Αναπαραγωγή Γίνεται αναπαραγωγή καρδερίνας με κανάρα αλλά και με θηλυκή καρδερίνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κοίτα μπορεί και να ειναι κύριος τουλάχιστον προς την καρδερίνα γιατί μιας και είναι του ίδιου είδους πουλιά ισχύουν αλλα πράγματα γιατί η θηλυκή καρδερίνα δεν είναι σαν την καναρα που δέχεται κάθε αρσενικο πουλί...η καρδερίνα έχει άλλη νοοτροπία αλλά επειδή δεν τα ξέρω καλύτερα να διαβάζεις κανα άρθρο.

Πιστευω οτι επειδη ειναι μεγαλη η καρδερινα θα κανει τα ιδια και με την θηλυκια καρδερινα..
Παμε για 10 χρονων τν μαιο.. Πιστευω πως δν γινεται να αλλαξει ο χαρακτηρας της..
Και ο χαρακτηρας της ειναι ζηλιαρης κ νευρικος..
 
Πιστευω οτι επειδη ειναι μεγαλη η καρδερινα θα κανει τα ιδια και με την θηλυκια καρδερινα..
Παμε για 10 χρονων τν μαιο.. Πιστευω πως δν γινεται να αλλαξει ο χαρακτηρας της..
Και ο χαρακτηρας της ειναι ζηλιαρης κ νευρικος..
Καρδερίνα είναι γενικώς οι καρδερίνες όταν πρόκειται για αναπαραγωγή ζηλεύουν.
 
Η μετακίνηση των καρδερινών από κλουβί σε κλουβί δεν είναι και ότι καλύτερο για τα επιθυμητά αποτελέσματα που θα θέλαμε.

Μπορεί ο αρσενικός να στρεσαριστεί μόνο και μόνο από την μετακίνησή του...Αρκεί και μόνο αυτό για να χάσουμε μέχρι και το πουλί... Επαναλαμβάνω... ΜΠΟΡΕΙ.

Οσο αναφορά το σπάσιμο των αυγών από τον αρσενικό.

Οφείλεται από πάρα πολλούς παράγοντες.

Πολύ βασικό ο χαρακτήρας του θηλυκού και ο χώρος διαβίωσης όπως και η προετοιμασία των πουλιών για την αναπαραγωγική περίοδο.

Ενα καλό θηλυκό πουλί θα την πατήσει μόνο μία φορα από το ταίρι της αφήνοντας να καταστρέψει τη φωλιά. Σην επόμενη προσπάθεια της θα βάλει αυτή χώρισμα στο κλουβί.
 
Η μετακίνηση των καρδερινών από κλουβί σε κλουβί δεν είναι και ότι καλύτερο για τα επιθυμητά αποτελέσματα που θα θέλαμε.

Μπορεί ο αρσενικός να στρεσαριστεί μόνο και μόνο από την μετακίνησή του...Αρκεί και μόνο αυτό για να χάσουμε μέχρι και το πουλί... Επαναλαμβάνω... ΜΠΟΡΕΙ.

Την μετακινηση της καρδερινας απο την καναραα την εκανα 3 φορες.. Βεβαια στην κλουβα παλι τον εβαλα.. Το κακο της κλουβας ειναι οτι εφτιαξα σταθερο χωρισμα γιατι σκεφτηκα οτι ισως να βαλω 2 ζευγαρακια εκει καποια στιγμη..
Παντως με αυτην την καρδερινα λογο οτι ειμαστε πολυ καλα φιλαρακια δεν εχω προβλημα. Την εχω απο πολυ μικρη..10 χρονων θα γινει τν μαιο.
Θελω να καταλληξω πως δυσκολα θα μου κανει λοξες.. Αλλα για το σπασιμο των αυγων ειμαι σιγουρος..
Παντως οτι και να γινει εδω θα'μαστε να τα κουβεντιασουμε!
 
Back
Top