Γενικά Βρήκα έναν υάκινθο μακάο 500 €

Ακόμη και το μικρότερο είδος παπαγάλου απαιτεί πολλές ώρες ενασχόλησης αλλά και "θυσίες" από εμας.
Στη δική σου περίπτωση ακόμη κι αν δεν επρόκειτο για απάτη, χρειάζεσαι την συγκατάθεση και τη βοήθεια των γονιών σου. Και αν ισχύει η αγγελία και κάποιος προσπαθεί να ξεφορτωθεί έναν άρρωστο παπαγάλο και παράλληλα να κερδίσει 500 ευρώ; Έχεις σκεφτεί σε τι μπελάδες θα βάλεις την οικογένειά σου που θα πρέπει να αναλάβει το κόστος της θεραπείας του;
Και πες ότι όλα πάνε καλά και παίρνεις τον παπαγάλο. Τα υπόλοιπα έξοδα τα έχεις συνυπολογίσει; Και δεν εννοώ μόνο το τεράστιο και πανάκριβο κλουβί που θα χρειάζεται, αλλά εχεις σκεφτεί το μηνιαίο κοστος διατροφης του; Θα είναι ιδιαίτερα υψηλό!
Για όλους αυτούς τους λόγους, όταν αποφασίσεις να πάρεις παπαγάλο, όσο μεγάλος ή μικρός κι αν είναι αυτός, τον πρώτο λόγο αλλά και την ευθύνη θα πρέπει να την έχουν οι γονείς σου.
 
Λέμε τώρα ότι πήρα ένα κοκατίλ, μετά θα πρέπει να πάρω έναν ρικνέκ, μετά ζακό και μετά μακάο. Θα γεμίσω παπαγάλους.
Εφοσον έχετε οικονομικη ανεση για μακαω που στοιχιζει 1500 με 2000 ευρω μπορείτε να προσλάβετε κ εναν φροντιστη για τις ωρες που θασαι στο σχολειο, διαβαζεις η λειπεις για δραστηριοτητες! Επισης θαχεις κ χωρο για το τεραστιο κλουβι που θα το βαλετε και επισης θα μένεις κ σε μονοκατοικισ για να μην ενοχλούνται οι γειτονες!
 
΄Εχω διαβάσει για τους μακάο νομίζω πως μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες του πουλιού.
[automerge]1561191966[/automerge]
Και μετά η μαμά μου θα χαρίσει εμένα 😁
Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά ούτε χάμστερ δεν είσαι ικανός να μεγαλώσεις.
 
ούτε χάμστερ δεν είσαι ικανός να μεγαλώσεις
Αν ο σκοπός μας είναι να κάνουμε το παιδί να καταλάβει ότι αυτά τα πουλιά έχουν τεράστιες απαιτήσεις φροντίδας που δεν θα μπορούσε να αναλάβει κανένα δεκάχρονο παιδί, όσο υπεύθυνο και αν είναι, τότε ο τρόπος που προσπαθείς να του το πεις θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
 
Μια ερώτηση αν είσαι 10 χρόνων που θα βρεις τόσα λεφτά; Επίσης από πού γράφεις έχεις κιόλας κινητό?

Εφοσον έχετε οικονομικη ανεση για μακαω που στοιχιζει 1500 με 2000 ευρω μπορείτε να προσλάβετε κ εναν φροντιστη για τις ωρες που θασαι στο σχολειο, διαβαζεις η λειπεις για δραστηριοτητες! Επισης θαχεις κ χωρο για το τεραστιο κλουβι που θα το βαλετε και επισης θα μένεις κ σε μονοκατοικισ για να μην ενοχλούνται οι γειτονες!

Δεν ξερω αν το ατομο που γραφει ειναι οντως 10 ή οχι αλλα νομιζω οτι δεν θα πρεπει να μας αφορα αν εχει ο ιδιος ή η οικογενεια του τα χρηματα ή αν ειναι κατοχος κινητου.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
 
Νικο μου οπως μας ειπες εισαι 10 χρονων ακομη, η ζωη σου τωρα ειναι στο ξεκινημα της και εχεις να ζησεις πολλα θαυμασια πραγματα, καθε μερα σου θα ειναι και μια εκπληξη τα επομενα χρονια και, πιστεψε με, δεν μπορεις να φανταστεις ουτε στο ελαχιστο τι μπορει να συναντησεις και που μπορει να βρισκεσαι σε 20 χρονια απο τωρα.
Οι Μακαω ζουν παρα πολλα χρονια και το πιο πιθανο ειναι καποια στιγμη, μετα την ενηλικιωση σου, να χρειστει να το αναλαβει μονο η μητερα σου. Δεν ειναι δικαιο να εχει να αναλαβει την φροντιδα ενος πλασματος μονο και μονο για να ικανοποιησεις τον ενθουσιασμο σου τωρα.
Καταλαβενουμε πολυ καλα ποσο πολυ το θελεις ΣΗΜΕΡΑ το πουλακι και ποσο πολυ το αγαπας απο τωρα, ολοι βρεθηκαμε στην ηλικια σου, αλλα θα εισαι πολυ πιο περιφανος για τον εαυτο σου οταν ερθει η ωρα που θα εχεις στρωσει την ζωη σου και αποφασισεις πως ακομη το θελεις,θα φτιαξεις το προγραμμα σου με βαση τις αναγκες του φιλου σου.
Εγω σου προτεινω να παρεις ενα κοκατιλ ή ενα μπατζι,ισως ενα μονκ.Ζουν γυρω στα 20 χρονια, θα εχεις μαθει ηδη πολλα πραγματα για τις αναγκες των παπαγαλων αν διαλεξεις ενα ειδος απο αυτα τα ειδη και οταν γερασει και φυγει το πουλακι θα μπορεσεις να παρεις ενα μεγαλητερο ειδος που τοσο λαχταρας.
 
διάβασε το παρακάτω ...
όπως λέει και ο Διονύσης ErnestoTheParrotlet εάν έστω και σε έναν από τους παρακάτω λόγους, η απάντηση σου είναι "ΝΑΙ",τότε καλύτερα να μην πάρεις παπαγάλο
Σε όλα η απάντηση μου είναι όχι. Έτσι κι αλλιώς συμφώνησα με την μαμά μου ότι αν συνεχίσω να το θέλω τοσο πολύ μάλλον
θα μου τον πάρει τα Χριστούγεννα και θα με βοηθά στη συντήρησή του.
 
Δεν ξερω αν το ατομο που γραφει ειναι οντως 10 ή οχι αλλα νομιζω οτι δεν θα πρεπει να μας αφορα αν εχει ο ιδιος ή η οικογενεια του τα χρηματα ή αν ειναι κατοχος κινητου.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
Φυσικα κ δεν μας αφορα! Ομως, τετοια πουλια θελουν εκτος των αλλων κ ανεση χρηματος κατα την γνωμη μου για ολα αυτα που εγραψα! Καλο ειναι να το ξερει ο πιθανος αγοραστής!
 
@valasia, Έχετε δίκιο. Η μαμά μου λέει πως αν μου τον πάρει και τον παρατήσω θα τον μαγειρέψει στιφάδο! 😂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νίκο μου όπως όλοι στην ηλικία σου ενθουσιαζομαστε με τα πάντα ειδικά με πράγματα που ούτε καν ξέρουμε τι ευθύνη έχουν, και θεωρούμε ότι θα ανταπεξελθουμε το ίδιο συμβαίνει κ με σένα μόνο κ μόνο που είδες πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πουλί και πόσο το πουλάνε, το θεωρήσεις ευκαιρία, χωρίς όμως να σκεφτείς τις απαιτήσεις του και δεν μιλάω μόνο οικονομικά... Έχω κ εγώ μια κόρη στην ηλικία σου που έχει ξετρελαθεί με τον παπαγαλάκι μας ένα πάροτλετ, αλλά μου έλεγε πριν έρθει σπίτι μας και άλλα έκανε μετά, όχι πως δεν τον αγαπάει τον λατρεύει και αυτός αυτή, αλλά παράδειγμα αν δεν ήμουν εγώ δεν θα του καθάριζε σχεδόν ποτέ το κλουβί ούτε θα του πρόσφερε την διατροφή που του δίνω εγώ... Σκέφτεται ποτέ θα πάει βόλτα με τις φίλες της πάρα να βγάλει τον παπαγάλο αφού δεν καταλαβαίνει ότι όπως είναι το παιχνίδι για εκείνη το ίδιο είναι και για τον παπαγάλο. Η γνώμη μου σαν μαμά είναι μην βιαστείς, έχεις χρόνο να αποφασίσεις και οι παπαγάλοι θα υπάρχουν για να τους έχουμε κ να μας έχουν. Ξεκινάς γυμνάσιο σωστά; Σε δύο χρόνια από τώρα ξέρεις τι υποχρεώσεις θα έχεις; έπειτα θα θες να πας διακοπές θα τον παίρνετε μαζί; υπάρχει κάποιος να σας τον φροντίζει; Ειναι πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτείς ΜΑΖΊ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ! Έτσι θα γίνουν όλα στον σωστό χρόνο... Φιλικά. Από Μια μαμά! ❤️️️️️
 
Ξερεις οι μεγαλοι παπαγαλοι δεν ειναι μονο οπως τους βλεπεις στα βιντεακια, δαγκωνουν κιολας κ μαλιστα ασχημα! Στην περιπτωση αυτη τι πιστευεις θα γινει απο εσενα η την οικογενεια σου; Επίσης αν για καποιο λογο σταματήσεις την ενασχοληση μαζι τους ξεπουπουλιαζονται και απο ομορφοι παπαγαλοι γινονται ασχημοι με ψυχολογικά θεματα! Πως θα το χειριστείτε γνωριζετε;
[automerge]1561208569[/automerge]
Επισης μπορεί να μην αγαπησουν εσενα αλλα καποιο αλλο μέλος της οικογένειας σου! Το εχεις σκεφτει αυτο;
 
Τα σκέφτομαι όλα αυτά και θα επανέλθω το βράδυ 🦜
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λοιπόν, μόλις ήρθε mail από αυτόν που έχει την αγγελία με τον υάκινθο των 500Ε. Σας κάνω επικόλληση το κείμενο ακριβώς όπως το έχει γράψει. Εμείς το διαβάσαμε με δυσκολία γιατί είναι κακογραμμένο. Επίσης έχει βάλει καμιά 10αριά φωτογραφίες με αυτόν, κάτι παιδάκια και πολλούς παπαγάλους και υάκινθους. Είναι λίγο περίεργο. Πείτε μας τη γνώμη σας...

larisa kisse
προς εγώ

γεια
Είμαι τόσο εντυπωσιασμένος διαβάζω από εσάς για τους παπαγάλους μου
διαθέσιμο ψάχνει για ένα σπίτι φροντίδας για τα μωρά. Σχετικά με τους παπαγάλους, αυτοί
είναι καλά κοινωνικά, σπουδαία ιδιοσυγκρασία, αγαπούν να παίζουν με τα παιχνίδια και την αγάπη τους
εκπαίδευση και εκμάθηση νέων πραγμάτων, οτιδήποτε διεγείρει το μυαλό τους και
τους προκαλεί να καταλάβουν κάτι νέο. Η τρέχουσα διατροφή τους είναι ως επί το πλείστον
οργανικά σφαιρίδια με ποικιλία φρούτων, λαχανικών και μαγειρεμένα κρέατα
αγαπούν την ποικιλία στα γεύματά τους και θα εκτιμήσουν τα μαγειρεμένα ζυμαρικά, τα φασόλια,
καφέ ρύζι και φρέσκο χόρτο σιταριού, λάχανα και μη τοξικά λουλούδια σε καθημερινή βάση
βάση, όλα τα χέρια ζωοτροφών και το σπίτι που έθεσε. Τα πουλιά μου ελέγχονται πριν
τοποθέτηση σε ένα σπίτι. Ο κτηνίατρός μου έδωσε φυσιολογικό τίτλο ψιττακκώσεως,
κηλίδωση κοπράνων / γραμμαρίου. Αυτοί οι παπαγάλοι είναι μόνο 18 μηνών, DNA
το αίμα δοκιμάστηκε για να είναι αποδεδειγμένο ζευγάρι, καταχωρημένο και εμφύτευμα μικροτσίπ,
ακριβή κτηνιατρικά αρχεία. Έχουν ένα πολύ εκτεταμένο λεξιλόγιο. Εγώ
παρέχετε τουλάχιστον 2-3 ώρες παιχνιδιού έξω από το κλουβί κάθε μέρα έτσι
ότι τα πουλιά μπορούν να τεντώνουν και να ασκούν τους μύες τους. Θα τα πάρω
την πισίνα μπροστά από το σπίτι, έχω επισκέπτες κάθε μέρα που παίζει
με τα πουλιά μου. Ένιωσα πραγματικά καρδιά να σπάσει ψάχνει για ένα άλλο σπίτι για
αυτούς τους παπαγάλους. αλλά πρέπει να επειδή έχω 120 επωασμένα αυγά, και περίπου
75 μωρά Amazon Parrot. Πρέπει να δημιουργήσω χώρο για τους νέους που έρχονται
Θέλω να δώσω τους παπαγάλους και να επικεντρωθώ στα καινούρια μου μωρά. Έτσι,
για να στείλετε τους παπαγάλους στη διεύθυνση σας, θα είμαι υπεύθυνος για το
εάν δεν μπορείτε να έρθετε για παραλαβή, τότε θα εκτιμήσω
την απάντησή σας σχετικά με τους παπαγάλους απαντώντας στις ερωτήσεις μου:
ζουν στην Κύπρο. Έτσι στέλνουν αυτά τα πουλιά σε οποιονδήποτε
θα είναι ένα μεγάλο πράγμα για μένα. Δίνω έξω τα πουλιά με το ποσό των 600 ευρώ ανά πουλί
Συμπεριλαμβανομένης της ναυτιλίας. Ξέρω ότι αυτά τα πουλιά αξίζουν χιλιάδες
των Ευρώ, αλλά ψάχνω μόνο για μια οικογένεια που μπορεί να προσφέρει το ποσό am
ζητώντας και να πάρετε σπίτι αυτά τα πουλιά, η οικογένεια ονομάζεται Tiara και το αρσενικό
ονομάζεται Brian

-Έχετε ένα καλό υπαίθριο κυνήγι που είναι ιδανικό για τους παπαγάλους;
-Έχετε έναν κτηνίατρο όπου μπορείτε να πάρετε τους παπαγάλους για έλεγχο;
-Έχετε παιδιά και αγαπημένο σπίτι για τους παπαγάλους;
-Πόπου βρίσκεστε ακριβώς;
- Ενδιαφέρεστε για το αρσενικό ή το θηλυκό ή τα ζευγάρια;
-Έχετε ανεβάσει τον Υάκινθο πριν από
-Πόπου βρίσκεσαι ακριβώς;
-Παρακαλώ θα ήθελα μια εικόνα του εαυτού σας, ώστε να ξέρω πού τα πουλιά
πρόκειται να.
- Είσαι εντάξει με το πλοίο των πτηνών;

δίνω τα πουλιά μου με όλους
εγγύηση υγείας,
vet record
τα έγγραφα ιδιοκτησίας,
έγγραφο πώλησης,

ευχαριστώ για την επικοινωνία
 
Εντάξει ελεεινό. Νίκο πρόσεχε, σε ένα σημείο ζητάει φωτογραφία σου για να δει τάχα μου σε τι άτομα θα πάνε οι παπαγάλοι του. Αν είναι δυνατόν. Εντελώς απάτη!
 
Back
Top