Βudgies και άλλοι παπαγάλοι ακροβάτες

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Eδώ τώρα τι λέμε;.. Μπράβο στον τύπο που τα εκπαίδευσε και έχει κάνει εντυπωσιακή ''ομάδα''...η ντροπή του αχρείου που τα ''βασάνισε'' μέχρι να εκτελέσουν το show και τα χρησιμοποιεί σε τσίρκο;...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κάπου το έχω ξαναδεί, δεν νομίζω πως υπάρχει περιθώριο βασανισμού τους. Είναι έξυπνα πουλάκια και τα ικανοποιεί να μαθαίνουν πράγματα, διαφορετικά πλήττουν. Κόλπα έχει χρησιμοποιήσει, αξιοποιώντας την φυσική αντίδρασή τους.
Μπράβο του θα πω εγώ !
 
Μαρία, αυτό ισχύει για όλα τα παπαγαλοειδή;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτο το κιτρινο δεν κρατιεται να κανει το νουμερο του... Ειναι στανταρ οτι τα βασανιζουν ε; δεν παιζει να τα μαθαινουν με ομορφο τροπο;
 
Μιράντα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι ''παίζεται'' με τα παπαγαλοειδή !
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μαρία, αυτό ισχύει για όλα τα παπαγαλοειδή;
Δεν ξέρω τι είδους εκπαίδευση ακολουθείται εδώ, πάντως τα πουλιά φαίνονται στρεσσαρισμένα και ταλαιπωρημένα από την εμφάνιση του πτερώματος.
 
Αν με ενασχοληση και αγαπη τα κανουν αυτα...

Ζητώ να μου χαρισουν οποιοδηποτε ειδος παπαγαλου!

:D
 
Οκει, αποφασισα! Θα κανω παιδι γιατι απο παπαγαλο δεν βλεπω ποτε να παιρνω... Εναν αφρικανικο γκρι που ρωτησα μου ειπανε 2.5 χιλιαρικα :|
 
Εναν αφρικανικο γκρι που ρωτησα μου ειπανε 2.5 χιλιαρικα :|
Υπερβολικό! Δεν έχω πρόσφατη επαφή με την αγορά αλλά δεν νομίζω να πουλιέται πάνω από 800-1000 ευρώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τι να σου πω Μαρια μου, δεν εχω ιδεα αλλα και παλι για μια φοιτητρια ειναι απλησιαστο και αυτο 😛

Παντα μου αρεσαν οι παπαγαλοι αλλα οι τιμες τους μου ειναι απαγορευτικες προς το παρον...

Αλλα και τα κολπα του βιντεο να μην εκαναν παλι θα τους ηθελα!
 
Έτσι είναι δυστυχώς. Είναι πανάκριβοι. Κι εγώ πιτσιρίκα δεν πήρα για τους ίδιους λόγους και όταν μεγάλωσα, έκανα λογαριασμούς με τα χρόνια και δεν έβγαιναν. Με την λογική και την επιθυμητή και για τους δυο μας τύχη, θα έφευγα πρώτη από την ζωή και θα τον άφηνα πίσω, κάτι που το βρίσκω άσχημο για ένα ζωάκι.
 
Κριμα γιατι οταν θεωρητικα μπορεις να υλοποιησεις καποια απο τα ονειρα σου, υπαρχουν αλλες συνιστωσες που ειναι αποτρεπτικες...
 
Όταν έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου, τίποτα δεν είναι αποτρεπτικό!
Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις ( Πάολο Κοέλο)
 
Οκει, αποφασισα! Θα κανω παιδι γιατι απο παπαγαλο δεν βλεπω ποτε να παιρνω... Εναν αφρικανικο γκρι που ρωτησα μου ειπανε 2.5 χιλιαρικα :|
Ποτέ δεν ξέρεις... καλύτερα να ελπίζεις.
Οι μεγάλοι παπαγάλοι έχουν νοημοσύνη παιδιού 5 ετών. Καταλαβαίνετε, αρκετά ολοκληρωμένη ευφυία.
Οι παπαγάλοι που βλέπουμε στην τηλεόραση... Δεν έχουν ούτε τόση...
Τι να σου πω Μαρια μου, δεν εχω ιδεα αλλα και παλι για μια φοιτητρια ειναι απλησιαστο και αυτο 😛
Παντα μου αρεσαν οι παπαγαλοι αλλα οι τιμες τους μου ειναι απαγορευτικες προς το παρον...
Αλλα και τα κολπα του βιντεο να μην εκαναν παλι θα τους ηθελα!
Και για πολλούς ακόμη τέτοια χρήματα είναι τρελά...
Το ίδιο και στα δικά μου φοιτητικά χρόνια.. Τα κόκκινα καναρίνια ήταν άπιαστο όνειρο... μερικά χρόνια μετά... Τίποτε σπουδαίο.
Η ελπίδα, τα όνειρα και τα θέλω... Ποτέ δεν πρέπει να περιορίζονται στις καθημερινές καταστάσεις ρουτίνας αλλά να κοιτούν πολύ μακρύτερα. Έτσι και στόχους έχεις, και σχέδια και δεν σε πιάνει απελπισία όπως πολλούς (κι όχι άδικα) τα τελευταία χρόνια.
 
Μιράντα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι ''παίζεται'' με τα παπαγαλοειδή !

Εαν προσπαθησεις να ζορισεις εναν παπαγαλο να κανει κατι που δεν θελει θα μεινεις μονο στην προσπαθεια. Το πολυ πολυ να δαγκωθεις κιολας ή να χασεις τελειως την εμπιστοσυνη του που σημαινει οτι δεν μπορεις ουτε χερι να πλησιασεις. Ειναι ζωα που εκπαιδευονται με το καλο-θετικη εκπαιδευση ή καθολου. :)
 
Θα θελα το πρωι με τον καφε μου να εχω στο τραπεζι αυτα τα τερατακια να κανουν κολπα και να περναμε ολοι καλα! Ειμαι τρελη!
 
Back
Top