Φροντίδα Βρήκα κλουβάκι, αξίζει να το φτιάξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά! Για αρκετό καιρό, μετά τη δουλειά, περνούσα από ένα πάρκο που είναι κοντά στο σπίτι μου, όπου και είχαν πετάξει το κλουβάκι της φωτο. Δε θα σχολιάσω για το βρομιάρη που το πέταξε στο πάρκο μαζί με άλλα διάφορα λες και δεν υπάρχουν κάδοι. Θα πάω παρακάτω. Το έβλεπα πολύ καιρό και έλεγα "μα καλά, θα το μαζέψω από το δρόμο;" αλλά στην τελική δεν άντεξα και πήρα την απόφαση σήμερα και το "βούτηξα". Το έπλυνα και είναι ολοκαίνουριο. Τα μέτρα του φαίνονται στις φωτο. Τι λέτε; Είναι κατάλληλο για κανένα είδος πουλιού ή είναι πολύ μικρούλι; Μου φαίνεται να είναι από αυτά που πουλάνε στα πανηγύρια να σας πω την αλήθεια (Το συμπέρασμα το έβγαλα από τις ταΐστρες που είχε πάνω, που έμοιαζαν με αυτές τις πανηγυριώτικες). Και αν είναι κατάλληλο, αξίζει να το φτιάξω ή μπα; Καμιά ιδέα για σκαφάκι; Τα γατζάκια του είχαν κοκαλώσει και τα πέταξα, ενώ σκαφάκι δεν είχε.

DSC01829 copy copy.webp DSC01830 copy copy copy.webp DSC01831 copy copy.webp
 
Συλβια καλα εκανες και το μαζεψες, δεν ειναι κακο. Αν θες μπορεις να το φρεσκαρεις ενα βαψιματακι. Πατο μπορεις να παραγγειλεις απο καποιο πετσοπ στα μετρα σου, εμενα ενας ειχε σπασει και πηρα καινουργιο (δεν αξιζει πολυ βεβαια σε μικρα κλουβια, σκεψου ειχε σε μεσαιο κλουβι περιπου 10 ευρω, αλλα απο το να το πεταξεις...). Γατζακια επισης εχουν τα πετσοπ.

Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για μεταφορες, ή για κλουβακι νοσηλειας.
 
Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για μεταφορες, ή για κλουβακι νοσηλειας.

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ. Για κλουβάκι μεταφοράς ή για τις καραντίνες μου! Ήξερα ότι πουλάνε γατζάκια αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να βρεις και πάτο σε ό,τι μέτρα θες! Σούπερ! Κι εγώ σκεφτόμουνα τι πατέντα να φτιάξω. 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα κλουβια εχουν στανταρ μεγεθη (αναλογα και τις εταιρειες φυσικα) απλα εχουν διαφορετικα σχεδια. Αν δωσεις ακριβη μετρα δεν πιστευω να χεις θεμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Τα κλουβια εχουν στανταρ μεγεθη (αναλογα και τις εταιρειες φυσικα) απλα εχουν διαφορετικα σχεδια. Αν δωσεις ακριβη μετρα δεν πιστευω να χεις θεμα.

Τέλεια, σ' ευχαριστώ! Θα το τσεκάρω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για μεταφορες, ή για κλουβακι νοσηλειας.
Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ. Κι εγώ τα δικά μου που είναι για πέταμα δεν τα πετάω, όλο κάτι τυχαίνει, κάποιος νεοσσός, περιστέρια δεκαοχτούρες, άρρωστα, και μωρά γατάκια βάζεις στην ανάγκη αν είναι πολύ μωρά.
 
Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ. Κι εγώ τα δικά μου που είναι για πέταμα δεν τα πετάω, όλο κάτι τυχαίνει, κάποιος νεοσσός, περιστέρια δεκαοχτούρες, άρρωστα, και μωρά γατάκια βάζεις στην ανάγκη αν είναι πολύ μωρά.

Πλάκα- πλάκα, έτσι είχε σώσει ο μπαμπάς μου ένα κοτσυφάκι που έπεφτε από τη φωλιά και κινδύνευε από κάτι γάτες. Είχε ένα μικρό κλουβάκι που δεν το χρησιμοποιούσαμε πια, όχι γιατί είχε χαλάσει, αλλά γιατί ήταν και μικρό, και το πάνω μέρος του ήταν κυκλικό. Το ξέθαψε από την αποθήκη, έβαλε το πουλάκι μέσα και το πήρε στην ταράτσα όπου συνηθίζει να κάθεται. Εκεί ερχόντουσαν οι γονείς του και το ταΐζανε, μέχρι που μεγάλωσε και μπόρεσε να πετάξει!
 
Πλάκα- πλάκα, έτσι είχε σώσει ο μπαμπάς μου ένα κοτσυφάκι που έπεφτε από τη φωλιά και κινδύνευε από κάτι γάτες. Είχε ένα μικρό κλουβάκι που δεν το χρησιμοποιούσαμε πια, όχι γιατί είχε χαλάσει, αλλά γιατί ήταν και μικρό, και το πάνω μέρος του ήταν κυκλικό. Το ξέθαψε από την αποθήκη, έβαλε το πουλάκι μέσα και το πήρε στην ταράτσα όπου συνηθίζει να κάθεται. Εκεί ερχόντουσαν οι γονείς του και το ταΐζανε, μέχρι που μεγάλωσε και μπόρεσε να πετάξει!
Μπραβο στον μπαμπα σου που εσωσε αυτην την μικρη, αθωα ψυχη!
 
Πολύ χρήσιμο για πάρα πολλές περιπτώσεις! Φυσικά και αξίζει! Και δεν έχει σκουριάσει και καθόλου! 😉
 
Και δεν έχει σκουριάσει και καθόλου!

Γι' αυτό το λιγουρεύτηκα κι εγώ! 😛 Το έβλεπα, το ξαναέβλεπα, δεν μπόρεσα να του αντισταθώ! Μόλις το σενιάρω, θα σας ανεβάσω και φωτο!
 
Παιδιά, τζίφος! Δε βρήκα πουθενά λεκάνη που να του ταιριάζει, μάλλον το πάμε για πατέντα. Θα βάλω στο παιχνίδι τα μεγάλα μέσα (το σούπερ μπαμπά)!
 
Παιδιά, τζίφος! Δε βρήκα πουθενά λεκάνη που να του ταιριάζει, μάλλον το πάμε για πατέντα. Θα βάλω στο παιχνίδι τα μεγάλα μέσα (το σούπερ μπαμπά)!
Δες αμα μπορεις με καμια πατεντα απο κανενα παλιο ταπερ να το φτιαξεις..
 
Θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα και θα περιμένω μέχρι την 1η Νοεμβρίου. Τότε έχει ένα πανηγύρι κοντά μου όπου πάντα έχει πουλιά και κλουβιά. Αν δεν έχω κάνει λάθος και είναι όντως αγορασμένο από πανηγύρι το κλουβάκι, μπορεί να βρω εκεί ανταλλακτικό. Γιατί αυτή τη μάρκα κλουβιών δεν τη βρήκα σε κανένα "καθωσπρέπει" μαγαζί και κατά συνέπεια δε βρέθηκε λεκάνη σε αυτό το μέγεθος. Είναι βέβαια λίγο ενάντια στα "πιστεύω" μου να ενισχύσω κάποιον που πουλάει πουλιά σε πανηγύρι, αλλά μπορεί να κάνω λίγο τα στραβά μάτια για μία φορά, θα δω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παιδιά, τζίφος! Δε βρήκα πουθενά λεκάνη που να του ταιριάζει, μάλλον το πάμε για πατέντα. Θα βάλω στο παιχνίδι τα μεγάλα μέσα (το σούπερ μπαμπά)!
Σύλβια, να υποθέσω ότι έχεις πάει σε μερικά πετ σοπ και σου είπαν ότι δεν έχουν βάση 32Χ25 εκατοστά για κλουβί;
 
Σύλβια, να υποθέσω ότι έχεις πάει σε μερικά πετ σοπ και σου είπαν ότι δεν έχουν βάση 32Χ25 εκατοστά για κλουβί;

Ακριβώς Σταύρο! Πήγα σε 3 διαφορετικά. Ο ένας μάλιστα μου είπε απλά "δε δουλεύω αυτή τη μάρκα". Το κλουβάκι επάνω δεν έχει κάτι που να δείχνει τη μάρκα, αλλά φαντάζομαι ότι το κατάλαβε από το σχήμα, απ' τη θέση που είναι τα πορτάκια κλπ.
 
Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση εδώ, πιστεύω ότι θα έχουν πλαστικό σε αυτές τις διαστάσεις. Η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 4-5 ευρώ και θα έχεις ένα σχεδόν καινούργιο κλουβί.
 
Back
Top