Γενικά Βρέχει τους σπόρους στο νερό του. Πως να το αντιμετωπίσω;

Το μόνο πρόβλημα που έχω βρει είναι πιθανό ράγισμα του πλαστικού. Κατά τα άλλα θεωρώ ότι πετυχαίνουμε καθαριότητα στο νερό χωρίς προβλήματα. Τα πουλιά την συνηθίζουν εύκολα.
 
Στο αρθρο που παρεθεσα απο τον κυριο Μακη, αναφερεται για αντιστοιχες με τη μπιλια αλλα χωρις μπιλια αλλα τοτε δεν ειχαν ερθει ακομα. Ξερει κανεις κατι επ'αυτου για τωρα;
Είναι σαν αυτές https://community.petbirds.gr/media/Ποτίστρες-υποπίεσης-κενού-αέρος.22231/

Όμως δεν τις έχω δοκιμάσει οπότε και δεν τις ξέρω.
 
Το προβληματακι που αντιμετοπιζω με της ποτίστρες χωρίς μπίλια είναι πως λιγάκι να κουνηθεί στάζει η ψιλοτρεχει.
 
Το προβληματακι που αντιμετοπιζω με της ποτίστρες χωρίς μπίλια είναι πως λιγάκι να κουνηθεί στάζει η ψιλοτρεχει.
Όπως έγραψα δεν έχω χρησιμοποιήσει... Από συζητήσεις γνωρίζω πως χρειάζονται απόλυτη στεγανότητα στα πλαστικά (χάνεται με τον καιρό), κατακόρυφη θέση στο κλουβί και καθόλου δονήσεις...
 
Το πουλί έχει έλειψη από πρασινάδα...ή κάποια βιταμίνη.

Η άλλη εκδοχή είναι να παίζει.
 
Από συζητήσεις γνωρίζω πως χρειάζονται απόλυτη στεγανότητα στα πλαστικά (χάνεται με τον καιρό), κατακόρυφη θέση στο κλουβί και καθόλου δονήσεις...

Εδώ και 6 μήνες έχω αλλάξει όλες τις ποτίστρες με αυτές. Βρήκα την ησυχία μου και τα καναρίνια απολαμβάνουν καθαρό νερό. Σε συνδυασμό με αυτόματη ταΐστρα λύνεις αρκετά προβλήματα.

Πρόβλημα δεν αντιμετώπισα κανένα. Το μοναδικό όπως έγραψα και πιο πάνω είναι πιθανό ράγισμα του πλαστικού από πτώση κατά την καθαριότητα.
 
Τελικά ήταν πιο εύκολο απ όσο νόμιζα...
Την δεύτερη μέρα το πουλάκι έπινε από την καινούρια του ποτίστρα με μπίλια, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άλλη μια φορά τα ζώα αποδεικνύουν ότι είναι περισσότερο έξυπνα απ ότι νομίζουμε...
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 
Back
Top