Γενικά Βlue Crown Conure ή Senegalis;

Μαλλον για σεναγαλακο με βλεπω. Το κυριοτερο ειναι να κανει καλη παρεα με τα υπολοιπα μελη αλλα να ειναι και ησυχος γιατι η γειτονια δεν σηκωνει πολλα πολλα-δυστυχως!
 
Είναι καλύτερα να απομονώσουμε ένα νέο πτηνών για τουλάχιστον 30 ημέρες πριν από την επαφή με την τρέχουσα επιτρέπει σμήνος. Μπορείτε να τοποθετήσετε το νέο πτηνών σε διαφορετικό δωμάτιο. Υπάρχουν άρθρα για απομόνωση του χώρου.

Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Γρηγορη σε ευχαριστω για το θεμα αλλα απο εσενα παλι οταν πηρα τον γιουτζι εμαθα για την καραντινα. Ειναι οντως πολυ σημαντικο και ΠΡΕΠΕΙ να γινεται οταν αγοραζουμε καινουριο πουλακι.
Σιγουρα θα μπει σε καραντινα οταν με το καλο το φερω σπιτι!
 
Nαι αλλα ακομα να αποφασισω ποιον θα παρω αλλα και πρεπει να περιμενω μεχρι το σεπτεμβρη! ☹
 
ο καλυτερος μηνας ειναι ο σεπτεμβρης!
εγω δεν θα το σκεφτομουν αλλο, σενεγαλης δαγκωτο, στην περιπτοση σου... Εχει σεχεδον ολα τα υπερ μαζεμενα... 😉
 
Πάντα στη ζωη μου είχα κόλλημα με την εξωτερική εμφάνιση σε ότι και αν έπαιρνα! Γι` αυτόν το λόγο, αλλά και για την ησυχία απ` ότι λένε και τα παΐδια που ξέρουν το σενεγαλεζο τον βρίσκω παρά πολύ καλή λύση!
και μην σου πω που μου βάζεις και μένα καινούριες σκέψεις, γιατί και γω είμαι σε αναζήτηση ράτσας παπαγάλου!
 
xρόνια πολλά Ιωάννα!
καταλαβαίνω την αγωνία σου, κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς είχα...
Ακουσα λοιπόν φίλους "συμφορουμίτες"και δεν το μετάνοιωσα...
Εχω ένα "σενεγάλης", γλυκό, πανέμορφο,ήσυχο, παιχνιδιάρικοκαι λεει και μερικές λεξούλες. 🙂...
Αν θα τα πηγαίνει καλά με το ριγκνεκ που έχεις, δεν ξέρω, εξαρτάται απο εσένα όμως... Εγω, είμαι πολύ ευχαριστημένη, είναι ευπροσάρμοστο και βολικό πουλάκι, γενικά...
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ,θα μπορούσα να μιλάω ώρες...
α! Και ευχαριστώ πολύ τον Γρηγόρη (inca1099), για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει γενικά και σε εμένα ειδικά!

Eγώ πάλι θα σου πω για το δικό μου. Εχω ένα γλυκό, πανέμορφο,ήσυχο, παιχνιδιάρικοκαι λέει και μερικές λεξούλες. 🙂...
Όσο για το θόρυβο δυνατός θα έλεγα αλλά εμένα δε φωνάζει. Τον Απρίλιο είχα κάποια προβλήματα αλλά μάλλον οφειλόταν στο ότι τον είχα αφήσει για δέκα μέρες καθώς απουσίαζα σε ταξίδι. Τώρα δεν ξέρω τι θα προκύψει στο μέλλον μιας και τον έχω ενάμισι χρόνο.
 
Back
Top