Αναπαραγωγή Γίνεται να χωρίσω καναρίνια 26 και 27 ημερών;

birdscanary

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2023
Μηνύματα
10
Καλησπέρα σας,
Έχω δύο καναρίνια 26 και 27 ημερών, επειδή βγάζω πρώτη φορά.. γίνεται να τα χωρίσω κ τώρα επειδή βλέπω την μάνα τους σαν να τα τσιμπάει καμιά φορά. Αν κ βρήκα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού ενώ δεν έχω αρσενικό μέσα, τι να κάνω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@birdscanary
Συνήθως στις 30 ημέρες τα μικρά καναρίνια τα χωρίζουμε από τους γονείς αρκεί να μπορούν να τραφούν μόνα τους.
Προφανώς δεν θέλεις δεύτερη αναπαραγωγή και έχεις βγάλει τον αρσενικό.
Όμως η θηλυκιά έχει μπει ήδη σε δεύτερη φάση ωοτοκiας οπότε θα πρέπει να βάλεις φωλιά και να αλλάζεις τα καινούργια αυγά που θα κάνει με ψεύτικα αφήνοντας την μερικές μέρες με τα ψεύτικα αυγά.
Εάν είσαι σίγουρος ότι είναι άσπορα άφησε την με τα άσπορα δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις με ψεύτικα.
Η γνώμη μου για τα μικρά είναι ότι μπορείς να τα βάλεις για λίγες ημέρες στην μία πλευρά της ζευγάρωστρας, δίνοντας τους αυγό ή αυγοτροφή και σπόρους, με τον αρσενικό στην άλλη πλευρά τοποθετώντας το διαχωριστικό για να ταΐσει σε περίπτωση που χρειαστεί.
Όταν βεβαιωθείς ότι τρώνε μόνα τους τα βάζεις σε ξεχωριστό κλουβί.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο και ιδιαίτερα τις τελευταίες παραγράφους.
Thread 'Η αναπαραγωγή των καναρινιών' https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
@birdscanary
Συνήθως στις 30 ημέρες τα μικρά καναρίνια τα χωρίζουμε από τους γονείς αρκεί να μπορούν να τραφούν μόνα τους.
Προφανώς δεν θέλεις δεύτερη αναπαραγωγή και έχεις βγάλει τον αρσενικό.
Όμως η θηλυκιά έχει μπει ήδη σε δεύτερη φάση ωοτοκiας οπότε θα πρέπει να βάλεις φωλιά και να αλλάζεις τα καινούργια αυγά που θα κάνει με ψεύτικα αφήνοντας την μερικές μέρες με τα ψεύτικα αυγά.
Εάν είσαι σίγουρος ότι είναι άσπορα άφησε την με τα άσπορα δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις με ψεύτικα.
Η γνώμη μου για τα μικρά είναι ότι μπορείς να τα βάλεις για λίγες ημέρες στην μία πλευρά της ζευγάρωστρας, δίνοντας τους αυγό ή αυγοτροφή και σπόρους, με τον αρσενικό στην άλλη πλευρά τοποθετώντας το διαχωριστικό για να ταΐσει σε περίπτωση που χρειαστεί.
Όταν βεβαιωθείς ότι τρώνε μόνα τους τα βάζεις σε ξεχωριστό κλουβί.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο και ιδιαίτερα τις τελευταίες παραγράφους.
Thread 'Η αναπαραγωγή των καναρινιών' https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Τον έχω βγάλει σχεδόν πρίν μιάμιση με δύο βδομάδες, γι'αυτό ξέρω πως είναι άσπορο το αυγό της.. απλά έχει πολύ ζεστά και δεν θέλω να προχωρήσω σε δεύτερη γέννα. Τα βλέπω τα μικρά τσιμπάνε κ μόνα τους, ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Τα τσιμπάει γιατί θέλει να ξανακάνει φωλιά, καλό θα ήταν να της βάλεις φωλιά και νήμα γιατί θα τα μαδησει και μόλις γίνουν 30 ημερών βγάλε τα μικρά και χάλασε της την φωλια
 
Χώρισέ τα από τη μητέρα τους με το διαχωριστικό κάγκελο της ζευγαρώστρας, ώστε να μπορεί να τα ταΐζει ανάμεσα από τα κάγκελα για λίγες ημέρες μέχρι να μπορούν να τραφούν ικανοποιητικά από μόνα τους. Ταυτόχρονα βάζε και στη δική τους πλευρά σπόρους και διάφορες μαλακές τροφές όπως αυγοτροφή ή μαλακούς σπόρους τύπου καμελίνα, νίζερ, κινόα, περίλα, κανναβούρι, βρώμη αποφλοιωμένη...και χορταρικά κηπευτικά από αυτά που τρώτε κι εσείς.
 
Τα έχω βαλει σε δικό τους κλουβί,θα έγιναν 28-30 ημερών..
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Αν τα πουλακια τρωνε μονα τους,τα βαζεις σε δικο τους κλουβι.
Αν οχι σε κλουβι με χωρισμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top