Γενικά Βρήκα αυτό το φτερό στο κλουβί του Ζακό μου

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
Σημερα το πρωι βρηκα αυτο το φτερο στο κλουβι του ταζ. Εχει περασει σε φαση πτεροροιας; εκτος απο πουπουλα που βρισκω καθημερινα ειναι φυσιολογικο να του φευγουν και φτερα μικρα οπως αυτο ;
[automerge]1702802519[/automerge]
410416330_892011818937736_2120266960297996001_n.webp
 
@KONSTANTINOS MICHAIL αα δηλαδη εαν βρω και αλλα τις επομενες μερες τοτε θα σημαινει οτι περναει την φαση πτεροροιας σωστα? αγχωθηκα επειδη εφαγε αυτο το περιεργο ψωμι που του εφτιαξα εχθες και λεω μηπως συνεβη εξαιτιους του. ευχαριστω για το αρθρο. παρεμπιπτοντως κανει αυτο το μειγμα να το καταψυξω και να του δινω λιγο λιγο για εναν ολοκληρο μηνα? ή θα αρχισει την θρεπτικη αξια του στην καταψυξη?
 
@KONSTANTINOS MICHAIL το αρθρο αναλυει την διαδικασια για τα καναρινια κατα κυριο λογο αν προσεξες.

@Ταζμανια2411


@Vada καλημερα.Η δικη σου εμπειρια ως προς το ειδος και την molting ? Ευχαριστω εκ των προτερων
 
@Ταζμανια2411 χαλάρωσε πρώτα από όλα. Έχεις το άγχος του πρωτάρη, που όλοι περάσαμε κ κάποιοι ακόμα περνάμε μερικές φορές (για μένα μιλάω), που θέλουμε να τα κάνουμε όλα, να τα πάρουμε όλα, κ αγχωνόμαστε με όλα. 🤗🤗Οι ειδικοί στους παπαγάλους όπως ο @Vada θα σου πει για την πτερόροια.
παρεμπιπτοντως κανει αυτο το μειγμα να το καταψυξω
Σε ποιο μείγμα αναφέρεσαι; σε αυτό που έφτιαξες, δεν ξέρω. Αν αναφέρεσαι στην συνταγή κέικ της Σίσσυ @Sissy , το αναφέρει ότι βάζει την υπόλοιπη ποσότητα στην κατάψυξη στο ποστ της #15. Για πόσο καιρό δεν ξέρω. Αλλά αν είναι να το φτιάξεις, ξεκινά με μικρή ποσότητα, για να "κόψεις" αντίδραση.
 
Καλημέρα.
Ένα πεσμένο φτερό σίγουρα δεν σημαίνει ότι έχει αρχίσει η πτερόρρια του.
Θεωρώ ότι είναι μικρός ακόμη 5-6 μηνών νομίζω.
Αυτό που με προβληματίζει, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, είναι ότι στην φωτογραφία δεν φαίνεται η ρίζα (η μύτη του φτερού), φαίνεται σαν να έχει κοπεί ή έχει σπάσει.
Ίσως και να κάνω λάθος.
Το παρακολουθείς, αν συνεχίσει να ρίχνει και άλλα φτερά σημαίνει ότι μπήκε σε φάση πτερόρριας λίγο πιο νωρίς από το το φυσιολογικό.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μπορεί να συμβεί λόγο της υψηλής θερμοκρασίας του χώρου που ζει.
 
403416303_1017635459495163_5584708534065827442_n.jpg
[automerge]1702807358[/automerge]
αυτα ηταν τα κακα του απο χθες το βραδυ. σημερα η πρωτη κουτσουλια ηταν και αυτη αρκετα μαυρη. αυτο ειναι προειδοποιητικο σημαδι ασθενειας ετσι δεν ειναι? επισης ακουγονται ηχοι που νομιζω οτι προερχονται απο το στομαχι του.
[automerge]1702807744[/automerge]
@Ταζμανια2411 χαλάρωσε πρώτα από όλα. Έχεις το άγχος του πρωτάρη, που όλοι περάσαμε κ κάποιοι ακόμα περνάμε μερικές φορές (για μένα μιλάω), που θέλουμε να τα κάνουμε όλα, να τα πάρουμε όλα, κ αγχωνόμαστε με όλα. 🤗🤗Οι ειδικοί στους παπαγάλους όπως ο @Vada θα σου πει για την πτερόροια.

Σε ποιο μείγμα αναφέρεσαι; σε αυτό που έφτιαξες, δεν ξέρω. Αν αναφέρεσαι στην συνταγή κέικ της Σίσσυ @Sissy , το αναφέρει ότι βάζει την υπόλοιπη ποσότητα στην κατάψυξη στο ποστ της #15. Για πόσο καιρό δεν ξέρω. Αλλά αν είναι να το φτιάξεις, ξεκινά με μικρή ποσότητα, για να "κόψεις" αντίδραση.
οχι το μειγμα της σισσυ, εκεινο που εστειλα στο χθεσινο μου μειγμα.
[automerge]1702808239[/automerge]
@Vada εχθες οταν του εβαζα τροφη απο τη σακουλα, πηδηξε για να φτασει στο μπολ, και επεσε ανωμαλα. οταν ειναι στο κλουβι του κρεμεται στις γωνιες το κορμι του αναποδα και τα φτερα να βγαινουν εξω απο του κλουβι. συμφωνα με αυτα δε θα το εβρισκα απιθανο να βγηκε με αυτον τον τροπο. το απογευμα και νωρις το βραδυ επισης ανοιγω το καλοριφερ και μερικες φορες κανει τρομερη ζεστη και για μενα τον ιδιο. οταν συμβαινει αυτο το κλεινω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
View attachment 95603
[automerge]1702807358[/automerge]

αυτα ηταν τα κακα του απο χθες το βραδυ. σημερα η πρωτη κουτσουλια ηταν και αυτη αρκετα μαυρη. αυτο ειναι προειδοποιητικο σημαδι ασθενειας ετσι δεν ειναι? επισης ακουγονται ηχοι που νομιζω οτι προερχονται απο το στομαχι του.
[automerge]1702807744[/automerge]

οχι το μειγμα της σισσυ, εκεινο που εστειλα στο χθεσινο μου μειγμα.
[automerge]1702808239[/automerge]
@Vada εχθες οταν του εβαζα τροφη απο τη σακουλα, πηδηξε για να φτασει στο μπολ, και επεσε ανωμαλα. οταν ειναι στο κλουβι του κρεμεται στις γωνιες το κορμι του αναποδα και τα φτερα να βγαινουν εξω απο του κλουβι. συμφωνα με αυτα δε θα το εβρισκα απιθανο να βγηκε με αυτον τον τροπο. το απογευμα και νωρις το βραδυ επισης ανοιγω το καλοριφερ και μερικες φορες κανει τρομερη ζεστη και για μενα τον ιδιο. οταν συμβαινει αυτο το κλεινω.
να σημειωσω οτι φαγητο και νερο πινει κανονικα. εχθες ομως το πρωι και το απογευμα καθυστερησα να του δωσω το φαγητο και του εβαλα λιγοτερα σπορακια. αλλα το αρθρο λεει οτι θα πρεπει να ασιτισει για μια ολοκληρη μερα για να οφειλεται σε αυτο το σκουρο χρωμα του.
 
@Ταζμανια2411
Μάρκο εντάξει είναι οι κουτσουλιές του.
Το σκούρο πράσινο χρώμα οφείλεται στο γεγονός ότι τρώει μόνο σπόρους.
Μην ανησυχείς δεν έχει κάτι το ζακό σου, εφόσον το βλέπεις να κρέμεται ανάποδα από το κλουβί είναι σίγουρα υγιέστατο.
Πρέπει να γίνουν πολλά και σοβαρά λάθη από τον εκτροφέα και τον φροντιστή για να αρρωστήσει ένα ζακό.
Η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για παπαγάλους που προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες, και έχουν δυνατό οργανισμό και ανοσοποιητικό.
 
αλλα το αρθρο λεει οτι θα πρεπει να ασιτισει για μια ολοκληρη μερα για να οφειλεται σε αυτο το σκουρο χρωμα του
εχεις καποιο Link απο το αρθρο? Δεν ειναι και σωστο χωρις εμπειρια να αυτοδιαγνωνεις πραγματα.
αυτο ειναι δουλεια γιατρου μετα απο εξετασεις και κλινικη συνεκτιμηση να αποφανθει..οχι του κυριιου Googleιατρου
Δεν ειναι παρα ελαχιστα τα συμπτωματα που ειναι μοναδικα μιας ασθενειας. τα περισσοτερα ειναι κοινα. Ηρεμια παρατηρητικότητα καταγραφη και σωστη μελετη.
οπως θα ξερεις και σε εμας αλλα και στα πτηνα οτι παραγουμε επηρεαζεται απο το τι τρωμε σε μεγαλο βαθμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης ρε συ δεν κανω διαγνωση, σε καμια περιπτωση. διαβαζω αυτα που λεει στο αρθρο απλως και γραφω για την καθημερινη του διατροφη με σκοπο οι ειδικοι να εκφρασουν την δικη τους εμπεριστατωμενη γνωμη για το αν αφορα παθογενεια ή οχι. καθε μερα ελεγχω τα περιττωματα του και σημερα βρηκα κατι ασυνηθιστο, κατι που αρκετες φορες παραπεμπει σε ασθενεια. την προηγουμενη μερα εφτιαξα για πρωτη φορα στο πτηνο ενα ψωμι και ειπα μηπως μηπως εγινε καποιο λαθος στην παρασκευη του ή μηπως εβαλα λαθος υλικα ( γιατι εκανε μια ωρα να ψηθει) και για αυτο ολες αυτες οι αλλαγες. μεχρι τωρα ηξερα οτι θα χανει πουπουλα καθημερινα οπως ειναι φυσιολογικο και φτερα σε φασεις πτεροροιας. ακριβως επειδη λοιπον υπαρχουν πολλες διαφορετικες αιτιες για το καθε τι ειπα να αναρτησω το συγκεκριμενο θεμα. να το αγνοησω παντως δε γινεται. ειμαι γεματος και με αποριες που αφορουν την γλωσσα του σωματος του ή ολους εκεινους τους διαφορετικους ήχους που βγαζει αλλα δεν εχω ανοιξει θεμα γιατι ειναι δευτερευων. επισης ο ταζουλης την τελευταια φορα που ηταν στον κτηνιατρο γρυλιζε ολη την ωρα. δεν ηταν καθολου ευχαριστη η εμπειρια. επομενως ''κανω τις διαγνωσεις μου'' με σκοπο να ειμαι ενα βημα μπροστα για να μην χρειαστει να φτασουμε σε αυτο το σημειο ξανα στα κοντα. απο το τηλεφωνο κανενας σοβαρος κτηνιατρος δε θα βγαλει συμπερασμα εν τω μεταξυ.
 
Αυτό πάντως είναι ένα κομμένο φτερό, δεν υπάρχει η πένα.
Screenshot_20231221_234601_Chrome.webp
Άρχισε να περιεργάζεσαι (τα φτερά ή τα πούπουλα που βρίσκεις) έχουν τις πένες τους όλα; μερικά;;
 
φαίνεται σαν να έχει κοπεί ή έχει σπάσει.
Συμφωνώ. Ή έχει κοπεί ή έχει σπάσει. Δεν έπεσε μόνο του 100%. Τα μικρά πουλιά είναι πολύ ατσούμπαλα στο πως περιποιούνται τα φτερά τους ενώ ακόμη μαθαίνουν πως να το κάνουν. Απο ένα φτερό δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα απολύτως συμπέρασμα.
 
Back
Top