Γενικά Βudgie vs Καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εσένα τα χρώματα σε ενδιαφέρουν κυρίως, είτε είναι από Ολλανδία είτε από Ελλάδα αν το δεις υγιές, σχετικά ημερο και μικρό εσένα σου κάνει. Άρα δεν χρειάζεται να το πιάσεις και να το διαβάσεις. Με μια αναζήτηση στο Google ή στο Facebook θα βρεις εκτροφείς. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις σε αγγελίες ιδιωτών.
 
Τελικά τι πτηνό θα αγοράσεις; Έκανες την επιλογή σου; Περιμένουμε απάντηση σου!

Πώς είναι δυνατόν και ξέχασα το Gouldian finch! Απόλαυσε το!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Α και κάτι ακόμα! Αυτή που σου είπε ότι τα παραδείσια δεν παράγουν ήχο, κάνει μεγάλο λάθος! Πάρε μια ιδέα από κελάηδημα παραδείσιων σπίνων!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Συγνώμη για τα πολλά βίντεο, αλλά αποκαλύπτουν την ομορφιά των παραδείσιων!
Το 1ο είναι από ζεμπράκια(Zebra finches), το 2ο και το 3ο από Πιγκουινάκια( Java finch ή Java sparrow) και το 4ο και το 5ο από κοινωνικούς σπίνους(society ή αλλιώς bengalese finch)! Μετά γράψε μου την γνώμη σου! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Καλημέρα Αμβρόσιε! Τα βίντεο ήταν τέλεια :D και το κουφό ποιό είναι; Το παραδείσιο που είχα δει και είχα εντυπωσιαστεί με τα χρώματα (στο pet shop που ανέφερα) ήταν Gouldian finch! απλά αγνοούσα την ύπαρξή αυτού του πουλιού! Και μάλλον ούτε και αυτή του pet shop που μου είπε ότι είναι παραδείσιο και δεν κελαηδάει (όντως δεν έβγαζε άχνα πάντως στα 5 λεπτά)! Και είχα απορία τι ήταν, γιατι τα παραδείσια τα ξέρω όπως στα υπόλοιπα βίντεο! σπάνια βρίσκω Gouldian finch! Μου άρεσε απίστευτα, αλλά το ότι δεν κελαηδάει, σε συνδιασμό ότι δεν ξέρω τις αντοχές του (μακροζωία, αντοχή στο κρύο, στην μοναξιά κλπ) και την τιμή του (70ε), όλα αυτά με έκαναν να φύγω. Είχα εντυπωσιαστεί όμως με τα χρώματά του που θα μπορούσα να το σκεφτώ πολύ σοβαρά να το πάρω!

Για να είμαι ειλικρινής, κλίνω περισσότερο προς Budgie για άλλη μια φορά, χωρις βέβαια να το έχω αποφασίσει (παίζει και καναρίνι, ή ένα Gouldian finch!)... όποιο Pet shop βρίσκω, ρίχνω μια ματιά να δω αν κάποιο μου κλέψει τη καρδιά :D αλλά δεν εχω βρεί κάτι, είτε είναι σε άσχημη κατάσταση τα πουλιά, είτε μου φαίνονται για λίγο μεγάλα (1-2 χρονών), είτε δεν είναι ζωηρά κλπ. Τελευταία, αρχίζω και ψάχνω εκτροφείς ώστε να το πάρω ~6μηνο, αλλά βρίσκω αγγελίες του 2010 - 2011.

Βασικά, αυτό που ψάχνω είναι ένα πουλί
- θα προτιμούσα μόνο του, για να μη με γράφουν 😛 . Όποτε είχα ζευγάρι, ήμουν ο "ενοχλητικός"!
- επίσης, θα ήθελα να μου λέει κάτι από ομορφιά (υποκειμενικό) κ αν είναι δυνατόν να μην είναι ίδιο με κάποιο που είχα (για αλλαγή)
- να είναι ξύπνιο αρκετά ώστε να μπορεί να με "μάθει" στον όποιον χρόνο έχω (λογικά πλαίσια, όχι όλη μερα) -> Budgie
- να αντέχει όμως και την μοναξιά όσο θα λείπω και το λογικό κρύο που μπορεί να έχει μια μέρα, να μη σκέφτομαι να το βγάλω πριν φύγω (εννοείται χωρίς να το πιάνει αέρας και ρεύματα) -> καναρίνι
- να αντέχει 10-15 χρόνια, να μη τα μετράω σα τα κουκιά -> νομίζω Budgie
- να κάνει κάποιον ήχο (όχι μουγγό) αλλά όχι βέβαια και να χαλάει κόσμο!

Και η αναζήτησή μου συνεχίζεται :D thanks Αμβρόσιε για τα tips!
 
- να αντέχει όμως και την μοναξιά όσο θα λείπω και το λογικό κρύο που μπορεί να έχει μια μέρα, να μη σκέφτομαι να το βγάλω πριν φύγω (εννοείται χωρίς να το πιάνει αέρας και ρεύματα) -> καναρίνι
!
καλημέρα!
ασχέτως ποιο πουλί θα διαλέξεις τελικά, θέλω να σου επισημάνω, ότι είναι λάθος τακτική να έχουμε το βράδυ ένα πουλάκι μέσα στο σπίτι και το πρωί πριν φύγουμε να το βγάζουμε στο μπαλκόνι, για χίλιους δυο λόγους.
Πρώτα απ΄ όλα η διαφορά θερμοκρασίας είναι χειρότερη από την φυσιολογική διακύμανση της θερμοκρασίας σε εξωτερικό χώρο.
Αφήνοντας ένα πουλί όλη μέρα σε μπαλκόνι ή αλλού σε εξωτερικό χώρο με το κλουβάκι του, το αφήνουμε εκτεθειμένο σε απότομες καιρικές αλλαγές ή επίθεση από αρπακτικά κτλ.
Εκτός κάποιων θαυμάσιων εγκαταστάσεων με κλούβες εξωτερικού χώρου που έχουν προβλέψει όλα τα ενδεχόμενα και έχουν εξασφαλίσει τα πουλιά τους, δεν θεωρώ σκόπιμο να έχουμε ένα πουλάκι σε ένα κλουβί και αυτό να διαβιεί στο μπαλκόνι. Πρέπει να βγαίνει σ' αυτό όταν έχει ήλιο και εφόσον είμαστε στο σπίτι να το προσέχουμε. Καλή επιλογή.
 
Καλημέρα Μαρία!
Μένω μόνος μου, κι αν ειναι έτσι ποτέ δε θα μπορέσω να πάρω πουλί παρα μόνο στη σύνταξη (αν ποτέ πάρουμε).
Γενικά έχεις δίκιο, όμως το μπαλκόνι είναι έτσι (με προστασία τοίχου) που δε το πιάνει ούτε αέρας ούτε τπτ, πρέπει να γίνει θεομηνεία για να καταλάβει κάτι. Εννοείται αν δω κακοκαιρία το άφηνα μέσα, αλλά κάθε μέρα μέσα χωρίς παρέα θα ήταν σκότωμα!
Εκτός αν υποννοείς ότι καλύτερο θα είναι να μη πάρω κάποιο πουλί γενικότερα 😛
 
χα χα όχι φυσικά δεν εννοώ αυτό, ( να μην πάρεις πουλάκι ) όμως δεν καταλαβαίνω γιατί το γεγονός πως μένεις μόνος σου σε κάνει να πρέπει να το βγάζεις έξω όταν λείπεις; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Φιλε μου alek, μην προχωρησεις ακομα σε αγορα πουλιου. Σκεψου καλα και αποφασισε τι πτηνο θα αγορασεις! Τωρα εχεις στο μυαλο πολλα ειδη πουλιων που μπορεις να επιλεξεις και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη! Θελει πολυ καλη σκεψη το θεμα!
 
Κατι ξεχασα! 😀:)! Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα αλλο ειδος πουλιου για να εχεις διαφορες εμπειριες απο κατοικιδια πουλια! Εγω εχω παρει διαφορα ειδη πουλιων και αυτο με βοηθησε στο να ξεναγηθω καλυτερα στον κοσμο των πουλιων! Και τελικα ανακαλυψα οτι μου ταιριαζουν τα καναρινακια! Δεν σε πιεζω σε καμια περιπτωση, ειναι δικη σου υποθεση! Φιλικα Αμβροσιος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Εγω θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο που ειναι πολυ σημαντικο... Αν ειχες τωρα που μιλαμε εναν φτερωτο φιλαρακο (ανεξαρτητου ποιο ειδος) ποσες ωρες θα του αφιερωνες σε καθημερινη βαση;
 
Καλημέρα!

@Μαρία: γιατί θεωρώ ότι αν είναι μέσα στο σπίτι στην ησυχία, ακόμα κι αν απλά κοιτάει έξω, θα μαραζώσει με το δίκιο του. Έξω ακούει τα πουλιά και τους ήχους και είναι αλλιώς. Το ζευγάρι θέλω να το αποφύγω για τους λόγους που είπα, αλλά κι επειδή δεν έχω τον καθημερινό χρόνο/γνώσεις για ζευγαρώματα!

@Αμβρόσιο: συμφωνώ μαζί σου, γι'αυτό δεν έχω πάρει ήδη ακόμα κάποιο! Δεν θα ήμουν αρνητικός να πάρω άλλο είδος, ίσα ίσα... απλά σαν max μέγεθος π.χ. το κοκατίλ, δε θα ήθελα μεγαλύτερο!

@ Αλίκη : maximum χρόνο τις καθημερινές 3-4 ώρες και στα σ/κ δυνητικά όλη μέρα! maximum τιμές βέβαια, όλο και κάτι θα τύχει (καφές κλπ) που θα με τραβήξει :)
 
Καλημέρα alek, κατάλαβα τις σκέψεις σου. :)
Δεν ξέρω πως είναι το σπίτι σου, μία λύση είναι κοντά (όχι μπροστά) σε ανοικτό παράθυρο με σήτα για να αντλεί το πουλάκι ήχους εξωτερικού περιβάλλοντος.
Άλλη λύση είναι πρίζα χρονοδιακόπτης που για 4-5 ώρες το πρωί θα βάλεις να παίζει ένα ραδιοφωνάκι σε σταθμό μόνο με μουσική, σε όχι υψηλή ένταση και όχι όλη μέρα μέχρι να γυρίσεις, γιατί ξεκουράζονται κι αυτά ενδιαμέσως της ημέρας.
Συνδυασμός δεύτερης λύσης και ζευγάρι Budgies. Δεν είναι απαραίτητο να τα αφήνεις να κλωσσάνε αν δεις αυγά, απλά βελτιώνεις την διατροφή κατά την αναπαραγωγική περίοδο ή και παίρνεις 2 θηλυκά ή δύο αρσενικά για παρέα που συμβιώνουν αρμονικότατα.
Ό,τι αποφασίσεις να περάσεις καλά με το πουλάκι σου ή τα πουλάκια σου :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Απο παπαγαλακια δε ξερω αλλα μονιζω 3-4 ωρες την ημερα ειναι καλα... Αρκει οντως να ασχολεισαι με το πουλακι και να το βγαζεις απο το κλουβι και να το εξημερωσεις... Αρα ενα μονο του μπορεις να παρεις θεωρω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
τα καναρινια μου ειναι πανεξυπνα! Το ένα ειναι τυφλο και βρισκει ολα τα πραγματα του! Το αλλο με τσιμπαει και παιζει συνεχεια μαζι μου!
 
Back
Top