Ασθένειες Βρηκα ενα τραυματισμενο θηλυκο λουγαρο

Κατάσταση
Κλειστό.
"Πώς, εάν και πότε αναπαράγεται ένα πιασμένο πουλί με ένα σχεδόν πιασμένο και ημιπαράλυτο"
Βέβαια θα μπορούσες να το πεις και έτσι επειδή δεν διευκρίνισα ότι εγώ δεν αναφέρθηκα στην αναπαραγωγή αλλά μόνο στην απελευθέρωση του ανάπηρου.
Όχι δεν νομίζω ότι πρέπει να το βάλει στην αναπαραγωγή. Αν είμαστε πονόψυχοι, το κρατάμε να ζήσει την ζωή του προστατευμένο κοντά μας.
 
Βέβαια θα μπορούσες να το πεις και έτσι επειδή δεν διευκρίνισα ότι εγώ δεν αναφέρθηκα στην αναπαραγωγή αλλά μόνο στην απελευθέρωση του ανάπηρου.
Όχι δεν νομίζω ότι πρέπει να το βάλει στην αναπαραγωγή. Αν είμαστε πονόψυχοι, το κρατάμε να ζήσει την ζωή του προστατευμένο κοντά μας.
άλλωστε ούτε ο ίδιος δεν θέλει να το βάλει σε αναπαραγωγή στην κατάστασή του όπως γράφει σε άλλο ποστ
 
Αυτό που προσωπικά βλέπω είναι πως η συζήτηση σε αυτό το post δεν βγάζει κανένα νόημα.
Αρχικά,ένα de facto "βρήκα" που στην πραγματικότητα είναι "είχα βρεί",ένα σπασμένο πόδι που έγινε de facto απλά δυσλειτουργικό, μία παρακινδυνευμένη φιλοξενία-περίθαλψη που έγινε de facto "το κράτησα γιατί..",ένα λουγάρο που είναι de facto δύο λουγάρα,ένα de facto ζευγάρωμα που δεν έγινε de jure γιατι δεν παίζουν φωλιές και η μικρή κουτσάθηκε.
Είναι κωμικό;
Σε κανέναν δεν τέθηκε κανένα ερώτημα για τα παραπάνω(πλήν του ζευγαρώματος). Όλοι είμαστε θεατές μιας παγιωμένης κατάστασης. Εκ των υστέρων φυσικά δεν υπάρχει κάτι να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε επ'αυτής στο σύνολό της.Βήμα βήμα όμως, εδώ και ένα χρόνο,όλα ήταν λάθος, κάτι που σ' εμένα φαίνεται στοιχειώδες και προφανές.

ΥΓ1:Στα κέντρα αποκατάστασης, μπορεί να μη γινόταν απελεθεύρωση ωστόσο αναφέρει την τύχη τέτοιων πουλιών στη 10η σειρά του link που έστειλε ο Φοίβος(#2)
ΥΓ2:Άγγελε, οι κανόνες δεν είναι κανόνες, δεν τους βρήκε κανείς σε μια πέτρινη πλάκα, δεν κοπιάσαμε να ορκιστούμε πίστη σε κάτι τόσο προφανές όσο αυτό που νιώθουμε και πρεσβεύεται φυσικώ τω τρόπω εδώ μέσα. Υπάρχουν δεκάδες αναφορές σαν τη δική σου στο forum και πολλές μπορεί να συγκεντρώνουν αμφιλεγόμενα σχόλια όπως ακριβώς και εδώ,υπάρχει όμως και μία άθλια κατάσταση, κυρίαρχη,την οποία και προσπαθούμε να μειώσουμε, με τα όποια λάθη μας.
 
ΥΓ2:Άγγελε, οι κανόνες δεν είναι κανόνες, δεν τους βρήκε κανείς σε μια πέτρινη πλάκα, δεν κοπιάσαμε να ορκιστούμε πίστη σε κάτι τόσο προφανές όσο αυτό που νιώθουμε και πρεσβεύεται φυσικώ τω τρόπω εδώ μέσα. Υπάρχουν δεκάδες αναφορές σαν τη δική σου στο forum και πολλές μπορεί να συγκεντρώνουν αμφιλεγόμενα σχόλια όπως ακριβώς και εδώ,υπάρχει όμως και μία άθλια κατάσταση, κυρίαρχη,την οποία και προσπαθούμε να μειώσουμε, με τα όποια λάθη μας.
Προφανώς έτσι είναι, όμως κανείς δεν είναι καλύτερος θεματοφύλακας αξιών και αρχών, παρά όλοι είμαστε ίσοι, αν δεν κάνω λάθος και προφανώς όλοι εμείς προσπαθούμε να την μειώσουμε και όχι μόνο κάποιοι, όσοι νομίζουν ότι η τάχα αυστηρότητα είναι η λύση του προβλήματος.
Ενώ στην πραγματικότητα απλά "κλείνουμε τα μάτια" στα συγκεκριμένα περιστατικά. Γιατί κάθε πρόβλημα είναι μοναδικό και εντελώς διαφορετικό από κάθε άλλο.
Για μένα είναι προτιμότερο να με "δουλέψει" κάποιος κουτοπόνηρος καταφερτζής, παρά να αδικήσω κάποιον που με αγαθή την πρόθεση έρχεται να ζητήσει βοήθεια. Γιατί μέσω αυτού του δεύτερου μπορεί να γίνει η διασπορά των υγιών αντιλήψεων ώστε να σταματήσει η άθλια όπως λες και συμφωνώ κατάσταση.
Και δεν μειώνονται οι αγαθές προθέσεις κάποιου όταν συμβαίνει να μην συμφωνεί με κάποιον άλλον.
Όταν οι φορείς οι επιφορτισμένοι με αυτό το καθήκον φτάσουν στο επίπεδο λειτουργίας που πρέπει, ίσως όλοι προσχωρήσουμε στην άποψή σου.
Τότε έτσι κι αλλιώς δεν θα χρειάζεται καν να ασχοληθούμε εμείς με τέτοια περιστατικά.
 
Κατάσταση
Κλειστό.

Σχετικά θέματα

Back
Top