Γενικά Βρήκα ένα πουλάκι μόλις τώρα

artemists

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2024
Μηνύματα
10
Βρήκα ένα πουλάκι μόλις τώρα και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο τί πρέπει να κάνω για 2 μέρες μέχρι να το πάω στην ανιμα
 

Συνημμένα

  • 20240414_185053.webp
    20240414_185053.webp
    121,8 KB · Προβολές: 42
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@artemists
[automerge]1713114176[/automerge]
Παπαδίτσα είναι το μικρούλι.
Μπράβο σου που το έσωσες.
 
@MARY58 μου είπαν πως είναι καλόγερος από την ανιμα. Πολύ φαγανο πάντως...θα το κρατήσω σήμερα, το ταΐζω, του έφτιαξα φωλιά και θα τους το στείλω το πρωί μου είπαν πως θα πεθάνει αν δεν τους το στείλω επειγόντως
[automerge]1713116601[/automerge]
Τώρα κοιμάται...έχω αυγό, κοτόπουλο ώμο και τροφή γάτας που την έχω μουλιάσει. Αυτά διάβασα σε διάφορα post εδώ μέσα. Ειμαι άσχετη από πουλιά και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας . Θέλω να το σώσω...!
 
@MARY58 όχι μια χαρά μου φαίνεται..καμία πληγή...κάθε πότε τρώει αυτό; ξέρει κανείς; το έχω από τις 7.30 και μου φαίνεται πεινάει κάθε 1 ώρα περίπου και τρώει 3 ψίχουλα αυγό ( αυτό μου είπαν να του δίνω)
[automerge]1713118820[/automerge]
Δηλαδή αυτό που ρωτάω είναι πρέπει να πάει έτσι όλο το βράδυ; να βάλω ξυπνητήρι κάθε 1 με 1 1/2 ώρα και να το ταΐζω; πήρα άδεια στη δουλειά γι αύριο για να το φροντίσω και να το πάω ανιμα αλλά δεν θέλω να μου πάθει κάτι το βράδυ
 
@artemists δεν ξέρω. Μήπως να ρωτήσεις κέντρο περίθαλψης; της Θεσσαλονίκης έχουν κινητό.
[automerge]1713120132[/automerge]
Σορυ ο κορεκτορας με περίμενε στην εξώπορτα. Πάρε τους τηλέφωνο κ θα σου πουν υποθέτω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
κάθε πότε τρώει αυτό; ξέρει κανείς; το έχω από τις 7.30 και μου φαίνεται πεινάει κάθε 1 ώρα περίπου και τρώει 3 ψίχουλα αυγό ( αυτό μου είπαν να του δίνω)
Στα ,ενδεικτικά, άρθρα που παρέθεσα παραπάνω υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Όπως υπάρχουν και πολλά βιντεάκια με σχετικό υλικό.
 
Ποια είναι η απάντηση για την συχνότητα των γευμάτων Νίκο; Εγώ δεν την βρήκα στα άρθρα αυτά.
@artemists Επικοινώνησες με το κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων Θεσσαλονίκης;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης ναι ευχαριστώ τα διάβασα και τώρα έχω ξεκινήσει αγγλικά και γαλλικά άρθρα...μέχρι εκεί μπορώ...αύριο το πρωί ελπίζω να ξυπνήσει καλά και να το στείλω στην ανιμα ...νομίζετε πως θα μπορούσα να το μεγαλώσω εγώ; όχι φαντάζομαι είναι η απάντηση...τώρα κοιμάται και από το κέντρο περίθαλψης μου είπαν το πρωί πάλι τάισμα
 
@MARY58
6 7 γραμμάρια τροφής την μέρα λέει. Στο τμήμα του άρθρου αναπαραγωγή.
Το βράδυ τα πουλιά δεν τρώνε.
Οπτικά από τον πρόλοβο έχουμε εικόνα αν είναι αρκετά ταισμενα από τους γονείς τους.
Εδώ δεν μιλάμε για νεοσσό νεοσσό. Ντυμένο είναι απλά δεν πήγε και πολύ καλά η πρώτη απόπειρα πτήσης η κάτι προέκυψε στην φωλιά.
Σε κάθε περίπτωση δεν τρώνε το βράδυ (τεχνικά δεν γίνεται) επίσης από το το κομμάτι διατροφής φαίνονται οι ανάγκες του είδους. Εξ ου και οι προτάσεις για κοτόπουλο ή κροκέτες για γατες κλπ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-04-14-23-17-17-836_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2024-04-14-23-17-17-836_com.android.chrome.webp
    175,8 KB · Προβολές: 5
νομίζετε πως θα μπορούσα να το μεγαλώσω εγώ; όχι φαντάζομαι είναι η απάντηση...
Σωστά φαντάζεσαι Άρτεμη. Δεν είναι πολλές οι πιθανότητες να ζήσει στο κλουβί. Δώσε το στην Άνιμα κ θα ξέρεις ότι βοήθησες κ εσύ να επιβιώσει.
 
@MARY58 αυτό θα κάνω...ελπίζω να είναι καλά το πρωί...νερό πρέπει να του δώσω; δεν βρίσκω κάτι σχετικό
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχε του δίπλα ένα μικρούλι μπολλάκι με νερό. Όταν ξυπνήσει αν θέλει θα πάει να πιεί.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1713127542[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1713127983[/automerge]
[automerge]1713128189[/automerge]
Και μετά που θα κλαρωσουν τα καναρίνια δεν πάνε να πιουν νερό από την ποτίστρα η από κάποιο δοχείο με την μια. Παρατηρούν τους γονείς τους που τρώνε που πάνε τι κάνουν και μετά από κάποιο διάστημα πειραματίζονται και αυτά είτε με τροφή είτε με το νερό η το αυγό η οτιδήποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top