Αναπαραγωγή "Βοηθητικές κινήσεις" στο μεγάλωμα νεοσσών

εσωτερική εκτροφή είναι, 21 βαθμούς είναι η θερμοκρασία, και το βράδυ πάντα μένει ενα χαμηλό φως αναμένο, και το έγραψα με σιγουριά γιατί στις 12 περίπου σχολάω απο την δουλειά μου την έβλεπα ότι ήταν μέσα στην φωλιά της.. Το πρωί ξυπνάνε με το χάραμα με φυσικό φως έχω ενα μεγάλο τζάμι 4 μέτρα πλάτος και εκεί είναι όλα τα κλουβιά, είναι η ανατολή του ηλίου που χτυπάει αυτό το σημείο..
 
Καλησπέρα σε όλους και πάλι, σήμερα είναι η 14η ημέρα που περίμενα να ανοίξουν τα πρώτα αυγά απο τα 4 που αναφέρω στο ποστ παραπάνω, και απο ότι είδα με τον φακό όταν σηκώθηκε η κανάρα κάποια στιγμή, στα 2 απο τα 4 αυγά δεν προχώρησε η επώαση τους μείνανε στην φάση που γέμισαν κίτρινο όταν κάνουμε ωοσκόπηση.. Και τα άλλα 2 φαίνονται αρκετά σκούρα μόνο ο αεροθάλαμος φαίνεται λίγο φως.. Και σκέφτομαι μήπως είναι νεκρά μέσα στο αυγό τους και τα υπόλοιπα 2.. Θα περιμένω 2-3 ημέρες ακόμη να δω πως θα πανε τα πράγματα..
Τι μπορεί να πήγε στραβά στα 2 αυγά που δεν αναπτύχθηκε το έμβρυο; για να αποκλείσω ενδεχόμενα να σας πω πως η κανάρα κλωσσούσε συνέχεια και όλα τα βράδια ήταν μέσα στην φωλιά πριν κλείσουν τα φώτα.. Και ήταν αυγά που δεν τα είχα πάρει απο την φωλιά και να βάλω στην θέση τους ψεύτικα..
Θα ενημερώσω αύριο πάλι πως θα πάει με τα άλλα 2..
Καμιά φορά, όταν τα θηλυκά είναι πρωτάρες, στην πρώτη γέννα τους καθυστερούν να ανεβάσουν τις θερμοκρασίες που χρειάζεται κανονικά η επώαση... και κάθονται απλά και τα γυρίζουν συντηρώντας τα.
Δώσε μια δυο μέρες αν τα αυγά είναι ένσπορα (ωοσκόπηση έκανες;) και θα φανεί εκ του αποτελέσματος.
 
είχα κάνει ωοσκόπηση και είδα και τα 4 αυγά ένσπορα..όταν ήταν 5 ημερών το 4ο αυγό.. Και έκανα και σήμερα που είναι η 14 ημέρα του πρώτου αυγού απο τότε που ξεκίνησε να κάθεται η κανάρα.. ήταν 4 του μήνα.. Και το πρώτο αυγό το έκανε στις 2 του μήνα.. Θα περιμένω να δω.. Είναι πρωτάρα η κανάρα αλλά είναι η τρίτη γέννα αυτή εδώ οι 2 προηγούμενες ήταν άσπορες..
 
Εεε στην τέταρτη πιστεύω θα τα καταφέρεις! Αρκεί να βρεις το λόγο που δεν αναπτύχθηκαν τα έμβρυα! 😉

Για ψείρες έχεις τσεκάρει;
 
για ψείρες έκανα αυτό με την χαρτοπετσέτα..συν ότι ρίχνω και σκόνη για ψείρες.. Και τις πατήθρες τις καθαρίζω..
οι λόγοι που οδηγούν σε τέτοια αποτελέσματα είναι εξωτερικοί παράγοντες πχ, ψείρες, κάποια στιγμή δεν κάθισε η κανάρα και κρύωσαν τα αυγά ή τύπου βιολογικοί παράγοντες πχ κάποια έλειψη κάποιου στοιχείου-βιταμίνης κτλ, στον οργανισμό της κανάρας;

Υπάρχει περίπτωση όταν έκανα ωοσκόπηση να έκανα εγώ κάτι στραβό;επειδή πχ τοποθέτησα τα αυγά σε άλλη θέση..?
 
Ενημερώνω λοιπόν με το θέμα των αυγών ότι τελικά τα 2 τελευταία αυγά ανοίξανε εχτές και σήμερα τελικά οπότε η ομάδα μεγάλωσε με 2 νέα μέλη.. Τώρα με τα άλλα 2 που δεν ανπτύχθηκαν ολοκληρωτικά δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά ίσως απο φύση έτσι προβλεπόταν να γίνει.. Πολλά μπορεί να συμβούν..
 
Μπράβο! Άντε να σας ζήσουν! Σεραφείμ πότε άρχισε να κλωσάει χωρίς διακοπή και μετά από πόσες μέρες έσκασαν τα μικρά;
 
Μπράβο! Άντε να σας ζήσουν! Σεραφείμ πότε άρχισε να κλωσάει χωρίς διακοπή και μετά από πόσες μέρες έσκασαν τα μικρά;
Αλίκη η συγκεκριμένη κανάρα σε αυτή την γέννα με μπέρδεψε διότι απο την πρώτη ημέρα δεν έβγαινε σχεδόν καθόλου απο την φωλιά δλδ μόνο να πιει να φάει και μέσα πάλι.. (την τάϊζε και το τρελό αγόρι της) και έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω να υπολογίζω ημέρες εκκόλαψης απο την γέννα του τρίτου αυγού με την λογική ότι μπορεί να κάθεται μέσα τόσο πολύ αλλά να μην κλωσάει κανονικά.. Που σημαίνει ότι αφού δεν της πήρα τα αυγά εχτές ήταν η 14η ημέρα για το τρίτο αυγό και σήμερα για το τέταρτο..

α και κάτι οφ τόπικ αλλά ένα άλλο ζευγάρι που έχω όταν η κανάρα ταϊζει τα μικρά αν περάσω εγώ κοντά απο το κλουβί εκείνη σταματάει να ταϊζει και με παρατηρεί..όμως όταν περνάει η μητέρα μου ή και όταν κάθεται και τα βλέπει απο κοντά εκείνη συνεχίζει το τάϊσμα κανονικά.. Δοκιμασμένο.. Το συμπέρασμα ένα: " Μητρικό ένστικτο "

(εκτός και αν είναι αστεία η φάτσα μου οπότε με σνομπάρει) :)
 
α και κάτι οφ τόπικ αλλά ένα άλλο ζευγάρι που έχω όταν η κανάρα ταϊζει τα μικρά αν περάσω εγώ κοντά απο το κλουβί εκείνη σταματάει να ταϊζει και με παρατηρεί..όμως όταν περνάει η μητέρα μου ή και όταν κάθεται και τα βλέπει απο κοντά εκείνη συνεχίζει το τάϊσμα κανονικά.. Δοκιμασμένο.. Το συμπέρασμα ένα: " Μητρικό ένστικτο "

(εκτός και αν είναι αστεία η φάτσα μου οπότε με σνομπάρει) :)
Φυσιολογική αντίδραση όταν το πτηνό φοβάται... Και σε φοβάται Σεραφείμ γι΄αυτό μένει ενστικτωδώς ακίνητο... άμυνα της φύσης για να μην φαίνονται τα πουλιά από τους θηρευτές τους.
 
Φυσιολογική αντίδραση όταν το πτηνό φοβάται... Και σε φοβάται Σεραφείμ γι΄αυτό μένει ενστικτωδώς ακίνητο... άμυνα της φύσης για να μην φαίνονται τα πουλιά από τους θηρευτές τους.

Είναι από τα ήρεμα καναρίνια όμως που έχω και όταν βάζω το χέρι μου μέσα πχ για να βάλω την μπανιέρα δεν πανικοβάλεται σαν τρελό να πηγαίνει απο εδώ και από εκεί..
Σίγουρα και η διαφορά του μεγέθους άνθρωπος-πουλί παίζει ρόλο..
 
Back
Top