Γενικά Βρηκα ενα πουλακι κατω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dragon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

dragon

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, πριν απο 1 ωρα βρηκα αυτο το πουλακι στον κηπο μου και θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι και τι να το κανω, να σημειωσω επισης οτι το ψαχνουν και οι γονεις του.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα001.webp
    Εικόνα001.webp
    39,8 KB · Προβολές: 199
  • Εικόνα008.webp
    Εικόνα008.webp
    45 KB · Προβολές: 179
  • Εικόνα009.webp
    Εικόνα009.webp
    39,1 KB · Προβολές: 152
  • Εικόνα010.webp
    Εικόνα010.webp
    41 KB · Προβολές: 143
  • Like
Αντιδράσεις: Janko
Δεν μπορείς να εντοπίσεις την φωλιά και να το επιστρέψεις πίσω;
 
Πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφησεις εκει που το βρηκες και να παρατηρησεις αν ερθει κανεις γονιος του να το ταισει... Επειτα τοποθετησε το σε μια ψηλη πλατια επιφανεια... Αν ομως δεν δεις τους γονεις να ερχονται παρτο προσπαθισε να το ταισεις και βαλτο σε ενα σκοτεινο-ζεστο χαρτοκουτο.Αυρο επανελαβε το ιδιο σιγουρα κπ γονεας θα ερθει
 
μεχρι να σουρουπωσει κανε αυτο που σου ειπανε και τα αλλα παιδια μην τα καταφερουν και το παρουν οι γονεις του.σημαντικο να μην σε βλεπουν εκει κοντα και δεν πλησιασουν. Πριν το αφησεις και αν κατατυχη εχεις δωστου λιγο κιμαδακι (σε μεγεθος καναβουριου αντε λιγο μεγαλυτερο) ή αλλιως σφιχτο αυγο λιγο-λιγο.
αν νυχτωσει παρτο μεσα σε ενα κουτακι κλειστο αλλα με τρυπες(2-3) μεχρι το πρωι. Τοτε προσπαθησε στο ιδιο μερος μηπως εμφανιστουν οι γονεις και ειδοποιησε το ekpaz.gr

*διαλυσε λιγο μελι σε νερο και δωστου αν μπορεις μερικες σταγονες με συριγγα
 
To πουλακι πρεπει να ειναι μωρο κοτσυφι οι γονεις το ταιζουν με λιωμενα εντομα τα οποια μαζευουν και με διαφορα φρουτα.Αν το αφησεις σε ασφαλες μερος οι γονεις θα το εντοπισουν απο την φωνη του και κατα πασα πιθανοτητα θα το μεγαλωσουν.
 
Κοτσυφακι ειναι. Προσεχε που θα το αφησεις για να το βρουν οι γονεις του, γιατι οι γατες παραμονευουν!
 
Εντάξη παιδια το βρήκαν και το πήραν οι γονεις του και ευτυχώς δεν εχουμε μεγαλο προβλημα με τις γατες.
Και μαλλον μαθαινε να πεταει και για αυτο ειχε πεσει απο τη φωλια του.
Εφυγε μετα απο 4-5 ωρες οταν το βρηκαν οι γονεις του κατα τη διαρκεια παραμονης του με 'μενα του εδωσα να φαει 3-4 σκουληκια (τους ειχα βγαλει τα εντερα ή τις ακαθερσιες καλυτερα) γιατι δεν ειχα τιποτα αλλο και τα εφαγε ελπιζω να μην εκανα γκαφα, ε;
 
Αν αυτο που εκανες ητανε γκαφα τοτε ο κοσμος θα ταν πολυ καλυτερος αν καναμε ολοι τετοιες γκαφες. 🙂

να σαι καλα φιλε μου
 
Tυχερο το κοτσυφακι...
Εγω προπερσυ ειχα βρει ενα το οποιο ειχε στο στομα της μια γατα αλλα καταφερα και το πηρα. Το υιοθετησα, το ταϊζαμε με τη μητερα μου συνεχεια κιμα-μας ειχε μαθει και οταν μας εβλεπε εκανε σαν τρελο, ανοιγοκλεινε τα φτερα του για να φαει!-αλλα δυστυχως του ειχε κανει πληγη η γατα απο το δαγκωμα. Επαθε μολυνση, ειχε μαζεψει πυον και δυστυχως δεν το προλαβα, του πηρα αντιβιωση απο το γιατρο αλλα την επομενη το "χασαμε".
Κριμα, ηταν πολυ ομορφο και φιλικο...
 
Edo einai -Γενικά Θέματα,της Κατηγορίας Καναρίνια όλων των τύπων-
Den epitrepete na anoigete themata me ithagenia poulia edo.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top