Γενικά Βudgie vs Καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτόμουν που να ανοίξω το thread, εδώ, στα "καναρίνια" ή στο "γενικά για ωδικά πτηνά", αν έχω κάνει λάθος sorry

Έψαχνα εδώ και στο ιντερνετ για τις διαφορές παπαγάλων (Budgies) με καναρίνια, προκειμένου να διαλέξω (ως αναποφάσιστος), έχοντας πάντως ο ίδιος προσωπική εμπειρία και από τα 2.
Με έκπληξη, είδα τις παρακάτω απόψεις:

- "Τα Budgies είναι πιο ευαίσθητα από τα καναρίνια"
Νομίζω πως τα Budgies γενικά είναι πιο γερό σκαρί από ένα καναρίνι. Τα Budgie μου άντεχαν άνετα σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες κάτι που έχω διαβάσει και στο ιντερνετ, ενώ το καναρίνι όχι. (δεν μιλάω για ρεύμα αέρα, που απαγορεύεται για όλα τα πουλιά, απλά για χαμηλή θερμοκρασία)
Το Budgie μπορείς να το αφήσεις στην ανάγκη και 5-7 ημέρες μόνο του χωρίς να πάθει τπτ, το καναρίνι το βρίσκω μεγάλο ρίσκο.
Οι αρρώστιες που έχουν πάνω κάτω είναι ίδιες (αν δε κάνω λάθος). Γενικά, η θνησιμότητα που είχα στα καναρίνια ήταν μέρα με τη νύχτα με τα Budgies.

- "Τα καναρίνια είναι μοναχικά ενώ τα Budgies θέλουν παρέα"
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, περισσότερο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του πουλιού. Γενικά, όλα θέλουν την παρέα τους. Καναρίνι που έχω αφήσει παραμελημένο λόγω δουλειάς, έφτασα να το βρίσκω στα όρια της κατάθλιψης κι έκανα αμάν να το συνεφέρω, και είχα και Budgie μόνο του που με γείωνε μονίμως. Το μόνο σίγουρο είναι το Budgie είναι πιο "έξυπνο".

- τα Budgies κοιμούνται 10 ώρες minimum
Δε ξέρω, αλλά όλα τα Budgies που είχα δε κοιμόντουσαν κανένα πριν πέσω εγω για ύπνο... Οποιοδήποτε φως/ήχος τα κρατούσε ξύπνια. Οπότε, κανένα δε κοιμόταν περισσότερο από 6-7ωρο... Μάλιστα, στην αρχή μου είχε κάνει εντύπωση και είχα ρωτήσει μία φίλη που ασχολιόταν με πουλιά (επειδή με είχε προβληματίσει), και μου είχε επιβεβαιώσει ότι έτσι είναι τα Budgies. Ενώ το καναρίνι, όπου και να είναι βάζει το κεφάλι στο φτερό και κοιμάται...
Και δυστυχώς, δεν μπορώ να έχω περισσευούμενο δωμάτιο να το κλείνω ☹

Για την δε ηλικία τους, έχω βρει διάφορα σενάρια... άλλοι λένε 8-10 είναι ο μέσος όρος, άλλοι λένε 12...

Αυτό και άλλα τέτοια παρόμοια θέματα με κάνουν να αναρωτιέμαι αν έχω κάποια λάθος εντύπωση τόσα χρόνια. Κι όλα αυτά καθαρά εμπειρικά, δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό.

Γενικά είμαι στην φάση που αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Budgie και καναρινιού, και το αφήνω να ωριμάσει πριν κατασταλάξω κάπου! Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το θέμα του ύπνου.
 
Η αλήθεια είναι ότι τα παπαγαλάκια είναι λίγο δύσκολα στον ύπνο σε σχέση με τα καναρίνια
Από θέμα συντροφιάς θεωρώ ότι ένας παπαγαλος θέλει περισσότερη ώρα απ ότι ένα καναρίνι.
Πάνω κάτω και πάντα εξαρτάται από την φροντίδα και το πουλί ζουν το ίδιο, δεν έχω ακούσει ότι τα καναρινια είναι πιο ευαίσθητα στο κρύο, αν είναι προφυλαγμενο απο ρεύματα δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα, είχα παλιά καναρίνι έξω αν και εδώ δεν πιάνει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Εσύ που σκέφτεσαι να το βάλεις;
Δεν θα έλεγα πάντως ότι υπάρχει διαφορά στο να αφήσεις 5 μέρες μόνο του ένα μπατζι κι ένα καναρίνι, γιατί είναι πιο επικίνδυνο; Και για τα δύο το ίδιο είναι. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι είναι πιο επικίνδυνο για το παπαγαλάκι γιατί στην προσπάθεια τους να παίξουν πολλές φορές τραυματιζονται μονα τους.
Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτείς αν θες ένα πουλάκι να το εκπαιδευσεις, να το βγαζεις από το κλουβί και να δεθεις μαζί του ή ένα πουλάκι που θα κελαηδάει

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 
καλημέρα, γενικά συμφωνώ με τον Βασίλη. Το θέμα είναι να μας περιγράψεις τους δικούς σου περιορισμούς και τα θέματα που σε προβληματίζουν για να καταλήξεις. Προσωπικά δεν νομίζω πως υπάρχει πουλί που αγαπά την μοναξιά. Ίσως το καναρίνι την ανέχεται πιο εύκολα. Εσύ λείπεις πολλές μέρες και τακτικά από το σπίτι; 7 ώρες ύπνου που αναφέρεται στο άρθρο είναι προβληματική κατάσταση και αδυνατίζει τον οργανισμό του οποιουδήποτε πουλιού.
Και τα δύο πουλάκια είναι υπέροχα.
Αν θες να έχεις ένα λεπτεπίλεπτο αέρινο πουλάκι και ν' ακούς όμορφο τραγούδι, πάρε καναρίνι.
Αν θες ωραίο χρώμα, παρέα και τσαχπινιά, πάρε Budgie.
Δώσε λίγες λεπτομέρειες να πούμε τις σκέψεις μας και αποφασίζεις :)
 
και τα δυο εχουν την χαρι τους
εγω απο την μερια μου θα σου ελεγα καναρινι μονο και μονο να τα ακους απο το πρωι με το πρωτο φως μεχρι το σουρουπο ειναι μεγαλο πραγμα δεν χρειαζεται να εισαι εκει τα ακους απο παντου
τα παπαγαλακια καλα ειναι. ειχα παλιοτερα αλλα μονο στο ματι να το βλεπεις. Βεβαια ειναι καλα για παρεα και συντροφια
 
Κι εγώ, για να πω την αλήθεια, τα καναρίνια τα βρίσκω πιο χαριτωμένα και γλυκά. Αν διάλεγα Budgie θα ήταν λόγω της εξυπνάδας τους και της μεγαλύτερης αντοχής που μου βγάζει ότι έχουν.
Αυτό που εννοούσα βασίλη είναι οτι τα καναρίνια πάντα τα θυμάμαι κάθε 10 λεπτά να πηγαίνουν να τρώνε... αν τα αφήσεις 5-7 μέρες, θα τα σκουπίσουν όλα από τη 2η μέρα! Ενώ τα Budgies που είχαν τρώγανε πολύ λιγότερο, με καθορισμένο πρόγραμμα. Μια γαβάθα άνετα τους έφτανε για 7 μέρες (πχ αν τύχαινε να πάω καπου).

Επίσης, μην υποτιμάτε τα καναρίνια.. μπορεί τα Budgies να εκπαιδεύονται πιο εύκολα και να είναι πολύ πιο έξυπνα, αλλα είχα καναρίνι που ήμουν από πάνω του επι 5 χρόνια κι έκανε ζογκλερικά πράγματα που δε τα πιστεύανε ότι τα κάνει... Δε θέλω να σας κουράσω με το τι έκανε 🙂

Γενικά, δεν μπορώ να αφιερώνω όλη μέρα πάνω από το πουλί. Μοιραία θα το βλέπω τα απογεύματα και τα σ/κ.
Από την άλλη, θέλω να αντέχουν, δλδ να τα αφήνω στη βεράντα άφοβα και να μη σκέφτομαι αν θα κρυώσει. Δεν θέλω να το αφήνω μόνο του μέσα και να φεύγω. Το καλό της βεράντας μου είναι ότι δε το πιάνει αέρας βροχές ήλιος κλπ, μόνο η θερμοκρασία είναι ζήτημα. Επίσης, όπως είπα δεν έχω την δυνατότητα να αφιερώσω δωμάτιο δικό του για τον ύπνο. Μπορώ να το βάζω σε δωμάτιο που δεν πολυχρησιμοποιείται, με κάποιο πανί ίσως, αλλά αν το ενοχλούν ήχοι ή ξυπνάει με το παραμικρό που νιώσει κάποιον στο δωμάτιο, θα είναι πρόβλημα.
Επίσης, θα ήθελα να μπορεί να εξημερωθεί στοιχειωδώς, με τον όσο χρόνο μπορώ να αφιερώσω (σαν χόμπι). Το να τραγουδάει ειναι στα (+) αλλά δεν είναι ο λόγος που θα το πάρω... καλό θα ήταν να μην τρελαίνουν τον τόπο και μου κάνουν καμία παρατήρηση στη γειτονια! (πχ καρδερίνες όπως εχω ακούσει)

Αν έχετε να μου προτείνετε και κανένα άλλο είδος πτηνού, ευχαρίστως! Ελπίζω από τα παραπάνω να μην κρίνομαι ακατάλληλος να πάρω κάποιο πουλί 🙂

Γενικά, πάντως, επειδή έβρισκα από πολλούς αυτές τις απόψεις ψάχνοντας στις διαφορές των 2, ενώ εγώ έχω δεί άλλα στην πράξη, είπα να το μοιραστώ μαζί σας να δω αν είμαι τόσο λάθος!
 
Καταρχην μπραβο σου που πριν αγορασεις καποιο πουλακι/ζωακι ψαχνεις πληροφοριες για τη φροντιδα του ωστε να εισαι βεβαιος οτι θα μπορεσεις να το προσεχεις και αυτο να ειναι ευτυχισμενο! Μονο και μονο αυτο σε κανει ηδη εναν πολυ καλο, δυνητικο βεβαια, καναρινο/παπαγαλομπαμπα!

Εγω προσωπικα πιστευω οτι τα παπαγαλακια θελουν πολυ ενασχοληση και πρεπει να περνας χρονο μαζι τους, εκτος κι αν παρεις ενα ζευγαρακι! Επισης, θεωρω, χωρις να εχω εμπειρια απο παπαγαλακια οτι χρειαζονται μια καποια εμπειρια για να εξημερωθουν... Ενω τα καναρινακια δεν χρειαζονται και τοσο πολυ την ανθρωπινη παρουσια... Αλλα και παλι ολη μερα μονο του θα μελαγχολησει. Γι αυτο πιστευω οτι, ως απειρος και καθως δεν εχεις κα παρα πολυ χρονο να αφιερωνεις στο φτερωτο σου φιλο, ενα ζευγαρακι καναρινακια θα ηταν το ιδανικο για σενα! Και την ανοιξη μπορεις να δοκιμασεις και να τα ζευγαρωσεις! Μοναδικη εμπειρια! :D

Τωρα οσον αφορα το μερος που θα τα εχεις, τα παπαγαλακια ειναι πιο ευαισθητα στο κρυο απο οτι τα καναρινακια. Απο τα δικα μου καναρινια που ξερω αμα δε φυσαει και χιονι να ριχνει κελαιδανε! :D Αφου λες οτι το μπαλκονι σου δεν το πιανει αερας και βροχη μοιαζει πολυ καλο σημειο για να βαλεις το κλουβακι! τα πουλακια βεβαια χρειαζονται και λιγο ηλιο για την υγεια τους... Ο μονος κινδυνος ειναι τα αρπακτικα... Θα πρεπει να κανεις κατι γι αυτο... Καποιο σκιαχτρο, καποιο σεντονι, ή σιτα.

Αν θελεις ενα πουλακι εξημερωμενο τοτε θα παρεις ενα παπαγαλακι και θα πρεπει να ασχολεισαι αρκετα μαζι του καθημερινα! Και να ειναι ενα μονο του, γιατι αμα ειναι δυο γυριζουν στη φυση τους και αγριευουν...

Εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε ποιο απο τα δυο να επιλεξεις.. Εχουν διαφορες σαν ζωακια! Αυτο εξαρταται απο το τι θελεις εσυ και τι μπορεις να προσφερεις στο ζωακι για να σφυζει απο υγεια και να περασει μια ομορφη ζωη μαζι σου!

Αυτα απο μενα!

Ελπιζω να σε βοηθησα!

Φιλικα,
Αλικη!
 
Ευχαριστώ Αλίκη!

Καλά είδα και το καναρίνι στο αβατάρ σου και ψήθηκα άσχημα :) γενικά πάντα μου άρεσαν τα πουλιά με κανονικό ράμφος όπως του καναρινιού, απλά ξεκίνησα το χόμπι του παπαγάλου όταν μου ήρθε απ'έξω και το πήρα! Μετά πάρτου ζευγάρι, πεθαίνει το άλλο, πάρε του άλλου ζευγάρι... και πήγαινε έτσι

Τώρα είμαι στο σημείο μηδέν!

Ζευγάρι καναρίνι το φοβάμαι, δεν έχω ζευγαρώσει ποτέ πουλιά να ξέρω τη διαδικασία, και αν γίνει κάτι τέτοιο μετά δεν θα ξέρω τι να τα κάνω! απα πα πα :D

Τα καναρίνια γενικά έχουν θέμα ύπνου; νομίζω είναι πιο εύκολα στο να κοιμηθούν.

Ο μοναδικός λόγος που δεν έχω οριστικοποιήσει την απόφασή μου είναι γιατί τα θεωρούσα πιο "εύκολα" στο θάνατο. Τώρα που το λέτε όμως, αρκετά παπαγαλάκια έχω χάσει αυτόν τον καιρό.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, κάτι που ξέχασα για τα Budgies (μιας και η κατηγορία είναι εδώ), θα ήθελα να αναφέρω μια εμπειρία που είχα με Budgie και την ταυτότητα που βάζουν στο πόδι, που θεωρείται ότι είναι καλό.

Έιχα αγοράσει με αυτήν την ταυτότητα από γνωστό petshop (από αυτά που δεν βγαίνουν). Στον χρόνο, το πουλί έδειχνε ότι άρχισε να το ενοχλεί. Αραιά και που το σκάλιζε με το ράμφος, μέχρι που ένα πρωινό βγαίνω και τι να δώ; Του είχε γυρίσει το σιδερικό/αλουμίνιο ό,τι είναι και του είχε μπει στο πόδι. Το κλουβί γεμάτο αίματα (αφού νόμιζα αρχικά ότι του είχε επιτεθεί πουλί).

Όταν κατάλαβα τι είχε συμβεί, το πήγα σε κτηνίατρο (ήταν η 1η μου εμπειρία). Αφού ο 1ος με αποπήρε του στυλ ότι τα πουλιά είναι υποτιμητικό για την επιστήμη του, πήγα σε 2ο ο οποίος μου είπε ότι έπρεπε να του κόψουμε το πόδι για να μην υποστεί λοίμωξη, αλλιώς να του βάλω μια αλοιφή. Μάλιστα μου είπε οτι δε μπορεί να το βγάλει γιατί δεν έχει τέτοια εργαλεία. Οπότε έφυγα με αυτό στο πόδι του.

Θεώρησα πιο λογικό τότε (μικρός κιολας) να ξεκινήσω τις αλοιφές... Παρόλο που έβρισκα λογική εξήγηση να κόψω το πόδι του, δεν ήθελα να του το στερήσω και να ζούσε μια μίζερη ζωή μετά. Μάλιστα ο κτηνίατρος μου έλεγε ότι δε θα ζούσε για πολύ με ένα πόδι λόγω των δυσκολιών (δεν ξέρω αν ισχύει). Με τα πολλά, επέλεξα λάθος, γιατί το πουλί πέθανε. 😵

Με αυτά και με αυτά δλδ, αυτός ο κρίκος ήταν μοιραίος, και δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω άλλο με κρίκο. Απορώ κιόλας πως τα βάζουν και τα κουβαλάνε μια ζωή.
 
Αυτός ο κρίκος είναι το δαχτυλίδι και αν είναι κλειστό σου δείχνει την ημερομηνία γέννησης του πουλιού,την χώρα προέλευσης,τον εκτροφέα κ. Α
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ενοχλητικό για τα πουλάκια, αν στην πορεία τα ενοχλήσει όμως μπορείς να το πας σε έναν πτηνίατρο να το κόψει πριν φτάσει σε σημείο να τραυματιστεί. Θα σου έλεγα να πάρεις πουλάκι με κρίκο, αφού σου παρέχει πολύτιμες πληροφορίες για το πουλάκι, κυρίως όσον αφορά την χρονολογία γέννησης. Αν σου αγοράσεις πουλάκι χωρίς δαχτυλίδι είναι πολύ πιθανό να σε εξαπατήσουν και να σου πουλήσουν για παράδειγμα πουλάκι 3 χρονών ή μεγαλύτερο για 6 μηνών η 1 έτους!
Το θέμα του ύπνου πάντως δεν θεωρώ ότι είναι μεγάλο εμπόδιο, αν το βάλεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο με ένα σεντόνι απο πάνω δεν θα έχει πρόβλημα πιστεύω. Σκέψου για ποιο λόγο θες το πουλάκι. Από τη στιγμή πάντως που όλο το πρωινό τα πουλάκια θα είναι μόνα τους απ' ότι κατάλαβα πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις ζευγάρι. Τώρα αν θες να το ακούς να κελαηδάει θα πάρεις καναρίνι, αν θες να το εκπαιδεύσεις και να το ταίζεις κτλ θα πάρεις μπάτζι.
Και τα δυο αυτά είδη είναι μικρά, πιστεύω οτι δεν θα είχες πρόβλημα να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, δεν χρειάζεται μεγάλη εμπειρία. Θα διαβάσεις κάποια πράγματα εδώ μέσα, θα ρωτάς και όλα θα πάνε καλά, εξάλλου για όλα υπάρχει πρώτη φορά. Η εμπειρία είναι φανταστική να βλέπεις τα πουλάκια σου να κάνουν μικρά! Τα καναρινάκια μπορείς να τα χαρίσεις σε άλλα παιδιά απο το φόρουμ που ενδιαφέρονται η σε φίλους σου.
Μπορείς ακόμα να πάρεις ζευγάρι και να μην προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.
 
alek σου έχω 2 προτάσεις. 1η πάρε ένα ζευγάρι παπαγαλάκια της αγάπης (έτσι δεν τα λένε, αυτά που είναι μικρά και κάθοντε συνέχεια κοντά το ένα στο άλλο 😉 Είναι πανέμορφα! Και 2η, πάρε ένα ζευγάρι παραδείσια που και αυτά είναι πανέμορφα και το αρσενικό κελαηδάει πολύ διαφορετικά από τα συνηθισμένα πουλιά. Πάντως ότι και να αποκτήσεις το κάθε πουλάκι είναι διαφορετική εμπειρία, σαν το καθένα να έχει τη δική του προσωπικότητα.
 
Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη! Στα ειπε πολυ ξεκαθαρα 😉

alek το καναρινακι που εχω στο avatar μου ειναι απο δικια μου γεννα και το εχω ταισει απο μωρακι και ερχεται στο χερι μου, ψιλοπαιζουμε, το ταιζω φρουτακια και λαχανικα! Ειναι παρα πολυ χαριτωμενο και του εχω τρελη αδυναμια! :D

οσο για το τι θα κανεις τα πουλακια που θα βγουν απο δικια σου γεννα εχεις να τα δωσεις σε ολους εμας του φορουμ που τα αγαπαμε και τα φροντιζουμε οπως κι εσυ! 😉 Αν και δεν νομιζω να θες να τα δωσεις.. κι γω καθε χρονο ετσι λεω και ποτε τελικα δεν τα δινω! Μου ειναι αδυνατον να τα αποχωριστω!
 
thanks παιδιά για τις απαντήσεις, θα ψάξω λίγο ακόμη για τα παραδείσια και τα love birds και βλέπουμε! @alicedros μη το ματιάσω, είναι πανέμορφο.. εγώ είχα χρειαστεί 4 χρόνια για να μάθω καναρίνι (αγορασμένο) να κάνει αυτά που λες! 🙄
 
Τα Lovebirds κανουν φασαρια και χρειαζονται λιγο εμπειρια απο οσο ξερω... Επισης ως παπαγαλοι ή θα παρεις ενα ζευγαρι αγριο ή ενα που θα ασχολεισαι συχνα μαζι του ομως! Τη χρειαζονται την ανθρωπινη επαφη... Τα παραδεισια ειναι πιο ευκολα! Επισης ξερω πως γεννανε συνεχεια αν τους δινεις την καταλληλη διατροφη...

Σ ευχαριστω πολυ! . 😀 Ειναι ενας γλυκας ο ατιμος! Και κελαιδαει ολη μερα με μια τσιριχτη φωνουλα και ειναι μονο 7 μηνων! 😛 Δυσκολο αυτο που καταφερες παντως! Θελει παρα πολυ υπομονη και οι πιθανοτητες για να το πετυχεις ειναι πολυ λιγες! Μπραβο σου! 😉
 
Γειά σου alek! Κατά τη γνώμη μου, καλύτερο θα ήταν να αγοράσεις ένα καναρίνι. Είναι όμορφα, χαριτωμένα και μελωδικά, ανθεκτικά στις χαμηλές θερμοκρασίες, αντέχουν την μοναξιά και με τη σωστή φροντίδα και διατροφή μπορεί να σε συντροφεύει και για 20 χρόνια. Τα παπαγαλάκια Budgerigar εκ φύσεως μπορούν άνετα να επιβιώσουν σε υψηλές θερμοκρασίες, διότι η προέλευση τους είναι από την ζεστή Αυστραλία. Επομένως, σε μια ήπειρο με ανύπαρκτο κρύο τα πουλιά έχουν το ένστικτο να επιζούν σε υψηλές θερμοκρασίες. Και το οικόσιτο παπαγαλάκι το έχει διατηρήσει αυτό το φαινόμενο. Τα Lovebird είναι πουλιά που θέλουν οπωσδήποτε ένα ταίρι. Κι αυτό είναι ένα πλεονέκτημα, διότι εφόσον δεν μπορείς να τους αφιερώσεις κάποιο χρόνο, θα ασχολείται το ένα με το άλλο( ταΐζονται, καθαρίζουν το ένα το άλλο και επικοινωνούν μεταξύ τους :) Όμως, υπάρχει και ένα σοβαρό μειονέκτημα! Αν ένα ζευγάρι παπαγαλάκια της αγάπης συζούν για μεγάλο χρονικό διάστημα, συνηθίζουν και αγαπούν το ένα το άλλο. Τότε σε περίπτωση που κάποιο από τα δυό μέλη του ζευγαριού απεβιώσει, σύντομα θα πεθάνει και το άλλο από μελαγχολία.
Τώρα βέβαια αν εσύ θέλεις ένα πουλάκι που να μπορείς να το εκπαιδεύσεις και να έχετε μια άριστη σχέση, αλλά να κελαηδάει κιόλας, οι παραδείσιοι σπίνοι είναι η ιδανικότερη επιλογή! Είναι γλυκύτατα, πολύχρωμα και έχουν σύντομο, αλλά ωραίο τιτιβισμά! Σε περίπτωση που αποφασίσεις να αποκτήσεις ένα παραδείσιο, υπάρχουν πάμπολλα είδη που μπορείς να διαλέξεις! Αν όμως θες να αποκτήσεις ή καναρίνι ή μπάτζι, καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα καναρίνι, γιατί έχει όλα τα πλεονεκτήματα που σου ανέφερα πιο πάνω. Επίσης, υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία σε φωνές, μορφές και χρωμάτων καναρινιών που θα σε γοητεύσουν! Η επιλογή δική σου!
Συγνώμη αν σε κούρασα με αυτήν την έκθεση! Ελπίζω να σε διαφώτισα με την άποψη μου! Έχω κι εγώ καναρίνια και είναι η καλύτερη μου συντροφιά! Φιλικά Αμβρόσιος!😎;)
 
Αυτο δεν ειναι απολυτο Αμβροσιε!
Ναι, αλλά συμβαίνει συχνά! Καλύτερα θα ήταν να πάρει ή παραδείσια ή καναρίνι. Είναι καλή επιλογή αυτά τα δύο πουλιά! Κοίτα θα συμφωνήσω μαζί σου, μπορεί σε μια τέτοια περίπτωση ένα Lovebird να τα βγάλει πέρα μόνο του και χωρίς το ταίρι του. Αργότερα όμως μπορεί να εκφραστεί με διάφορους τρόπους ότι επιθυμεί να αποκτήσει πάλι ένα ταίρι! Δεν είχα ποτέ Lovebird, αλλά έχοντας διαβάσει διάφορες πληροφορίες, έχω αυτήν την άποψη!
 
Ναι συμφωνώ με την Αλίκη, το δικό μου το αρσενικό Lovebird έχασε την θηλυκή που είχε γιατί απέδρασε. Για κάποιο διάστημα έμεινε μόνος του μια χαρά και τώρα είναι με άλλη και πολύ δραστήριος ερωτικά μαζί της. Ίσως άλλος να είχε άλλη συμπεριφορά. Έχουν και τα πτηνά την δική του ψυχολογία το καθένα :)
 
Γειά σας παιδιά!
Αμβρόσιε δε με κούρασες, ίσα ίσα :) κι εγώ πολλές φορές γράφω εκθέσεις! thanks για τις συμβουλές σου. Απλά μου έκανε εντύπωση που λες ότι ζουν 20 χρόνια τα καναρίνια.. Παίζει αυτό το νούμερο; Επειδή βλέπω έχεις καναρίνια. Από αυτά που είχα και αυτά που διαβάζω στο internet, η ηλικία παίζει 8-10, ενώ για τα Budgies είναι λίγο παραπάνω 10-12. Είναι ένας σοβαρός λόγος να διαλέξω Budgie γι'αυτό. Βέβαια, αυτό που λες ότι αντέχει τη μοναξιά, είναι σημαντικό προσόν του καναρινιού, όμως το Budgie είναι πιο έξυπνο νομίζω και μπορεί περισσότερο να γίνει "φίλος" μαζί μου, στον όποιον χρόνο μπορώ να διαθέσω. Γι'αυτό είμαι έτσι μπερδεμένος!

Επίσης, βρήκα ένα παραδείσιο ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, και θυμήθηκα αυτό που μου είχε πει η Αλίκη. Όμως, αυτή που είχε το pet shop μου είπε ότι δεν κάνει κανένα ήχο! Και σκέφτηκα μήπως το μετανιώσω μετά. Επίσης δεν ξέρω αν αντέχουν κρύο κλπ, δεν είχα ποτέ.

Να σας πω την αλήθεια, μεταξύ Budgie και καναρινοειδές (καναρίνι, παραδείσιο κλπ) είμαι! Άσχετο, αλλά έχω πάει σε πολλά μήπως βρω κάποιο που θα με προσελκύσει, κι αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε όλα τα pet shops τα πουλιά είναι σε κακή κατάσταση. Πχ βλέπω τις ουρές τους διαλυμένες.. είναι σωστό αυτό; Επίσης, βλέπω φορούν βραχιόλι, αλλά τι, θα ζητήσω από τη πωλήτρια να μου το διαβάσει; ξέρει κανείς πως διαβάζεται αυτό το πράγμα; Εκτός του ότι έχω άσχημη εμπειρία από ανάλογο δαχτυλίδι (το οποίο με τον καιρό είχε μπει στο πόδι του πουλιού).

Και τέλος, ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μικρό πουλί δλδ όσο το δυνατόν μικρότερο για να με μάθει; Γιατί φοβάμαι στα pet shops θα με πιάσουν κορόιδο... εγώ τα πουλιά τα κοιτάω στα πόδια και στα μάτια, και μερικά τα πόδια τους μου θύμιζαν σαν μερικά δικά μου 2-3 ετών

Sorry αν σας κούρασα κι εγώ!
 
Απλά μου έκανε εντύπωση που λες ότι ζουν 20 χρόνια τα καναρίνια.. Παίζει αυτό το νούμερο; Επειδή βλέπω έχεις καναρίνια. Από αυτά που είχα και αυτά που διαβάζω στο internet, η ηλικία παίζει 8-10, ενώ για τα Budgies είναι λίγο παραπάνω 10-12.

Το ποσο ζει το καθε πουλακι και το καθε ειδος εχει να κανει με την ποιοτητα ζωης του. Αν ενα πουλακι τρεφεται με κακης ποιοτητας τροφης, δεν παιρνει βιταμινες απο λαχανικα και φρουτα και βρισκεται σε χωρο με αερα απροφυλαχτο, τοτε προφανως αντε να ζησει 4 χρονια.. Αν ομως καθαριζεις το κλουβι, ταιζεις με καλη τροφη, το εχεις σε ενα κλουβι ωστε να πεταει, του προσφερεις λαχανικα και φρουτα, μπανακι και ο,τι αλλο χρειαζεται ενα καναρινακι μπορει να ζησει μεχρι και 13 χρονια! Οπως και τα Budgie αμα το προσεχεις και το φροντιζεις οπως πρεπει ζουν εως τα 12! Για καναρινι 20 χρονια ειναι ρεκορ και πολυ σπανιο! Οπως επισης, υψιστης σημασιας για τη ζωη ενος πουλιου(παπαγαλου, παραδεισιου, καναρινιου κτλ) παιζει ρολο και το πως ανατραφηκε απο τους γονεις του και τι βιταμινες πηρε!

Βέβαια, αυτό που λες ότι αντέχει τη μοναξιά, είναι σημαντικό προσόν του καναρινιού, όμως το Budgie είναι πιο έξυπνο νομίζω και μπορεί περισσότερο να γίνει "φίλος" μαζί μου, στον όποιον χρόνο μπορώ να διαθέσω. Γι'αυτό είμαι έτσι μπερδεμένος!

Ακομη και το καναρινακι μονο του ολη μερα δεν μπορει να ειναι! Αμα εχει εσενα για παρεα θα σου κελαιδαει! Απο την αλλη το Budgie ναι ειναι πολυ πιο εξυπνο και ευφυες απο το καναρινι και μπορεις να το εξημερωσεις και να γινει φιλος σου! Το καναρινια παρα πολυ δυσκολα! Αν παλι δεν εχεις χρονο ν ασχολεισαι με το Budgie του παιρνεις ενα ζευγαρακι! 😉

Όμως, αυτή που είχε το pet shop μου είπε ότι δεν κάνει κανένα ήχο! Και σκέφτηκα μήπως το μετανιώσω μετά. Επίσης δεν ξέρω αν αντέχουν κρύο κλπ, δεν είχα ποτέ.

Εεε κανουν κι αυτα καποιο ηχο! Δεν ειναι μουγγα! Απλα δεν κελαιδανε οσο τα καναρινια! Το κρυο δεν το αντεχουν οσο τα καναρινια νομιζω! Δεν ειμαι και σιγουρη γιατι δεν ειχα ποτε... Αλλα σιγουρα αντεχουν το κρυο περισσοτερο απο τα παπαγαλακια! Σ αυτο ας απαντησουν οι ιδιοκτητες παραδεισιων!

Άσχετο, αλλά έχω πάει σε πολλά μήπως βρω κάποιο που θα με προσελκύσει, κι αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε όλα τα pet shops τα πουλιά είναι σε κακή κατάσταση. Πχ βλέπω τις ουρές τους διαλυμένες.. είναι σωστό αυτό; Επίσης, βλέπω φορούν βραχιόλι, αλλά τι, θα ζητήσω από τη πωλήτρια να μου το διαβάσει; ξέρει κανείς πως διαβάζεται αυτό το πράγμα; Εκτός του ότι έχω άσχημη εμπειρία από ανάλογο δαχτυλίδι (το οποίο με τον καιρό είχε μπει στο πόδι του πουλιού).

Αυτο δυστυχως που παρατηρησες ισχυει! Μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου τα πετ σοπς που φροντιζουν ειδικα τα πτηνα τους και τα εχουν σε καθαρα κλουβια! Δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται! Αλλα αυτο ειναι μεγαλη ιστορια! Πρεπει να φορουν βραχιολι ετσι ωστε να μπορεις να ξερεις την ηλικια τους, τη χωρα προελευσης τους ή τον εκτροφεα τους! Ειναι πολυ σημαντικα τα δαχτυλιδια και μακαρι να τα φορουσαν ολα τα πουλακια που πουλουν στα πετ σοπς! Μπορεις να ζητησεις να πιασει το πουλι και εσυ να διαβασεις! Δεν ειναι τιποτα δυσκολο! Αυτο που σε νοιαζει ειναι η ηλικια! Πρεπει να ειναι μικρο σε ηλικια..

Και τέλος, ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μικρό πουλί δλδ όσο το δυνατόν μικρότερο για να με μάθει; Γιατί φοβάμαι στα pet shops θα με πιάσουν κορόιδο... εγώ τα πουλιά τα κοιτάω στα πόδια και στα μάτια, και μερικά τα πόδια τους μου θύμιζαν σαν μερικά δικά μου 2-3 ετών

Και επειδη πολυ σωστα λες ειναι πολυ πιθανο να σε πιασουν κοροιδο και να σου πουλησουν αρσενικο για θηλυκο ή 3 μηνων που στην πραγματικοτητα ειναι 3 χρονων μπορεις να απευθυνθεις σε εναν εκτροφεα! Καναρινακια δε δινουν μικρα σε ηλικια... 9-10 μηνων που δεν εξημερωνονται ευκολα! Αλλα Budgie ξερω οτι οι εκτροφεις δινουν και μολις απογαλακτιστουν και εξημερωνονται 100%!

Απλα πρωτα πρεπει να απο αποφασισεις ποιο ειδος θες και μετα θα ερθουν ολα τα αλλα! 😉

Sorry αν σας κούρασα κι εγώ!

Χαρα μας! :D
 
thanks Αλίκη! Μήπως ξέρεις (ή όποιος άλλος) κάποιο pet shop που να είναι όσο γίνεται, αξιόπιστο; Κι όταν λες ο εκτροφέας βρίσκεται, από εδώ στο φόρουμ; Που ψάχνω; ρωτώ γιατί είμαι λίγο άσχετος με αυτά αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω. Και ο εκτροφέας πόσο αξιόπιστος θα είναι; Εκτός αν είναι κάποιος που ξέρετε εσείς εδώ και μπορείτε να μου πείτε καλά λόγια!
Και τελευταίο, μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά πως διαβάζεται ένα δαχτυλίδι; Εκείνο που είχε το δικό μου πουλί πολύ δύσκολα διαβαζόταν, βασικά δε καταλάβαινα! φοβάμαι και να μου το δείξει, δε θα καταλάβω τπτ (εκτός ότι θα με αγριοκοιτάξει αν της πω κάτι τέτοιο, γιατί δε θα την εμπιστεύομαι). Έχει κάποιους κωδικούς (για προέλευση); Π.χ. στα λάστιχα των αυτοκινήτων, η ημερομηνία παραγωγής έχει συγκεκριμένη μορφή. Έχει κάτι αντίστοιχο και στα δαχτυλίδια;
 
Back
Top