Αναπαραγωγή Βραδινή αναστάτωση στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης M.G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δημητρη, πρωτον χωρις πλαστικα οπως ειπε ο Γιαννης μεγαλωνει το διλημμα του εκτροφεα. Οπως εχουμε διαπιστωσει τελικα ειναι πιο δυσκολο να σταματησει ο εκτροφεας και οχι τα πουλια.

Επειτα, με τα κανονικα κινδυνευεις για σπασιματα και μικροβια και και και... Καλυτερα αντικατασταση και αστην να κλωσσαει ανενοχλητη.
 
Να σας πω την μαυρη μου αληθεια δεν εχω τετοιο ηθικο διλλημα(δεν το εχω αντιμετωπισει κιολας) γιατι αισθανομαι (αν κανω κακο) με την αφαιρεση απο την αρχη και οχι μετα απο 5-6 μερες το καθενα η μονο ενα δυο(το τονιζω) αν εχουν σπερμα γονιμοποιημενο μεσα τους θα μου ειναι ηθικα το ιδιο δυσκολο,. Τωρα για να μην το σπασει μεσα η καναρα κατα λαθος Μιραντα (θα καθαρισω μετα).
 
αν εχουν σπερμα γονιμοποιημενο μεσα τους θα μου ειναι ηθικα το ιδιο δυσκολο,.
Σπέρμα μπορεί να έχουν όλα τα αυγά.. ακόμη κι αυτά που τρώμε...
Δεν έχουν όμως έμβρυο...
Κι εδώ νομίζω είναι η διαφορά.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
Γιάννη και Μιράντα δεν θα γίνει 3η αναπαραγωγή τέτοια εποχή, παρόλο που κάποιοι με παρότρυναν🤬😡...
Θα φροντίσω αύριο να πάρω όλα τα απαραίτητα, Pinex και αυγά.
Τα μικρά εντάξει τα βλέπω, απλά δεν μπορούν να ανέβουν στις πατήθρες, το ένα κάνει και τη προσπάθεια να "πετάξει", κουνάει τα φτεράκια του!
Φίλε Δημήτρη τα αυγά θα τα αλλάξω με ψεύτικα για να μην αρχίσει η επώαση και η ανάπτυξη τους, αφού θα διακοπή σε 5-6 μέρες. Αν η γέννα όμως πάει για "ολοκληρωμένη", τότε τα αντικαθιστάς κάθε μέρα και τα επιστρέφεις στο τέλος, για να γίνει η εκκόλαψη την ίδια μέρα. Δες και εδώ για περαιτέρω: https://community.petbirds.gr/threads/Που-να-φυλάξω-το-κανονικό-αυγό-μετά-την-αντικατάσταση.11731/.
 
Επανέρχομαι στο θέμα με ευχάριστα νέα και φυσικά απορίες 😉.
Οι νεοσσοί επιτέλους σήμερα κλαρώσανε, μάλλον βοήθησε και η αλλαγή του καιρού και πήγαν να ζαρώσουν στη φωλιά. Δεν ξέρω τι θα γίνει γιατί σήμερα γέννησε η θηλυκιά, το 1ο αυγό της 3ής γέννας, το οποίο και αντικατέστησα. Πάλι καλά γιατί μετά μπαινόβγαιναν τα μικρά και τώρα είναι μέσα ένα μικρό, η κανάρα, ένα μικρό πάνω στο γείσο της φωλιάς και το 3ο μικρό δίπλα στη φωλιά σε κλαδάκι. Ο πατέρας κλασικά πάνω στη καρδιά ασβεστίου, πολύ τη βολεύτηκε σαν κουρνιάστρα.
Να τοποθετήσω ξανά τη 2η φωλιά ώστε να μπαινοβγαίνουν σε αυτή τα μικρά άνετα και να μην ενοχλούν τη μάνα; (Η φωλιά αφαιρέθηκε αφού την απέρριψε η κανάρα). Σχετικά με την αντικατάσταση των αυγών, επειδή βρήκα μόνο 3 και δεν ξέρω αν βρω άλλα (αφού τελείωσε η σεζόν μου είπανε), ανοργανωσιά τι να πεις σε 3 μαγαζιά πήγα, δεν μπορούν να στοκάρουν 50 - 100 αυγά... Υπάρχει πρόβλημα αν γεννήσει 4ο ή και 5ο αυγό και τα αφαιρέσω, χωρίς να προσθέσω;

off topic, αυγοτροφή δικιά μου (1 αυγό, λίγο κρίθινο παξιμάδι, 1 κγ ξερά αρωματικά, δεν έχω στάνταρ, και 4-5 ωμούς ανάλατους ξηρούς καρπούς) από πότε να βάλω; Τα μικρά είναι 17 - 20 ημερών.
 
Επανέρχομαι στο θέμα με ευχάριστα νέα και φυσικά απορίες 😉.
Οι νεοσσοί επιτέλους σήμερα κλαρώσανε, μάλλον βοήθησε και η αλλαγή του καιρού και πήγαν να ζαρώσουν στη φωλιά. Δεν ξέρω τι θα γίνει γιατί σήμερα γέννησε η θηλυκιά, το 1ο αυγό της 3ής γέννας, το οποίο και αντικατέστησα. Πάλι καλά γιατί μετά μπαινόβγαιναν τα μικρά και τώρα είναι μέσα ένα μικρό, η κανάρα, ένα μικρό πάνω στο γείσο της φωλιάς και το 3ο μικρό δίπλα στη φωλιά σε κλαδάκι. Ο πατέρας κλασικά πάνω στη καρδιά ασβεστίου, πολύ τη βολεύτηκε σαν κουρνιάστρα.
Να τοποθετήσω ξανά τη 2η φωλιά ώστε να μπαινοβγαίνουν σε αυτή τα μικρά άνετα και να μην ενοχλούν τη μάνα; (Η φωλιά αφαιρέθηκε αφού την απέρριψε η κανάρα). Σχετικά με την αντικατάσταση των αυγών, επειδή βρήκα μόνο 3 και δεν ξέρω αν βρω άλλα (αφού τελείωσε η σεζόν μου είπανε), ανοργανωσιά τι να πεις σε 3 μαγαζιά πήγα, δεν μπορούν να στοκάρουν 50 - 100 αυγά... Υπάρχει πρόβλημα αν γεννήσει 4ο ή και 5ο αυγό και τα αφαιρέσω, χωρίς να προσθέσω;

off topic, αυγοτροφή δικιά μου (1 αυγό, λίγο κρίθινο παξιμάδι, 1 κγ ξερά αρωματικά, δεν έχω στάνταρ, και 4-5 ωμούς ανάλατους ξηρούς καρπούς) από πότε να βάλω; Τα μικρά είναι 17 - 20 ημερών.
πρεπει να 3ερεις πως η λεγομενη καρδια ασβεστιου που λες ειναι 100% αχρηστη απο την αποψη πως δν εχει ασβεστιο, να την αντικαθαστησεις με ενα σουπιοκοκκαλο αν θες τα πουλια σου να παιρνουν το ασβ που τους χρειαζεται.. Και μια ερωτηση 8α πας και σε αλλη γεννα ή θα πεταξεις τα αυγα;
 
Γρηγορη δεν υπαρχει προβλημα για μενα. Σου φτανουν τα 3. Τα μικρα να σου ζησουν. Δεν εχεις την δυνατοτητα να τα βαλεις με χωρισμα με τον αρσενικο; Μπορεις να βαλεις και την εσωτερικη εκει(αν κατσουν). Ειναι περιπου 17ημερων τωρα αν θυμαμαι. Εξαλλου δεν πρεπει να τα ταιζει τωρα η καναρα.Αλλα αμα παει κανενα παλι μεσα στην παλια φωλια μπορει να το τσιμπησει.
 
Δημήτρη, δεν θα προχωρήσω σε άλλη γέννα για φέτος, απλά θα τη διακόψω ομαλά.
Το κλουβί δεν έχει χώρισμα (2όροφη σαραντάρα), γι'αυτό και προβληματίζομαι.
Καλά αυτές οι καρδούλες μεγάλη απάτη... Από την αρχή κουρνιάστρες τις είχε το ζευγάρι, τότε που το είχα χώρια, απορώ γιατί τις αγοράζει ο κόσμος, σαν το σουπιοκόκκαλο δεν έχει. (φυσικά και έχω).
 
Δημήτρη, δεν θα προχωρήσω σε άλλη γέννα για φέτος, απλά θα τη διακόψω ομαλά.
Το κλουβί δεν έχει χώρισμα (2όροφη σαραντάρα), γι'αυτό και προβληματίζομαι.
Καλά αυτές οι καρδούλες μεγάλη απάτη... Από την αρχή κουρνιάστρες τις είχε το ζευγάρι, τότε που το είχα χώρια, απορώ γιατί τις αγοράζει ο κόσμος, σαν το σουπιοκόκκαλο δεν έχει. (φυσικά και έχω).
ειναι θεμα marketing τα φτιαχνουν σε καρδιες για να ξεγελαν τον καταναλωτη... Να σε ρωτησω η καναρα σου εχει και 2η φωλια μεσα στο κλουβι ή την πρωτη που γεννηθηκαν τα μικρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Έβαλα 2η φωλιά όταν βγήκαν απότομα τα μικρά. Η φωλιά αφαιρέθηκε αφού την απέρριψε η κανάρα και άρχισε να στρώνει ξανά την 1ή.
 
Αυτο ναι το ξερω. Γιαυτο ειπα οτι οτι ενας επιπροσθετος λογος ειναι οτι δεν εχεις προβλημα με τα τρια ψευτικα. Η καναρα δεν τα μετραει.Αλλα τα μικρα ποσω ειναι τωρα; Αν δεν ταιζει η θηλυκια, μπορεις να τα βαλεις και σε αλλο κλουβι μαζι με τον αρσενικο.Αν εχεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Α, εντάξει τώρα το έπιασα. Τα μικρά είναι 17 - 20 ημερών. Σήμερα κλάρωσαν, σκεφτόμουν να τα χωρίσω στη κλούβα πτήσης (ζευγαρώστρα 76 εκ), μαζί με τη μάνα αφού πάρω τη φωλιά προς τα τέλη του μήνα. Εκτός αν τα τσιμπάει τώρα στη γέννα, οπότε και θα ανέβουνε στο πάνω όροφο της ζευγαρώστρας που έχω, με το πατέρα, και η μάνα κάτω μόνη.
 
Να τοποθετήσω ξανά τη 2η φωλιά ώστε να μπαινοβγαίνουν σε αυτή τα μικρά άνετα και να μην ενοχλούν τη μάνα;
Α, εντάξει τώρα το έπιασα. Τα μικρά είναι 17 - 20 ημερών. Σήμερα κλάρωσαν, σκεφτόμουν να τα χωρίσω στη κλούβα πτήσης (ζευγαρώστρα 76 εκ), μαζί με τη μάνα αφού πάρω τη φωλιά προς τα τέλη του μήνα. Εκτός αν τα τσιμπάει τώρα στη γέννα, οπότε και θα ανέβουνε στο πάνω όροφο της ζευγαρώστρας που έχω, με το πατέρα, και η μάνα κάτω μόνη.
Από τη στιγμή που δεν προχωράς σε επόμενη γέννα και τα αυγά είναι ψεύτικα και δεν υπάρχει κίνδυνος να τα χαλάσουν οι νεοσσοί άστα ακόμα λίγο μαζί και μόλις τα ταίζει εξολοκλήρου ο μπαμπάς, βάζεις μπαμπά με μικρά μαζί σε ένα κλουβί και την μαμά να κλωσήσει για λίγες μέρες να κλείσει ο κύκλος της. Μετά της βγάζεις φωλιά και αυγά και μπαίνει σε mode ξεκούρασης και μετά πτερόροιας! 😉

Υπάρχει πρόβλημα αν γεννήσει 4ο ή και 5ο αυγό και τα αφαιρέσω, χωρίς να προσθέσω;
Κανένα πρόβλημα!

off topic, αυγοτροφή δικιά μου (1 αυγό, λίγο κρίθινο παξιμάδι, 1 κγ ξερά αρωματικά, δεν έχω στάνταρ, και 4-5 ωμούς ανάλατους ξηρούς καρπούς) από πότε να βάλω; Τα μικρά είναι 17 - 20 ημερών.
Μπορείς να δίνεις από τώρα. Την τρώνε αυτή την αυγοτροφή;
 
Αλίκη, έχω την εντύπωση ότι εδώ και 1-2 μέρες ταΐζει μόνο ο πατέρας, κάποιες φορές και την κανάρα στη φωλιά.
Με την αυγοτροφή ναι, δεν έχω πρόβλημα με το ζευγάρι (με αυτή τα ξεχειμώνιασα) και δεν άφηναν τίποτα. Για τα μικρά δε ξέρω ακόμα, φαντάζομαι να τους αρέσει. Βολεύει κιόλας γιατί την καταψύχω σε καλούπι σιλικόνης για σοκολατάκια και έχω έτοιμες μερίδες, 1 κουταλάκι του γλυκού για κάθε πουλί.
 
Αλίκη, έχω την εντύπωση ότι εδώ και 1-2 μέρες ταΐζει μόνο ο πατέρας, κάποιες φορές και την κανάρα στη φωλιά.
Με την αυγοτροφή ναι, δεν έχω πρόβλημα με το ζευγάρι (με αυτή τα ξεχειμώνιασα) και δεν άφηναν τίποτα. Για τα μικρά δε ξέρω ακόμα, φαντάζομαι να τους αρέσει. Βολεύει κιόλας γιατί την καταψύχω σε καλούπι σιλικόνης για σοκολατάκια και έχω έτοιμες μερίδες, 1 κουταλάκι του γλυκού για κάθε πουλί.
Άρα σε 2-3 μέρες βάλε τα μικρά με τον μπαμπά πάνω και την μαμά κάτω στο κλουβί μόνη της! 😉
 
Άρα σε 2-3 μέρες βάλε τα μικρά με τον μπαμπά πάνω και την μαμά κάτω στο κλουβί μόνη της! 😉

Σήμερα τα έβαλα τελικά, γιατί το ένα το τσιμπούσε λίγο στο κεφάλι☹.
 
Πως τα χώρισες δλδ; Ποιο τσιμπούσε ποιο στο κεφάλι;

Η κανάρα τσιμπούσε το 1 μικρό, μάλλον γιατί χωνόταν στη φωλιά.
Έβαλα τα μικρά με το πατέρα που τα ταΐζει, στον επάνω όροφο της ζευγαρώστρας και το θηλυκό κάτω μόνο του.
Όλα καλά φαίνεται να πηγαίνουν. Ένα μικρό σήμερα τσιμπούσε λίγο αυγοτροφή και έπινε νερό👍.
 
Η κανάρα τσιμπούσε το 1 μικρό, μάλλον γιατί χωνόταν στη φωλιά.
Έβαλα τα μικρά με το πατέρα που τα ταΐζει, στον επάνω όροφο της ζευγαρώστρας και το θηλυκό κάτω μόνο του.
Όλα καλά φαίνεται να πηγαίνουν. Ένα μικρό σήμερα τσιμπούσε λίγο αυγοτροφή και έπινε νερό👍.
Όλα καλά λοιπόν! Μπράβο! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Back
Top