτή βιταμίνη και όχι υδατοδιαλυτή.
 

Αρχικά όπως θα διαβάσεις η έχεις ήδη διάβασει είναι μη υδατοδιαλυτό...με ότι σημαίνει αυτό με τις κατάλληλες συμβουλές από άσχετα pet shop.
Καλό θα είναι και πιο παραγωγικό αν προτιμάς το όρο, να παρατίθενται link από την εταιρεία η από την σελίδα κάποιου καταστήματος που πουλάει ένα προϊόν και όχι φωτο Για ευνόητους λόγους
Σε κάθε περίπτωση εγώ θα τρολαρα λίγο το κατάστημα σχετικά με το πως σκέφτηκε να προτείνει μη υδατοδιαλυτό διάλυμα να δίνεται μέσω του νερού με τέτοια άσχετη δοσολογία και επίσης τρολαρισμα γιατί προτείνει Βιταμίνη Α και ποια τα οφέλη της και οι "ενδείξεις" της(για να δεις αν ξέρει)

Μπορεί να χρειάζεται δεν αντιλέγω αλλά εδώ σου λέει να βάλεις στο νερό μη υδατοδιαλυτό σκεύασμα , είναι να τον εμπιστεύεσαι στην "διάγνωση" η στην πρόταση προϊόντος?
Τα άρθρα παραπάνω τα διάβασες σχετικά με την βιταμίνη Α ?
 
@φιλομαθης Και εμένα αυτόνμου εκανε περισσοτερη εντυπωση. Λεω αφου γραφει οτι δεν ειναι για νερο γιατι μου ειπε να το διαλυω για στο νερο. Τι να πω πραγματικα;
 
Αρχικά όπως θα διαβάσεις η έχεις ήδη διάβασει είναι μη υδατοδιαλυτό...με ότι σημαίνει αυτό
Πραγματικά δεν θέλω να κατηγορώ έτσι, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω....πόση ανοησία, ασυνέπεια, ασχετοσύνη κυκλοφορεί....ό,τι νά 'ναι, αρκεί να το τσουλήσεις το προϊόν, να παντελονιάσεις τα φράγκα και όλοι να πάνε να κόψουν τον λαιμό τους...
 
Back
Top