Διατροφή Βοήθεια για τροφή σπουργιτιών

Αν δεν τρώνε τους σπόρους αλλά σκέφτεσαι κάτι πιο υγιεινό, πάρε κριθαροκούλουρα ολικής και τρίβε τα να γίνονται ψίχουλα.
 
Δεν ξέρω αν τους κάνεις κακό ή καλό.
Θα καταγράψω την άποψή μου η οποία όμως δεν είναι απαραίτητα και σωστή.
Ταΐζοντας την εποχή της αφθονίας τα πουλιά της φύσης δημιουργούμε την ψευδαίσθηση της ύπαρξης τροφής που μπορεί να μεγαλώσει μεγαλύτερο αριθμό πτηνών από αυτό που πραγματικά ανά περιοχή ευσταθεί.
Με περισσότερα όμως "άτομα" η περιοχή λυμαίνεται και το χειμώνα θα υπάρξουν περισσότεροι του αναμενόμενου θάνατοι εξ αιτίας της αφύσικης υπεραριθμίας.
Ταυτόχρονα ο μεγάλος (μεγαλύτερος) αριθμός νέων πουλιών προσελκύει περισσότερους θηρευτές, οι οποίοι όμως παραμένουν στην περιοχή και στη συνέχεια, πιέζοντας τον πληθυσμό τους.
Όταν θα ταΐσω τα πουλιά στη φύση, θα το κάνω μόνο το χειμώνα.
Εκεί που αυτά παλεύουν να ζήσουν και η ζωή απέχει από το θάνατο τρεις - τέσσερις σπόρους.
Φυσικά δε μιλάω για τα "ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι μας" αλλά για κανονική τροφοδοσία.

Όσα λες έχουν μια λογική. Αυτό για τον χειμώνα δεν το ήξερα. Σίγουρα τότε θα τα ταΐσω πολύ.

Έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα καναρίνι και να ασχοληθείς με αυτό;

Όχι γιατί δεν θέλω τίποτα φυλακισμένο. Είμαι εναντίον του τσίρκου και Όλα του στυλ κατέχω. Τα ζωντανά απο την φύση ανήκουν εκεί μονο.

Αν δεν τρώνε τους σπόρους αλλά σκέφτεσαι κάτι πιο υγιεινό, πάρε κριθαροκούλουρα ολικής και τρίβε τα να γίνονται ψίχουλα.

Φοβάμαι να πάρω οτιδήποτε άλλο γιατί ότι έχω δοκιμάσει ωςΤώρα δεν το πλησιάζουν. Μονο τσουρέκι και ψωμί. Τους δίνω ψωμί τοστ χωρίς Κόρα στο μουλτι χτυπημένο.
 
Υπάρχει και η απλή λογική.
Όταν βλέπεις κάποιο πλάσμα πεινασμένο, τάϊσέ το. Δεν θα ταράξεις εσύ την φυσική ισορροπία ταΐζοντας στο περιβάλλον σου, όταν αυτή διαταράσσεται από εκατομμύρια άλλους παράγοντες που λειτουργούν εις βάρος της.
Τι να σου πω... μπορείς να χτυπήσεις κριθαροκούλουρα στο μούλτι και αν δεν τα φάνε, να τα φας εσύ. Είναι μια χαρά για πρωινό :)
Τα καναρίνια δεν είναι φυλακισμένα, είναι πάππου προς πάππον κλουβίσια και δεν ζουν στην φύση. Και φυσικά δεν τα κάνουμε τσίρκουλα, τ' αγαπάμε και αν υπάρχει αυτός ο χώρος είναι για να κάνουμε την ζωή τους πιο άνετη και όμορφη. Μην μας κρίνεις τόσο αυστηρά :)
 
Υπάρχει και η απλή λογική.
Όταν βλέπεις κάποιο πλάσμα πεινασμένο, τάϊσέ το. Δεν θα ταράξεις εσύ την φυσική ισορροπία ταΐζοντας στο περιβάλλον σου, όταν αυτή διαταράσσεται από εκατομμύρια άλλους παράγοντες που λειτουργούν εις βάρος της.
Τι να σου πω... μπορείς να χτυπήσεις κριθαροκούλουρα στο μούλτι και αν δεν τα φάνε, να τα φας εσύ. Είναι μια χαρά για πρωινό :)
Τα καναρίνια δεν είναι φυλακισμένα, είναι πάππου προς πάππου κλουβίσια και δεν ζουν στην φύση. Και φυσικά δεν τα κάνουμε τσίρκουλα, τ' αγαπάμε και αν υπάρχει αυτός ο χώρος είναι για να κάνουμε την ζωή τους πιο άνετη και όμορφη. Μην μας κρίνεις τόσο αυστηρά :)

Ότι αλλο δοκίμασα στο μουλτι ατυχησα. Μάθανε με ψωμάκι και τσουρέκι. Το τσουρέκι το σταμάτησα το ψωμάκι θα το συνεχίσω. Μου μείναν οι σπόροι και τα κούακερ που δεν τα τρώω. Δεν ήθελα να κρίνω κανέναν συγγνώμη αν έδωσα τέτοια εντύπωση. Δεν θα μου άρεσε να ζω φυλακισμένος ομως. Αυτή είναι η άποψη μου.

Υ. Γ. Γίνεται χαμός Τώρα έξω με το ψωμάκι!
 
Τα ζωντανά απο την φύση ανήκουν εκεί μονο.

Άφησε την φύση τότε να κάνει την δουλειά της. Σίγουρα την κάνει χρόνια και την κάνει και σωστά. Αν θές να βοηθήσεις, βρες ένα σύλλογο π.χ Χαμόγελο του παιδιού κτλ που μπορείς να δώσεις χρήματα ή τρόφιμα που θα ποιασουν τόπο.
 
Άφησε την φύση τότε να κάνει την δουλειά της. Σίγουρα την κάνει χρόνια και την κάνει και σωστά. Αν θές να βοηθήσεις, βρες ένα σύλλογο π.χ Χαμόγελο του παιδιού κτλ που μπορείς να δώσεις χρήματα ή τρόφιμα που θα ποιασουν τόπο.

Θα διαφωνήσω μαζί σου Τώρα. Δεν νομίζω ότι παρεμβαινω στη φύση.. Ταΐζω τα ζωντανα δεν κάνω κακό. Επίσης δεν τα τρώω σαν χορτοφάγος αρα μάλλον αφήνω την φύση να κάνει την δουλειά της.
 
Παιδιά η φύση υφίσταται τόσους κακόβουλους βανδαλισμούς που είναι πολυτέλεια να "αντιδικούμε" μεταξύ μας για λεπτομέρειες περί του σωστού ή λάθους.
Οι προθέσεις μας είναι αγαθές ε κι αν κάνουμε και κανένα λαθάκι, άνθρωποι είμαστε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παιδιά η φύση υφίσταται τόσους κακόβουλους βανδαλισμούς που είναι πολυτέλεια να "αντιδικούμε" μεταξύ μας για λεπτομέρειες περί του σωστού ή λάθους.
Οι προθέσεις μας είναι αγαθές ε κι αν κάνουμε και κανένα λαθάκι, άνθρωποι είμαστε :)

Που ξέρει αν βοηθάω και το χαμόγελο του παιδιού; Αν ήθελα θα το έκανα. Το να μου πει όμως με τι να ασχοληθώ και να αφήσει εντύπωση ότι κάνω κακό που τα ταιζω με έθιξε!
 
Το να μου πει όμως με τι να ασχοληθώ και να αφήσει εντύπωση ότι κάνω κακό που τα ταιζω με έθιξε!
Ο γραπτός λόγος, ιδιαίτερα βιαστικός και από κινητά, είναι εύκολο να παρεξηγηθεί. Σου λέω με βεβαιότητα, ότι όχι μόνο ο Κώστας αλλά και οι περισσότεροι εδώ μέσα, είμαστε δοτικοί και με αγαθές προθέσεις και όσο μας ενδιαφέρει ένα πουλάκι, άλλο τόσο μας ενδιαφέρει ένας άνθρωπος. Δεν υπήρξε κακή πρόθεση σε διαβεβαιώ, ούτε κάποιος έχει δικαίωμα να πει στον άλλον τι θα κάνει και με τι θα ασχοληθεί. Αυτό είναι προσωπικό του καθενός.
 
Ο γραπτός λόγος, ιδιαίτερα βιαστικός και από κινητά, είναι εύκολο να παρεξηγηθεί. Σου λέω με βεβαιότητα, ότι όχι μόνο ο Κώστας αλλά και οι περισσότεροι εδώ μέσα, είμαστε δοτικοί και με αγαθές προθέσεις και όσο μας ενδιαφέρει ένα πουλάκι, άλλο τόσο μας ενδιαφέρει ένας άνθρωπος. Δεν υπήρξε κακή πρόθεση σε διαβεβαιώ, ούτε κάποιος έχει δικαίωμα να πει στον άλλον τι θα κάνει και με τι θα ασχοληθεί. Αυτό είναι προσωπικό του καθενός.
Γενικά είμαι πολύ φιλικός και παρεξηγιεμαι δύσκολα. Ίσως κατάλαβα λάθος και αν είναι έτσι ζητάω συγγνώμη. Θεωρώ καλό ότι τα ταιζω αφού έρχονται και πεινάνε.
 
Θεωρώ καλό ότι τα ταιζω αφού έρχονται και πεινάνε.
Ταίζεις και άλλα αδεσποτάκια πέρα από πουλάκια; :) Εγώ ας πούμε παίρνω τροφή για γάτες (την πιο φτηνή συσκευασμένη απ το σούπερ μάρκετ) και παίρνω σβάρνα την γειτονιά και ταίζω 😀 μπράβο σου πάντως! Σιγά σιγά μαζί με τσουρέκι και ψωμί δίνε και σουσαμάκι και κανένα σποράκι! Κάποια στιγμή θα φάνε και πιο ισορροπημένα!
 
Ταίζεις και άλλα αδεσποτάκια πέρα από πουλάκια; :) Εγώ ας πούμε παίρνω τροφή για γάτες (την πιο φτηνή συσκευασμένη απ το σούπερ μάρκετ) και παίρνω σβάρνα την γειτονιά και ταίζω 😀 μπράβο σου πάντως! Σιγά σιγά μαζί με τσουρέκι και ψωμί δίνε και σουσαμάκι και κανένα σποράκι! Κάποια στιγμή θα φάνε και πιο ισορροπημένα!

Για να είμαι ειλικρινής όχι. Αφορμή έγινε ότι περίσσευε ψωμί γιατί είμαι μόνος και το πέταγα. Άρχισα να μην το πετάω και εκεί που συχναζα είχε σπουργίτια και πέταξα μία φορά μετά με μάθανε. Το ίδιο και στο σπίτι μου. Το τσουρέκι το σταμάτησα λόγω ζάχαρης μπορω να δινω που και που;

Μπράβο και σε σένα που τα ταιζεις τα ζωντανά :)
 
Χα χα με το τσουρέκι :) Δίνε τους σπάνια, μην παχύνουν τ' αρσενικά και δεν μπορούν να ζευγαρώσουν.

Ε ναι αγχωθηκα γιατί θέλω να κάνω καλό όχι κακό :) Το τρωγαν πολυ και στο σπιτι και στο καφε που συχναζω. Θα τους δινω μια φορα τον μηνα. Σήμερα εγινε χαμός στο καφε συνεχεια ερχόντουσαν τα σπουργιτια και ενα ερχοταν μπροστά κατω στα ποδια μου :)
 
Back
Top