Αναπαραγωγή Γέννηση αυγών τον Οκτώβρη

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
παίδες καλημέρες,
εδώ ξανά μετά τις διακοπές (Σεπτέμβριο πήγα) 😉 και χρειάζομαι την βοήθεια και τα φώτα σας για ακόμη μια φορά. Να κάνω μια αναφορά για όσους δεν θυμούνται την περίπτωσή μου. Έχω καναρίνια τα οποία και πήρα τον Φλεβάρη, για διάφορους λόγους δεν προχώρησα σε αναπαραγωγή γιατί αρχικά ήταν και τα 2 θηλυκά, μετά όταν πήρα αρσενικό μέχρι να περάσει η καραντίνα πλησίαζε η περίοδος πτερόροιας και δεν ήθελα να τα κουράσω με αναπαραγωγή.
Έτσι τα χώρισα (2 διαφορετικά κλουβιά) στο ίδιο μπαλκόνι όμως χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο. Κατά διαστήματα έβρισκα αυγό στο θηλυκό. Τις τελευταίες μέρες όμως και συγκεκριμένα από την Παρασκευή βρίσκω μέρα παρά μέρα.
Σε ότι αφορά διατροφή αυτή την περίοδο τους δίνω μήλο - αυτό προτιμάνε - αυγό και μαρούλι.
Είναι φυσιολογικό να γίνετε αυτό?
Γέννηση αυγών είχα και τέλος Ιουνίου ενώ δεν ήταν μαζί το ζευγάρι, και μετά από συμβουλή άφησα την κυρία να κάνει τον κύκλο της διαδικασίας.
Ευχαριστώ
 
Ερώτηση:
πτερόρροια πέρασε το θηλυκό καναρινι που γεννά τα αυγα;
Ποια η ηλικία του και τί μήνα γεννήθηκε αν ξέρεις;
Από το Φεβρουάριο η διαμονή της ήταν μονίμως στο μπαλκόνι;
 
Από που τα πήρες τα πουλιά;
Σε τι χώρο ζούσαν πριν;
Γνωρίζεις αν είχαν πάρει σκευάσματα "αύξησης" της αναπαραγωγικής προδιάθεσης;

Έχει χαθεί κατά τη γνώμη μου ο εποχικός προσδιορισμός στα πουλιά και έχουν ορμονικά αλλάξει τις εποχές.
Είναι επιτακτικό αυτά τα πουλιά κάτω από την επιτήρησή σου να μείνουν σε σωστό εξωτερικό χώρο ώστε ενστικτωδώς να επιστρέψουν εκεί που πρέπει.
Αν παρατηρήσεις πτερόρροια ενώ έχουν ξεκινήσει τα κρύα... Δημιούργησε νέο θέμα για να δούμε πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε.
Χαμηλός σε ένταση και διάρκεια φωτισμός (κάποιο ανήλιο μπαλκόνι ίσως), δροσερότερο περιβάλλον και μακρυά από "αρσενικά" ερεθίσματα είναι η λύση που προτείνω για να μπορέσουν να επιστρέψουν στις σωστές για την εποχή συμπεριφορές.

Και φυσικά να σταματήσεις αμέσως το αυγό, μήλο (φρούτα) και να παραμείνεις σε σπόρους... και ελάχιστα λαχανικά.
 
Ερώτηση:
πτερόρροια πέρασε το θηλυκό καναρινι που γεννά τα αυγα;
Ποια η ηλικία του και τί μήνα γεννήθηκε αν ξέρεις;
Από το Φεβρουάριο η διαμονή της ήταν μονίμως στο μπαλκόνι;
πτερόρροια περνάει ακόμη δεν έχει σταματήσει. Από όσο γνωρίζω είναι πρώτη γέννα του 2015. Απο τον Φλεβάρη τα έχω στο μπαλκόνι μου, και αν βοηθά αυτό το μπαλκόνι είναι δυτικό.
ευχαριστώ.
 
Από που τα πήρες τα πουλιά;
Σε τι χώρο ζούσαν πριν;
Γνωρίζεις αν είχαν πάρει σκευάσματα "αύξησης" της αναπαραγωγικής προδιάθεσης;

Έχει χαθεί κατά τη γνώμη μου ο εποχικός προσδιορισμός στα πουλιά και έχουν ορμονικά αλλάξει τις εποχές.
Είναι επιτακτικό αυτά τα πουλιά κάτω από την επιτήρησή σου να μείνουν σε σωστό εξωτερικό χώρο ώστε ενστικτωδώς να επιστρέψουν εκεί που πρέπει.
Αν παρατηρήσεις πτερόρροια ενώ έχουν ξεκινήσει τα κρύα... Δημιούργησε νέο θέμα για να δούμε πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε.
Χαμηλός σε ένταση και διάρκεια φωτισμός (κάποιο ανήλιο μπαλκόνι ίσως), δροσερότερο περιβάλλον και μακρυά από "αρσενικά" ερεθίσματα είναι η λύση που προτείνω για να μπορέσουν να επιστρέψουν στις σωστές για την εποχή συμπεριφορές.

Και φυσικά να σταματήσεις αμέσως το αυγό, μήλο (φρούτα) και να παραμείνεις σε σπόρους... και ελάχιστα λαχανικά.
Από τον Φλεβάρη που τα έχω είναι στο μπαλκόνι μου (Δυτικό).Από εκτροφέα τα έχω πάρει και δεν νομίζω να τους έχει δώσει κάποια σκευάσματα για την "αύξηση" που λές. Πτερόροροια έχει αρκετό καιρό που άρχισε.
θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. Ευχαριστώ.

Πτερόρροια και υπάρχει και ωοτοκία;
Ναι. Απο όσο καταλάβω και βλέπω η πτερόρροια υπάρχει αλλά οχι τόσο έντονη όσο πριν από λίγες μέρες.
 
Δηλαδή Μάριε, πότε γεννήθηκαν, τι μήνα; Το δυτικό μπαλκόνι θα έλεγα να το αλλάξεις ή να το σκάσεις με κάποιον τροπο.
Πτερορροια: μιλάμε για πούπουλα ή φτερά;
βρίσκω και φτερά π.χ από ουρά από τις φτερούγες και πούπουλα, πούπουλα περισσότερα, από ότι μου είπαν είναι πρώτη γέννα του 2015. Δυστυχώς μόνο ένα μπαλκόνι έχω.
 
Δυστυχώς μόνο ένα μπαλκόνι έχω.
Προσπάθησε να βρίσκεται στο σκιερό μέρος του μπαλκονιού.
Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα με κάποιο τρόπο (πχ. κάποιο χαρτόνι) μείωσε το φως που δέχεται.
 
Προσπάθησε να βρίσκεται στο σκιερό μέρος του μπαλκονιού.
Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα με κάποιο τρόπο (πχ. κάποιο χαρτόνι) μείωσε το φως που δέχεται.
ok. thx θα το κάνω
 
Εντύπωση μου κάνει να βλέπεις και φτερά και αυγά. Μήπως τα φτερά είναι λόγω ότι μαδιεται για να φτιάξει φωλια; Πόσο σίγουρος είσαι πως είναι πτεροροια; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο της καναρας να δούμε σε τι κατάσταση είναι το φτερωμα να της κι αν όντως περνάει πτεροροια;

Σταματά το αυγό ή την αυγοτροφη και δίνει πιο πολλά λαχανικά και φρούτα στην κυρια. Πρέπει να σταματήσει να γεννάει οπωσδήποτε γιατί αν συνεχίσει έτσι θα χάσεις και την φετινή αναπαραγωγή... ακολούθησε κι τις παραπάνω συμβουλές.. και αν είναι εφικτό να μην βλέπει ή ακούει τον αρσενικό..
 
Δηλαδή αν κάνει αυγά και χάνει και πτέρωμα, να κόψουμε και τις πρωτεΐνες ώστε να το στείλουμε "αδιάβαστο". Πρώτα πρέπει να γίνει μια επαφή με το πουλάκι να δεί κανείς τα επίπεδα του λίπους που διαθέτει. Να δεί αν η διατροφή του περιλαμβάνει τα απαραίτητα όχι μόνο απο πρωτείνες αμινοξέα αλλά και απο ιχνοστοιχεία. Μετά να διαπιστωθεί εάν υπάρχουν στρεσογόνοι παράγοντες και ποιάς κατηγορίας. Μετά απ' όλα αυτά αρχίζουμε να σκεπτόμαστε τον σχεδιασμό της όποιας αντιμετώπισής του.
 
Εντύπωση μου κάνει να βλέπεις και φτερά και αυγά. Μήπως τα φτερά είναι λόγω ότι μαδιεται για να φτιάξει φωλια; Πόσο σίγουρος είσαι πως είναι πτεροροια; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο της καναρας να δούμε σε τι κατάσταση είναι το φτερωμα να της κι αν όντως περνάει πτεροροια;

Σταματά το αυγό ή την αυγοτροφη και δίνει πιο πολλά λαχανικά και φρούτα στην κυρια. Πρέπει να σταματήσει να γεννάει οπωσδήποτε γιατί αν συνεχίσει έτσι θα χάσεις και την φετινή αναπαραγωγή... ακολούθησε κι τις παραπάνω συμβουλές.. και αν είναι εφικτό να μην βλέπει ή ακούει τον αρσενικό..
είμαι σίγουρος ότι είναι πτερόρροια γιατί τα βλέπω εδώ και αρκετές εβδομάδες και όχι τώρα τελευταία.
Το δύσκολο είναι ότι έχω μόνο ένα μπαλκόνι και δεν μπορώ να τα απομακρύνω. Σίγουρα θα κάνω το καλύτερο.
 
Μετά να διαπιστωθεί εάν υπάρχουν στρεσογόνοι παράγοντες και ποιάς κατηγορίας. Μετά απ' όλα αυτά αρχίζουμε να σκεπτόμαστε τον σχεδιασμό της όποιας αντιμετώπισής του.
Άρα κύριε Μάκη πιστεύετε πως βρίσκεται ταυτόχρονα σε ωοτοκια αλλά και σε πτεροροια. Είναι αυτό εφικτό; Είστε σίγουρος πως η πτεροροια αυτή προέρχεται από στρεσογονους παράγοντες; Άρα κατα τη γνωμη σας μιλάμε για παθολογίκη πτεροροια και ταυτόχρονο πυρωμα. Εγώ προσωπικά τόνισα να κοπουν οι πρωτεΐνες γιατί θεώρησα πως η κυρία μαδιεται γιατί είναι πυρωμενη κι θέλει να κάνει φωλια. Υπέθεσα δλδ πως έχει ορμονολογικες διαταραχές και πως θεωρεί ότι είναι άνοιξη και όχι φθινόπωρο. Μια υπόθεση έκανα γιατί δεν μου έχει ξανατυχει να δω καναρινι πυρωμενο και με πτεροροια.

@marios2407 ανέβασε φώτο της κοιλιάς και του στερνου νάσαι δούμε σε τι κατάσταση είναι το πουλί όπως λέει και ο κύριος Μάκης και βγάλε και μια φώτο να δούμε το φτερωμα της. Ίσως δούμε κάτι που δεν βλέπεις.
 
Ολα τα θηλυκά που ωοτοκούν έχουν απώλεια πτερώματος απο την αμάρα και όχι μόνον.
Απο μακρυά, χωρίς φωτό και ιστορικό της διαχείρισης δεν έχω γνώμη ούτε δίνω κάποια συμβουλή.
Πουλάκι που είναι σε εξωτερικό χώρο δεν μπερδεύει τις εποχές γιατί αντιλαμβάνεται την ημερήσια περίοδο.
Είτε ζεί σε ένα μπαλκόνι που το φώς μένει ανοικτό μέχρι αργά, είτε είναι γέννημα μιας εκτός εποχής διασταύρωσης των γονιών του και έχει ένα διαταραγμένο ετήσιο κύκλο.
 
Πτερόροροια έχει αρκετό καιρό που άρχισε.
Απο όσο καταλάβω και βλέπω η πτερόρροια υπάρχει αλλά οχι τόσο έντονη όσο πριν από λίγες μέρες.
βρίσκω και φτερά π.χ από ουρά από τις φτερούγες και πούπουλα, πούπουλα περισσότερα.
Αν θέλεις για την πτερόρροια που βρίσκεται στο τέλος της μπορείς να δώσεις κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα για να μπορέσει να καλύψει τις ανάγκες ή ακόμη και τις απώλειες στον οργανισμό του.
Κατά διαστήματα έβρισκα αυγό στο θηλυκό.
Τις τελευταίες μέρες όμως και συγκεκριμένα από την Παρασκευή βρίσκω μέρα παρά μέρα.
Λίγες σταγόνες ασβέστιο θα χρειαστεί να μπουν στο νερό για να μην υπάρχει κάποια άσχημη εξέλιξη (δυστοκία).
Θα πρόσεχα πολύ τη διατροφή του πτηνού https://community.petbirds.gr/threads/Σωστή-διατροφή-το-Α-και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/
Το αυγό θα το είχα απομακρύνει από καιρό.. λίγη περίλλα, [URL='https://petbirds.gr/article/chia-seeds-birds-nutrition/'[/URL], https://community.petbirds.gr/threads/Κινόα-quinoa-στη-διατροφή-των-πτηνών.17874/ και κανναβούρι ως extra θα κάλυπταν κατά πολύ τις ανάγκες του.
Εκτός αν υπάρχουν άλλα θέματα στο πουλί που δεν αναφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είτε ζεί σε ένα μπαλκόνι που το φώς μένει ανοικτό μέχρι αργά, είτε είναι γέννημα μιας εκτός εποχής διασταύρωσης των γονιών του και έχει ένα διαταραγμένο ετήσιο κύκλο.
Μάριε συμβαίνει κάποιο από αυτά τα 2 με την μικρή σου;
 
Μάριε συμβαίνει κάποιο από αυτά τα 2 με την μικρή σου;
Σχετικά με το φως, το μπαλκόνι όπως ανάφερα είναι Δυτικό και ο ήλιος πέφτει από τις 3 μέχρι τις 7, το κλουβί της το έχω πίσω από κολόνα.
 
Από σήμερα θα κρυώσει ο καιρός κι ελπίζω και η διάθεση του πουλιού για αναπαραγωγή.
Αν έχει τελειώσει η πτερόρροια... ας προσπαθήσεις σιγά σιγά να το βάλεις σε "χειμώνα".
 
Ευχαριστώ Γιάννη, θα αγοράσω το συντομότερο. Κάποιο άλλο θέμα δεν έχω παρατηρήσει.

Από σήμερα θα κρυώσει ο καιρός κι ελπίζω και η διάθεση του πουλιού για αναπαραγωγή.
Αν έχει τελειώσει η πτερόρροια... ας προσπαθήσεις σιγά σιγά να το βάλεις σε "χειμώνα".
Είμαι στη Κύπρο, εδώ ακόμη για μπάνια πάω 😉, την μέρα κάνει αρκετή ζέστη μέχρι και 30 βαθμούς, ενω το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία σε σχέση με την μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top