Αναπαραγωγή Γίνεται αναπαραγωγή καρδερίνας με κανάρα αλλά και με θηλυκή καρδερίνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Ολοι θυμαστε που φετος ζευγαρωσα την μεγαλη μου καρδερινα με μια καναρα και εβγαλα 6 ομορφα καρδερινοκαναρα.
Θα ηθελα του χρονου την ανοιξη να βαλω παλι το ιδιο ζευγαρι ξανα, αλλα να ζευγαρωσω και την αρσενικη καρδερινα με μια θηλυκη καρδερινα.
Πως θα κανω την ''γνωριμια'' ωστε να επιτυχω αυτο;
Πως πρεπει να βαλω τα κλουβια;
Δεν εχω 3πλη ζευγαρωστρα..
Σκεφτομαι πως το πιο σωστο ειναι πρωτα να τα ζευγαρωσω με την καναρα πρωτα που θα εχει πυρωσει και μετα να τα βαλω με την καρδερινα..
Τα πουλια βρισκονται στον ιδιο χωρο.
 
Σκεφτομαι πως το πιο σωστο ειναι πρωτα να τα ζευγαρωσω με την καναρα πρωτα που θα εχει πυρωσει και μετα να τα βαλω με την καρδερινα..
Ναι καλά το σκέφτεσαι. Τα καναρίνια πυρώνουν πιο γρήγορα απ ότι οι καρδερίνες. Οπότε πρώτα με την κανάρα μετά με την καρδερίνα. Αλλά γενικότερα θα πρέπει να δώσεις έμφαση στον αρσενικό, ώστε να είναι πυρωμένος όταν η κανάρα θα είναι έτοιμη. Την προετοιμασία του αρσενικού θα την ξεκινήσεις νωρίτερα.

Πως θα κανω την ''γνωριμια'' ωστε να επιτυχω αυτο;
Πως πρεπει να βαλω τα κλουβια;
Δεν εχω 3πλη ζευγαρωστρα..
Αυτά τα άρθρα λένε τα πάντα για την αναπαραγωγή της καρδερίνας:
Κατά τη γνώμη πρέπει να βάλεις στην αρχή το παλιό, γνώριμο ζευγαράκι σε μια ζευγαρώστρα έτσι ώστε να την βατέψει. Τώρα αν θα τον αφήσεις μέσα για να βοηθήσει την κανάρα ή όχι δεν το ξέρω. Πέρσι ήταν επιθετικός ή βοήθησε στην ανατροφή των νεοσσών; Ό,τι και να επιλέξεις μετά πρέπει να τον βάλεις στην κλούβα που θα είναι η θηλυκή καρδέρίνα με διαχωριστικό ώστε να γίνει η γνωριμία και μετά θα ακολουθήσεις τις οδηγίες των άρθρων.
 
Σ'ευχαριστω πολυ Αλικη!
Περυσι η αρσενικη καρδερινα στην πρωτη γεννα εσπασε ολα τα αυγα..
Μετα στην δευτερη γεννα την αφησα μεχρι να γεννησει η καναρα το πρωτο αυγο. Γεννησε 5 αυγα η καναρα και εβγαλε 4 πουλακια.
Στην τριτη γεννα η καρδερινα εχτιζε την φωλια και βοηθουσε την καναρα αρκετα. Γενναει το πρωτο αυγο η καναρα και ολα καλα.. Την επομενη μερα που γεννησε κανονικα η καναρα το 2ο αυγο και η καρδερινα ξανακανε την λαδια της..
και εσπασε παλι αυγο.. Οποτε δεν θα την αφησω σε καμια περιπτωση μεσα...
 
την αφησα μεχρι να γεννησει η καναρα το πρωτο αυγο..
Το ίδιο θα κάνεις και του χρόνου.
Μόλις πάρεις γονιμοποιημένα αυγά στην κανάρα θα την βγάλεις και θα την βάλεις με την θηλυκή καρδερίνα σε ένα ήσυχο μέρος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Το ίδιο θα κάνεις και του χρόνου.
Μόλις πάρεις γονιμοποιημένα αυγά στην κανάρα θα την βγάλεις και θα την βάλεις με την θηλυκή καρδερίνα σε ένα ήσυχο μέρος.

Κυριε Γιαννη εχω μια απορεια.. Πρεπει να ειναι π.χ. η καναρα στο ενα μπαλκονι και η θηλυκια καρδερινα στο αλλο; Ή μπορω και στον ιδιο χωρο;
 
Κυριε Γιαννη εχω μια απορεια.. Πρεπει να ειναι π.χ. η καναρα στο ενα μπαλκονι και η θηλυκια καρδερινα στο αλλο; Ή μπορω και στον ιδιο χωρο;
Οι δυσκολίες στο ζευγάρωμα καρδερίνας είναι από μόνη τους αρκετές για να μην υπάρχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Εγώ απάντησα εντελώς θεωρητικά.
Εσύ θα δοκιμάσεις το σχεδιασμό της εκτροφής που έχεις στο μυαλό σου και θα μας πεις τα αποτελέσματα...
Και είπαμε... έτσι ή αλλιώς θα είναι δύσκολα τα πράματα.
 
Το ίδιο θα κάνεις και του χρόνου.
Μόλις πάρεις γονιμοποιημένα αυγά στην κανάρα θα την βγάλεις και θα την βάλεις με την θηλυκή καρδερίνα σε ένα ήσυχο μέρος.

Το ίδιο δεν θα κάνει και στη φωλιά της καρδερίνας;
 
Το ίδιο δεν θα κάνει και στη φωλιά της καρδερίνας;
Όχι, σαν κανόνα αφήνουμε το ζευγάρι μαζί κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις που ίσως κριθεί σκόπιμο να απομακρύνουμε τον αρσενικό, σε διπλανό κλουβί σε οπτική επαφή.
 
Όχι, σαν κανόνα αφήνουμε το ζευγάρι μαζί κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις που ίσως κριθεί σκόπιμο να απομακρύνουμε τον αρσενικό, σε διπλανό κλουβί σε οπτική επαφή.

Αφού αυτό το αρσενικό σπάει αυγά αποδεδειγμένα. Γιατί να μην το κάνει με άλλο θηλυκό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αφού αυτό το αρσενικό σπάει αυγά αποδεδειγμένα. Γιατί να μην το κάνει με άλλο θηλυκό?
Αν το άλλο θηλυκό είναι καρδερίνα και σε σωστό σε μέγεθος κλουβί (όχι κλασσική ζευγαρώστρα δηλαδή) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το αρσενικό θα σπάσει τα αυγά.
Τα καρδερινοκάναρα συνήθως τα παράγουμε σε μικρά, για τις καρδερίνες, κλουβιά, ενώ σαν είδος θέλουν πολύ περισσότερο χώρο. Σε αυτά τα κλουβιά παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα όπως σπάσιμο των αυγών ή πέταμα των νεοσσών. Ένα άλλο συχνό λάθος είναι να ''ντοπάρουμε'' βιαστικά την αρσενική καρδερίνα ώστε να συντονιστεί με την κανάρα που έρχεται σε αναπαραγωγική φάση πρώτη και με διαφορά.

Σε κλούβα όμως οι αρνητικές συμπεριφορές περιορίζονται. Ίσως να παίζει ρόλο και το θηλυκό (καρδερίνα) που ''μιλάει την ίδια γλώσσα'' και συνήθως καθυστερεί, σε σχέση με την αρσενική, να μπει σε αναπαραγωγική φάση. Βέβαια πάντα ο χαρακτήρας τού πτηνού παίζει το ρόλο του και κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου και στα δύο ζευγαρώματα, καρδερίνα-κανάρα και καρδερίνα- καρδερίνα.
Στην δεύτερη περίπτωση πιστεύω θα πρέπει να κάνουμε ότι είναι δυνατόν ώστε οι νεοσσοί να μεγαλώσουν με τους δύο γονείς ώστε να κληρονομήσουν την ανάλογη συμπεριφορά.
 
Αφού αυτό το αρσενικό σπάει αυγά αποδεδειγμένα

Δεν σημαίνει ότι θα το κάνει συνέχεια. Την περασμένη άνοιξη ένας αρσενικός μου τρυπούσε τα αυγά στην πρώτη γέννα και αναγκάστηκα να τον απομακρύνω. Στην αρχή τον είχα "καταδικάσει" σε... Εργένικη ζωή, αλλά η ομορφιά του με έβαλε σε πειρασμό και στην δεύτερη γέννα αποδείχτηκε κύριος. Βέβαια η δεύτερη γέννα ήταν άσπορη...χεχε!
 
Βασίλη, τα θηλυκά καρδερινοκάναρα τι τα έκανες; Και τι θα τα κάνεις στην επόμενη γέννα; Είναι ας πούμε, εξασφαλισμένο το μέλλον τους;
 
Δεν σημαίνει ότι θα το κάνει συνέχεια. Την περασμένη άνοιξη ένας αρσενικός μου τρυπούσε τα αυγά στην πρώτη γέννα και αναγκάστηκα να τον απομακρύνω. Στην αρχή τον είχα "καταδικάσει" σε... Εργένικη ζωή, αλλά η ομορφιά του με έβαλε σε πειρασμό και στην δεύτερη γέννα αποδείχτηκε κύριος. Βέβαια η δεύτερη γέννα ήταν άσπορη...χεχε!

Εμενα πιστευω θα το ξανακανει..
Βασίλη, τα θηλυκά καρδερινοκάναρα τι τα έκανες; Και τι θα τα κάνεις στην επόμενη γέννα; Είναι ας πούμε, εξασφαλισμένο το μέλλον τους;

Απο τα 6 πουλακια που βγηκανε ηταν 2 αρσενικα κ 4 θηλυκη..
Το ενα μου εφυγε οταν ητανε ακομα μικρο (υπαρχει και αναλογο post)
Και απο τα αλλα 3 κρατησα ενα εγω
Και τα αλλα λογο στρατιωτικης θητειας, τα εδωσα στο πετ σοπ που ψωνιζω..
Τα ηθελε για παραμανες μου ειπε κ μαλιστα τα αγορασε.
Αν ψαχτεις λιγο στα post, εχω και ενα θηλυκο λουγαροκαναρο..
Οποτε ειναι εξασφαλισμενο και το μελλον τν επομενων μουλων αν πανε ολα καλα.
 
Εμενα πιστευω θα το ξανακανει..
Κοίτα μπορεί και να ειναι κύριος τουλάχιστον προς την καρδερίνα γιατί μιας και είναι του ίδιου είδους πουλιά ισχύουν αλλα πράγματα γιατί η θηλυκή καρδερίνα δεν είναι σαν την καναρα που δέχεται κάθε αρσενικο πουλί...η καρδερίνα έχει άλλη νοοτροπία αλλά επειδή δεν τα ξέρω καλύτερα να διαβάζεις κανα άρθρο.
 
Back
Top