Ασθένειες Βλέννα από το στόμα κοκατίλ

giorgostiger3

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
90
Παιδιά καλησπέρα, ενώ είχα κάνει στο θυλικό κοκατιλ θεραπεία το Σεπτέμβριο με aviomycyne που έδωσε η κτηνίατρος μετά από 2 μήνες σχεδόν παρουσιάζει το έξεις, ο παπαγάλος είναι της περισσότερες ώρες έξω από το κλουβί αλλά εδώ και 5 μέρες είναι αρκετά φουσκομενη αδιαθετη, χτες ενώ πήγαμε να φάμε μαρούλι (γιατί μόνο σπόρια τρώει) αρχίζει να κουνάει το κεφάλι και να βγάζει η από το στόμα η στην μύτη μία βλέννα σαν σάλιο δηλαδή, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι χτηπησε με το κλουβί που το ερηξε κάτω όταν πήγε να ακουμπήσει και να κάτσει.όταν πείρα τηλ τη κτηνίατρο μου είπε ότι μάλλον φενετε αποστισμα έτσι όπως το περιγράφω και την ίδια ώρα σε 10! Λεπτά περίπου την πήγα εκεί γιατί μάλλον νομησα ότι χτηπισα στο κεφάλι το εξέτασε με ένα ξυλαράκι και δεν βρήκε κάτι πιθανών είναι από εμετό πιθανόν λοιπόν το κοκατιλακι να είναι κρυομενο και το κατάλαβα καλύτερα όταν το πήρε η μάνα μου από την ρινηκη η την στοματική κοιλότητα πέταξε βλέννα. Για να μην ξεχάσω το πουλάκι δεν τρώει και με το ζόρι του δίνω αντιστρες 10 σταγόνες για 10 μέρες και αviomycyn για πέντε μέρες συνεχόμενα κοιματε τώρα είναι ξύπνιο και που και που ρίχνει έναν ύπνο.. Τα πράγματα ένα μου δένονται σοβαρά και μάλλον δεν ξέρω μπορεί να φτάσει το απροχορειτο, κουτσουλιές δεν κάνει πολλές χτες έκανες μόνο λευκές και σημερα πράσινες τι να πω...
[automerge]1573983977[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή να τον πιέσω αύριο και αν δεν βρω άκρη να πάω αλλού;
[automerge]1573984516[/automerge]
Δηλαδή να τον πιέσω αύριο και αν δεν βρω άκρη να πάω αλλού;
Γιατί σίγουρα δεν θα την βγάλει καθαρή ως την Πέμπτη
 
Απο τη στιγμη που η εικονα του χειροτερευει θα πρεπει το δυνατο γρηγοροτερο να το δει καποιος γιατρος που να βλεπει πτηνα.

Σε ποια περιοχη εισαι;
Ποιος γιατρος το ειδε την πρωτη φορα;
 
Σε ποια περιοχη εισαι;
Ποιος γιατρος το ειδε την πρωτη φορα;
Ιωαννινα
[automerge]1573995271[/automerge]
Η βασιλική Ευαγγελία αλλά τώρα είναι κλειστή και δεν ξέρω άλλον για πτηνά
 
Γενικα εχει καλες κριτικες η συγκεκριμενη γιατρος, δοκιμασε να κιλησεις μαζι της αυριο!

Καλος ειναι και ο Γκογκος στην Ανεξαρτησιας αλλα δεν ξερω αν βλεπει πτηνα, μπορεις να κανεις ενα τηλ και εκει αλλα πρωτα μιλα με την Βασιλικη.
Αν δεις οτι "πεφτει" πολυ το πουλακι να το βαλεις σε ζεση 25-29 βαθμους και να δωσεις ηλεκτρολυτες
 
Το έχω είδη σε ζεστό δοματιο που έχει 30 βαθμούς αλλά αυτό που με ανυσιχει είναι ότι δεν τρώει θα αναγκαστώ να κυλισω μαζί της αύριο για να δουμε τι θα γίνει γιατί φοβάμαι τα χειρότερα δεν ξέρω γιατί δεν τρώει... Ο Γκόγκος δεν ξέρω αν ξέρει από πτηνά αλλά δεν θα πει κάτι διαφορετικό από αυτή που πάνε τώρα.. Να ρωτήσω πρέπει να πάρει το φάρμακο και δεν θέλει να πιει τι κάνω;
 
Γιώργο, γράφεις ότι εδώ και 5 μέρες φαινόταν αδιάθετη. Σε αδιάθετο πουλί δεν δίνουμε μαρούλι και γενικά λαχανικά πριν γίνει καλά. Το πουλάκι ακούγεται σαν να έκανε όντως εμετό. Συμφωνώ ότι πρέπει να το δει γιατρός άμεσα και να ξεκινήσει θεραπεία πιθανότατα με κάποια αντιβίωση. Καλό θα ήταν να γίνει και καλλιέργεια στον εμετό αν ξανακάνει ή στις κουτσουλιές. Αν ο γιατρός που θα το πας δεν έχει τα μέσα να το κάνει ξεκίνα τη θεραπεία για να μην χάσεις χρόνο αλλά πριν δώσεις την αντιβίωση βάλε ένα αλουμινόχαρτο στο κλουβί και μάζεψε 1-2 φρέσκες κουτσουλιές να τις στείλεις μόνος σου για εξέταση. Πολλά μέλη στέλνουν σε ένα εργαστήριο στην Κομμοτηνή.
 
Φοίβο μου του έδωσα μαρούλι γιατί το κοκατιλ εκτός από σπόρια δεν έτρωγε τίποτα άλλο ήταν κάπως αδιάθετο από Τετάρτη όμως δεν έδειχναν σοβαρά τα πράγματα, χτες με το που είδα βλεννες φοβηθικα και αμέσως πήγα σε κτηνίατρο που δεν του βρήκε κάτι όμως φενετε αδύναμο, περπατάει πετάει αλλά το φτερό να είναι λίγο σε κακό χάλι αυτό με ανυσηχει στην Αμαρα δεν έχει λερωμένα και τώρα με το φάρμακο κάπως συνήλθε όμως κοιματε συνεχόμενα, αύριο θα ξανά μηλισω με τον γιατρό να δω τι μπορεί να κάνουμε παραπάνω θα το ψάξω γενικά, αυτό που είναι ανυσιχητικο είναι ο ύπνος (κάθεται απάνω μας να το χαϊδεύουμε και κοιματε) και ότι δεν τρώει αυτό θέλω να εξέτασω και είπα μήπως ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω τι να κάνω πως να δώσω την ιατρική πρόσληψη. Προσπαθησα με σύριγγα αλλά παίζετε και δεν θέλει
 
Παμου έδωσε διξιοκλθνη τελικά είναι ψιττακοση η ένα είδους αυτηνης μου έδωσε για δύο 15 μλ δύο σταγόνες φάρμακο για 5, μέρες όμως δεν πίνει πολύ με την σύριγγα ιπιε μόνο λιγο
 
Του εκανε καποια εξεταση Γιωργο και κατεληξε σε αυτη τη διαγνωση;
Ποιο φαρμακο σου εδωσε;

Θα πρεπει να τηρησεις, αφου διεγνωσε ψιττακωση, αυστηρους κανονες υγιεινης για να μην εχεις κι εσυ προβλημα.
 
Όχι ψιττσκωση το λέω εγώ μπορεί να είναι λοιμοξη μηλισα με το τηλ και μου είπε να πάω στο κτηνίατρος να μου δώσει ο συνεργάτης της το φάρμακο καλου κακού θα. Καθαρισω και εγώ το σπίτι απολιμανση


δλδ , αν σε 5 μέρες δεν βρούμε βελτίωση θα κάνουμε εξετασεις. Μονο αυτά,θα με σε συνεχή εποικηνονεια αν προκιψει κατι
 
Παμου έδωσε διξιοκλθνη τελικά είναι ψιττακοση η ένα είδους αυτηνης
Όχι ψιττσκωση το λέω εγώ

Γιώργο εσύ το λες τελικά ή ο γιατρός; Υπάρχει τεστ για την ψιττάκωση αν έχετε υπόνοιες. Χωρίς τεστ ή καλλιέργεια πώς έγινε διάγνωση ψιττάκωσης; Η αντιβίωση είναι καλό να δίνεται στο στόμα σε συγκεκριμένη δόση κι όχι κουτουρού στο νερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι ψιττσκωση το λέω εγώ μπορεί να είναι λοιμοξη μηλισα με το τηλ και μου είπε να πάω στο κτηνίατρος να μου δώσει ο συνεργάτης της το φάρμακο καλου κακού θα. Καθαρισω και εγώ το σπίτι απολιμανση


δλδ , αν σε 5 μέρες δεν βρούμε βελτίωση θα κάνουμε εξετασεις. Μονο αυτά,θα με σε συνεχή εποικηνονεια αν προκιψει κατι
Φίλε απλά φοβάμαι να μην το πνίξω για αυτό και το πιέζω με την ταιστρα και την ποτιθρα, δεν πρόλαβαν να γίνουν εξετάσεις ακόμη αλλά υπάρχει η υπόνια αν δεν γίνει καλά σε 5 μέρες όμως τρώει και πίνει λίγο και γενικά δεν ξέρω τι να δώσω σε αρωστο
 
Back
Top