Αναπαραγωγή Γίνεται αναπαραγωγή σε κλουβί με 15 καναρίνια;

panoskiki

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Bruchsal
Καλησπερα εχω 15 καναρινια εχει μια εβδομαδα η μια εκανε 4 αυγα καθετε κανονικα μεχρι στιγμης. Θελω να ροτησω επειδή τα εχω σε μεγαλο κλουβι ολα μαζι τι με προτείνετε να κανω
 
Πέρα από το γενετικό πρόβλημα που θα παρουσιαστεί σύντομα μια και δεν θα γνωρίζεις πια πουλιά είναι ποιου ζευγαριού και της ενδογαμίας που θα ακολουθήσει. Αντικειμενικά θα υπάρξει πρόβλημα.
επιπρόσθετα θα ενοχλούν, θα κλέβουν και θα πιέζουν τα υπόλοιπα μέλη του κοπαδιού την κανάρα και τη φωλιά της.
Κάθε τροφοδοσία με κατάλληλες για την ανατροφή των νεοσσών από τους γονείς (αυγοτροφή, αυγό, μήλο κλπ) θα πρέπει να είναι σε τεράστιες ποσότητες μια και πρώτα θα πρέπει να "χορτάσουν οι άλλοι 13 και στη συνέχεια με ότι μείνει να φάνε οι γονείς και να ταΐσουν τα μικρά τους...
Λάθος από κάθε άποψη.
Τι να κάνεις τώρα...
Η μόνη σωστή κίνηση είναι να εντοπίσεις το αρσενικό που είναι ζευγάρι... και να απομακρύνεις σε άλλα κλουβιά όλα τ' άλλα πουλιά... Ξέρω πως δεν θα σου αρέσει ως ενδεχόμενη πρόταση αλλά αν θέλεις να έχεις και τα πουλιά και τα αυγά σε συνέχιση της διαδικασίας μόνο αυτό ενδείκνυται...
Αν προσπαθήσεις να αλλάξεις τη φωλιά πιθανολογώ πως δεν θα υπάρξει καμία τύχη... Θα εγκαταλειφθεί από τη μητέρα...
 
Σε ευχαριστω αλλα το κλουβι τωρα ειναι 1.70×80 και για να μεταφερω τα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο μεχρι στιγμης ο αρσενικος δεν αφηνει κανεναν να κοντεψει και συνεχεια τιν ταϊζει θελει πολυ σκεψη το θεμα
 
Σε ευχαριστω αλλα το κλουβι τωρα ειναι 1.70×80 και για να μεταφερω τα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο μεχρι στιγμης ο αρσενικος δεν αφηνει κανεναν να κοντεψει και συνεχεια τιν ταϊζει θελει πολυ σκεψη το θεμα
Όντως θέλει αρκετή σκέψη... Πάντως αν έχεις κλουβιά με μια απόχη μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.
 
Με τόσο κόσμο και ντουνιά εκεί μέσα αμφιβάλω αν θα καταφέρουν να βγουν οι νεοσσοί και αν βγουν να μεγαλώσουν σώοι και αβλαβείς.. Πραγματικά είναι εντυπωσιακό πως αυτά τα ήρεμα πλασματάκια την περίοδο αναπαραγωγής σκοτώνονται! Εγώ θα έλεγα όσο μπορείς να μειώσεις τον ανταγωνισμό και την ένταση.. Και πως θα γίνει αυτό; Βγάλε μερικά ζευγαράκια (φαίνονται νομίζω ποια πουλιά ταιριάζουν μεταξύ τους) και βάλτα σε ζευγαρώστρες ώστε να σου ζευγαρώσουν και αυτά ήρεμα, ήσυχα και ωραία. Έτσι και θα μειωθεί ο ανταγωνισμός, η ένταση και θα έχεις και άλλες πετυχημένες γέννες. Κι γω κάποτε είχα αφήσει 7 πουλιά σε κλούβα για αναπαραγωγή και το μετάνιωσα πικρά! Δεν το ξανακάνω ποτέ!

Και μια φιλική συμβουλή: Του χρόνου την άνοιξη να τα έχεις βάλει σε ζευγαρώστρες από τον Φλεβάρη! 😉
 
καλημέρα προς το παρόν πάμε πολύ καλά τα 3 ζευγάρια βγάλαν από 4 αυγά Και το πρώτο ζευγάρι έβγαλε τους νεοσσούς είναι τώρα 5 ημερών
 
καλη συνέχεια και καλά αποτελέσματα. Τα έχεις χωρίσει τα καναρίνια;
 
Δεν ξέρω αν και κατα ποσο βοηθάει αυτό.. αλλά μικρός θυμάμαι τον πατερα μου να έχει κλούβα με 20 καναρίνια.. Τα είκοσι έγιναν 50 και με την πάροδο τον χρονων είχε φτασει τα 100+ ερασιτέχνης ηταν και ηταν το μεράκι του.. υστερα απο χρονικά όταν και αναγκάστηκε να φύγει επαρχια τα χάρισε σχεδόν όλα.. αλλά αυτό που θυμάμαι με σιγουριά ηταν οι πολύ ελάχιστες απώλειες που είχε.. Βέβαια εκείνη την εποχή οι γνώσεις ηταν ελάχιστες.. χωρίς ίντερνετ και χωρίς πολύ ενημέρωση.. μονο ή αγάπη για τα πουλιά..
 
Καλησπερα στιν παρεα πριν που παρατήρησα τα μικρα τα 2 εχουν μαυρα ματια τα αλλα οχι γιατη

Οχι τωρα θα βγαλω το ζευγαρι με τα μικρα
 
αλλά αυτό που θυμάμαι με σιγουριά ηταν οι πολύ ελάχιστες απώλειες που είχε..
Καλά θυμάσαι.. έτσι ήταν. Η μόνη διαφορά είναι πως ήταν απλά καναρίνια που ακόμη και τώρα έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά στην αναπαραγωγή τους. Το πρόβλημα το αποκτούμε αναπαράγοντας καναρίνια "ράτσας" με τα γενετικά προβλήματα που κουβαλούν.
Κι όσο νεότερη είναι η ράτσα τους τόσο μεγαλύτερα είναι αυτά.
 
Καλησπερα στιν παρεα πριν που παρατήρησα τα μικρα τα 2 εχουν μαυρα ματια τα αλλα οχι γιατη

Οχι τωρα θα βγαλω το ζευγαρι με τα μικρα
Δηλαδή, εννοείς ότι τωρα θα μετακινήσεις τη φωλιά και τους γονείς σε δικό,τους κλουβί;
Τιμεννοειςμδεν έχουν μαύρα μάτια...,έχουν δλδ κάπως στο, χρωμα του ρουμπινιου; Αν ναι προκειται για ένα υπολειπόμενο γονίδιο, δλδ σε ετεροζυγο άτομο δεν εκφράζεται, το οποίο λέγεται ότι σχετίζεται και με ασθενικούς έως πιο βραδέως αναπτυσσόμενους νεοσσούς.
 
Ναι το μετεφερα το ζευγαρι και τους νεοσσούς

Οντως τα 2 ειναι πιο ενεργητικα απο τα υπολοιπα
 
Παιδια εχω προβλημα εχτες εκατσε κανονικα σημερα απο το πρωί δεν δειχνη καθολου σημασια τι κανω
 
Παιδια εχω προβλημα εχτες εκατσε κανονικα σημερα απο το πρωί δεν δειχνη καθολου σημασια τι κανω
Δε νομίζω πως έχεις και πολλές επιλογές... απλά περιμένεις τη "βροχή και ότι κατεβάσει" που έλεγε κι ο παππούς μου...
 
Ξερω ακουγετε χαζο μηπως να τα βαλω παλι στο μεγαλο κλουβι
 
Back
Top