Γενικά Γήρανση παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Πολλοι τωρα πια εχουν γερασμενο παπαγαλο και θα ηθελα να ρωτησω αν αλλαζει τιποτα πανω του π.χ. Ο χαρακτηρας του, το φτερωμα του, κ . λ. Π. Οσοι εχετε να τους χαιρεστε



φιλικα, Λεωνιδας:D
 
Να υπενθιμίσω οτι το φόρουμ δεν είναι τσατ, οπότε χρειάζεται λιγάκι υπομονή για να απαντήσουν τα μέλη.

Στο θέμα τώρα που αναφέρεις, προσωπικά ο ένας μου που είναι 12 ετών δεν έχω δει καμία διαφορά στον χαρακτήρα του ή στο πτέρωμα του. Πιστεύω οτι ο χαρακτήρας φτιάχνεται απο μικρή ηλικία και οπότε αλλάγη χαρακτήρα δεν νομίζω να υπάρχει με τα χρόνια. Εκτός και αν μιλάμε για μωρό που ωριμάζει, τότε φυσικά υπάρχει αλλαγή χαρακτήρα. Ίσως κάποιος άλλος με μεγαλύτερης ηλικίας παπαγάλο να μπορέσει να βοηθήσει λίγο παρα πάνω στο θέμα.
 
ευχαριστω Γρηγορη, τον κακατουα λες;


φιλικα, Λεωνιδας
 
Όπως και με τους ανθρώπους, τα πουλιά αρχίζουν να αλλάζουν όταν αυτές καταστούν ηλικιωμένους. Ορισμένες από αυτές αναπτύσσουν αρθρίτιδα στα πόδια τους. Έτσι, πρέπει να τους δώσουμε μεγαλύτερο κούρνιες. Μπορούν επίσης να αρχίσουν να αναπτύσσουν καταρράκτη στα μάτια τους. Μπορεί να έχουν και άλλα προβλήματα υγείας.

Αλλά το θέμα είναι δύσκολο να καθοριστεί πότε θεωρείται παπαγαλος ηλικιωμένους. Για μια Budgie, η ηλικία μπορεί να είναι 12 ή 15, αλλά για μια conure μπορεί να είναι 25. Ένα είδος ψιττακού ενδέχεται να μην θεωρηθεί ηλικιωμένους μέχρι να γίνουν 50 ή ακόμη 60.
 
Έχω ένα lorikeet που θα είναι 12 ετών. Είναι πολύ ενεργό και υγιή. Αναμένω από τη ζωή της για να διαρκέσει 25 έως 30 ετών, εφόσον αυτή παραμένει υγιής και δεν πείρα ένα ατύχημα.
 
Εγω θαλεγα πως το θεμα αυτο, για τους κατεχοντας μεγαλους παπαγαλους
δεν εχει ουσια.. Ισως απασχολησει τους κληρονομους μας και ευχομαι να υπαρχει ακομα το PB και να ρωτησουν..
 
ειχα διαβασει σε καποιο ξενο site μια απιστευτη πληροφορια αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθινη η μυθος. υπαρχει ακομα και σημερα εν ζωη ο macaw που ειχε στην κατοχη του ο Τσωρτσιλ ! αν το εχει διαβασει και αλλος ας το επιβεβαιωσει
 
Καταρχην σας ευχαριστω ολους!

Δημητρη(dimitris petropoulos) συμφωνω! Ο πατερας μου μου το ' πε οταν διαβαζε την εφημεριδα του! Ξερει την αγαπη μου προς τους παπαγαλους και μου το ' πε. εχεις δικιο!
 
Back
Top