Φροντίδα Ποιες είναι οι minimum διαστάσεις κλουβιού για παπαγάλους;

@nick33473 Όχι είναι αρκετά μεγάλο απλά τα οριζόντια σύρματα είναι μόνο δύο και δεν μπορεί να σκαρφαλώσει άνετα, ψάχνω έναν τρόπο να του συμπληρώσω πλέγμα, αύριο θα σου βαλω Φωτογραφία να το δεις γιατί τώρα κοιμάται το καμάρι μου 🙂
 
@nick33473 Όχι είναι αρκετά μεγάλο απλά τα οριζόντια σύρματα είναι μόνο δύο και δεν μπορεί να σκαρφαλώσει άνετα, ψάχνω έναν τρόπο να του συμπληρώσω πλέγμα, αύριο θα σου βαλω Φωτογραφία να το δεις γιατί τώρα κοιμάται το καμάρι μου 🙂
Α ναι κατάλαβα τι εννοείς, ναι αμέ θα περιμένω φωτογραφία, θυμάσαι πόσο είχες πάρει το κλουβί;
 
@nick33473 το κλουβι που έδειξες δεν είναι κατάλληλο για παρολετ γιατί η απόσταση των δυο κάγκελων είναι μεγάλη και θα χωράει το κεφάλι του. Αυτό εξηγούν παραπάνω
 
Μαλ
@nick33473 το κλουβι που έδειξες δεν είναι κατάλληλο για παρολετ γιατί η απόσταση των δυο κάγκελων είναι μεγάλη και θα χωράει το κεφάλι του. Αυτό εξηγούν παραπάνω

Μάλιστα κατάλαβα, περίπου δηλαδή να υπολογιζω πχ γύρο στο 1 cm απόσταση τα κάγκελα μεταξύ τους;
 
@nick33473 Οι διαστάσεις του κλουβιού πρέπει να είναι : οι ελάχιστες 50cm x 45cmx 45cm (μ x π x υ).Το κενό ανάμεσα στα κάγκελα δε θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 1.25cm

Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτό που βρήκα. Δεν έχω ιδέα αλλά με μια γρήγορη αναζήτησή στο Ίντερνετ βρήκα αυτό. Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε!
 
Καλησπέρα και πάλι, θέλω να κάνω μια ερώτηση για τους παπαγάλους parrotlet και τα κλουβιά τους. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα πλαστικά "κλαδάκια" που έχει το κλουβί με κανονικά ξύλινα κλαδιά, να το κάνω; Υπάρχει πρόβλημα αν τα κλαδιά είναι φρέσκα κλαδιά από λεμονιά ή νεραντζιά μιας και υπάρχουν σε πληθώρα στον Πειραιά;
 
Τα βήματα είναι τα εξής, ελέγχεις αναλυτικά ποιά είναι τα ασφαλή για πτηνά δέντρα(λεμονια νερατζια είναι οκ), βρίσκεις κάποιο που να μην εχει ψεκαστει πρόσφατα και να φαίνεται καθαρό, κόβεις κομμάτι κατάλληλου πάχους για το ειδος του πτηνού που έχεις, το πλένεις πολυ καλά, το ψήνεις (κατω από τους 100C για μισή+ ωρα ή βράσιμο), το αποξηραινεις(καθαρο σημείο στον ήλιο για αρκετές μέρες ή φούρνο για κανα 2ωρο στους 50-80C) και μετα το διαμορφωνεις ωστε να κουμπωνει στο κλουβί. Εγώ τα περνάω και με λιγο ξύδι(απωθεί τα εντομα προσωρινά) και λάδι (διευκολύνει καθαρισμα του ξύλου προσωρινά) στο τέλος.
 
Back
Top