Αναπαραγωγή Βρήκα μωρό καρδερινάκι

στο link που εχει ανεβασει ο Δημητρης αναγραφεται και το τηλεφωνο και το e-mail
 
αα βασικα ειδα που ειναι! Δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο εδω στην Αθήνα;
 
Το Probi-zyme όπως & το Bio Digest της Orlux,
δεν επιτρέπεται να αναμιγνύεται στο νερό.
άρα αντεδείκνυται για χρήση με το μείγμα εφόσον είναι σε υγρή μορφή.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μπορείς να χρησιμοποιήσεις
το Liviferm της Chevita ή κάποιο άλλο που θα σου προταθεί.
 
Φώτη είναι πανέμορφο το πουλάκι κι ελπίζω να τα καταφέρει. Ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν κι από το anima, αλλά νομίζω ότι και στην Αθήνα να είσαι κάποιον στέλνει το ΕΚΠΑΖ αν χρειαστεί. Μακάρι να έχουμε νέα για τον μικρό φιλαράκο, είναι σαν μικρή χνουδόμπαλα
 
Βαλε το μικρό σε ένα κλουβάκι σε μέρος ζεστό. Βαλε μέσα σποράκια, αυγοτροφή, μήλο και νερό για να αρχίζει να συνηθίζει.

Ταΐσε το συχνά με αυγοτροφή και μήλο και δώσε του και νερό. Εγώ θα του έδινα και λίγο σιμιγδάλι μαζί με την αυγοτροφή

Μην το αφήνεις να κάνει βόλτες και να φτερουγίζει. Μπορεί εύκολα να τραυματιστεί. Σε αυτή την ηλικία χάνουν ενέργεια πολύ γρήγορα και εξαντλούνται.

Κράτησε στο κλουβί μέχρι να αρχίσει να τρώει σπόρους μόνο του. Μετά το τι θα το κάνεις εξαρτάται από σένα αλλά κατά τη γνώμη μου καλύτερα να το κρατήσεις. Δεν είναι εύκολο να επιβιώσει στη φύση χωρίς μαθήματα από τους γονείς του…
 
Φωτη κανεις δεν μπορει να σε κατηγορησει που αγαπησες το αγγελουδι που φροντιζεις... Μακαρι να πανε ολα καλα!Βλεποντας το να τρωει και γνωριζοντας καλα το συναισθημα οτι η ζωουλα του εξαρταται απο σενα... Θα δεις οτι θα ειναι μονοδρομος η σωστη αποφαση!
 
καλημερα! Σημερα ηταν αρκετα ορεξατο, απο τοι ειδα του εφυγαν οι τριχες απο το κεφαλι και τωρα εχει μονο πουπουλα που πρεπει να μεγαλωσουν... Θα κανω αυτα που μου ειπε yiannisK. Γιατι μου φαινονται ευκολα, σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
 
το χυλο για τα μωρα πουλια να το σταματησω;
Το πουλί της φωτογραφίας είναι περίπου 15-17 ημερών.
Σήμερα είναι 2 μέρες μεγαλύτερο.
Θα συνεχίσεις να το ταίζεις με χυλό, εώς ότου ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως.
Αυτό θα το δεις εσύ, & εφόσον είσαι σίγουρος ότι τρώει μόνο του θα σταματήσεις.
Τα πουλιά που είναι ταϊσμένα στο χέρι έχουν την τάση
να τρώνε μόνο από τη σύριγγα & ενώ περάσει & ο... Μήνας, οπότε η παρατήρηση για να σταματήσεις το τάϊσμα είναι απαραίτητη.
Αν έχεις & καναρινάκια μπορεί να μπει στο "νηπιαγωγείο" μαζί τους,
βλέποντάς τα θα αρχίσει να τρώει.
Βάλτου από τώρα σπόρια σπασμένα σε γουδί & αυγοτροφή,
στις 20 περίπου μέρες ενστικτωδώς θα αρχίσει να τα περιεργάζεται.
Θεωρητικά, στις 28-30 μέρες θα ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως.
 
οκ ευχαριστω πολυ... Θα το κανω... Αν και δεν το βλεπω και πολυ οραξατο... Το φοβαμαι πολυ...
 
φωτη επειδη απο αυτο που γραφεις στο τελευταιο ποστ βλεπω οτι τα πραγματα δυσκολευουν στην κατασταση του πιτσιρικα ακου τουτο:αν ειναι να κρατησεις το πουλακι καντο αλλα μην στεναχωρηθεις αν το πουλακι δεν τα καταφερει. Εσυ και γω δεν εχουμε την εμπειρια σε νεοσσους που εχουνε εμπειροι εκτροφεις. Αν ειναι να το αφησεις μετα παρε απο τωρα το εκπαζ. Αν δεν ερθουν να το παρουν (που δεν το νομιζω) εσυ θα εχεις κανει το καθηκον σου. Ισως κιολας σου πουνε και καποια επιπλεον συμβουλη απο το τηλεφωνο.
 
μαλλον αυτο πρεπει να κανω... Θελω να ελευθερωθει και να βρεθει εκει που πρεπει να να ταν απο την αρχη... Κι αν δεν ερθουν θα προσπαθησω(αν και πολυ μεγαλη δυσκολια)να παρω το καραβακι με την αδερφη μου και να το παμε... Θα τηλεφωνησω αυριο να δω αν μπορουν να το παρουν και θα σας γραψω για να σας πω τι εγινε τελικα...
 
φωτη στη χειροτερη περιπτωση θα σου ζητησουν να πας στο λιμανι νατο στειλεις. Αλλα το πιθανοτερο ειναι ναρθει καποιο ατομο το οποιο θα αναλαβει να στειλει εκεινο το πουλακι με το καραβι.υπαρχουν ατομα στην Αθήνα για αυτη τη δουλια σιγουρα μην ανησυχεις, εσυ το καθηκον σου το εκανες και με το παραπανω


*οτι σου εχω πει https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-lizard-αυτό-το-καναρίνι.4982/

ισχυει παντα
 
παιδια δυστυχως το καρδερινακι δεν τα καταφερε, σημερα το βρηκα αναποδογυρισμενο και νεκρο... Ειμαι πολυ στεναχωρημενος...ηθελα πολυ να παει στο ΕΚΠΑΖ και μετα να απελευθερωθει... Τουλαχιστον προσπα8ησα να του κανω τα παντα...
 
φωτη εσυ προσπαθησες. Οι περιπτωσεις των νεοσσων που δεν δειχνουν απο μονοι τους διαθεση να ταιστουν ειναι δυσκολες και καπως ετσι καταληγουν. Και το εκπαζ δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τα καταφερνε. Οσο οι καρδερινες θα υπαρχουν ακομα ελευθερες στη φυση να σαι σιγουρος οτι πολλα ακομα καρδερινακια σαν και αυτο θα μεγαλωσουν και θα χαιρονται το περιβαλλον που ο "Μεγαλος" εφτιαξε για αυτα.η ζωη συνεχιζεται. Εσυ απλα να παλευεις στη ζωη σου να εξελισσεται στη γη μας συμφωνα με τους νομους της φυσης!
 
Τι κριμα που δεν τα καταφερε το πουλακι. Αλλα μπραβο σε σενα που ρο βοηθησες οσο μπορουσες.
 
Back
Top