Ασθένειες Βρήκα νεκρή μια κανάρα μου, τι μπορεί να συνέβη;

Agisilaos Chatzakis

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα, χθες το απόγευμα ειδα μια θυληκια μοζαικ που εχω μεσα σε μια κλουβα πτήσεων μαζί με αλλες 6 θυληκιες κ είχε αίμα στο φτερό, την απομόνωσα αμεσως αλλά σήμερα το πρωι τη βρήκα νεκρη μπορεί να μου πει κανείς τη συμβαίνει

[automerge]1596167902[/automerge]
39292.webp
 
Πολύ κρίμα! Λυπάμαι! Το πουλάκι χτυπήθηκε από κάποιο πουλί από έξω. Καρακάξα, κουκουβάγια ίσως. Πρόσφατα είχα αναλογη εμπειρια, αλλά ευτυχώς η δική μου επέζησε, αφού βέβαια ταλαιπωρήθηκε από τα τραύματα για τουλάχιστον ένα μήνα.
 
@stra.tsa Καλημέρα φίλε μου, εκεί που α εχω δύσκολο να είναι απο αλλά πουλια εκτός αν είναι απο τις καναρες που εχω μεσα.

Σας επισυνάπτω μερικεα φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • 2-39292.webp
    2-39292.webp
    38,7 KB · Προβολές: 44
  • 3-39292.webp
    3-39292.webp
    46 KB · Προβολές: 44
@stra.tsa δεν ξερω κ εγω είναι σε εξωτερικό χώρο σε μπαλκόνι συγκεκριμένα αλλά εχω τεντεε γύρω γύρω κ εχω κ πιο εβαλοτα πουλιά σε μικρά κλουβιά που μπορουσε να φαει
 
Προφανώς πρόκειται για επίθεση απο αρπακτικό που δεν κατάφερε να το αποτελειώσει. Λείπει κομμάτι ή είναι βαθύ το τραύμα στο πλάι, έτσι δεν είναι? Δυσκοελύομαι να πιστέψω ότι το έκαναν καναρίνια αυτό αλλά δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος να μιλήσω μιας και δεν έχω καναρίνια εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
 
@stra.tsa δεν ξερω κ εγω είναι σε εξωτερικό χώρο σε μπαλκόνι συγκεκριμένα αλλά εχω τεντεε γύρω γύρω κ εχω κ πιο εβαλοτα πουλιά σε μικρά κλουβιά που μπορουσε να φαει
Φίλε μου, ακριβώς τις ίδιες συνθήκες έχω κι εγώ. Και όμως η επίθεση έγινε εξακριβωμένα από μεγάλο μαυροπούλι μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες των οποίων ήμουν αυτόπτης μάρτυρας, αλλά πρόλαβα και το έδιωξα. Μάλιστα, το μπαλκόνι είναι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή αστικού περιβάλλοντος, αν αυτό λέει κάτι. Από τότε, το βράδυ τα σκεπάζω με ειδικό καραβόπανο, αφήνοντας φυσικά πολύ χώρο για να παίρνουν αέρα.
 
Δεν λείπει κομμάτι αλλά είχε αρκετη αιμορραγία κ εμενα δύσκολο μου φαίνεται απο τα άλλα πουλιά μιας κ αυτή ήταν η κυρίαρχη μεσα στο κλουβι
 
Δεν βλέπω να υπάρχει τραυματισμός. Η αιμορραγία αυτή την περίοδο μπορεί να προκληθεί ακόμα και απο αφαίρεση κάποιων απο τα κινητήρια φτερά. Θα έλεγα να ψαχτείς καλά για ψείρα. Ολα τα πουλιά στην κλούβα πρέπει να περάσουν απο το χέρι για να διαπιστωθεί η σωματική τους κατάσταση (λίπος ή καρίνα)
 
@mgerom Καλημέρα ψεξαζω μια φορά το μηνα με elector δεν εχω παρατηρήσει φαγουρα κ το βράδυ επικρατεί ηρεμία μέσα στο κλουβι δεν εχω απότομα πεταγματα των πουλιων κ αναταραχη
[automerge]1596171585[/automerge]
@mgerom η καρινα στην συγκεκριμένη καλη φαίνεται ετσι δεν είναι
 
Μην εφησυχάζεις επειδή ψεκάζεις. Θα έλεγε το λαϊκό άσμα που θα ήταν γραμμένο για την περίπτωσή μας 🤣 Τα φάρμακα που περνούν απο "πολλά χέρια" δεν είναι πάντα αυτό που λένε. Απο την στιγμή που υπάρχει νεκρό πουλάκι εγώ προσωπικά θα έκανα αυτό που σου έγραψα.
 
@mgerom θα κανω εναν ελέγχω να δω αν υπάρχει τίποτα
Μόνον κέρδος θα υπάρχει απο αυτή την κίνηση. Εξ' άλλου δεν είναι απαραίτητο ο θανάτος να σχετίζεται με την εικόνα του ξεραμένου αίματος. Η εικόνα των πουλιών θα σου δώσει την γενική κατάστασή τους που μπορεί να είναι πιο κρίσιμο μέγεθος.
 
Η κοιλιά κ η καρινα στο συγκεκριμένο πουλι πως σου φαίνεται;
Η κοιλιά καλή. Η καρίνα δεν είναι απελπιστική αλλα οπωσδήποτε δεν είναι και η καλύτερη εικόνα.
Υ.Γ Πόσες γέννες έχει κάνει φέτος;
 
Iσως μια αιμορραγία έστω και μικρή να ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Ποτέ δεν ξέρεις. Η συμβίωση θηλυκών που δεν έχουν ακόμα "ξεπυρώσει" δημιουργεί φαινόμενα pica (αφαίρεσης φτερών). Οπως και νάχει πρέπει να το ψάξεις ώστε να έχεις ολοκληρωμένη άποψη ή τουλάχιστον μια βάσιμη υποψία για το τί συνέβη.
 
Σγουρά ποντίκι στην έκανε μη το ψάχνεις. Και τώρα που δοκημασανθα στην ξανακάνουν. Πάρε τα μέτρα σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Darthsidious ποντικι;😲καλα πως εγινε;αν εγινε ετσι;εχω ακουσει οτι μπαινουν σε κοτετσια επειδη βρηκαν ενα περασμα ή σκαψανε ή οτιδηποτε αλλο αλλα σε κλουβα πτησης πως;δεν μπορει να εχει καποιο αλφα κενο η κλουβα θα εφευγαν και τα καναρινια παρεα θα το εσκαγαν! Και αν ηταν ποντικι γιατι αρκεστηκε μονο σε ενα καναρινι τοσα υπηρχαν στην κλουβα! Αν ηταν ποντικι ολα θα ηταν ετσι οπως αυτο στην φωτογραφια! Ολα μονομιας! Την γνωμη μου εκφερω δεν ξερω πως εγινε αλλα μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να γινει αυτο απο ποντικι μεσα στην κλουβα! Οπως και να εχει @Agisilaos Chatzakis παρε τα μετρα σου αν δεν εχεις προστατευτικα,σητα ή οτι αλλο χρειαζεται για την ασφαλεια των καναρινιων σου! Αν εχεις ομως προστασια ψαξε εντος κλουβας για το τι συμβαινει! Ευχομαι να μην υπαρξει αλλο περιστατικο τετοιο και να χασεις αλλο καναρινακι! Αν μπορεις καποια στιγμη και αφιερωσεις λιγο χρονο,οταν θα μπορεσεις παρατηρησε τα δηλαδη συμπεριφορες κανε ελεγχο στο κλουβι περασε λιγο χρονο μαζι τους αν μπορεις φυσικα εστω για μια ωρα παρε εναν καφε κατσε στην καρεκλα και παρακολουθησε τα! Λεω εγω τωρα σκεψεις κανω αν 2-3 καναρες ηταν πυρωμενες και αυτο το καναρινακι ηταν το πιο ευαλωτο δεν θα το τσιμπουσαν για να παρουν φτερα;δηθεν για να φτιαξουν φωλια;δεν ειμαι ειδικη ουτε εμπειρη απλες σκεψεις κανω που μπορει να ειναι και λαθος! Αν δεν παρατηρησεις δεν μπορεις να ξερεις! Προσπαθησε αν ο χρονος σου το επιτρεπει εστω και μιση ωρα να τα παρατηρησεις!γνωμη μου τα πουλακια για μενα δεν ειναι μονο βαζω φαγητο νερο μπανιερες ή οτι αλλο χρειαζεται και φευγω θελει και παρατηρηση! Εγω και χρονο να μην εχω λογω υποχρεωσεων εστω ενα 20 λεπτο μια μερα την επομενη μερα μπορει να εχω 1 ωρα θα την περασω για να τα παρατηρησω μονο!φιλικα στα λεω μην με παρεξηγεις απλως προσπαθω να καταλαβω πως εγινε αυτο;γιατι εγινε; Παρατηρησε τα ωστε να μπορεσεις να παρεις τα οποιαδηποτε μετρα που χρειαζονται και να μπορεσω να βοηθηθω καποια στιγμη εγω ή καποιος αλλος απο το θεμα σου αν υπαρξει το ιδιο προβλημα! Ενημερωσε μας οταν μπορεσεις...θα περιμενουμε... 😊
 
Κάθομαι τουλάχιστον 2 ώρες κάθε μέρα και τα παρακολουθώ, τα ΣΚ μπορεί να κάτσω και από το πρωί ως το βράδυ, να ξέρετε στο ποντίκι αν περάσει το κεφάλι τότε περνάει ολόκληρο. Επησης δεν τρώει ένα καναρι ολόκληρο, συνήθως τα σημεία που προτιμάει είναι κοιλιά και πόδια, εγώ εκεί που τα έχω ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω ψιλό πλέγμα. Ποντικό φάρμακο μέσα στον χώρο που στεγαζω τα καναρίνια, και αρκετές γάτες απ έξω. Νομίζω ότι ηδηκα για εξωτερική εκτροφή μετά την κόκκινη ψυρα, το ποντίκι είναι ένας υπολογισμός εχθρος
[automerge]1596599648[/automerge]
Και αναφέρω το ποντίκι γιατί σε παρόμοιες συζητήσεις στο forum ούτε που ακούγεται, στο πυρωμα τα καναρίνια είναι επιθετικά μεταξύ τους αλλά άμα έχεις πολλά σε κλούβα πτήσης περιοριζοντε σε εκφοβισμό του αντιπάλου αντε και ένα πολύ μηκρο κυνήγι μεταξύ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top