Γενικά Γάτα περιτριγυρίζει το σπίτι... Τι να κάνω με τους παπαγάλους μου;

Εγγραφή
7 Ιουν 2014
Μηνύματα
378
Πόλη
Χανιά
Καλημέρα παιδιά :)... Εχτές το βράδυ γύρισα με την μαμά μου από Αθήνα... Μετά από κάμποση ώρα είδα μία μαύρη γάτα(κι ο μπαμπάς μου μου είπε ότι τριγυρίζει εδώ και μέρες γύρω από το σπίτι), να πηγαίνει στο σημείο που βάζουμε τους παπαγάλους, όταν τους βγάζω έξω και να μυρίζει σαν κάτι να ψάχνει (μάλλον έχει βάλει στο μάτι τα "μεζεδάκια" της). Το θέμα είναι ότι δεν έχω που αλλού να τα βάλω για να τα βγάλω έξω εκεί δεν τα ξαναβάζω γιατί φοβάμαι... Πρίν λίγο καιρό τα είχα αλλού, αλλά τους άλλαξα θέση και τα πήγα εκεί που τα είχα μέχρι πρίν λίγες μέρες επειδή δέχτηκαν επίθεση από γάτα (δεν έπαθα τίποτα ευτυχώς απλά τσάκωσα την γάτα πάνω στο κλουβί😱) τα έβαλα μπροστά [έξω από την πόρτα (πρίν ήταν στην πίσω μεριά του σπιτιού) ] για να μπορώ να τα επιβλέπω αλλά και επειδή είναι οι σκύλοι😎... Αλλά και πάλι τα "ανακάλυψαν... Και τώρα; 😕 Που θα τα βάλω; Σκέφτηκα να τα αφήσω στο χώρο της τραπεζαρίας κάτω από το παράθυρο για να έχουν φως... Και το χειμώνα θα έχουν και ζέστη γιατί το καλοριφέρ είναι σχετικά κοντά... Μπορώ να το κάνω έτσι για να μην κινδυνέψουν τα παπαγαλάκια μου;... Α και κάτι άλλο την άλλη εβδομάδα θα βάφουμε το σπίτι και επειδή φοβάμαι όπως σας είπα να τα βγάλω έξω να τα βάλω σε ένα άλλο δωμάτιο προσωρινά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι ελπίζω να μην σας ζάλισα... Κι ελπίζω να μην σας μπέρδεψα :)
 
Μπολικες φατσουλες 😀 εγω θα ελεγα να τα αφησεις μεσα αφου υπαρχουν γατες.
Μονο αφτες λειπουν😛👍Και για το βαψιμο του σπιτιου θα το βαψετε ολο;
 
Μπολικες φατσουλες 😀 εγω θα ελεγα να τα αφησεις μεσα αφου υπαρχουν γατες.
Μονο αφτες λειπουν😛👍Και για το βαψιμο του σπιτιου θα το βαψετε ολο;
😀 ναι μπόλικες μπόλικες 😛 Ναι το σπίτι όλο αλλά υπάρχει πιθονότητα να μν βάψουμε το δωμμάτιό μου (δεν έχω αποφασίσει ακόμα είμαι πολύ αναποφάσιστη 😛)
 
Χαχχα λοιπον αρα το πουλακι να μεινει στο δωματιο σου γιατι δεν ειναι το καλυτερο να ειναι μες στην μυρωδια της μπογιας κρατα το στο δωματιο σου.
 
Χαχχα λοιπον αρα το πουλακι να μεινει στο δωματιο σου γιατι δεν ειναι το καλυτερο να ειναι μες στην μυρωδια της μπογιας κρατα το στο δωματιο σου.
Εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου κι εγώ για την μυρωδιά της μπογιάς ρώτησα ευχαριστώ πολύ να σαι καλά :)
 
Να φροντίσεις να είναι σε σημείο που να μην τα φτάνει η γάτα... Απομάκρυνε κάθε δυνατότητα αναρρίχησης... κάθε πιθανότητα για σκαρφάλωμα ακόμη και στα δυο μέτρα...
Εκεί που τα είχαμε σε δύο διαφορετικά σημεία έχουμε βάλει καρφάκια για το κλουβί αλλά και πάλι μπορεί να πάει γιατί στο ένα είναι κοντά καναπές και στο άλλο δέντρο όπου και να τα βάλω μετά έχει γύρω γύρω δέντρα όλο το σπίτι είναι περιτριγιρισμένο από δέντρα ☹👎
 
Εκεί που τα είχαμε σε δύο διαφορετικά σημεία έχουμε βάλει καρφάκια για το κλουβί αλλά και πάλι μπορεί να πάει γιατί στο ένα είναι κοντά καναπές και στο άλλο δέντρο όπου και να τα βάλω μετά έχει γύρω γύρω δέντρα όλο το σπίτι είναι περιτριγιρισμένο από δέντρα ☹👎
Βάλε δίχτυ ανάμεσα στο δέντρο και το κλουβί...
 
... Και το χειμώνα θα έχουν και ζέστη γιατί το καλοριφέρ είναι σχετικά κοντά... Μπορώ να το κάνω έτσι για να μην κινδυνέψουν τα παπαγαλάκια μου;... Α και κάτι άλλο την άλλη εβδομάδα θα βάφουμε το σπίτι και επειδή φοβάμαι όπως σας είπα να τα βγάλω έξω να τα βάλω σε ένα άλλο δωμάτιο προσωρινά;
Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να βγάζεις έξω τα πουλιά, πολύ περισσότερο δε όταν αντιμετωπίζουν κίνδυνο επιθέσεων (ήδη έχει συμβεί). Πιστεύω πως το φως σε κάποιο δωμάτιο είναι αρκετό, όταν θέλεις να τα λιάσεις 10-15 λεπτά είναι αρκετά (αυτά τα λεπτά θα μπορούσες να τα επιβλέπεις εσύ).
Το χειμώνα να τα έχεις μακριά από το καλοριφέρ.
Πολύ προσοχή στις μυρωδιές από τα χρώματα όταν θα βάψετε το σπίτι, να τα βάλεις σε χώρο που αερίζεται καλά διότι μπορεί να κινδυνεύσει η υγεία τους.
 
Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να βγάζεις έξω τα πουλιά, πολύ περισσότερο δε όταν αντιμετωπίζουν κίνδυνο επιθέσεων (ήδη έχει συμβεί). Πιστεύω πως το φως σε κάποιο δωμάτιο είναι αρκετό, όταν θέλεις να τα λιάσεις 10-15 λεπτά είναι αρκετά (αυτά τα λεπτά θα μπορούσες να τα επιβλέπεις εσύ).
Το χειμώνα να τα έχεις μακριά από το καλοριφέρ.
Πολύ προσοχή στις μυρωδιές από τα χρώματα όταν θα βάψετε το σπίτι, να τα βάλεις σε χώρο που αερίζεται καλά διότι μπορεί να κινδυνεύσει η υγεία τους.
Εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου να σαι καλά :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top