Ασθένειες Βοήθεια για τυφλό λούγαρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anna28
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anna28

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2016
Μηνύματα
11
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στην παρέα και με απασχολεί κάτι... Πριν λίγες μέρες οήρα απο ένα petshop ένα λούγαρο γνωρίζοντας οτι είναι τυφλό το είχαν μόνο του σε μια σκοτεινή αποθήκη και έτσι το πήρα για να μπορέσω να του προσφέρω μια αξιοπρεπή ζωή. Το ένα του ματάκι είναι εντελώς κλειστό και το άλλο ανοιχτό αλλά είναι αρκετά μέσα. Σήμερα ανακάλυψα ότι δεν βλέπει ούτε απο το ανοιχτό ματάκι του διότι έβαλα το χέρι μου ακριβώς δίπλα του αλλά δεν τρόμαξε καθόλου επίσης δεν έχει κελαηδίσει καθόλου ακόμα.. Σήμερα επικοινώνησα και με μία πτηνίατρο και θα το δει απο βδομάδα. Εσείς μήπως έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να έχει η τι μπορώ να κάνωπαραπάνω απο αυτά που έχω ήδη προγραμματίσει;
 
Όταν γράφεις "πήρα" εννοείς αγόρασες;
Το petshop πως το είχε στην κατοχή του;
Προέρχεται από εκτροφή ή είναι πιασμένο;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το παραδώσεις σε κάποια από τις ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ?
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/
 
Γεια σου Άννα καλώς ήρθες! 🙂
Μπράβο που αποφάσισες να υιοθετήσεις ένα πουλάκι γνωρίζοντας το πρόβλημα υγείας του.
Ρώτησες κάποιες πληροφορίες, ήξεραν κάτι να σου πουν στο μαγαζί περί του πως προέκυψε η τύφλωση του πουλιού;
Τα λούγαρα είναι συνηθέστατα άγρια, προφανώς είναι πιασμένο πουλάκι.
Γενικά δεν συζητάμε για πιασμένα πουλιά αλλά εδώ πρόκειται για κάτι πολύ ειδικό και προς στιγμήν (ίσως και γενικά) μη απελευθερώσιμο. Φοράει δαχτυλίδι στο πόδι του;
Εξυπηρετείται ως προς την τροφή και το νερό; Πως τα βρίσκει; Έχει εντοπίσει την διάταξη των πραγμάτων μέσα στο κλουβάκι;
Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία του;
Φυσικά το πρώτο και καλύτερο να το δει γιατρός. Έχεις εντοπίσει κάποιον που να έχει γνώση περί πουλιών;
Εύχομαι να έχει την καλύτερη δυνατή αποκατάσταση!
 
Δεν έχω ιδέα για το τι μπορείς να κάνεις για να το βοηθήσεις πέρα απο το να το δει γιατρός μήπως και κάτι αναστρέφεται, αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχει κακοποιηθεί. ☹

Να έχεις σε σταθερά σημεία το φαγητό και το νερό του ώστε να μην δυσκολέυεται να τα βρει. Όπως κι ένα απλό ορθογώνιο κλουβί χωρίς περίπλοκα σχήματα.
 
Μπράβο Άννα για την βοήθεια που θέλεις να προσφέρεις σε αυτό το πουλάκι.
Να συμπληρώσω στις οδηγίες των παιδιών πως θα πρέπει να βάλεις τις πατήθρες σε χαμηλό ύψος ώστε να μην κινδυνεύει το πουλάκι να χτυπήσει κάποια στιγμή πέφτοντας.
(είχα Τυφλό καναρίνι από καταρράκτη )
 
Nαι το αγορασα αλλα δεν γνωριζω πως το ειχαν στην κατοχη τους αποτι μου ειπε ο ανθρωπος που εχει το pet shop ηταν δικο του και πρωτα τυφλωθηκε απο το ενα ματι και μετα απο το αλλο αλλα δεν μου εξηγησε γιατι και πως. Δεν φοραει δαχτυλιδι αλλα μου ειπαν πως ειναι 3 χρονων εχει βρει και το φαι και την αυγοτροφη αλλα και το νερακι του ευτυχως.Αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες.
 
Nαι το αγορασα αλλα δεν γνωριζω πως το ειχαν στην κατοχη τους αποτι μου ειπε ο ανθρωπος που εχει το pet shop ηταν δικο του και πρωτα τυφλωθηκε απο το ενα ματι και μετα απο το αλλο αλλα δεν μου εξηγησε γιατι και πως. Δεν φοραει δαχτυλιδι αλλα μου ειπαν πως ειναι 3 χρονων εχει βρει και το φαι και την αυγοτροφη αλλα και το νερακι του ευτυχως.Αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες.
Ανιψουλα μου καλως ηρθες στην ομορφη παρεα του petbirds. Εδω θα σε βοηθησουν ολοι οπως βοηθησαν και μενα!
Ανεβασε φωτο να τον δουν μηπως και καταλαβουν τι εχει.
 
Εάν δεν είναι εκτροφής, που έτσι μου φαίνεται, μάλλον πιασμένο είναι, όπως προαναφέρθηκε να επικοινωνήσεις με ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ για να το βοηθήσουν και να του προσφέρουν μια πιο ευχάριστη ζωή.
https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
 
Καλημέρα. Πως μπορούμε να ξέρουμε εάν είναι εκτροφής; Από την στιγμή που το έχει στο μαγαζί; Από ότι είπαν, είναι 3 ετών. Στο κλουβί που το είχαν, το οποίο είναι μικρό, ξέρει να βρίσκει την τροφή και το νερό του και κινείται. Του πήρε ένα λίγο μεγαλύτερο κλουβί, σχεδόν ίδιο με αυτό που έμενε το πουλάκι, για να μην αλλάξει το περιβάλλον που γνωρίζει, και όντως τρώει και πίνει νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πως μπορούμε να ξέρουμε εάν είναι εκτροφής; Από την στιγμή που το έχει στο μαγαζί;
Καλημέρα!
Το πιθανότερο είναι πως δεν είναι εκτροφής. Αλλά στην κατάσταση που είναι το πουλί και με τα χρόνια εγκλωβισμού του, αυτή την στιγμή προέχει να το δει γιατρός που να ξέρει από πουλιά, αφού και η κοπέλα που το πήρε θέλει να κάνει το καλύτερο δυνατό.
Φυσικά οι οργανώσεις έχουν εξαιρετικές γνώσεις γύρω από τα ιθαγενή και θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
Αν θέλετε να επικοινωνήσετε και μαζί τους, το τηλέφωνο της ΑΝΙΜΑ είναι 2109510075 και είναι εκεί καθημερινά μέχρι τις 7 το απόγευμα.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προς το παρόν τουλάχιστον απελευθέρωσης του πουλιού αυτού, απλά ο φροντιστής του θα πρέπει να ενημερωθεί κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις ανάγκες του ώστε η ζωή του να γίνει πιο ευχάριστη, ελπίζοντας σε μια μελλοντική αποκατάσταση.
 
Καλημέρα!
Το πιθανότερο είναι πως δεν είναι εκτροφής. Αλλά στην κατάσταση που είναι το πουλί και με τα χρόνια εγκλωβισμού του, αυτή την στιγμή προέχει να το δει γιατρός που να ξέρει από πουλιά, αφού και η κοπέλα που το πήρε θέλει να κάνει το καλύτερο δυνατό.
Φυσικά οι οργανώσεις έχουν εξαιρετικές γνώσεις γύρω από τα ιθαγενή και θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
Αν θέλετε να επικοινωνήσετε και μαζί τους, το τηλέφωνο της ΑΝΙΜΑ είναι 2109510075 και είναι εκεί καθημερινά μέχρι τις 7 το απόγευμα.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προς το παρόν τουλάχιστον απελευθέρωσης του πουλιού αυτού, απλά ο φροντιστής του θα πρέπει να ενημερωθεί κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις ανάγκες του ώστε η ζωή του να γίνει πιο ευχάριστη, ελπίζοντας σε μια μελλοντική αποκατάσταση.
Μαράκι μου καλημέρα! Η κοπέλα είναι ανιψιά μου και μένει από κάτω 😉 Σήμερα θα δω το πουλάκι. Όπως ανέφερα είναι τριών χρόνων, και από ότι μας είπαν, τώρα αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω, είναι εκτροφής. Την Δευτέρα έχει ραντεβού με μία πτηνίατρο η οποία είναι ειδική, κάνει ακόμη και επεμβάσεις. Στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε, μας είπε πως μπορεί να μας δώσει μία γνωμάτευση. Το καλό είναι πως το καημένο τρώει και πίνει νεράκι, ξέρει και κινείται στο κλουβί λόγω της αιχμαλωσίας. Θα πάρουμε πάντως και τηλέφωνο στην ΑΝΙΜΑ, μήπως μας δώσουν κάποιες πληροφορίες. Ίσως καλύτερα να περιμένουμε την γνωμάτευση και της γιατρού έτσι ώστε να ξέρουμε λίγα πράγματα.
 
Ίσως καλύτερα να περιμένουμε την γνωμάτευση και της γιατρού έτσι ώστε να ξέρουμε λίγα πράγματα.
Αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Καλή επιτυχία!
Υ. Γ. Η ανιψιά ακολουθεί τα βήματα της θείας. Εύγε!
 
Αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Καλή επιτυχία!
Υ. Γ. Η ανιψιά ακολουθεί τα βήματα της θείας. Εύγε!
😀 Σε ευχαριστώ Μαράκι μου, ναι η αλήθεια είναι αυτή, την έχω βαφτίσει κιόλας έχει πάρει από λάδι 😀 Θα σας ενημερώσουμε για τα αποτελέσματα μετά την επίσκεψη στην γιατρό! Φιλάκια πολλά :D
 
Την Δευτέρα έχει ραντεβού με μία πτηνίατρο η οποία είναι ειδική, κάνει ακόμη και επεμβάσεις. Στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε, μας είπε πως μπορεί να μας δώσει μία γνωμάτευση.
Ελεάννα την γιατρό την έχουμε στη λίστα; Έχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις ποια είναι; αν δεν την γνωρίζουμε συμπλήρωσε το όνομα της Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
 
Καλή συνέχεια στο πουλάκι! 🙂
Ευχαριστουμε πολυ! Θα σας ενημερωσουμε!

Ελεάννα την γιατρό την έχουμε στη λίστα; Έχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις ποια είναι; αν δεν την γνωρίζουμε συμπλήρωσε το όνομα της Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
Σισυ μου νομιζω οτι δεν την εχω δει στην λιστα. Παντως μας την συστησαν και ο κτηνιατρος μου και ανθρωπος που ξερει απο πουλια. Θα κοιταξω παλι την λιστα και αν ειναι θα την προσθεσω
 
3.html
καλησπερα και παλι παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας αυτο ειναι το πουλακι μου αλλα δυστυχως δεν καταφερα να το φωτογραφισω πολυ καλα
 
Back
Top