Φροντίδα Γίνεται να συμβιώνουν καναρίνια και budgie σε διόροφο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ameli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ameli

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
312
Πόλη
Ιωάννινα
Λοιπόν παιδια σκέφτομαι να παρω ενα δυοροφο κλουβί και πανω να είναι το καναρίνι και κάτω οι παπαγαλοι γιατί όσο να πεις δυο κλουβιά είναι ζόρι. Αλλά γίνεται να είναι μαζί αυτά τα δυο? Το εάν δεν θα ενοχλεί το άλλο? Τα σπόρια από πανω δεν θα πεφτουν στους παπαγαλους ?
 
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα συμβίωσης στον ίδιο χώρο εκτός από τις φωνές των καναρινιών που πιθανά να χαλάσουν από το άκουσμα των παπαγάλων. Τώρα για τα σπόρια υπάρχουν τα καλύματα (βρακιά τα λέω εγώ χαχχαχα ) για τα κλουβιά και έτσι θα προστατευτείς από το σκόρπισμα της τροφής ☺️
 
@olgi Μάλιστα. Θα το σκεφτώ γιατί όσο να πεις δεν είναι και πανφθηνα
[automerge]1623763389[/automerge]
@olgi Μήπως πρπει οι παπαγάλοι να μπουν από επάνω?
 
Αποψη μου αν τελικα αγορασεις δυοροφο κλουβι οι παπαγαλοι να ειναι πανω μιας και σκαρφαλωνουν παντου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
@Ameli καλό θα ήταν μια και τους αρέσει να ανεβαίνουν ψηλά
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Πόσα πουλάκια θα μπουν μέσα στα κλουβιά; 2 budgie και 1 καναρίνι ;
 
@Tony Forpus Γιατί? Εγώ πιστεύω ότι είναι πολυ πρακτικά! Τέλος παντων ο καθένας έχει τα κριτίρια του.
 
@Tony Forpus Πρώτα από όλα να έχει χώρο... Δευτερον να είναι ευκολο στο καθάρισμα και τρίτων πρακτικο στην μετακίνηση...
 
Αυτου του τυπου τα κλουβια ειναι κατά κανόνα μικρα γιατί ακριβως αν ηταν μεγαλα θα ήταν δυσκολα στην μετακίνηση.Δεν υπάρχει κανενα κερδος σε χώρο.

Στον καθαρισμό ειναι τοσο ευκολο οσο 2 ξεχωριστά κλουβιά.
 
Τα αρνητικα ειναι παρα πολλα που ενδεχομενως δεν έχει και νοημα να τα καταγραψω.

Το μονο 2οροφο κλουβι που θα χωρεσει 2 Βudgies οριακα ειναι αυτο εδω με τιμη στα 100ευρω και το οποιο λογω μεγεθους και βαρους ειναι δυσκολο και στην μετακινηση και στον καθαρισμο.

Επισης δεν ειναι και απο τα ποιοτικα κλουβια της αγορας.


1124.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ναι όμως δεν μπορώ να έχω ένα τεράστιο κλουβί για budgie και ένα για καναρίνι.
 
Αυτο που σιγουρα πρεπει να γινει ειναι να εχουν τα πουλια καταλληλα κλουβια,το πως θα γινει ειναι κατι που θα πρεπει να το λυσεις εσυ ως φροντιστης τους.

Ειμαστε υπεύθυνοι για τα ζωακια που αναλαβαμε να φροντίσουμε.
 
Back
Top