Αναπαραγωγή Γέννα αυγών με πρόσφατα αποθανόντα αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης peterl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Aν θυμαμαι καλα τα μπατζι γεννουν ενα αυγο καθε δευτερη ημερα οποτε μπορει να ακολουθησουν κι αλλα. Οπως σου ειπαν πιο πανω δεν χρειαζεται να ανησυχεις ουτε και να αγχωνεσαι. Θα τα καταφερει μονη της. 😉
 
κοίταξα το πρώτο αυγό και υπήρχε έμβρυο μέσα 🙂 όμως η θηλυκια δεν μπαίνει στην φωλιά όσο συχνά έμπαινε μάλλον φταίει το κλίμα... εδώ στην Ηλεία κάνει αρκετή ζέστη...
 
Κάθισε δηλαδή στην αρχή και σταμάτησε; Σ' αυτήν την περίπτωση έκανε ζημιά. Όταν λες ότι δεν κάθεται όπως πριν τι εννοείς ακριβώς;
 
κάθε φορά που πήγαινα να την κοιτάξω ήταν μέσα στην φωλιά τώρα κάθετε μόνο όταν σκοτεινιάζει... Τι εννοείς έκανε ζημιά;
 
Όταν αρχίσει η εκκόλαψη και σταματήσει, στην προκειμένη επειδή ίσως κρύωσαν τ' αυγά, νεκρώνεται το έμβρυο. Ίσως όμως εκεί που τα έχεις έχει την επιθυμητή θερμοκρασία γι' αυτό σηκώνεται. Πόσους βαθμούς έχεις;
 
Δεν νομίζω ότι γι' αυτό σηκώνεται εκτός αν στην φωλιά έχει πολύ υψηλότερη θερμοκρασία.
 
και εγώ τι μπορώ να κάνω τώρα για να κάτσει στην φωλιά;
 
και εγώ τι μπορώ να κάνω τώρα για να κάτσει στην φωλιά;
Πρώτα απ' όλα... Οικονομία στη θέρμανση... και δεύτερο υπομονή.
Αυτό που είναι να γίνει θα γίνει ότι κι αν κάνουμε...
 
Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι μήπως ξύνεται το θηλυκό...Αν και αυτή την περίοδο, πρόβλημα με ψείρες δεν υφίσταται.
 
όχι δεν ξύνεται δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα
 
Υπάρχει η δυνάτοτητα η τροφή και το νερό της, να είναι κοντά της την ώρα που κλωσσά; Το ρωτώ αυτό γιατί αναρωτήθηκα αν το πουλάκι, χωρίς βοήθεια από τον αρσενικό έχει αρχίσει και εξαντλείται και γι αυτό αφήνει τα αβγά.
Επιπρόσθετα να πω ότι έχω μια καναρα η οποία και στις 2 περυσινές της γέννες, εκκόλαψη όλα τα αβγά, 9 στο σύνολο, και κάθε μα κάθε ημέρα στην πρώτη της γέννα, έβρισκα 2 ή 3 από τα τέσσερα αβγά στο πλάι της φωλιάς, κι εκείνη κλώσσαγε τα υπόλοιπα. Τις 14 ημέρες τις βγάλαμε έτσι, με εμένα πρωί, μεσημέρι, απόγευμα κλπ, να βάζω αβγά μέσα στη φωλιά. Αν κι εδώ που τα λέμε, τα αβγά εκκολάφθηκαν την 16η&17η ημέρα. Στην επόμενη γέννα, έκανε τα ίδια σχέδια, αλλά εγώ δεν ενεπλάκη καθόλου και πάλι έβγαλε τα όλα τα πουλάκια. Με την ιστορία αυτή θέλω να πω ότι τίποτε δεν είναι απόλυτο, και ότι η παπαγαλίνα σου πιθανά θα εκκολάψει τα μικρούλια της.
Παρεπιπτόντως από υγρασιά το δωμάτιό της πως πάει; Έχει υπόψη σου ότι η ξηρή ατμόσφαιρα επιδρά αρνητικά στη βιωσιμότητα των εμβρύων
 
ναι αρκετή υγρασία μπορώ να πω... Μακάρι να βγουν τα αγγελούδια
 
καλημέρα, σήμερα η παπαγαλίνα έριξε τα δύο από τα τρία αυγά κάτω και κλωσάει μόνο το ένα... Να τα ξαναβάλω μέσα;
 
καλημέρα, σήμερα η παπαγαλίνα έριξε τα δύο από τα τρία αυγά κάτω και κλωσάει μόνο το ένα... Να τα ξαναβάλω μέσα;
Εαν δεν έχουν πάθει κάτι... Ναι. αν και από τα λίγα που ξέρω τους παπαγάλους δεν τους ξεγελά τίποτε σε σχέση με τα γόνιμα αυγά. Αν τα ξαναδείς έξω ... μην τα επαναφέρεις...
 
Εαν δεν έχουν πάθει κάτι... Ναι. αν και από τα λίγα που ξέρω τους παπαγάλους δεν τους ξεγελά τίποτε σε σχέση με τα γόνιμα αυγά. Αν τα ξαναδείς έξω ... μην τα επαναφέρεις...
👍
 
τα αυγά είχαν σπάσει τελικά και δεν είχαν έμβρυο
Κρίμα, μικρό το κακό. Βγάλε φωλιά, καθάρισε καλά όλο το κλουβί, δώσε σουπιοκόκκαλο γιατί οπωσδήποτε θα έχει ανάγκες αναπλήρωσης το θηλυκό σου. Κάνε καλή διατροφή και με την ησυχία σου σκέψου αν θέλεις να της πάρεις συντροφιά.
Αν πάρεις πάντως μην ξεχάσεις πως πρέπει να τηρήσεις περίοδο καραντίνας.
 
Back
Top