Φροντίδα Βοήθεια στο στήσιμο νέου περιστερώνα

GiannisKriti

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
8
Είμαι αρχάριος στην εκτροφή περιστεριών. Πριν ένα μήνα διαμόρφωσα μία αποθήκη σε περιστερώνα, κλείνονται τα παράθυρα και τοποθετώντας φωλιές και τεχνητά κλαδιά.
Φίλοι μου έδωσαν 4 ζευγάρια από τις ντόπιες φυλές κοινών περιστεριών. Από αυτά τα ζευγάρια το ένα δεν έχει κάνει καμία κίνηση, το δεύτερο κυνηγιούνται για να ζευγαρώσουν, το τρίτο έχει γεννήσει ένα αυγό και το τέταρτο έχει δύο νεοσσούς.

Τα περιστέρια αυτήν την στιγμή δεν είναι ελεύθερα. Ο σκοπός μου όμως είναι η δημιουργία ενός ανοιχτού περιστερώνα που όλα τα περιστέρια θα μπορούν πετούν ελεύθερα, να αναπαράγονται κλπ...

Θέλω να σας ρωτήσω δύο πράγματα.
Μπορώ να βάλω μαζί με τα ντόπια περιστέρια και ένα ζευγάρια από μία φυλή που μου αρέσει; Είναι σίγουρο δηλαδή ότι το ζευγάρι και οι απόγονοί του θα ζευγαρώνουν μόνο μεταξύ τους;
Μετά από πόσο χρόνο θα μπορώ να δημιουργήσω ένα άνοιγμα στον περιστερώνα για να πετούν ελεύθερα, χωρίς να έχω τον φόβο ότι θα φύγουν;

Εκτός από τα παραπάνω, με χαρά δέχομαι τις συμβουλές σας για οποιοδήποτε άλλο θέμα θεωρείτε ότι θα πρέπει να με απασχολεί προκειμένου να δημιουργήσω έναν όμορφο περιστερώνα.
 
Γιάννη καλώς ήρθες στην παρέα του PB.
Στο πρώτο ερώτημα, αν θες να έχεις διαφορετικές φυλές, πρέπει να έχεις και διαφορετικούς χώρους(κουμάσια-περιστερώνες).
Στο δεύτερο ερώτημα, αν δεν είναι ταχυδρόμοι που μπορεί να φύγουν ανά πάσα στιγμή, ή αν αυτοί που σου έδωσαν τα περιστέρια δεν είναι εκεί κοντά για να πάνε πάλι πίσω, μπορείς να τα αφήσεις μόλις αρχίσουν να μεγαλώνουν μικρά.
Ένα θέμα που πρέπει να προσέξεις είναι τα κουνάβια.
Πως θα κάνεις την είσοδο-έξοδο των περιστεριών μη προσβάσιμη στα κουνάβια και σε άλλα αρπακτικά αλλά το κουνάβι αν μπει μέσα είναι καταστροφή.
 
Έχω σκοπό να τοποθετήσω μία σωλήνα αποχέτευσης παράλληλα με το έδαφος στο ψηλότερο σημείου ενός παραθύρου. Η μία άκρη του σωλήνα θα βρίσκεται εσωτερικά και η δεύτερη άκρη του σωλήνα θα προεξέχει ένα μέτρο από το παράθυρο.
Με αυτόν τον τρόπο ελπίζω να αποτρέψω τις νυφίτσες (που υπάρχουν άφθονες στην Κρήτη) να μπουν στο κουμάσι.

Οι γεννήτορές μου προέρχονται από γειτονικούς περιστερώνες. Αυτό θα πρέπει να με κάνει να παρατείνω τον χρόνο που τα περιστέρια θα είναι κλεισμένα; Θα πρέπει να περιμένω μέχρι όλα τα ζευγάρια να αποκτήσουν νεοσσούς;

Ένα δεύτερο θέμα. Το ένα ζευγάρι επέλεξε να χτίσει την φωλιά του στο πάτωμα. Δεν την ενόχλησα ασφαλώς.
Αυτό υποδηλώνει κακή δομή των τεχνιτών φωλιών που έχω τοποθετήσει, ή παρατηρείται γενικότερα;

Και ένα τελευταίο ερώτημα. Το κάθε ζευγάρι την επόμενη γέννα του θα την κάνει πάντα στην ίδια φωλιά που έκανε και την πρώτη του γέννα;
 
Άστα να γεννήσουν όλα τα περιστέρια, να έχουν πιτσούνια και μετά άστα ελεύθερα.
Αλλά επειδή σε καταλαβαίνω,ότι θέλεις να τα βλέπεις να πετάνε(για όσους ασχολούνται με περιστέρια δεν υπάρχει πιο ωραίο θέαμα) άστα ελεύθερα αφού κάνουν αυγά.
Υπάρχει περίπτωση να πάνε πάλι στους παλιούς τους περιστερώνες, απλώς θα τα παίρνεις πάλι πίσω και την άλλη μέρα δεν θα τα βγάζεις έξω. (σαν ένα είδος τιμωρίας)
Το ότι ένα ζευγάρι έκανε κάτω την φωλιά του δεν έχει να κάνει με της φωλιές που τους έχεις κάνει.
Απλώς εκεί που έφτιαξε την φωλιά, βάλε περιμετρικά(κύκλωσε την )με 2-3 τούβλα.
Αυτό γιατί τα πιτσουνάκια μετακινούνται (και ειδικά της πρώτες μέρες που είναι τυφλά) και δεν επιστρέφουν στην φωλιά τους, ούτε οι γονείς μπορούν να τα φέρουν πίσω, με αποτέλεσμα είτε να ψοφήσουν από το κρύο,ή να τα σκοτώσουν άλλα περιστέρια.
Τα περιστέρια γεννάνε όπου τα βολεύει κάθε φορά.
Μπορεί να γεννήσουν και στην ίδια φωλιά ή σε μια διπλανή κατά πάσα πιθανότητα
ή και σε άλλη τελείως άσχετη.

Υ. Γ. Να βάζεις πάντα πολλές περισσότερες φωλιές από όσα ζευγάρια έχεις.
 
Όσες φορές και εγώ είχα στήσει καινούργιο κουμάσι όταν τα περιστέρια δεν είχαν επαφή με τον εξωτερικό χώρο να βλέπουν δηλαδή να βάζουν τα σημάδια τους έχανα πολλά μετά που έμαθα έφτιαχνα και μια περίφραξη μικρή να βγαίνουν έξω και να λιάζονται και να βλέπουν γύρω τους πολύ λίγα στα δάκτυλα του ενός χεριού ήταν τα περισσότερα που έχασα γράφω για κοινά περιστέρια πάντα. Και ο Νεκτάριος ότι σου έγραψε μάλλον είναι ο καλύτερος! ( Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει στο μπλοκ σου απλά μπράβο! )
Εγώ τα τάιζα καλαμπόκι και μακαρονάκι που βάζουμε στις κότες και στο μήνα απάνω είχαν και πουλάκια στη μια φωλιά και στην άλλη αυγά.
 
Άστα να γεννήσουν όλα τα περιστέρια, να έχουν πιτσούνια και μετά άστα ελεύθερα.
Αλλά επειδή σε καταλαβαίνω,ότι θέλεις να τα βλέπεις να πετάνε(για όσους ασχολούνται με περιστέρια δεν υπάρχει πιο ωραίο θέαμα) άστα ελεύθερα αφού κάνουν αυγά.
Υπάρχει περίπτωση να πάνε πάλι στους παλιούς τους περιστερώνες, απλώς θα τα παίρνεις πάλι πίσω και την άλλη μέρα δεν θα τα βγάζεις έξω. (σαν ένα είδος τιμωρίας)
Το ότι ένα ζευγάρι έκανε κάτω την φωλιά του δεν έχει να κάνει με της φωλιές που τους έχεις κάνει.
Απλώς εκεί που έφτιαξε την φωλιά, βάλε περιμετρικά(κύκλωσε την )με 2-3 τούβλα.
Αυτό γιατί τα πιτσουνάκια μετακινούνται (και ειδικά της πρώτες μέρες που είναι τυφλά) και δεν επιστρέφουν στην φωλιά τους, ούτε οι γονείς μπορούν να τα φέρουν πίσω, με αποτέλεσμα είτε να ψοφήσουν από το κρύο,ή να τα σκοτώσουν άλλα περιστέρια.
Τα περιστέρια γεννάνε όπου τα βολεύει κάθε φορά.
Μπορεί να γεννήσουν και στην ίδια φωλιά ή σε μια διπλανή κατά πάσα πιθανότητα
ή και σε άλλη τελείως άσχετη.

Υ. Γ. Να βάζεις πάντα πολλές περισσότερες φωλιές από όσα ζευγάρια έχεις.
Όσες φορές και εγώ είχα στήσει καινούργιο κουμάσι όταν τα περιστέρια δεν είχαν επαφή με τον εξωτερικό χώρο να βλέπουν δηλαδή να βάζουν τα σημάδια τους έχανα πολλά μετά που έμαθα έφτιαχνα και μια περίφραξη μικρή να βγαίνουν έξω και να λιάζονται και να βλέπουν γύρω τους πολύ λίγα στα δάκτυλα του ενός χεριού ήταν τα περισσότερα που έχασα γράφω για κοινά περιστέρια πάντα. Και ο Νεκτάριος ότι σου έγραψε μάλλον είναι ο καλύτερος! ( Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει στο μπλοκ σου απλά μπράβο! )
Εγώ τα τάιζα καλαμπόκι και μακαρονάκι που βάζουμε στις κότες και στο μήνα απάνω είχαν και πουλάκια στη μια φωλιά και στην άλλη αυγά.
Άστα να γεννήσουν όλα τα περιστέρια, να έχουν πιτσούνια και μετά άστα ελεύθερα.
Αλλά επειδή σε καταλαβαίνω,ότι θέλεις να τα βλέπεις να πετάνε(για όσους ασχολούνται με περιστέρια δεν υπάρχει πιο ωραίο θέαμα) άστα ελεύθερα αφού κάνουν αυγά.
Υπάρχει περίπτωση να πάνε πάλι στους παλιούς τους περιστερώνες, απλώς θα τα παίρνεις πάλι πίσω και την άλλη μέρα δεν θα τα βγάζεις έξω. (σαν ένα είδος τιμωρίας)
Το ότι ένα ζευγάρι έκανε κάτω την φωλιά του δεν έχει να κάνει με της φωλιές που τους έχεις κάνει.
Απλώς εκεί που έφτιαξε την φωλιά, βάλε περιμετρικά(κύκλωσε την )με 2-3 τούβλα.
Αυτό γιατί τα πιτσουνάκια μετακινούνται (και ειδικά της πρώτες μέρες που είναι τυφλά) και δεν επιστρέφουν στην φωλιά τους, ούτε οι γονείς μπορούν να τα φέρουν πίσω, με αποτέλεσμα είτε να ψοφήσουν από το κρύο,ή να τα σκοτώσουν άλλα περιστέρια.
Τα περιστέρια γεννάνε όπου τα βολεύει κάθε φορά.
Μπορεί να γεννήσουν και στην ίδια φωλιά ή σε μια διπλανή κατά πάσα πιθανότητα
ή και σε άλλη τελείως άσχετη.

Υ. Γ. Να βάζεις πάντα πολλές περισσότερες φωλιές από όσα ζευγάρια έχεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Κρατώ το θάρρος αν χρειάζομαι κάποια βοήθεια στο μέλλον να σας ρωτήσω ξανά.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Μετά από μελέτη αποφάσισα τελικά τι φυλές περιστεριού θα εκθρέψω.
Σήμερα θα διαμορφώσω δύο μικρότερα κουμάσια μέσα στον περιστερώνα μου. Στον μεγαλύτερο χώρο θα υπάρχει η ντόπια φυλή με σκοπό στο μέλλον να πετούν ελεύθερα.
Στο δεύτερο κουμάσι θα βάλω ένα ζευγάρι αρχαγγέλους και στο τρίτο κουμάσι ένα ζευγάρι παγωνάτα λευκά.
Με τους αρχαγγέλους από ότι διάβασα δεν θα αντιμετωπίσω ιδιαίτερα προβλήματα εκτροφής και αναπαραγωγής.
Με τις βεντάλιες όμως διάβασα ότι υπάρχουν δυσκολίες ζευγαρώματος και ταΐσματος των νεοσσών.
Διάβασα από μία πηγή ότι πρέπει να αφαιρεθεί η ουρά για να πετύχει το ζευγάρωμα.
Υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να με βοηθήσει τι πρέπει να προσέξω στην αναπαραγωγή των πωγωνάτων περιστεριών;
 
Σε ευχαριστώ Λάζαρε.
Κάτι ακόμα αν δεν σε κουράζω. Το κουμάσι για το ζευγάρι τις βεντάλιες και τους αρχαγγέλους θα είναι περίπου 1 κυβικό μέτρο έκαστο.
Είναι επαρκής ο χώρος προκειμένου να ζευγαρώσουν;
 
Χθες ξεπούλιασαν τα πιτσούνια από το δεύτερο ζευγάρι που κλωσούσε!
Το δεύτερο θηλυκό είναι είναι νευρικό. Με το που μπαίνω στο κουμάσι εγκαταλείπει την φωλιά αμέσως.

Αλλά η πρώτη θηλύκια πλέον δεν με φοβάται. Κάθεται άνετα στην φωλιά ενώ είμαι πάνω της.
Ζω όμορφες εμπειρίες και ξέρω πως με καταλαβαίνετε!
 
Back
Top