Ασθένειες Βρήκα ψείρες στα πιαστράκια του σουπιοκόκκαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stelans

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2020
Μηνύματα
244
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στο forum. Έπειτα από τον εβδομαδιαίο καθαρισμό παρατήρησα μάλλον ψείρες στα πιαστράκια του σουπιοκόκαλου. Απογοητευτηκα καθώς κάθε εβδομάδα καθαρίζω με ξύδι και detol κλουβί πατηθρες αλλάζω άμμο κτλ. Θα σας επισυνάψω φωτογραφίες να μου πείτε αν είναι μαύρες η κόκκινες καθώς και πιθανή θεραπεία, επειδή διάβασα για αρκετά σκευάσματα που πλέον δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα πχ το chevitren. (έχω τρία καναρινακια σε ζευγαρωστρες)
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_15972422698123924.webp
    FB_IMG_15972422698123924.webp
    27,1 KB · Προβολές: 41
  • FB_IMG_15972422770697792.webp
    FB_IMG_15972422770697792.webp
    32,8 KB · Προβολές: 42
  • FB_IMG_15972422855816476.webp
    FB_IMG_15972422855816476.webp
    24,6 KB · Προβολές: 42
  • FB_IMG_15972422808874235.webp
    FB_IMG_15972422808874235.webp
    23,9 KB · Προβολές: 43
  • FB_IMG_15972422882695920.webp
    FB_IMG_15972422882695920.webp
    18,8 KB · Προβολές: 40
@Stelans Καλησπερα! Κοιταξε κι αλλου δεν θα ειναι μονο εκει! Θα ειναι και εκει που κουμπωνουν οι πατηθρες, αν εχεις αυγοθηκες θα ειναι γυρω γυρω απο το στεφανακι χωμενες, αν εχεις ζευγαρωστρα με πλαστικο κοιταξε και τα γατζακια,κοιταξε και απο κατω στις ταΐστρες ειναι υπουλες και εξαπλωνονται πολυ γρηγορα! Πω πω ανατριχιασα παλι γιατι προσφατα ειχαμε το ιδιο θεμα! Μαυρες βλεπω αλλα βλεπω και κοκκινες!η ψειρα γινεται κοκκινη οταν ρουφαει το αιμα του καναρινιου! Εκει που εχεις τα καναρινια δες και για σχισμες ή κατι που να μπορουν να κρυφτουν εκει! Παρε ψεκαστηρι και παρε elector ετσι μονο καθαριζεις! Ευχομαι να τις διαλυσεις μια και καλη και να μην εχουν επεκταθει αρκετα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κοίταξα όσο καλύτερα μπορούσα δεν βρήκα κάπου αλλού 2 60αρες ζευγαρωστρες έχω και τα έχω λόγω Διακοπών σε δωμάτιο καθαρό μέσα (δεν έχω προστασία από αρπακτικά γιαυτό). Άρα αφού έχει και κόκκινη elector μόνο... Μακάρι να το βρω γιατί είμαι και σε χωριό για διακοπές Λακωνία
 
@Stelans το δωματιο ειναι αδειο ή εχει και επιπλα; Μην εχουν εξαπλωθει εκει γιατι το βραδυ γινεται ολη η επιδρομη...ευχομαι να το βρεις για να τις εξολοθρευσεις γρηγορα! 😁
 
@Stelans δεν εχει σημασια! Εγω λεω καλυτερα να κοιμηθεις και βαλε χαρτι βρεγμενο πανω στα κλουβια ή και στις γωνιες των κλουβιων και αν το αλλο πρωι δεις στιγματα μαυρα πανω στο χαρτι απο καπου αλλου ερχονται! Αν δεν υπαρχουν στιγματα μαυρα το προλαβες απο την αρχη αλλα δεν πρεπει να ηρεμεις! Ειναι υπουλες και πολλαπλασιαζονται γρηγορα!
 
@Stelans Τι εγινε; Περιμενεις τους εισβολεις;😜σε καταλαβαινω ολοι το εχουμε περασει αυτο...τελικα θα βαλεις χαρτι βρεγμενο ή θα πας με τον φακο οπως ειπες;αμα δεν βαλεις χαρτι βρεγμενο αλλα η γνωμη μου ειναι να βαλεις και να το δεις αυριο για μαυρα στιγματα! Αν ομως τελικα πας με τον φακο με τροπο κοιτα μην τα τρομαξεις τα καναρινακια! Αν ειναι ανοιχτοχρωμα τα καναρινακια σου θα δεις και πανω τους οτι θα περπατανε! Οταν το ειχα περασει εγω παλια αυτο οχι φακο ηθελα,οι προβολεις γηπεδου του ποδοσφαιρου δεν μου εφταναν για να δω απο την αγωνια μου 😂ευχομαι να το προλαβες απο την αρχη αλλα ειπαμε και αρχη να ειναι και να μην εχουν επεκταθει μην ηρεμεις ειναι πολυ υπουλες...
 
@Elli δοκίμασα με το φακό αλλά επειδή είναι σκούρα δεν πρόσεξα κάτι προς το παρών επειδή είμαι επαρχία βρήκα από φαρμακείο (ναι το δικό μας των ανθρώπων) το σκεύασμα tabernil κατόπιν πρότασης από φίλο κτηνίατρο του φαρμακοποιού. Τα ψέκασα όπως μου είπε και θα ακολουθήσω και επαναληπτική σε 5 μέρες παρόλα αυτά θα δοκιμάσω αυτό με τη χαρτοπετσέτα; που ακριβώς την τοποθετώ; βρεγμένη πάνω στο κλουβί;
 
@Stelans Ναι βρεγμενη οχι να σταζει ομως πανω απο το κλουβι και εγω στην θεση σου θα εβαζα και στις γωνιες των κλουβιων! Τα ψεκασες απο αποσταση ετσι;δεν τους συμπαθω τους ψεκασμους εκτος απο το elector γι αυτο σε ρωταω αν τα ψεκασες απο αποσταση 😁
 
που ακριβώς την τοποθετώ; βρεγμένη πάνω στο κλουβί;
Ναι, θα πάρεις μια χαρτοπετσέτα, θα την δυπλώσεις, θα την βρέξεις και θα την τοποθετήσεις πάνω στο κλουβί, ή θα την πιάσεις με την πόρτα αν έχει ελατήριο. Βέβαια όλο αυτό νομίζω δεν έχει νόημα, καθώς οι φωτογραφίες αποδεικνύουν ξεκάθαρα την ύπαρξη ψείρας.
πω πω ανατριχιασα παλι γιατι προσφατα ειχαμε το ιδιο θεμα!
Εγώ ήμουν αυτός που είχε το θέμα! 😔 Βρήκα και εγώ ψείρες μαζί με αυγά στις πατήθρες. Έβγαλα τα πουλιά από τα κλουβιά, έκανα έναν γενικό καθαρισμό με χλωρίνη και σαπούνι στα κλουβιά και στα σκεύη τους, άλλαξα τις ξύλινες πατήθρες που είχα με πλαστικές, κυλινδρικού σχήματος, και σήμερα ψέκασα με elector. Το κακό με εμένα είναι ότι τα έχω σε εξωτερικό χώρο με ξύλινα προστατευτικά που έχουν απόσταση τουλάχιστον 30 εκατοστά από τα κλουβιά, δηλαδή σαν να έχω αλλά τόσα κλουβιά από'τι έχω, και χρειάστηκα διπλάσια ποσότητα για τον ψεκασμό κλουβιων και προστατευτικών. Τώρα αναμένω και εγώ τα αποτελέσματα. Συστήνετε πάντως ως το καλύτετο!
Άρα αφού έχει και κόκκινη elector μόνο... Μακάρι να το βρω γιατί είμαι και σε χωριό για διακοπές Λακωνία
Και εγώ σε επαρχία μένω, για αυτό το παρήγγειλα από εδώ: https://www.karderines.gr/shop/ELECTOR-30ML-ΨΕΙΡΟΚΤΟΝΟ-4ΗΣ-ΓΕΝΙΑΣ-CLONE?search=Elector
 
@Elli ναι ναι από 50 cm όπως προτείνει η εταιρία και Σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσε ο κτηνίατρος.
@Liakos18 επειδή είμαι διακοπές και τώρα είναι και 15αυγουστος και θα μετακινούμε συχνά θα ακολουθήσω τη θεραπεία με το tabernil και τέλος του μήνα θα το προμηθευτώ όταν γυρίσω Αθήνα. Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από σπρέι πρότεινενε κάποια σκόνη για πρόληψη μελλοντικά στο πατο του κλουβιού μαζί με την άμμο που βάζω; εγώ διαβάσει στο φόρουμ για αυτήν της pinex σίγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli όχι χτες δεν έβαλα έκανα τη θεραπεία με το tabernil ακόμα δεν πρόσεξα κάτι τα έβγαλα έξω τώρα και σαλιαριζουν τα μικρά μου 😍. Θα βάλω το βράδυ και θα το παρατηρήσω πάντως. Έπλυνα χτες όλα τα σκεύη ταιστρες πατηθρες κτλ με ξύδι και detol δεν βρήκα κάτι άλλο παρά μόνο στο σημείο που είχα ανεβάσει στις φώτο.
 
@Stelans Ωραια 😍 φωτογραφιες απο τα καναρινακια εχεις βαλει ή ακομη;καλα εκανες και τα επλυνες! Αν δεν δεις στο χαρτι μαυρα στιγματα εισαι τυχερος και το προλαβες στην αρχη πριν εξαπλωθουν περισσοτερο! Θα δεις αυριο το πρωι!
 
@Elli 2 μέρες έβαλα χαρτί βρεγμένο τίποτα. Ξανά κοίταξα τα κλουβιά στα σημεία όπου είχα δει επίσης τίποτα. Θεωρώ το ξεπέρασα στην αρχή. Τώρα Δευτέρα είναι η επαναληπτική δόση του tabernil και έχω ήδη παραγγείλει τη σκόνη της pinex για πρόληψη. Αυτή τη ρίχνω στο πατο του κλουβιού έτσι; λέω να μην ρίξω πάνω στα πουλάκια ακόμα μιας και έκανα την θεραπεία με το tabernil.

Ps χρόνια πολλά σε όλους να χαίρεστε τους Εορτάζοντες
 
@Stelans Ωραια 😉 γνωμη μου ειναι μην ριξεις pinex μην πεσουν και τα 2 μαζι βεβαια ειναι ακινδυνο το pinex αλλα ποτε δεν ξερεις! Το λεω αυτο επειδη ειμαι λιγο εως πολυ φοβικη εγω δεν θα το εκανα θα αφηνα λιγο να περασει μια εβδομαδα και περισσοτερο μην σου πω και μετα θα εβαζα pinex! Οταν θα ριξεις pinex βγαζεις φαγητα νερα αυγοθηκες ολα και μετα τα αλευρωνεις σαν κεφτεδακια 😂 πλακα κανω μην ριξεις πολυ! Ειναι ακινδυνο και μπορεις και ανετα να βαλεις και στους νεοσσους οταν με το καλο αποκτησεις! Ριχνεις παντου! Και στην συζητηση των παιδιων στο αρθρο που σου εβαλα λεει ειναι ακινδυνο και το σκορπας και χωρις να πιασεις τα καναρινακια! Ευτυχως που το προλαβες ησουν τυχερος!

Χρονια πολλα και σε σενα να χαιρεσαι τους εορταζοντες σου!
 
@Elli Σε ευχαριστώ πολύ και κυρίως για το ενδιαφέρον 👌. Ναι θα περιμένω λίγο μην τα φορτώσω φάρμακα από τη στιγμή που δεν είναι τόσο αναγκαίο. Μπορώ να τη διαλύσω σαν σκόνη και να ψεκαζω και με αυτή; έλεγα να το κάνω για τους τοίχους και όταν γυρίσω στην Αθήνα να ψεκαζω προληπτικά 1-2 φορές το μήνα ειδικά στους επίφοβους μήνες. Γενικά σαν πρόληψη ποια είναι η καλύτερη πρακτική;
 
@Stelans Μην ευχαριστεις προσπαθουμε να βοηθησουμε ολοι μαζι για να τις εξολοθρευσουμε 😁 δεν νομιζω να γινεται διαλυση στο νερο για να τα ψεκασεις υποθετω οτι γιατι χανει ολη την ουσια του στην αντιμετωπιση! Το αρθρο λεει επαναληψη τις εφαρμογης 3η και 7η μερα! Ενα παιδι απ οτι διαβαζω στην συζητηση του αρθρου λεει οτι ριχνει καθε 10 μερες περιπου! Εγω λεω οτι αφου δεν ηταν τοσο τραγικη η κατασταση βαζε 1 το πολυ 2 φορες το μηνα γιατι τωρα λογω της εποχης της πτεροροιας ειναι λιγο ζορικη η κατασταση! Κοιτα ασε να περασουν οι μερες ελα με το καλο Αθηνα και βαλε pinex (το εχεις ξαναχρησιμοποιησει; )στα καναρινακια και στους τοιχους βαλε το tabernil! Και ελπιζω να μην τις ξαναδουμε τις υπουλες τις ψειρες! 😁
 
Back
Top