Αναπαραγωγή Γέννηση αυγών τον Οκτώβρη

Πρέπει με κάποιο τρόπο να "κρυώσει" και κυρίως να σκοτεινιάσει ο χώρος διαμονής του πουλιού.
Ακόμη και με ημίμετρα να μην μπαίνει πολύ φως στο κλουβί του.
Κι επειδή δεν υπάρχει άλλο μπαλκόνι σκέψου μήπως τη φιλοξενία του πουλιού σε φιλικό χώρο με πιο "σκοτεινές" μέρες.
 
Πρέπει με κάποιο τρόπο να "κρυώσει" και κυρίως να σκοτεινιάσει ο χώρος διαμονής του πουλιού.
Ακόμη και με ημίμετρα να μην μπαίνει πολύ φως στο κλουβί του.
Κι επειδή δεν υπάρχει άλλο μπαλκόνι σκέψου μήπως τη φιλοξενία του πουλιού σε φιλικό χώρο με πιο "σκοτεινές" μέρες.
οκ κάτι θα βρω
 
Είσαι και Κύπρο και είναι λογικό να μην καταλάβει χειμώνα.. ☹ Για μένα μια αλλαγή στο χώρο του κλουβιού θα της δημιουργούσε στρες και δε θα είχε το νου της σε ωοτοκίες. Μετά θα πρέπει όμως να αντιμετωπίσεις την ίσως μη φυσιολογική πτερόροια που θα προκύψει λόγω του στρες. Αλλά αυτό πρέπει να γίνει γρήγορα ώστε να μπει σε πτερόροια, να την ολοκληρώσει να περάσει χειμώνα και μετά να είναι έτοιμη για την άνοιξη!
 
Είσαι και Κύπρο και είναι λογικό να μην καταλάβει χειμώνα.. ☹ Για μένα μια αλλαγή στο χώρο του κλουβιού θα της δημιουργούσε στρες και δε θα είχε το νου της σε ωοτοκίες. Μετά θα πρέπει όμως να αντιμετωπίσεις την ίσως μη φυσιολογική πτερόροια που θα προκύψει λόγω του στρες. Αλλά αυτό πρέπει να γίνει γρήγορα ώστε να μπει σε πτερόροια, να την ολοκληρώσει να περάσει χειμώνα και μετά να είναι έτοιμη για την άνοιξη!
Αλίκη... Βρήκα και σήμερα αυγό;( γενικά όμως μίλησα με γνωστούς που έχουν καναρίνια και αυτοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, ο ένας βρήκε τη Δευτέρα και Τρίτη αυγό και ο άλλος μου είπε οτι δεν τα είχε χωρίσει μετά τις γέννες και τώρα έχει μικρά στη φωλιά! Είναι ο καιρός μάλλον...
 
ένας βρήκε τη Δευτέρα και Τρίτη αυγό και ο άλλος μου είπε οτι δεν τα είχε χωρίσει μετά τις γέννες και τώρα έχει μικρά στη φωλιά! Είναι ο καιρός μάλλον...

Ναι ο καιρός φταίει σίγουρα...
 
Αλίκη... Βρήκα και σήμερα αυγό;( γενικά όμως μίλησα με γνωστούς που έχουν καναρίνια και αυτοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, ο ένας βρήκε τη Δευτέρα και Τρίτη αυγό και ο άλλος μου είπε οτι δεν τα είχε χωρίσει μετά τις γέννες και τώρα έχει μικρά στη φωλιά! Είναι ο καιρός μάλλον...
Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις τη θέση του κλουβιού;
 
Ίσως και να είναι έτσι ως προς τις θερμοκρασίες. Αλλά σαφέστατα παίζει ρόλο και η φωτεινότητα, η ένταση του φωτός και η διάρκεια της ημέρας, όποτε αν θέλεις και μπορείς μείωσε με κάποιον τρόπο αυτά τα δύο.
 
Αλλά σαφέστατα παίζει ρόλο και η φωτεινότητα, η ένταση του φωτός και η διάρκεια της ημέρας,
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.
Μάλιστα πιστεύω πως ή ένταση και η διάρκεια είναι βασικότερη από την αύξηση της θερμοκρασίας.
 
Εχω και εγω δυο θηλυκα που ειναι πυρωμενα. Εβαλα την καθε μια σε ξεχωριστο κλουβι και τους βαζω συνεχεια μπανιο. Δυστυχως στην Κυπρο ακομη ειναι ψηλη η θερμοκρασια.
 
Βαλέτα μέσα στο σπίτι τότε. Βάλε σκέπαστρο πάνω απο τα κλουβιά. Ακολούθησε πρόγραμμα ώστε να τα σκεπάζεις καθε ημέρα 7 λεπτά πιο νωρίς απο την προηγούμενη. Τελος πάντων κάνε κατι!
 
Back
Top