Γενικά Βlue Crown Conure ή Senegalis;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Χρονια πολλα σε ολους!
Το σεπτεμβρη σαν δωρο γενεθλιων ο αδερφος μου θα μου παρει ενα μωρο παπαγαλο.
Ειμαι λοιπον αναμεσα στον σενεγαλακο και στον blue crown...
Ποια η γνωμη σας;Θελω να τα πηγαινει καλα με το Γιουτζι-ringneck και αν γινεται να λεει και καποιες λεξουλες.
 
Και τα δύο είδη είναι εντάξει συντρόφους. Έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά. Σε γενικές γραμμές, senegals δεν κάνουν τόσο θόρυβο ως conure. Είχα μια RedBelliedParrot, σχετική με τη Senegal, για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Ήταν ένα πολύ ήσυχο πουλί με αγαπάει προσωπικότητα. Έχω 2 conures τα οποία σχετίζονται με τη Blue Crowned Conure (Jenday και Sun Conure). Είναι παιχνιδιάρικο πτηνά. ParrotSmile έχει μικρά Blue Crowned Conure. Μπορεί να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Αν ο θόρυβος είναι ένα θέμα για εσάς, ίσως η Senegal θα είναι μια καλύτερη επιλογή;
 
Καλησπερα Jamieo και χρονια πολλα!
Ο θορυβος ειναι ενα προβληματακι αλλα οχι τοσο μεγαλο. Θελω να κανει καλη παρεα με εμενα αλλα και με το ρινγκνεκ που εχω!
 
xρόνια πολλά Ιωάννα!
καταλαβαίνω την αγωνία σου, κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς είχα...
Ακουσα λοιπόν φίλους "συμφορουμίτες"και δεν το μετάνοιωσα...
Εχω ένα "σενεγάλης", γλυκό, πανέμορφο,ήσυχο, παιχνιδιάρικοκαι λεει και μερικές λεξούλες. 🙂...
Αν θα τα πηγαίνει καλά με το ριγκνεκ που έχεις, δεν ξέρω, εξαρτάται απο εσένα όμως... Εγω, είμαι πολύ ευχαριστημένη, είναι ευπροσάρμοστο και βολικό πουλάκι, γενικά...
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ,θα μπορούσα να μιλάω ώρες...
α! Και ευχαριστώ πολύ τον Γρηγόρη (inca1099), για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει γενικά και σε εμένα ειδικά!
 
Δηλαδη ειναι τοσο φασαριας ενας blue crown;
Εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση προς αυτον λογο εμφανισης βεβαια, δεν γνωριζω τα χαρακτηριστηκα τους γνωρισματα!
 
Ευχαριστώ!
Θα πρέπει να προετοιμάσουν τον εαυτό σας για την πιθανότητα ότι το νέο πουλί δεν θα πάρετε μαζί σας με Ringneck. Είναι δύσκολο να προβλέψουμε πώς δύο παπαγάλοι μπορούν να αντιδράσουν μεταξύ τους. Μερικές φορές θα είναι φιλική. Άλλες φορές θα τους εχθρούς. Το κλειδί είναι να τηρεί τους υπό προσεκτική παρακολούθηση. Θα πρέπει να είναι έτοιμη να αντιδράσει με την πρώτη ένδειξη της βίας.

Έχω μερικά πουλιά που φέρνουν μαζί πολύ καλά με τα άλλα πουλιά. Έχω επίσης ορισμένες ότι δεν αρέσει σε όλα τα άλλα πτηνά.
 
Ευχαριστώ!
Θα πρέπει να προετοιμάσουν τον εαυτό σας για την πιθανότητα ότι το νέο πουλί δεν θα πάρετε μαζί σας με Ringneck. Είναι δύσκολο να προβλέψουμε πώς δύο παπαγάλοι μπορούν να αντιδράσουν μεταξύ τους. Μερικές φορές θα είναι φιλική. Άλλες φορές θα τους εχθρούς. Το κλειδί είναι να τηρεί τους υπό προσεκτική παρακολούθηση. Θα πρέπει να είναι έτοιμη να αντιδράσει με την πρώτη ένδειξη της βίας.

Έχω μερικά πουλιά που φέρνουν μαζί πολύ καλά με τα άλλα πουλιά. Έχω επίσης ορισμένες ότι δεν αρέσει σε όλα τα άλλα πτηνά.
Δηλαδη τι προετοιμασια κανουμε για να υποδεχτει το ενα το αλλο; Θα υπαρχει και η διαφορα στην ηλικια, ο Γιουτζι θα ειναι περιπου 12 με 13 μηνων ενω το αλλο θα ειναι καποιων μηνων!
 
Δηλαδη τι προετοιμασια κανουμε για να υποδεχτει το ενα το αλλο; Θα υπαρχει και η διαφορα στην ηλικια, ο Γιουτζι θα ειναι περιπου 12 με 13 μηνων ενω το αλλο θα ειναι καποιων μηνων!


Μπορείτε να ξεκινήσετε με την τοποθέτηση τους κλωβούς σε ένα δωμάτιο. Μην τοποθετείτε τους πολύ κοντά σε αυτό το διάστημα. Αφήστε τα πτηνά να δει και να ακούσει ο ένας τον άλλο. Όταν στη συγκέντρωσή τους έξω από το κλουβί, μην αφήνετε τους πάρετε κοντά η μία την άλλη. Περιμένετε μερικές εβδομάδες πριν από την θέση τους κοντά μεταξύ τους.

Μπορείτε να διαβάσετε αγγλικά; Αν ναι, θα υστέρων ορισμένες τοποθεσίες που μπορεί να είναι χρήσιμη. Επίσης, πολλοί άνθρωποι εδώ έχουν πολλά πουλιά που μπορεί να προσφέρει συμβουλές.
 
Μιας και είμαι και εγώ κάτοχος σενεγάλης αλλά και conure θα έλεγα σενεγάλης για κάποιον νέο ιδιοκτήτη. Αν βάλουμε σαν μέτρο σύγκρισης την φασαρία το conure κρατάει τα ηνία. Αν βάλουμε όμως σαν μέτρο σύγκρισης τον αυθορμητισμό και τον άστατο χαρακτήρα τότε ο σενεγάλης βγαίνει με διαφορά μπροστά (κάνει του κεφαλιού του). Σαν χώρο και τα δύο πουλιά θέλουν τον ίδιο. Σαν ενασχόληση ο σενεγάλης λόγο χαρακτήρα μένει αρκετό χρονικό διάστημα μόνος του σε σχέση με το conure αρκεί να έχει τα κατάλληλα ''εργαλεία'' να ασχολείτε. Διατροφικά υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα δύο είδη, διαφορετικές ανάγκες και στα δυο είδη. Και τα δυο έχουν μεγάλη ικανότητα ομιλίας (προσωπικά θα έλεγα το σενεγάλης έχει λίγες μεγαλύτερες). Στο αν θα πάνε καλά μεταξύ τους δεν μπορεί να στο υπογράψει κανείς, είναι θέμα χαρακτήρα και των δυο πουλιών, πώς θα γίνει η επαφή μεταξύ τους, πόσο μεγάλος θα είναι ο χώρος που θα είναι μαζί (σενεγάλης και conure στο σπίτι μου παίζουν μποξ, εν αντιθέση με τα άλλα 2 που δεν έχουν πρόβλημα μεταξύ τους).

ΥΓ Μιλάω πάντα για white eye conure και οχι για blue crown ο Κωσταντίνος θα μας διαφωτίσει με την εμπειρία του.
 
Ναι, μιλαω αγγλικα!
Αν ειναι πιο ευκολο γραψε στη γλωσσα σου!
 
Ιωάννα, καλησπέρα & χρόνια πολλά.
Έχω ρίκνικ(θηκυκό ταισμένο στο χέρι) μαζί με Σενεγάλης (αρσενικό) στο ίδιο κλουβί.
Μάλιστα είναι..."ζευγάρι".
Φιλιούντε, "ψειρίζοντε"κτλ.
Όταν μαλώνουν η μόνιμη αιτία είναι η... Κλαίρη, το ρίκνικ.
Ο Πέτρος-Σενεγαλέζος, δεν δημιουργεί ποτέ πρόβλημα.
Έχει μάθει να φωνάζει..."σκάσε", από τη ζαλάδα που του προκαλεί η Κλαίρη!
Οι Σενεγαλέζοι είναι καλοκάγαθα πουλάκια,
εκτός από όταν τους...ζαλίζουν-ξέρει η... Κλαίρη!
Νομίζω, όσο έχω διαβάζει,
αυτά τα 2 πουλιά αντιπροσωπεύουν
τα χαρακτηριστικά των ειδών τους.
(Από τα παραπάνω,
είναι εμφανής η, συμπάθειά μου στην Κλαίρη, ή όχι! 🙂
 
Πω πω Γρηγορη ειμαι μπερδεμενη...
Γι'αυτο θελω πρωτα να ξερω τις δικες σας εμπειριες και μετα να αποφασισω τι να παρω, συμφωνα παντα με τις δυνατοτητες μου!
Αν ομως ο σενεγαλης μενει μονος για πιο μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε πιστευω οτι ειναι ενα καλο κριτηριο για την επιλογη του. Γιατι λογω δουλειας θα υπαρχει ενα σχετικο προβλημα!
 
Ιωάννα, καλησπέρα & χρόνια πολλά.
Έχω ρίκνικ(θηκυκό ταισμένο στο χέρι) μαζί με Σενεγάλης (αρσενικό) στο ίδιο κλουβί.
Μάλιστα είναι..."ζευγάρι".
Φιλιούντε, "ψειρίζοντε"κτλ.
Όταν μαλώνουν η μόνιμη αιτία είναι η... Κλαίρη, το ρίκνικ.
Ο Πέτρος-Σενεγαλέζος, δεν δημιουργεί ποτέ πρόβλημα.
Έχει μάθει να φωνάζει..."σκάσε", από τη ζαλάδα που του προκαλεί η Κλαίρη!
Οι Σενεγαλέζοι είναι καλοκάγαθα πουλάκια,
εκτός από όταν τους...ζαλίζουν-ξέρει η... Κλαίρη!
Νομίζω, όσο έχω διαβάζει,
αυτά τα 2 πουλιά αντιπροσωπεύουν
τα χαρακτηριστικά των ειδών τους.
(Από τα παραπάνω,
είναι εμφανής η, συμπάθειά μου στην Κλαίρη, ή όχι! 🙂
Σημαντικη η πληροφορια σου για την παρεα των δυο ειδων!
Αν και δεν θα τα εχω στο ιδιο κλουβι, μιλαμε για διαφορετικο χωρο εκτος και αν τα εχω εκτος και αλλονιζουν!
 
Να ρωτίσω κάτι λίγο άσχετο, απο που θα το πάρεις το μωρό γνωρίζεις; Από κάποιον εκτροφέα; Αν ναι ποιόν, γιατί γενικά ψάχνομαι και εγώ για μωρό παπαγάλο αλλά 2 εκτροφείς που μου έχουν πει είναι Ρόδο...
 
και γω σενεγαλης θα ψηφιζα! Εχω διαβασει ομως οτι αν δεν τον εχεις παρει ημερο και κοινωνικο ειναι το πιο δυσκολο πουλι. στην δικη σου περιπτωση βεβαια δεν ισχυει αυτο αφου θα το εχεις απο μικρο.
ανταλλασουμε αδερφια για τις γιορτες;
 
αν και t:, σενεγαλης 450 αν θυμαμαι καλα...
και blue conure 700 αν θυμαμαι καλα...

ΥΠ για ταϊσμενα στο χερι 😉
 
Είναι καλύτερα να απομονώσουμε ένα νέο πτηνών για τουλάχιστον 30 ημέρες πριν από την επαφή με την τρέχουσα επιτρέπει σμήνος. Μπορείτε να τοποθετήσετε το νέο πτηνών σε διαφορετικό δωμάτιο. Υπάρχουν άρθρα για απομόνωση του χώρου.

Ένα είστε βέβαιοι ότι οι νέες πουλί είναι υγιές και είναι προσαρμοσμένο στο δικό σας σπίτι. Μπορείτε να μετακινήσετε το κλουβί στο ίδιο δωμάτιο. Τα δύο πουλιά πρέπει να είναι σε θέση να δουν και να ακούσουν ο ένας τον άλλο.

Όταν εκτός των κλουβιών τους, δεν τους επιτρέπουν να αναρριχώνται στην κλουβί των άλλων πουλιών. Για μερικές εβδομάδες παρατηρούν τη συμπεριφορά τους και να προσπαθούν να καθορίσουν τον τρόπο με τον οποίο αντιδρά σε κάθε άλλη. Αφού πιστεύουν ότι έχουν προσαρμοστεί σε κάθε άλλο, μπορείτε να τους επιτρέψει να αλληλεπιδράσουν. Ωστόσο, θα πρέπει να είναι έτοιμη να παρέμβει με την πρώτη ένδειξη προβλήματος. Με τον καιρό, τα πουλιά θα αναπτύξει κάποια σχέση. Μπορούν να γίνουν καλύτεροι φίλοι και δεν μπορεί ποτέ να είναι φιλικές με το ένα το άλλο. Μερικές φορές η φιλία τους ξεκινά αμέσως. Μερικές φορές μπορεί να διαρκέσει μήνες ή χρόνια. Πρέπει να είστε διατεθειμένοι να κάνουν υπομονή. Θα πρέπει επίσης να είναι έτοιμος να δώσει κάθε πτηνό αρκετή προσοχή ώστε να είναι ευτυχισμένη.
 
και γω σενεγαλης θα ψηφιζα! Εχω διαβασει ομως οτι αν δεν τον εχεις παρει ημερο και κοινωνικο ειναι το πιο δυσκολο πουλι. στην δικη σου περιπτωση βεβαια δεν ισχυει αυτο αφου θα το εχεις απο μικρο.
ανταλλασουμε αδερφια για τις γιορτες;
χαχα! Ατυχησες... Τον αδερφο μου δεν τον αλλαζω με τιποτα!
 
Back
Top