Αναπαραγωγή Βρήκα μωρό καρδερινάκι

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
παιδια τωρα το βραδυ ημουν εξω βολτα και οπως καθομουν σε μια καφετερια βλεπω κατι να πεταει! Αρχικα οπως το ειδα απο μακρια νομιζα οτι ηταν καναρινι χωρις ουρα! Αλλα πηγα κοντα και ειδα οτι ηταν ενα μικρο καρδερινακι... Κοιταξα μηπως βρω την φωλια του αλλα δεν ειχε και κανενα δεντρο... Μονο ενα αλλα εκει δεν ειχε τιποτα! Το εχω ταισει ηδη με μια κρεμα που ειναι για ολους τουσς νεοσσους! Εχει βγαλει φτερακια και κανει προσπαθεις για πτησεις αλλα παρα ειναι μικρο! Σκεφτηκα μηπως το σκσε απο κανακλουβακι γιατι ειναι πολυ εξοικιωμενο! Δεν με φοβαται καθολου ολο πανω μου θελει να ναι! Μηπως πρεπει να του δωσω και τιποτα αλλο;
 
και μια φωτογραφια του για να καταλαβετε περιπου το μεγεθος του!
 
καμια ιδεα; Παιδια εχω προβλημα απο χτεσ ειναι τελειως διαφορετικο, δεν μπορω να το ταισω.. Μονο με μεγαλη δυσκολια...
 
Αχ το καημενο. Δεν τρωει σημερα; Τι επαθε; Να προσπαθεις ειναι πολυ ομορφο. Να του δινεις κ νερακι.
 
τρωει με δυσκολια και δεν ειναι και πολυ ορεξατο αυτη τη στιγμη... Μια εινια καλα και πεταει συνεχεια και μια κλεινει τα ματια του λες και ειναι αρρωστο... Νερο δεν του εδωσα επειδη εχει μεσα ο χυλος που το ταιζω, αλλα τωρα θα του δωσω... λες αυτο να φταιει;
 
Δεν ξερω καθολου. Αλλα εχει πολλη ζεστη. Μηπως να στεναχωρεται για τη μαμα του; Καποιος απο εδω θα ξερει να μας πει.
 
Καποιος θα σου απαντησει. Εσυ να προσπαθεις να το ταιζεις.
 
τωρα ουτε και εγω ξερω γιατι συμπεριφερεται ετσι...
παντως συμφωνω με την kimi. Προσπαθησε να το ταϊζεις.
πολυ ομορφο πουλακι ειναι! 🙂
 
προσπαθησα... Εφαγε καλα 2 ml! Καλα ειναι πιστευω... Ειπιε και νερο και τωρα κοιμαται... Μακαρι να τα καταφερει... Το εχω αγαπησει παρα πολυ!
 
Αν και δεν ξέρω πολλά θα πρότεινα να είναι σε δροσερό μέρος και να του δίνεις πολλά μικρά γεύματα. Μέσα βάλε και προβοιωτικό ώστε σταδιακά να φτιάξει η χλωρίδα του πεπτικού και να αρχίσει να τρώει σποράκια. Μια και τον ταϊζεις να ξέρεις ότι ανέλαβες τον ρόλο της μαμάς και όταν δεν σε βλέπει αγχώνεται και στεναχωριέται.
 
φιλε μου δεν ξερω με πιο τροπο το ταιζεις αλλα εδω https://community.petbirds.gr/threads/Ταισμα-νεοσσον.2217/

μπορει να βοηθηθεις. Το καλυτερο θα ηταν να παρεις το ΕΚΠΑΖ
ΕΚΠΑΖ - Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων - Επικοινωνία

γιατι το ταισμα νεοσσων ειδικα αν το πουλι δεν τρωει μονο του ειναι πολυ δυσκολο και ισως το πιτσιρικι στρεσαριστει(φροντιζε να μην υπαρχει πολυς κοσμος γυρω του) και το χασεις.

ξερω οτι το σωστο ειναι το πουλακι ειναι να μεγαλωσει και να απελευθερωθει και εχω υποχρεωση να στο πω. Δεν ξερω ομως αν στην δικη σου ηλικια αν μου ελαχε τετοια ευθυνη-τυχη θα ειχα την δυναμη να το κανω μετα εγω.

πανω απο ολα να ζησει η ψυχουλα και μετα αποφασιζεις.
 
μακαρι να τα καταφερει... Εννοειτε πως δεν θα το κρατησω, δεν το πηρα για να το εχω σαν κατοικιδιο αλλα για να το σωσω, δεν μου αρεσει να πιανω αγρια ζωα και να τα φιλακιζω ενω δεν εχουν μαθει να ζουν ετσι. Για το ΕΚΠΑΖ θα το σκεφτω! Το χα ξεχασει τελειως... Που βρισκεται ακριβως;
 
Back
Top