Φροντίδα Είναι κατάλληλο το Dettol για τον καθαρισμό εξοπλισμού του παπαγάλου;

Repelli Bird Spray έχω και εγώ κανένα πρόβλημα και για πτηνά και χρήστη. Εγώ ψεκάζω χωρίς γάντια (ενώ κρατάω το καναρίνι) δεν παρουσιάζει καμιά αντίδραση και κάνω και αποπαρασίτωαη 2 σε 1 ψεκασμα (χαχαχαχα). Επίσης σε ζευγαρώστρες κίνας βαμμένες (όχι νίκελ) που έχω δεν υπάρχει πρόβλημα στην βαφή με το χλώριο. Βέβαια εξαρτάται και τι σφουγγάρι χρησιμοποιείς, αν βάλεις και σύρμα για τρίψιμο κατσαρόλας κλάψτε το, το κλουβί.
 
@Kostas Pyl πως ξέρω αν κάνει η χλωρίνη χωρίς να ρισκάρω να καταστρέψω το κλουβι??. 80 ευρώ μην τα κλαίω μετά..
 
@mouloudaki για σκέψου το λίγο... πώς κάνουμε όταν θέλουμε να ελέγξουμε αν μια αλοιφή ας πούμε μας δημιουργεί δερματικό; Ε κάπως έτσι. Φτιάξε ένα διάλυμα με την ποσόστωση που θέλεις και δοκιμασέ το σε ένα εξάρτημα του κλουβιού από το ίδιο υλικό, ή σε ένα μικρό σημείο στο κάτω μέρος του που δεν φαίνεται και βλέπεις. Δεν το εφαρμόζεις όλο με την μία!!
 
Χρήσιμο Γιάννη μήπως γνωρίζεις αν αυτή η αναλογία 400 ml υποχλωριώδους νατρίου ανά 20 lit νερού είναι αυτή με την οποία πλένουμε και τα κλουβιά;
Δεν γνωρίζω, αλλά αυτή είναι η συνιστώμενη αραίωση για θανάτωση κάποιων μικροβίων, όπως Escherihia Coli, σαλμονέλα και λιστέρια. Το ζήτημα είναι ότι το διάλυμα θα πρέπει να παραμείνει στην επιφάνεια τουλάχιστον 10 λεπτά.
Repelli Bird Spray – Αντιπαρασιτικό Σπρέι Πτηνών – 250ml.
Να σημειώσουμε ότι πρόκειται κυρίως για απωθητικό εξωπαρασίτων και εντόμων, δεν είναι φάρμακο, δεν απωθεί τα μικρόβια (αλλά προφανώς βοηθά στο να μην κολλήσουν μικρόβια μέσω εντόμων), δεν θανατώνει με άλλα λόγια ένα παθογόνο ούτε και περιορίζει τον πληθυσμό του αν το παθογόνο έχει ήδη προσβάλλει τον οργανισμό.
 
Δεν γνωρίζω, αλλά αυτή είναι η συνιστώμενη αραίωση για θανάτωση κάποιων μικροβίων, όπως Escherihia Coli, σαλμονέλα και λιστέρια. Το ζήτημα είναι ότι το διάλυμα θα πρέπει να παραμείνει στην επιφάνεια τουλάχιστον 10 λεπτά.

Να σημειώσουμε ότι πρόκειται κυρίως για απωθητικό εξωπαρασίτων και εντόμων, δεν είναι φάρμακο, δεν απωθεί τα μικρόβια (αλλά προφανώς βοηθά στο να μην κολλήσουν μικρόβια μέσω εντόμων), δεν θανατώνει με άλλα λόγια ένα παθογόνο ούτε και περιορίζει τον πληθυσμό του αν το παθογόνο έχει ήδη προσβάλλει τον οργανισμό.
Ο Πτηνιατρος με ενημέρωσε ότι η χλωρίνη πρέπει να παραμείνει 20λεπτα. Εγώ εκεί έκανα το λάθος και την άφηνα 5/λεπτά.
 
Ο Πτηνιατρος με ενημέρωσε ότι η χλωρίνη πρέπει να παραμείνει 20λεπτα. Εγώ εκεί έκανα το λάθος και την άφηνα 5/λεπτά.
Καλύτερα 20 από 10 να είμαστε σίγουροι. Το ότι πριν την χρήση του διαλύματος πρέπει να περιμένουμε 30 λεπτά μου έκανε όμως εντύπωση δεν το γνώριζα ούτε και το περίμενα.
 
Καλύτερα 20 από 10 να είμαστε σίγουροι. Το ότι πριν την χρήση του διαλύματος πρέπει να περιμένουμε 30 λεπτά μου έκανε όμως εντύπωση δεν το γνώριζα ούτε και το περίμενα.
Και σε εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό καθώς στην δουλειά μου παρασκευάζουμε διαλύματα για καθαρισμό και άμεσα τα χρησιμοποιούμε. Να μου πεις για διαφορετικούς σκοπούς αλλά ...δεν ξέρω, τι να πω....
 
Το ότι πριν την χρήση του διαλύματος πρέπει να περιμένουμε 30 λεπτά μου έκανε όμως εντύπωση δεν το γνώριζα ούτε και το περίμενα.
Κι εμένα μου έκανε φοβερή εντύπωση, δεδομένου μάλιστα του γεγονότος ότι το διάλυμα δεν αποθηκεύεται, χάνει δλδ τη δραστικότητά του με τον χρόνο....έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο, και είδα ότι το υποχλωριώδες νάτριο, πρακτικά είναι σε υγρή μορφή (έχει χαμηλό σημείο τήξεως, πολύ χαμηλότερο από τις συνήθεις θερμοκρασίες περιβάλλοντος) και είναι επίσης ευδιάλυτο στο νερό, το οποίο στο μυαλό μου σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να περιμένουμε πριν τη χρήση του.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως πολύ απλά ο ΕΟΔΥ έχει κάνει λάθος....και αυτό το 30 λεπτά αναμονής, θα έπρεπε να μπει στο ότι κατά την απολύμανση περιμένουμε 30 λεπτά να δράσει η χλωρίνη, πριν την αφαιρέσουμε...
Ακριβώς όμως το ίδιο φυλλάδιο στα αγγλικά είναι και αυτό που δίνει το CDC (Center of disease control). Αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με τη διασπορά του πυκνού διαλύματος (δλδ την αραίωσή του στο νερό).
Κάτι ακόμα.... στις διαδικασίες απολύμανσης με χλωρίνη, γενικά αναγράφεται η οδηγία να καθαρίζει κανείς πολύ καλά την επιφάνεια και να τη στεγνώνει πριν την εφαρμογή του απολυμαντικού.
 
αναγράφεται η οδηγία να καθαρίζει κανείς πολύ καλά την επιφάνεια και να τη στεγνώνει πριν την εφαρμογή του απολυμαντικού.
Σωστά γιατί είναι απολυμαντικό όχι καθαριστικό. Άρα πρώτα καθαριστικό και στέγνωμα και μετά διάλυμα χλωρίνης για καλύτερη απολύμανση.
 
Καλησπέρα στην ομάδα,
προσωπικά προτιμώ να καθαρίζω το κλουβί με μηλόξυδο και να αποφεύγω τα πολλά χημικά. Ωστόσο με βάση τις παραπάνω συνομιλίες, έψαξα και βρήκα ένα απολυμαντικό που όπως γράφει στις οδηγίες κάνει για κτηνιατρική υγιεινή. Δεν το έχω δοκιμάσει στα κλουβιά μου αλλά το χρησιμοποιώ για να σφουγγαρίσω το πάτωμα του δωματίου τους. Δεν περιέχει κάποια μυρωδιά και μπορώ να πω πως το πάτωμα το κάνει λαμπίκο. Σας επισυνάπτω τη συσκευασία, είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ. Φυσικά πάντα με την απαραίτητη προσοχή και σύμφωνα με τους κανονισμούς καθώς πρόκειται για ισχυρό προϊόν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240817_201845277.webp
    IMG_20240817_201845277.webp
    172,5 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20240817_201901238.webp
    IMG_20240817_201901238.webp
    423,5 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Είμαι λίγο με την @MARY58 που θα έχω ανησυχίες αν ξεπλυνα καλά το κλουβί. Εδώ όταν πλένω τις ταιστρες κάθομαι και τις μυρίζω να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει σαπούνι 😂 Σίγουρα δεν ξεβαφει το χρώμα του κλουβιού?
εμενα ειχε καταστραφει μεγαλο κλουβι της κλουβοτεχνικης-αλλα τωρα που το σκεφτομαι το ειχα ψεκασει με spray χλωρινης που εχει περιεκτικοτητα σε ΝAOCL 1gr σε 100gr,και ισως το αφησα περισσοτερο χρονο απο τον αναγραφομενο 1-5 λεπτα
 
Back
Top