Φροντίδα Βρήκα ένα μικρό σπουργιτάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mairh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mairh

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2019
Μηνύματα
25
Πόλη
Αργοστόλι
παιδια βοηθεια βρηκα ενα σπουργιτακι μικρο το μάζεψα γιατι φοβήθηκα μιν το φανε οι γατες, τι να το ταΐσω μεχρι να δυναμώσει. Ξερεις κανεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βραστό αυγουλάκι (βράσιμο 12-15 λεπτά)
Το κρατάς σε ζεστό σημείο.
Είναι πολύ μικρό;
Ανέβασε φωτογραφία αν μπορείς.
Μήπως η φωλιά του είναι κοντά στο σημείο που το βρήκες;
Αν το βρήκες κάτω από δέντρο μάλλον εκεί θα είναι η φωλιά του, αν εντοπίσεις την φωλιά του το καλύτερο θα είναι να το επιστρέψεις στην φωλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μίλησα και με την ΑΝΙΜΑ μου έδωσαν καποιες οδηγίες και βλέπουμε και αυτοί αυγο βραστό μου ειπαν αν και μου ειπαν να του βρω έντομα 😩
 

Συνημμένα

  • rsz_20190507_151521 (1).webp
    rsz_20190507_151521 (1).webp
    142,1 KB · Προβολές: 67
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όντως αυτό το πουλάκι δεν είναι σπουργίτι, ανέβασε φωτογραφίες που να φαίνεται η πλάτη του και η μύτη του.
Θα ρισκάρω να πώ πως μάλλον είναι μικρό καναρινάκι.
Βάλε και σπόρους σε ένα μικρό σκέυος στο πάτωμα του κλουβιού.
Νερόπίνει από την ποτίστρα;
 
Καλησπέρα Μαίρη! Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες, λέγοντας ότι το εν λόγω πτηνό είναι ένας νεαρός καλόγερος που πρόσφατα εγκατέλειψε την φωλιά του. Επομένως θα τηρήσεις τις οδηγίες φροντίδας για εντομοφάγα πτηνά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Αυτό το πουλάκι δεν είναι σπουργίτης.
Σου είπαν τι είναι;
ναι μου ειπαν οτι δεν ειναι σπουργιτακι, το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ειναι εντομοφαγο.
[automerge]1557315223[/automerge]
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
σε ευχαριστω πολυ ελπιζω να τα καταφέρει!
[automerge]1557315299[/automerge]
και μερικες φωτογραφίες απο το διαδίκτυο
μοιαζει παρααα πολυ
[automerge]1557315450[/automerge]
σαν μικρο καλογερακι φαινεται. Σαν αυτο που ηρθε και εμενα. Στη φωτο δε φαινεται καλα, αλλα η μαυρη γραμμη στο στηθος αυτο μου κανει.
και τι εγεινε με το πουλακι; έζησε; τι του εδεινες; και αν το εχεις ελευθερώσει πως καταλαβες οτι ηταν έτοιμο;
[automerge]1557315499[/automerge]

Βάσει της παρακάτω φωτογραφίας που βρήκα φαίνεται να μοιάζει με νεαρό σπουργίτι.
πανέμορφο
 
Μικρός καλόγερος είναι χίλια τα εκατό. Αν κρίνω από το ράμφος είναι το πολύ 19 ημερών. Σε πιο σημείο τον βρήκες;
Αν είναι κοντά στο σπίτι να κρεμάσεις το κλουβί σε ένα ψηλό σημείο που να μην το φτάνουν οι γάτες και να περιμένεις τους γονείς του. Αν δεν εμφανιστεί κάτι μετά από ώρες μας ξανά λες.
 
Back
Top