Φροντίδα Μπορώ να βάλω προσωρινά κοκατίλ σε σκουριασμένο κλουβί;

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλησπέρα έγραψα και το πρωί. Πήρα εχθές ένα αρσενικό κοκατιλ 4 μηνών και το έβαλα μαζί με την θηλυκιά 1 ετών. Μου είπε μια κοπέλα να το βάλω σε ξεχωριστό κλουβί για να συνηθίσει. Το θέμα είναι ότι το κλουβί που πήρα από έναν φίλο είναι σκουριασμένο. Ερώτηση να το αφήσω μαζί με το θηλυκό που έχει και καλό κλουβί ή να το βάλω στο σκουριασμένο; ( Το λυπάμαι βέβαια να τον βάλω εκεί μέσα) για καινούργιο δυστυχώς δεν έχω την άνεση να αγοράσω.
 

Συνημμένα

  • 1_n.webp
    1_n.webp
    45,9 KB · Προβολές: 12
  • 2_n.webp
    2_n.webp
    68,9 KB · Προβολές: 12
  • 3_n.webp
    3_n.webp
    64,8 KB · Προβολές: 12
@meniam καλημέρα όταν πήρα το κοκατιλ δεν μου είπε τίποτα τέτοιο ο πετσοπας. Το έμαθα εχθές από την κοπέλα εδώ στο φόρουμ αλλά ήταν αργά διότι το είχα βάλει μαζί με την θηλυκιά
[automerge]1613541675[/automerge]
@Tony Forpus ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το αφήσω με την θηλυκιά μαζί καλύτερα
[automerge]1613541800[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλημέρα το θηλυκό το προσέγγιζε απλά το αρσενικό είναι λίγο επιθετικό απέναντι της την χτυπάει με το ράμφος του όταν η θηλυκιά πάει πολύ κοντά του
[automerge]1613541884[/automerge]
@Harouli καλημέρα το αρσενικό είναι λίγο επιθετικό απέναντι στην θηλυκιά όταν αυτή πάει πολύ κοντά του την χτυπάει μία με το ράμφος του
 
Καλημέρα θεωρώ ότι θα έπρεπε τα πουλάκια να μπούνε ξεχωριστά τον πρώτο καιρό εφόσον το αρσενικό είναι επιθετικό, εννοείται όμως ότι το σκουριασμένο κλουβί είναι επικίνδυνο, τώρα αν μπορέσεις να βρεις ένα άλλο κλουβί από κάποιον να σου δανείσει θα ήταν το ιδανικό επίσης αν τα πουλιά είναι ξεχωριστά θα ήταν και πιο εύκολο για εσένα να εκπαιδεύσεις το καινούργιο πουλάκι και να σε συνηθίσει πιο γρήγορα
 
@meniam καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση δυστυχώς δεν έχω κάποιον άλλον να μου δανείσει κλουβί. Πιστεύω πως όταν θα βγάζω την θηλυκιά έξω στην παιδική και ασχολούμαι με το αρσενικό να με συνηθησει. Πιστεύω δεν ξέρω σήμερα είναι λίγο πιο ιπιος ο αρσενικός προς την θηλυκιά εχθές κ προχθές ήταν επιθετικός όταν η θηλυκιά πήγαινε να χαιδευτει επάνω του την έδινε μια με το ράμφος του
 
@Gogou Maria εντάξει αν δεν βρίσκεται άλλο κλουβί δεν πειράζει, να προσέχεις πολύ την συμπεριφορά τους αν όμως όντως είναι πιο ήπιος σήμερα σταδιακά θα αρχίσουν να γνωρίζονται και να είναι ένταση και επίσης να ξέρεις υπάρχει ενδεχόμενο όταν βγάζεις την θηλυκιά να περιτριγυρίζει το κλουβί με το άλλο πουλί μέσα και να μην κάθεται στην παιδική χαρά
 
@meniam εχθές που την έβγαλα δεν πήγε καθόλου στο κλουβί καθόταν στην παιδική ή ανέβαινε στο χέρι μου και την πήγαινα βόλτα. Το αρσενικό τρυγιριζε μέσα στο κλουβί για να δεί τι γίνεται κάτω στην παιδική ή ανέβαινε στα κάγκελα του κλουβιου. Η θηλυκιά σημασία δεν εδωσε
 
@Stavros ευχαριστώ πολύ. Θα το δουν τώρα οι υπόλοιποι το μήνυμα με τις φωτογραφίες; ή πρέπει να τους πω που είναι για να το δουν;
 
Θα το δουν πατώντας στα μπλε γράμματα του προηγούμενου μηνύματός μου.
 
Μαρία, το κλουβί αυτό όπως το φαντάστηκα είναι μικρό ακόμη και για ένα κοκατίλ. Δεν κάνει γι'αυτό το είδος. Είναι λογικό να μαλώνουν 2 κοκατίλ εκεί μέσα αφού μάλιστα δεν γνωρίζονται και θέλοντας και μη είναι ο ένας τόσο κοντά στον άλλον λόγω περιορισμένου χώρου.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση οπότε θα πάρω ένα μεγάλο κλουβί όπως αυτό που μου σύστησε η vada αν θυμάμαι καλά θα βάλω μέσα το αρσενικό και μετά από ένα μήνα θα βάλω και την θηλυκιά. Έτσι; Και δεν θα μαλώνουν άλλο;
[automerge]1613664949[/automerge]
@Φοίβος https://www.petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/klouvia-papagalon/κλουβί-santra-detail μπορείς να μου πεις αν αυτό είναι καλό και για τα δύο; Μου το πρότεινε η vada
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top