Γενικά Βρήκα το κλουβί πεσμένο κάτω

Μιχαλης.Μ

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2016
Μηνύματα
12
Πόλη
Σύμη
Παιδια προσφατα συνεβη κατι κακο ειχα ενα μεγαλο(σχετικα)κλουβι το οποιο μεσα ειχε δυο πουλακια..συγκεκριμενα μπασταρδοκαναρα(λουβαρακια νομιζω τα λετε εσεις). Το κλουβι αυτο ηταν κρεμασμενο κατω απο ενα μπαλκονη την ημερα ωστε τα 2 πουλακια να αεριστουν το ηλιοβασιλεμα πηγα να τα παρω απο εκει και να τα παρω μεσα στο σπιτι και βρηκα το κλουβη πεσμενο κατω... Το ενα πουλακι ειχε πεθανει και το δευτερο εσπασε το ποδι του αλλα δεν μπορω να τα στειλω σε καποιο petshop για να τα φροντησουν λογο του οτι ειμαι μικρος ηλικιακα... Πειτε μου τι να κανω για να μην πεθανει και το αλλο πουλακι παρακαλω (υποψην εχω βαλει ναρθικα στο ποδι του)

Μπορειτε να δειτε φωτογραφια του πουλιου στην προφιλ μου
 
Μόνος σου έβαλες το νάρθηκα;
Σε ποιο ύψος είναι σπασμένο το πόδι του;
Χαμηλά στην γάμπα ή ψηλά στο μηρό?
Τρώει το πουλί ή κάθετε στον πάτο κουρνιασμένο;
Μπορείς αν ακολουθήσεις τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ να μας βάλεις μια καλή φωτογραφία από το τραυματισμένο το πουλί.
Είναι σίγουρο πως τα πουλιά δέχτηκαν επίθεση από αρπακτικό... είτε τετράποδο είτε ιπτάμενο που για μένα και το πιο πιθανό. Θέλει πολύ προσοχή στο μέλλον.
Το νεκρό πουλί σε τι κατάσταση ήταν... μακάβριο λίγο, αλλά θα μας δώσει εικόνα του θηρευτή
 
Βοήθεια θα σου δώσουν όση χρειάζεσαι τα μέλη των ΑΝΙΜΑ και ΕΚΠΑΖ όπως σου έγραψα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Γεια-και-απο-εμενα.28530/#post-352392
Αυτοί με ένα τηλεφώνημα θα αναλάβουν όλα τα πουλιά σου.. χωρίς δικά σου έξοδα και χωρίς δικό σου κόπο.
Για τις πρώτες βοήθειες προς το πουλάκι και μόνο γι αυτές παραμένει το θέμα αυτό ανοιχτό.
Απαντάς αν θέλεις σε όσα για το σκοπό αυτό έγραψα στο 2 ποστ.

Παρακαλώ τα μέλη να επικεντρωθούν μόνο σ' αυτό.
 
Οχι

Μαλλον μιλαμε για διαφορετικα πουλακια

Αυτα στο νησι μου τα βρισκεις πολυ συχνα στη φυση και καθε χρονο βρισκω νεογενηττα σε δεντρα... λογικα μιλαμε για διαφορετικα πουλακια
 
Μιχάλη η συζήτηση έχει νόημα μόνο για το τραυματισμένο πουλί, για να μπορέσει να βγάλει ζωντανό το Σαββατοκύριακο.
Τα λούγαρα δεν έχουν σχέση με τον υβριδισμό και ανήκουν στην Ελληνική φύση.
Εκεί πρέπει να ζουν.
Περιμένω τις απαντήσεις στο δεύτερο ποστ...
Χωρίς αυτές δεν θα υπάρξει συνέχεια για κανέναν. Γιατί δεν θα υπάρχει λόγος.
 
Αυτο λεω τα βρισκεις στη φυση αυτο μαλλον η μαρια λεει για αλλοκαι το πουλακι εχει βγαλει μερες
 
Αυτο λεω τα βρισκεις στη φυση αυτο μαλλον η μαρια λεει για αλλοκαι το πουλακι εχει βγαλει μερες
Απαντάς εδώ σε παρακαλώ
Μόνος σου έβαλες το νάρθηκα;
Σε ποιο ύψος είναι σπασμένο το πόδι του;
Χαμηλά στην γάμπα ή ψηλά στο μηρό?
Τρώει το πουλί ή κάθετε στον πάτο κουρνιασμένο;
Μπορείς αν ακολουθήσεις τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ να μας βάλεις μια καλή φωτογραφία από το τραυματισμένο το πουλί.
 
Μιχάλη σε παρακαλώ πολύ ανέβασε μια φωτογραφία του πουλιού και του ποδιού του να μπορέσουμε να το βοηθήσουμε...

Σε ποιο νησί είσαι; Πάρε τηλέφωνο την ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ όπως σου είπε ο Γιάννης να τους το δώσεις το πουλάκι, να το αναλάβουν, να το βοηθήσουν, να το κάνουν καλά και να το αφήσουν μετά πίσω στη φύση εκεί που ανήκει. Είσαι και μικρός και πρέπει να καταλάβεις πως τα άγρια πουλιά ανήκουν στην φύση. Δεν είναι για τα κλουβιά...
 
Το πουλακι το εχω εκτος κλουβιου το ταιζω εγω με το χερι το ποδι του ειναι σπασμενο στη γαμπα τον ναρθικα τον εβαλε ενας τοπικος οδοντιατρος/ορθοπεδικος και μου ειπε να το προσεχω για να μην βγει γιατι αν βγει θα χασει το πουλακι το ποδι του
 
Το πουλακι το εχω εκτος κλουβιου το ταιζω εγω με το χερι
Είναι ήμερο μαζί σου γιατί πάντα ήταν ή τώρα λόγω του ατυχήματος δεν μπορεί να πετάξει και κάθεται σε ένα σημείο και ούτε τρώει ούτε πίνει νερό και είναι νωχελικό? Τι του δίνεις στο χέρι; Τι το ταίζεις;
 
Υποψην επησης το πουλακι ειναι 5 χρωνων γεννηθηκε σε εκτροφιο και γενικα και πριν σπασει το ποδι του παρατηρισα πως ειναι αδυναμο (του εδωσα λιγο παπαρουνοσπορο να παρει τα πανω του αλλα τιποτα)οσο για την φωτογραφια δεν γινετε διοτι βρισκετε στο ιατριο του γιατρου που ειπα πριν για να το δει μαλλον θα το αφισει εκει μολις εχω νεα θα σας πω

Το ταιζω κανονικα τροφη τροει καλα τον παπαρουνοσπορο τον εδωσα σε μικρη ποσοτητα πριν σπασει το ποδι του

Απο στοιγμη σε στοιγμη θα εχω νεα
 
Στην αρχή γράφεις αυτό
μεσα ειχε δυο πουλακια..συγκεκριμενα μπασταρδοκαναρα(λουβαρακια νομιζω τα λετε εσεις).
αλλά το θέμα βρίσκεται στο φόρουμ "Γενικά για καναρίνια".

Μετά γράφεις ότι τα πουλιά αυτά που δεν ξέρεις καν αν είναι καναρίνια, υβρίδια ή λούγαρα, τα βρίσκεις ελεύθερα στη φύση και τα πιάνεις και τα βάζεις σε κλουβιά
τα βρισκεις στη φυση
Αυτα στο νησι μου τα βρισκεις πολυ συχνα στη φυση και καθε χρονο βρισκω νεογενηττα σε δεντρα...
Και τώρα μας γράφεις ότι το πουλί είναι εκτροφείου
γεννηθηκε σε εκτροφιο
Μιχάλη ή που μας κοροϊδεύεις και το πουλί που έχεις στην κατοχή σου είναι πιασμένο από την φύση ή που δεν έχω καταλάβει τίποτα...

Σε παρακαλώ πολύ να μας πεις τι είδος πτηνού έχεις και πως ήρθε στην κατοχή σου.
 
Εννοεί τα Λούγαρα ή τα Σκαρθιά, τα οποία σε κάποιες περιοχές της Ελλάδος τα λένε Μπαστοκάναρα.

Εν πάση περιπτώσει, Μιχάλη θα συζητήσουμε το πρόβλημα της ασθένειας του συγκεκριμένου πουλιού εδώ, και στη συνέχεια πλέον δεν θα έχεις πρόσβαση στα φόρουμ των Ιθαγενών πουλιών. Μπορείς να μείνεις στο PetBirds και να συμμετέχεις εάν θέλεις στις συζητήσεις μας που αφορούν σε άλλα είδη πουλιών και αυτό ως εξαίρεση για το νεαρό της ηλικίας σου. Είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις κάποια στιγμή για ποιο λόγο το κάνουμε.

Αν μου επιτρέπεις, θα σου πρότεινα να σταματήσεις να αιχμαλωτίζεις άγρια, ελεύθερα πουλιά. Γεννήθηκαν ελεύθερα και πρέπει να ζήσουν έτσι.
 
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡΟΣ.. Μου ειπε πως δεν πεταει επειδη το ποδι του μενει τεντομενο λογο του ναρθικα που το εμποδιζει στο πεταγμα το ποδι του αρχιζει και περνει ξανα την θεση του σε λιγες μερες θα ειναι μου ειπε ενταξει (θα το κρατισει στο ιατριο για να το παρακολουθει

Ρε παιδια δεν καταλαβατε
 
Γενικά Μιχάλη το ψέμα το έχεις πολύ εύκολα εεε;

Ενώ πρώτα μας είπες πως το έχεις σπίτι το πουλάκι και το ταίζεις στο χέρι
Το πουλακι το εχω εκτος κλουβιου το ταιζω εγω με το χερι
μετά μας είπες πως είναι στο γιατρό
βρισκετε στο ιατριο του γιατρου

Με τα ψέματα και τις ασυναρτησίες ούτε θα συνεννοηθούμε ούτε θα σώσεις το πουλάκι σου. Λοιπόν πες μας όλη την αλήθεια, και θα σε βοηθήσουμε. Αλλιώς δε θα βγάλουμε άκρη...
 
Το πουλι Ειναι μπασταρδοκαναρο(πρεπει να ειναι αυτο το λουγαρι που λετε δεν ξερω) γενηθηκε στο εκτροφιο(ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ)οσο για τα νεογεννητα που βρισκω συχνα.. Δεν σημαινει οτι τα πιανω απλα αναφερα πως τα βλεπεις συχνα στο σησι μου
 
Να υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει κτηνιατρος στο νησι; Παντως δυστηχως το πιασιμο αγριων πουλιων μεταδιδετε απο τους παλιους στους νεους χωρις ενδοιασμους, δυσκολο να εκλειψει η συνηθεια! Μονο το διαβασμα θα βοηθουσε να αλλαξει αυτη η νοοτροπια! Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μας αρχισε να διαβαζει συμμετεχει στα φορουμ μονο στο προβλημα, οποτε στο χερι μας ειναι να τον κρατησουμε και να μαθει περισσοτερα μεσα απο τον γραπτο λογο.Λογω μικρης ηλικιας εχει να μαθει αρκετα και τοτε θα δει τα 85 καναρινια με αλλο ματι!
 
Τα αγρια ανεφερα οτι ηταν ειτε τραυματισμενα (σε μικρο βαθμο) ειτε αρρωστα ειτε μικρα μακρια απο φωλια.. Αυτα τα 30 ειναι τα θυληκα που εχουν κρατηθει στο εκτροφιο για να γενανε για να απελευθερωνω καθε χρονο τα 200 πουλακια

Ναι δεν υπαρχει κτηνιατρος

Αλλα καθε μηνα ερχεται απο τη ροδο και επιβλεπει το τροπο διαβηοσης τους και αν μεταδιδουν ασθαινοες μεταξυ τους

alicedros δεν ειπα πως το εχω αυτη τη στοιγμη και το ταιζω απλα γενικα το ταιζω στο χερι τωρα οντως ειναι στο γιατρο,το πουλακι ηταν αδυναμο, επισης 5 χρονων οταν γενηθηκε ηταν στο εκτροφιο και ηταν 1 απο τα 3 που κρατησα στο σπιτι μου ως κατηκηδεια
 
Back
Top