Αναπαραγωγή Βοήθεια από εμάς στη γέννηση νεοσσού

εβαλα μπανιερα και αν δεν κανει θα βαλω την πετσετα.. Ξερεις γιατι ανησυχω διοτι το πουλακι αρχισε να βγαινει απτις 12 και ειναι 15 30 η ωρα 3 ωρες παλευει να βγει με κανενα αποτελεσμα αν δεν ψοφισει απτη ζεστη μεσα στο αυγο θα ψωφισει απτην κουραση..

ΥΓ. Πολυ προφητικο αυτο το θεμα δυστυχως..λες και τοξερα οτι θα μου σημβει☹
 
αυτο που λεει ο αρης ειναι σωστο. Βαλε και μπανιερα και παρατηρησε αν θα μπει μεσα. Μετα απο 40 λεπτα βγαλτην. Επισης μπορεις να ψεκασεις απο κατω την καναρα σου με 1 ψεκαστηρι... Με μετρο ομως!
το μικρο σου πρεπει να βγει μεχρι το βραδυ.
 
εκανε μπανιο και εκατσε μολις στη φωλια..ψεκαστηρι δεν εχω... Το βλεπω το κακομηρο κουνιεται κουνιεται τιποτα δεν γινεται.. Ο πατερας μου λεει να το βοηθησει με ενα τσιμπιδακι μικρο που εχουμε... Αν δεν βγει μεχρι το βραδακι και ζει ακομα να το ρισκαρουμε ετσι;
 
Λογικα εφοσον εκανε μπανιο θα τα καταφερει να βγει. Εχε υπομονη και πιστευω οτι μεχρι το βραδυ θα χεις μια χνουδωτη μπαλιτσα στην φωλια!
 
ενα αλλο ζευγαρι που εχω εχει μικρα 5-6 ημερων.. Μιας και εχει ζεστη να τους βαλω μπανιερα να τα δροσισει η θηλυκια;
 
Συνηθως και διορθωστεμαι αν κανω λαθος οταν σπασει το αυγο βοηθαει η καναρα στο να ελευθερωθει το μικρο πολλες φορες τρωει και τα τσοφλια εδω δεν κανει τιποτα η μαμα;Δημητρη να μας ενημερωνεις τι γινεται. Τωρα που εκανε μπανιο θα μαλακωσει το τσοφλι και θα βγει πιστευω. Ολα καλα ευχομαι
 
η πρωτη τρυπα που εκανε το μικρο ηταν στις 12 το μεσημερι.. Μεχρι τωρα η τρυπα εχει ανοιξει ελαχιστα.. Ισως η μαμα να τοκανε αλλα τιποτα σημαντικο.
 
Εαν συνεχίσεις να ενοχλείς την φωλιά και την μάνα
δεν πρόκειται να δείς πουλάκι. Σε λίγο θα την σπρώχνεις με το χέρι
και δεν θα βγαίνει απο την φωλιά στην προσπάθειά της να
προφυλάξει τον νεοσσό, αλλά και δεν θα ασχολείται με τον καθαρισμό
τσόφλια κλπ. Γιατί θα φοβάται να μην ξεσκεπάσει το μικρό και
γίνει ορατό απο κάποιον που είναι συνεχώς απο πάνω.
Αν έχει κολλήσει σε κάποιο σημείο,όπως συνήθως συμβαίνει στα
αυγά που τα πιάνουμε με γυμνά χέρια, ότι και να κάνεις δεν
πρόκειται να το γλυτώσεις.
 
Που πανω εχει κολλησει; Στο τσοφλι; Πως το βλεπεις σηκωνεις την καναρα;
 
πανω στο τσοφλι εχει κολλησει.. Το δερμα με το τσοφλι.. Δεν την σηκωνω οταν παει να φαει το βλεπω γιατι δεν της εχω αρσενικο μεσα και σηκωνεται συχνα,
 
Εαν δεν βοηθησει το μπανιο δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Ακομα και αν προσεχτικα το ξεκολησεις θα υπαρξει προβλημα. Μηπως να ξεκαζες ελαφρα μονο την κοιλια της για υγρασια
 
δεν εχω ψεκαστηρι τιποτα δεν εχω.. Αν θελει ας κανει μπανιο. Για τα υπολοιπα αυγα τωρα να της βαλω αυριο το πρωι μπανιερα για να μην ξαναπαθω τα ιδια.
 
χθες το βραδυ το βγαλαμε απτο αυγο το μικρουλι και ητανε οπως ακριβως στη φωτογραφια του γιωργου(sainer).. Τωρα ζει και ειδα τη θηλυκια να το ταιζει..ηταν πολυ κολλημενο αλλα οπως το βγαζαμε το τσοφλι δεν νομιζω να παθε κατι.. Ελπιζω να πανε καλα..σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τα μηνυματα σας..
 
Χαιρομαι και ευχομαι να μεγαλωσει και να το καμαρωνεις αφου περασες τετοια λαχταρα.
 
ολα μια χαρα... Ευτυχως. Ειναι ταισμενο και δυνατο δειχνει.. Αν ηταν ναχαι παθει κατι απτη στιγμη που του βγαλα το τσοφλι θαχαι παθει ετσι;
 
Back
Top