Φροντίδα Βρακάκι κλουβιού για παπαγάλους

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Το δημοσιεύω γιατί σώθηκα... Τέρμα τα τραπεζομάντηλα με μανταλάκια.
Για κλουβί με περίμετρο 186εκ. στην Ελλάδα δε βρήκα τίποτα. Παρήγγειλα από Κίνα (γύρω στα 4ευρώ), το παρέλαβα σήμερα και ούτε ένα τσόφλι εκτός κλουβιού. 👍

seed catcher.webp
 
Γιατί δεν μας βάζεις και το σύνδεσμο;
Ευχαρίστως. 5,45 τελικά (λάθος θυμόμουν, γιατί αγόρασα και άλλα).
https://www.ebay.com/itm/3-Sizes-Se...4b4f9f74cd:m:mH0oSW6NsIiUP4PRRvVPsFg:rk:1😛f:0

Αύριο το πρωι θα τον βάλω να σκαρφαλώνει, να τσεκάρω και το κατά πόσο είναι ασφαλές. Αν δω ότι υπάρχει περίπτωση να γαντζώνονται τα νύχια, που ίσως σημαίνει ότι είναι επικίνδυνο, θα ενημερώσω. Τον κίνδυνο μου τον επισήμανε μόλις κάποιος σε προσωπικό μήνυμα που χρησιμοποίησε κάτι παρόμοιο στο παρελθόν.
Το καλό πάντως είναι ότι είναι διαφανές, άρα το πουλάκι δεν αισθάνεται καμία ανασφάλεια την ώρα που τρώει.
 
Αν καταλαβα ειναι ενα ειδος βρακιού οπως τα ναυλον που κυκλοφορουν με λαστιχο για τα κλουβια καναρινιών;
Στα νυχια δε θα εχει προβλημα... Το ραμφος να φοβασαι αν το φτανει, σιγουρα θα το μασουλισει.
Καλο ειναι να γινονται τα σχολια δημοσια και να μην υπαρχει ενα άλλο "φορουμ " που λειτουργει με προσωπικα μηνυματα. Δημοσια για μαθαινουμε ολοι και να λεμε την εμπειρια μας. Γνωμη μου και συγνωμη για το οφφ τοπικ.
 
Αν καταλαβα ειναι ενα ειδος βρακιού οπως τα ναυλον που κυκλοφορουν με λαστιχο για τα κλουβια καναρινιών;
Ναι κάτι τέτοιο είναι.
σιγουρα θα το μασουλισει.
Ο δικός μου γενικά την περνάει στο πάνω μέρος του κλουβιού, δεν τον φοβάμαι σ΄ αυτό. Εκεί κατεβαίνει μόνο για φαγητό. Ξέρω γω; Θα τον τσεκάρω όμως αύριο να σας πω. Αρχικά ενθουσιάστηκα, αλλά καταλαβαίνω ότι τα πάντα χρειάζονται προσοχή.
Καλο ειναι να γινονται τα σχολια δημοσια και να μην υπαρχει ενα άλλο "φορουμ " που λειτουργει με προσωπικα μηνυματα
Ε οκ... Αυτό είναι δικαίωμα του καθενός :) Πάντως το μετέφερα εδώ, οπότε οκ.
 
Το πιο σιγουρο και που θα αντεξει στο χρονο ειναι να κοψεις πλαστικο τζαμι ή πλεξυ γκλας... Να το τρυπησεις και να πιασεις στα καγκελα.
Το εχω κανει στα μεγαλα κλουβια μου και το εχω χρονια.Βγαινει πλένεται και ξαναμπαινει.
Αυτα ομως ειναι θεματα για αλλη συζητηση και οχι στο θεμα της παρουσιασης του μικρου(νομιζω).
 
Αυτα ομως ειναι θεματα για αλλη συζητηση και οχι στο θεμα της παρουσιασης του μικρου(νομιζω).
Βαγγέλη, έχω μεταφέρει τα μηνύματα σε ανεξάρτητο θέμα. :)
 
Nα πω την αλήθεια δεν τις χώνεψα ποτέ, τις σακούλες-βρακιά με λάστιχο γύρω απο τα κλουβιά. :D Τα καναρίνια μου παλιά έτυχε μερικές φορές να πιάσουν νύχι. Τα κοκατίλ ίσως να μην έχουν τέτοιο πρόβλημα αλλά δεν μου αρέσει η "αισθητική" τους όπως και το ότι περιορίζουν την οπτική του πουλιού έστω και χαμηλά. Επίσης πιστεύω κι εγώ στο ότι δεν θα βγάλει μήνα και ίσως λέω και πολύ.

Προσωπικά τόσα χρόνια έχω συμφιλιωθεί με τα σπόρια στο πάτωμα, έχω αγοράσει ένα τούρμπο σκουπάκι και το έχω δίπλα στο κλουβί. 😉
 
Κι εγω ειχα τα μεγαλα βρακακια που ειναι για τις ζευγαρωστρες αλλα μετακινησα τις ταιστρες του ψηλα και δεν με καλυπτουν πλεον καθολου. Τελικα εκανα οτι και ο Φοιβος, αγορασα ενα δυνατο σκουπακι που ειναι παντα διπλα στο κλουβι.
 
Τελικά το σκουπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση.
Πάντως σήμερα τον παρατήρησα και δεν του τραβάει πολύ την προσοχή. Ίσως επειδή δεν έχει και χρώμα. Προτιμά τα παιχνίδια του (του έκανα προχτές και ένα καινούριο και λίγο foraging) και δεν το δαγκώνει.
Αλλά δεν πέφτει τίποτα έξω, ούτε τσόφλι, ούτε πέλλετ... Είναι δίλημμα:)
 
Αν και πρακτικἀ (δεν πέφτει τίποτα εκτός), εκτός απο αντιιαισθητικά είναι και επικίνδυνα, τουλάχιστον για πουλιά που σκαρφαλώνουν (ή που σκαρφαλώνουν σαν κομάντο, όπως ο δικός μου σε χρόνο που θέλει επαγγελματική κάμερα για να πιάσει όλες τις κινήσεις :)
Πιάστηκε το νύχι του κοκατιλάκου (ευτυχώς ήμουν παρών) και έκανε πάνω από 5" να ξεπιαστεί. Δεν είναι πολύ, δεν έπαθε κάτι, αλλά θα μπορούσε...
Γενικά ΜΗΝ το αγοράσετε. Το σκουπάκι είναι τελικά η καλύτερη λύση.
 
Ειναι πολυ επιφοβα ειδικα για τους παπαγαλους! Ευτυχως ησουν εκει!

Ξεπιάστηκε από μόνο του όταν το είδα, αλλά οκ..ήταν τρομακτικό 😳

Αν μπορούσε να αλλάξει ο τίτλος σε βρακάκι κλουβιού για παπαγάλους, θα ήταν καλύτερα (για να το δουν όλοι).
ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ.
 
Κάποιο link από ελλαδα που να μπορουμε να προμηθευτουμε κάτι ανάλογο;;
Γιατί πλεον το aliexpress έχει γίνει ασύμφορο.
 
Το δημοσιεύω γιατί σώθηκα... Τέρμα τα τραπεζομάντηλα με μανταλάκια.
Για κλουβί με περίμετρο 186εκ. στην Ελλάδα δε βρήκα τίποτα. Παρήγγειλα από Κίνα (γύρω στα 4ευρώ), το παρέλαβα σήμερα και ούτε ένα τσόφλι εκτός κλουβιού. 👍

View attachment 58093
μπορείτε να μας δώσετε το link, ευχαριστω
 
Back
Top