Φροντίδα Βρήκα μαμούνια στην τροφή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρια κανεις λαθος, τα σαμιαμιδια ελπιζω να εννοεις εκεινα τα ροζ (συνηθως ροζ) και δεν εχουν καμια δουλεια με τα φυτα. Τα βρισκεις σε τρυπες στην οροφη, συ υπογεια αποθηκες κτλ. και δεν τρωνε τς ριζες των δεντρων.

Αυτο που τρωει τα δεντρα λεγεται κρεμμυδοφαγος και ειναι αυτο κρεμμυδοφαγος - Αναζήτηση Google
 
[Q! TE="dimitris_patra, post: 246947, member: 4350"]ακριβώς[/QUOTE]
Οκ! Μπορω να πεσω να πεθανω τωρα;! 😱😛

Τι λετε καλε;! Γκουστεριτσες στο δωματιο μου...ζαλιζομαι! 😛😕
 
Η δαφνη σε ολα τα ντουλαπια (ανεξαρτητα απο τα σπορια) ειναι σωτηρια, ειδικα και για τα μυρμηγκια, να το ξερετε. Γιατι αν πιασεις μια φορα μυρμηγκια τα ξεφορτωνεσαι δυσκολα.. Οποτε καθαριοτητα, αεροστεγη σκευη και δαφνη.. Δεν εχω διαβασει για κατι καλυτερο να κρατησει τα ζουζουνια εξω..
 
Αεροστεγη σκευη, μεχρι στιγμης, κομματακι δυσκολο. Ενα κοινο ταπερ που βαζουμε εμεις φαγητο, ενα κοινο επισης γυαλινο βαζο με βιδωτο καπακι, ή οπως κανω εγω, το κουβαδακι της μερεντας, ειναι οκ? Αεροστεγη σκευη δεν ειναι αυτα με το λάστιχο;

Δεν πηρα ακομα απαντηση για το τι ειναι αυτο στην φωτο. Αν ειναι σπορος, που το εύχομαι, ποια ειναι τα ωφελη του; Πρωτη φορά το βλεπω..
 
Προς το απρον οτιδηποτε εμποδιζει την προσβαση σε μαμουνια. Και εγω σε γυαλινο βαζο την κραταω, τα κλασσικα http://samakovlis-konstantinos.gr/wp-content/uploads/2012/07/Vazo1500grClr.jpg

Οσο για το σπορο δεν εχω ιδεα τι ειναι, δεν ειμαι και πολυ σχετικη ξεχωριζω τα πολυ βασικα ακομα..
 
Ε, σοβαρα τωρα, υπάρχει περίπτωση να βρω γκουστεριτσες στο συρταρι μου;!

Ναι το βαζο τετοιο ειναι... Δεν πειράζει για τον σπορο, θα περιμενω τους πιο γνωστες, ευχαριστώ:)👍
 
Ε, σοβαρα τωρα, υπάρχει περίπτωση να βρω γκουστεριτσες στο συρταρι μου;!
Οχι. Κυκλοφορουν μονο σε τοιχους. Και σπανια πεφτουν γιατι τα ποδια τους ειναι σαν γυαλοχαρτο που γατζωνει στον τοιχο. Επισης σπανια βρισκονται μεσα σε σπιτι, διοτι δεν βρισκουν τα απαραιτητα μαμουνια για να τραφουν.
 
Αεροστεγη σκευη, μεχρι στιγμης, κομματακι δυσκολο. Ενα κοινο ταπερ που βαζουμε εμεις φαγητο, ενα κοινο επισης γυαλινο βαζο με βιδωτο καπακι, ή οπως κανω εγω, το κουβαδακι της μερεντας, ειναι οκ? Αεροστεγη σκευη δεν ειναι αυτα με το λάστιχο;

Δεν πηρα ακομα απαντηση για το τι ειναι αυτο στην φωτο. Αν ειναι σπορος, που το εύχομαι, ποια ειναι τα ωφελη του; Πρωτη φορά το βλεπω..

Δε χρειάζεται να είναι ερμητικά κλεισμένο το μείγμα... Ένα απλό δοχείο με ένα τούλι από πάνω για το χρονικό διάστημα που το θέλεις είναι αρκετό. Η αύξηση της θερμοκρασίας το καλοκαίρι σε συνδυασμό με την εγκλωβισμένη υγρασία που έχουν (κακώς) οι σπόροι μπορεί να τους κάνει να γίνουν επικίνδυνοι για την υγεία των πτηνών.
Ε, σοβαρα τωρα, υπάρχει περίπτωση να βρω γκουστεριτσες στο συρταρι μου;!
Ησύχασε... μην αφήνεις τη φαντασία σου να σε φοβίζει... Ούτε στον άνθρωπο πάνε αυτά τα έντομα... Ούτε μπορεί έτσι ξαφνικά να βρεις τέρατα στο ντουλάπι σου...
 
Τελευταιο εκτος θεματος, αλλα θα τα ευγνωμονεις οταν τρωνε τα κουνουπια το καλοκαιρι.. Ειναι και ακακο και ωφελιμο.. Αυτα τα περι ζωολογιας και σαμιαμιδιων!
 
Τελευταιο κι απο εμενα, μιλουσα για ενα παρκο πολυ, πολυ, πολυ, πολυ μακριά απο εμενα;-):-D χειμωνα καλοκαίρι
 
Αφού τα παίρνεις κιλό κιλό βάζετα 48 ώρες στην κατάψυξη άστα να πάρουν θερμοκρασία δωματίου και μετά δώστα στα πουλιά και δε θα έχεις πρόβλημα.
 
Back
Top