Φροντίδα Βραδινές αϋπνίες

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!
Επειδή δε μπορώ να βρω λύση στο προβλημα με τον Πριμακο μου, το caique, αποφάσισα να σας ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας.
Το κλουβί του είναι πολύ μεγάλο και το εχω μονίμως σε ένα συγκεκριμένο χώρο. Το βράδυ είναι ήσυχα και τον σκέπαζω και δεν τον ενοχλεί ούτε φως ούτε φασαρία.
Ο κύριος λοιπόν τα βράδια δεν κοιμάται στα κλαδάκια του, παρά κατεβαίνει κάτω, φτιάχνει το χαρτί κυλινδρικα και χώνεται μέσα. Όλα καλα ως εδώ. Τα περισσότερα όμως βράδια ξεκινάει και χτυπάει το ράμφος του ασταματητα και πιστέψτε με μέσα στα άγρια μεσάνυχτα είναι λίγο "καπως" να ακούς χτυπήματα. Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το κάνει αυτό αλλά δεν ξέρω και πως να το σταματήσω.
Τα φώτα σας;
 
Καλημέρα! Είναι συχνό αυτό το φαινόμενο; Από πότε προσδιορίζεις χρονικά οτι ξεκίνησε να χτυπάει το ράμφος του;
Ξέρεις σκέφτομαι μήπως το πολύ μεγάλο κλουβί τον στρεσσάρει και για αυτό χώνεται μέσα στο κυλινδρικό χαρτί; Μου δίνει την εντύπωση οτι αποζητάει την ασφάλεια με αυτό το είδος χουχουλιάσματος. Μήπως κρυώνει και προσπαθεί να σου πεί με τον τρόπο του οτι θα ένιωθε πιο ασφάλεια και ζεστασιά αν ήταν μέσα στο σπίτι έστω και σε μικρότερο κλουβί; Μήπως χρειάζεται μια φωλιά ή έστω ενα παπλωματάκι να ζεσταίνεται το πουλάκι μου 😉

χμ... Νομίζω πως ανακάλυψα τι συμβαίνει... Παρατηρώντας μια φωτογραφία στο αλμπουμ σου (μεταξύ αστείου και σοβαρού)... Πίνει συχνά καφεδάκι το μωρό σου; Μήπως ακόμα και μια απειροελάχιστη ποσότητα από τυχών υπολείμματα καφέ του δημιουργεί υπερδιέγερση; Λέω εγώ τώρα...
 
Καλημέρα σας! Δεν κοιμάται στα κλαδάκια του, παρά κατεβαίνει κάτω, φτιάχνει το χαρτί κυλινδρικα και χώνεται μέσα...
Σίγουρα αυτή του η κίνηση δείχνει την ανάγκη του να αισθάνεται κάτι κοντά του σαν σκέπασμα... Πολλά πουλιά θέλουν ν΄ακουμπούν κάπου όταν κοιμούνται, σε κάποια κρεμούν πετσετάκια και το πουλί σκεπάζεται με αυτό.
 
χμ... Νομίζω πως ανακάλυψα τι συμβαίνει... Παρατηρώντας μια φωτογραφία στο αλμπουμ σου (μεταξύ αστείου και σοβαρού)... Πίνει συχνά καφεδάκι το μωρό σου; Μήπως ακόμα και μια απειροελάχιστη ποσότητα από τυχών υπολείμματα καφέ του δημιουργεί υπερδιέγερση; Λέω εγώ τώρα...
Όχι καλέ...Φυσικά και δεν του δίνω καφέ να πιει! Απλά γλύφει την κρέμα και αυτό έχει γίνει μια-δυο φορές μόνο.
Σίγουρα αυτή του η κίνηση δείχνει την ανάγκη του να αισθάνεται κάτι κοντά του σαν σκέπασμα... Πολλά πουλιά θέλουν ν΄ακουμπούν κάπου όταν κοιμούνται, σε κάποια κρεμούν πετσετάκια και το πουλί σκεπάζεται με αυτό.
Από μωρό κοιμάται σε δικέ του "φωλιες". Προχθές του αγόρασα φωλιά για πουλάκια χνουδωτη την οποια εχω βάλει κάτω αλλά και πάλι κοιμάται στα χαρτιά του.
Το θέμα μου εμένα είναι το ότι χτυπάει συνεχως το ράμφος του στον πάτο του κλουβιού και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο.
 
Το κάνει αυτό μόνο την νύχτα; Ή και κατά την διάρκεια της ημέρας απλά δεν πέφτει στην αντίληψή σου; Μήπως είναι πολύ έντονο το παιχνίδι κατά την διάρκεια της ημέρας και παθαίνει υπερδιέγερση το βράδυ; Διάβασα κάτι παρόμοιο στο άρθρο που είχε γράψει η Μίριαμ... Και συνιστάται αλλαγή συμπεριφοράς, δηλαδή λίγη αυστηρότητα όταν κάνει κάτι ενοχλητικό... Δοκίμασες να τον "μαλώσεις" όταν το κάνει;
 
Από μαλωματα.. άπειρα. Μέχρι να πάμε στο κρεβάτι ξεκινάει πάλι.
Το κάνει μόνο βράδυ.
 
Μήπως όταν τον βάζεις για ύπνο υπάρχει δραστηριότητα στο σπίτι και παίρνει το μήνυμα ότι δεν είναι ώρα ύπνου και διεκδικεί κι αυτός δραστηριότητες ακόμα;
Πάντως με κάποιο τρόπο σε καλεί πιστεύω. Κάτι ζητάει.
 
Μήπως όταν τον βάζεις για ύπνο υπάρχει δραστηριότητα στο σπίτι και παίρνει το μήνυμα ότι δεν είναι ώρα ύπνου και διεκδικεί κι αυτός δραστηριότητες ακόμα;
Πάντως με κάποιο τρόπο σε καλεί πιστεύω. Κάτι ζητάει.
Όχι! Στις 3 το πρωι;
 
Όχι! Στις 3 το πρωι;
:)
Καλά δεν κοιμάται αυτό; Μήπως είναι κάποια μυϊκή αντανακλαστική κίνηση; Ίσως πρέπει να ρωτήσεις γιατρό.
Κατ' αρχήν μήπως να έβαζες πανί στον πάτο το βράδυ για να μην ακούγεται;
 
:)
Καλά δεν κοιμάται αυτό; Μήπως είναι κάποια μυϊκή αντανακλαστική κίνηση; Ίσως πρέπει να ρωτήσεις γιατρό.
Κατ' αρχήν μήπως να έβαζες πανί στον πάτο το βράδυ για να μην ακούγεται;
Το σηκώνει, το απομακρύνει και παίρνει το χαρτί του ξανά.
 
Το χαρτί το βγάζει, από τη σχάρα στο πάτο του κλουβιού;
Δεν έχεις σχαρα, στο πάτο;
 
Το χαρτί το βγάζει, από τη σχάρα στο πάτο του κλουβιού;
Δεν έχεις σχαρα, στο πάτο;
Σχάρα δεν του έχω Γιατί του αρέσει να παίζει κ να κυλιέται στον πάτο. Όμως πριν λίγο του τοποθετησα μια για να δω μήπως μπει στη φωλιά σήμερα. Το πρόβλημα δεν είναι που και πως κοιμάται αλλά για ποιο λόγο χτυπάει το πλαστικο
 
Υποψιάζομαι οτι το σκανταλιάρικό σου έχει ανακαλύψει τον τρόπο να σε κρατάει συνεχώς απασχολημένη μαζί του... Το έκανε πάντα αυτό ή τον τελευταίο καιρό μόνο;. Σκέψου από πότε το ξεκίνησε και τι έχει μεσολαβήσει κατά το χρονικό αυτό διάστημα που ξεκίνησε αυτή την συμπεριφορά... Μπά σε καλό μας! Θα γίνουμε ψυχολόγοι παπαγάλων ανατρέχοντας στην παιδική τους ηλικία ανακαλύπτοντας τα παιδικά τραύματα τους! 😀
 
...
Ο κύριος λοιπόν τα βράδια δεν κοιμάται στα κλαδάκια του, παρά κατεβαίνει κάτω, φτιάχνει το χαρτί κυλινδρικα και χώνεται μέσα. Όλα καλα ως εδώ. Τα περισσότερα όμως βράδια ξεκινάει και χτυπάει το ράμφος του ασταματητα..


Aπο πότε κάνει αυτό που περιγράφεις στην πρώτη πρόταση κι απο πότε αυτό στη δεύτερη;
 
Aπο πότε κάνει αυτό που περιγράφεις στην πρώτη πρόταση κι απο πότε αυτό στη δεύτερη;
Απο μωρό κοιμάται κάτω. Αλλά δε μπορώ να θυμηθώ πότε ξεκίνησε να χτυπάει. Ίσως περίπου ένα χρόνο.
Ιωάννα τι ηλικία έχει το πουλάκι;
Είναι 4μιση χρόνων!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οκ νομίζω πως έλυσα το πρόβλημα...
Έβαλα σχάρα για να μη σηκώνει τα χαρτιά του και τοποθέτησα την φωλιά κάτω. Σήμερα επιτέλους μπηκε μέσα να κοιμηθεί άρα δεν έχει κάτι να χτυπήσει το βράδυ!
 
Back
Top