Φροντίδα Βρήκα μαμούνια στην τροφή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα βρηκα στην παλια μου χυμα τροφη (τωρα ξεκίνησα να δίνω μανιτομπα) μαμουνια!
Περα απο το γεγονός οτι φρικαρα τελειως γιατι πίστευα πως το ταπερ μου ηταν αεροστεγες, πιστευω πως πρεπει να πεταξω οτι ειχε μεσα το συρταρι οπου εβαζα την τροφη. Φυσικα και πεταξα τους χαλασμενους σπορους και τις ταιστρες. Τα μαμουνια μοιαζαν με τον λιναροσπορο σαν κουκουτσακια καφε αλλα με ποδια! Επειδή βρηκα και στην τροφη που ειχα μεσα στις ταιστρες, πρεπει να κανω κάτι στο πουλακι; Μπορεί να αρωστήσει έτσι;
Όλες τις τροφες και τα πράγματα του τα εχω σε ενα συρταρι. Μπορει να εχουν και τα αλλα τρόφιμα (βιταμινη, άμμος κτλ) μαμουνια;! Εδω και καμια ωρα ψαχνω να βρω αεροστεγες δοχειο αλλα δεν βρησκω. Τις τροφες ως επί το πλειστον τις εχω σε ταπερ και γυαλινα βαζα. Αν ξερει κανείς καποιο μαγαζι στην Θεσσαλονίκη που να πουλαει πραγματικα αεροστεγες δοχειο ας με βοηθησει παρακαλώ.
Ευχαριστώ πολυ
 
Δυστυχώς οι τροφές - μείγματα σπόρων που δίνουμε στα πουλιά μας αν δεν είναι όπως πρέπει πριν συσκευαστούν όπου και να τα βάλουμε θα μας παρουσιαστούν "μαμούνια". Γιατί στην πραγματικότητα.. Οι σπόροι κουβαλούν και τα αυγά των παρασίτων.
Η @maria p έγραψε κάτι εξαιρετικό για την επιλογή Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; για τα πουλιά μας και καλά θα κάνεις να το διαβάσεις.
Πριν λίγο καιρό κάποιος φίλος δημιούργησε θέμα ροτόντας για τη σωστή Διατηρηση της τροφης για μεγαλο χρονικο διαστημα και κάποιος άλλος Χωρος αποθηκευσης τροφης
Πιστεύω πως αν βρεις το χρόνο να τα διαβάσεις... Θα έχεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματά σου...
Για τα υπόλοιπα που θα μείνουν αναπάντητα... εδώ είμαστε...
 
Καλησπέρα! Παλιότερα που χρησιμοποιούσα χύμα τροφές είχα βρει κι εγώ.. Τότε έβαζα τις τροφές σε μικρές συσκευασίες και στην κατάψυξη για 48 ώρες.. Μετά δεν υπήρχε τίποτα... Πλέον ακόμα και συσκευασμένες τροφές που παίρνω τις βάζω στο ψυγείο και είναι όλα οκ.
 
Τα διάβασα ολα και ειναι πραγματικα ενδιαφεροντα!
Δηλαδη το ταπερ ειναι καταλληλο;
Η αυγοτροφη που αναφερει, ειναι αυτη η κιτρινη; Εε; του εμποριου όχι σπιτικη;
Αυτο με την Δαφνη τελικα δουλευει; γιατι μου αρεσε η ιδεα πολυ!

εχω τωρα την καινουρια της μανιτομπα σε ταπερ που ηταν απο την μερεντα ( το κουβαδακι) και οση εμεινε στην συκευασια της, αφου το τυλιξα ως εκει που εφταναν οι σποροι και το εδεσα με λαστιχακια.

πρεπει να ανησυχω για την μανιτομπα; θα βαλω δαφνη μεσα. Για το πουλακι να κανω κάτι; Παίζει να αρρώστησε; Το υπόλοιπα σκεύη και τροφες; Τι να τα κάνω;

(περιττό να πω πως επλυνα οσο δεν εχω πλύνει ποτέ το κλουβί, τα σκεύη του, τα ΠΑΝΤΑ! )👍p

Καλησπέρα! Παλιότερα που χρησιμοποιούσα χύμα τροφές είχα βρει κι εγώ.. Τότε έβαζα τις τροφές σε μικρές συσκευασίες και στην κατάψυξη για 48 ώρες.. Μετά δεν υπήρχε τίποτα... Πλέον ακόμα και συσκευασμένες τροφές που παίρνω τις βάζω στο ψυγείο και είναι όλα οκ.

σιγουρα ειναι οκ στο ψυγειο; Εγω εχω ακουσει μονο το καλοκαιρι πως κανει, και οχι τον χειμωνα...
αυτο με την κατάψηξη μ' αρεσει! Δηλαδη να βαλω οπως ειναι το επομενο σακουλακι στην κατάψηξη;
 
Ναι στα δύο πρώτα... Ναι και στη δάφνη που επιπρόσθετα κάνει την ίδια δράση και στα όσπρια του σπιτιού.
Δε θα χρειαστεί τόσο καλό σφράγισμα στα δοχεία φύλαξης.
Απλά θα αγοράζεις την ποσότητα που χρειάζεσαι το πολύ για δυο μήνες. Δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα να κρατάς σπόρους που όσο μένουν τόσο χάνουν την φρεσκάδα τους.
Δεν πιστεύω να έχει επιπλοκές στην υγεία του καναρινιού σου.. αλλά ας έχεις το νου σου για μερικές μέρες.
 
Απλά θα αγοράζεις την ποσότητα που χρειάζεσαι το πολύ για δυο μήνες. Δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα να κρατάς σπόρους που όσο μένουν τόσο χάνουν την φρεσκάδα τους.

περνω συσκευασια του ενός κιλου, δεν μπορω να βρω λιγότερο, και γεμιζω την καθε ταιστρα μια φορα την εβδομαδα απο επτα κουταλιες του γλυκου...
 
περνω συσκευασια του ενός κιλου, δεν μπορω να βρω λιγότερο, και γεμιζω την καθε ταιστρα μια φορα την εβδομαδα απο επτα κουταλιες του γλυκου...
Δεν υπάρχει θέμα τότε...
 
! Μολις ειδα και τα υπολοιπα ταπερ μου!
βρηκα ενα στην περιλλα αλλα νεκρο και πιο μεγαλο! 😕
στην βρωμη, η οποια ηταν σε σακουλα με μανταλακι αυτο για τα τροφημα, βρηκα ενα που εμοιαζε με νιζερ αλλα με ποδαρακια!
και στην αυγοτροφη που ειναι σαν να εχει χρυσαφενιο χρωμα, βρηκα στο καπακι απο το ταπερ μικρα μικρα μικρα ασπρα σημαδακια! Σαν αυγα! Κοντευω να λιποθυμησω! Να αρχισω να ανησυχω για το δωματιο μου!; Γενικα δεν ειχαμε ποτε θεμα με μαμουνια στο σπιτι και δεν μενω κοντα σε αγρους, δαση κτλ!
Την κίτρινη αυγοτροφη του εμποριου (οχι την χρυσαφενια) που εχει μεσα και λιγο νιζερ, την εχω αγορασει εδω και κανα μηνα, ισως και λιγοτερο, την εχω σε γυαλινο βαζο καλα σφραγισμενο, νομιζω, και τωρα που την ελέγξα δεν ειχε κάτι...
επισης εχω και κουακερ στην συσκευασια του με λαστιχακι και την φρυγανια σε βαζο γυαλινο, δεν βρηκα κατι σε αυτα, υπαρχει περιπτωση να εχουν;

Ειχα παραγειλει και σπορους υγειας και σημερα εφερε τα ειδα, σακια μεγάλα, τα συσκευαζει αυτη μονη της. Ειναι η ιδια που πηρα την τροφη, ωστοσο περνουμε χρονια απο εκει για τα παπαγαλακια μας, χυμα και δεν ειχε ποτε τιποτα. Τους σπορους υγειας, αφου τους παρω αυριο, αν ακολουθησω την τακτικη της 48ωρης ψυξης και της δαφνης ειμαι ασφαλης;

Με αυτη την τακτικη στις τροφες μου γενικα, θα ειμαι οκ? Χρειαζεται αν κανω και κατι αλλο; Γιατι αλλη μια επιδρομη δεν νομιζω να την αντεξω εγω με τιποτα!😱😕

τις μερες αυτες. λογω διακοπων, το καναρινι αυτο ηταν σε σπιτι φιλου, που εχει το δευτερο καναρινι για το οποιο γραφω, πρεπει να εφαρμοσω κάτι κι εκει οσο αφορα την υγεια του καναρινιου, περα απο καθαριοτητα, καταψηξη και δαφνη;

ευχαριστω...
 
Ψυχραιμία.. Δεν υπάρχει φόβος για τον άνθρωπο... Πιθανόν βρήκαν πρόσφορο έδαφος από το αρχικό μείγμα να μεταπηδήσουν και σε άλλους σπόρους.
Ελπίζω να είναι μικρές οι ποσότητες και μικρό το κόστος αντικατάστασής τους.
 
Ελπίζω να είναι μικρές οι ποσότητες και μικρό το κόστος αντικατάστασής τους.

Τις εχω πετάξει ήδη, η αντικατάσταση ειναι το μονο ευκολο, η ψυχραιμια παλι...😕😛

αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι να μην ξανασυμβει οσο ειναι δυνατον κατι τετοιο. Τωρα μολις εβαλα την μανιτομπα που ειχα στο κουβαδακι της μερεντα και αυτη που ειχε μεινει στη συσκευασια, στην κατάψηξη. ειπαμε θα αφησω για δυο μερες (48ωρες), αλλα οταν τις βγαλω, δεν θα εχουν πιασει λιγακι παγο οι συσκευασιες; να μην τις ανοιξω ; να τις αφησω να ξεπαγωσουν σε θερμοκρασια δωματιου και μετα απλα σκουπιζω καλα, σωστα; να κανω το ιδιο και για την αυγοτροφη ;

Ειχα παραγειλει και σπορους υγειας και σημερα εφερε τα ειδα, σακια μεγάλα, τα συσκευαζει αυτη μονη της. Ειναι η ιδια που πηρα την τροφη, ωστοσο περνουμε χρονια απο εκει για τα παπαγαλακια μας, χυμα και δεν ειχε ποτε τιποτα. Τους σπορους υγειας, αφου τους παρω αυριο, αν ακολουθησω την τακτικη της 48ωρης ψυξης και της δαφνης ειμαι ασφαλης;

;
 
Επειδή μάλλον αρχιζω να τρελαίνομαι, αυτο εδω ειναι σπόρος ή αυγο απο μαμουνι;!
 

Συνημμένα

  • 20150224_203612-2.webp
    20150224_203612-2.webp
    2,2 KB · Προβολές: 805
Καταρχας Αθηνα ηρεμησε! Σε εχει πιασει πανικος, και για καποιο λογο πιστευω οτι ηδη σε εχει πιασει και φαγουρα.. Ψυχολογικο.

Γνωμη μου ειναι να πεταξεις οτι ειχες, να απολυμανεις το ντουλαπι γιατι οι σαταναδες πανε παντου, και να τα αντικαταστησεις. Απλα εχε στο νου σου καποια tips και δαφνες κτλ για την φυλαξη των σπορων οπως διαβασες. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες!
 
Οκ, εχεις δίκιο, βρηκαν κι αυτα ανθρωπο τωρα! Φαγουρα μιλαμε με ειχε πιασει τρελη! Αλλα τωρα ειμαι καλυτερα.
Εχω πεταξει οτι μου κινουσε την παραμικρή υποψια, απολύμανση στο συρταρι έγινε και μαλιστα σχολαστικοτατη! Οτι δεν πεταξα ειναι διπλο και τριπλοτσεκαρισμενο.

Αυτο τωρα στην φωτο, υπαρχει στην καινούργια τροφη της μανιτομπα και δεν ξερω αν ειναι σπορος ή οχι...

Το θεμα με την ψύχραιμα ειναι πιστεύω υπο έλεγχο οσο γίνεται γιατι ολα αυτα τα του καναρινιου και το ιδιο το πουλακι, ειναι στο υπνοδωμάτιο μου, οποτε μια κάποια ανησυχια την εχω...
 
Τα μαμούνια των τροφίμων δεν πάνε στον άνθρωπο ούτε στα πουλιά. Αν όμως κατά λάθος καταναλωθούν είτε από εμάς είτε από τα πουλάκια μπορεί να έχουμε θέματα γαστρεντερικά.
Πρόσεξε με τι απολυμαίνεις τα ντουλάπια και τα τάπερ. Μην κυνηγήσεις τα μαμούνια και πάθεις πρόβλημα τοξικότητας από τ' απορρυπαντικά.
Κατά την γνώμη μου, άλλαξε ντουλάπι αποθήκευσης για κάποιο χρονικό διάστημα. Οι τροφές πρέπει να βρίσκονται σε ξηρό αλλά αεριζόμενο χώρο μακριά από τον ήλιο και την υγρασία. Ωστόσο είναι καλύτερα να "αναπνέουν".
 
Περιβαντολλογικα ειναι οκ πιετρυω. Το απολυμανα με ζεστο νερο και ξυδι και το σκουπισα πολυ καλα. Δυστυχώς δεν εχω την δυνατότητα να τα αλλαξω θεση. Οπου αλλου κι αν τα βαλλω θα ειναι χειρότερα...
 
Εντάξει τότε, ρίξε και μερικές δάφνες χύμα στο ντουλάπι και βάλε τα ταπεράκια σου.
 
... Αν τα μαμούνια όπου υπάρχουν... Τα μυρίζονται μαζεύονται και σαμιαμίδια!
 
Τα σαμιαμιδια ηταν παντα η αδυναμια μου...Ασε που δεν ενοχλουν πουθενα ισα ισα τρωνε τα μαμουνια!
 
Τα σαμιαμιδια ηταν παντα η αδυναμια μου...Ασε που δεν ενοχλουν πουθενα ισα ισα τρωνε τα μαμουνια!
Ενοχλούν στα φυτά, γιατί γεννάνε αυτά τα άσπρα μεγάλα σκουλήκια που καταστρέφουν τις ρίζες τους.
 
Back
Top