Αναπαραγωγή Update αναπαραγωγής των καναρινιών μου

Καλησπέρα και πάλι, τα πουλάκια ζητούν φαγητό από τον πατέρα μόλις τον αντιληφθούν, εκείνος όμως δεν είναι πρόθυμος να τα ταισει, προσπαθώ να τα αφήνω όσο τον δυνατόν περισσότερο στην ευχέρεια του Πατέρα ειδικά το πρωί που ξυπνάνε και είναι πεινασμένα, δυστυχώς ούτε εκεί δείχνει ενδιαφέρον, το πρόβλημα είναι πως λόγο συμπεριφοράς του πατέρα όταν πλησιάζω το κλουβί έχουν αρχίσει και τα μικρά να στρεσαρονται με την παρουσία μου και δυσκολεύει το τάισμα τους, αν συνεχίσει το ίδιο σκέφτομαι να βγάλω τον αρσενικό και να έχω τα μικρά μόνα τους μέσα στο σπίτι ώστε να μην υιοθετήσουν την συμπερίληψη του πατέρα και δεν μπορώ να τα ταισω...
[automerge]1717443729[/automerge]
Είμαι σίγουρος πως δεν τα ταιζει, πάντα τα παρακολουθώ στενά (από απόσταση βέβαια) και επίσης ο προλοβος τους είναι άδειος
[automerge]1717444492[/automerge]
*συμπεριφορά του πατέρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα. Έχω ταΐσει σε διάφορες φάσεις μωρά καναρίνια, αλλά ήταν πάντοτε με τους γονείς τους.
Καταλαβαίνω αυτό που λες σχετικά με την αναστάτωση που φέρνει η παρουσία του πατέρα στο ίδιο κλουβί και ναι, πιθανά θα ήταν καλύτερα για λόγους μη - αντιγραφής της συμπεριφοράς του, να τον βγάλεις από εκεί. Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στον διαχωρισμό τους είναι η απόσταση....ίσως, δεν το λέω με βεβαιότητα, καλό θα ήταν τα πουλάκια να βλέπουν τον πατέρα τους ή έστω ένα άλλο καναρίνι να τρέφεται, ώστε να μπορούν να το μιμηθούν στην πορεία...
 
@ianos Καλημέρα, ναι καταλαβαίνω αυτό που λες και αισθάνομαι πως έχεις δίκιο, βέβαια σκεφτόμουν πως αν όλα πάνε καλά και τα πουλάκια γίνουν 20-25 ημερών να τα έβαζα μαζί με τον πατέρα ήε ένα άλλο μικρό από την προηγούμενη γέννα που είναι απογαλακτισμενα. Παιδιά έχω χάσει τον ύπνο μου, κοιμάμαι και έχω το άγχος αν τα καταφέρουν τα πουλάκια, με τον παπαγάλο ήταν πιο εύκολη η διαδικασία, νιώθω ότι είναι τόσο ευάλωτα και τα έχω παίξει, χαχαχαχαχα, ελπίζω μόνο να πάνε όλα καλά
 
έχω το άγχος αν τα καταφέρουν τα πουλάκια,
Μα, καθώς φαίνεται, τα καταφέρνουν μια χαρά. Με τη βοήθειά σου φυσικά. Ίσως και αυτό το άγχος στο οποίο αναφέρεσαι, να είναι απλώς αυτό που λέμε ενεργοποιητικό άγχος και είναι φυσικό να υπάρχει ώστε να σε κατευθύνει κατάλληλα.
 
@ianos Ναι κάπως έτσι είναι, στεναχωρήθηκα πολύ που χάθηκε η καναρα, ήταν καλό πουλάκι και πολύ καλή μαμά, στην πρώτη γέννα έκανε 5 αυγά εκ των οποίων το 1 ασπορο και τα έβγαλε και τα τέσσερα με διάφορα μίας μέρας... Ήταν πολύ καλή, απλά στεναχωριέμαι σε τέτοιες καταστάσεις, γνωρίζω πως πολλά μπορεί να συμβούν αλλά πάντα στεναχωριέμαι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Θα επανέλθω και με άλλες φωτογραφίες με τα πουλάκια. Δεν ήθελα να επέμβω στο μεγάλωμα τους αλλά τώρα δεν μπορούσα να το αποφύγω, κρίμα που δεν πρόλαβαν και το τρίτο μικρούλη
[automerge]1717485188[/automerge]
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας
 
@ianos Καλησπέρα ομάδα, ελπίζω να είστε όλοι καλά, λοιπόν, σήμερα τα πουλάκια εγινενανε 18 και 17 ημερών, πλέον έχουν βγεί γύρο γύρο από την φωλιά και φτερακιζουν, καμιά φορά βγαίνουν από την φωλιά αλλά δεν πετάνε καλά με αποτέλεσμα να είναι στον πάτο του κλουβιου κι έτσι μετά από λίγο τα βάζω πάλι στην φωλιτσα, είναι πολύ ζωηρά κι έχουν πλάκα, όταν μας βλέπουν κουνάνε τα φτεράκια και τα σωματακια τους, σήμερα το πρωί η ζυγαριά έδειξε 21 γρ. τρώνε 2 γραμμάρια κρέμα (νομίζω είναι εντάξει) μόνο το πρωί που ξυπνάνε τρώνε λιγότερο στα δύο πρώτα ταισματα κι έτσι γίνονται πιο συχνά, μετά ταιζονται κάθε 3 ώρες
 
Καλησπερα, να τα χαίρεσαι.
σήμερα τα πουλάκια εγινενανε 18 και 17 ημερών
τα βάζω πάλι στην φωλιτσα,
Δεν υπάρχει λόγος, μπορείς να τα αφήνεις εκεί που είναι.
Βάλε στον πάτο του κλουβιού ένα ρηχό σκεύος με αυγοτροφή και σπόρους για να αρχίσουν να δοκιμάζουν μόνα τους να φάνε.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, επειδή το κλουβακι έχει αυτό τον συρμάτινο πάτο και φοβάμαι μην μπλέξουν τα ποδαράκια τους, γι'αυτό το βάζω πάλι στην φωλιά, μπορώ όμως να το βγάλω, απλά έχω άμμο με κοχύλια και φοβάμαι μήπως τσιμπολογουν και αυτά με αποτέλεσμα να τραυματιστούν, να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω κουζινοχαρτο ώστε να είναι ασφαλής?
 
@Zacharias , δεδομένου ότι τις επόμενες ημέρες θα είναι έξω τα πουλάκια και πολύ συχνά στον πάτο του κλουβιού, ναι πιστεύω ότι καλό θα ήταν να βγάλεις το συρμάτινο εάν μπορεί να τραυματιστούν και να αλλάξεις το υπόστρωμα με χαρτί κουζίνας ή Α4 χαρτί ώστε να μην υπάρχει το ρίσκο να φάνε από την άμμο.
 
μας βλέπουν κουνάνε τα φτεράκια και τα σωματακια τους,
Φαγητο σου ζητανε.Αυτες τις κινησεις κανουν και στους γονεις του για να απαιτησουν ταισμα. Τι εννοεις συρματινο πατο.Ιδιοκατασκευη ειναι το κλουβι? Σε κανενα του εμποριου οσο λαθος και να ειναι δεν μπορει να μαγκωσει στην σχαρα το ποδι τους. Στα προηγουμενα μικρα σου τα μετεφερες εσυ στην φωλια οταν πρωτο κλαρωσαν? Δεν θυμαμαι να το αναφερεις.Πιστεψε με μια χαρα μπορουν και να ανασηκωσουν τον εαυτο τους και να επιστρεψουν στην φωλια.Ατσουμπαλα ναι γιατι δεν ξερουν την δυναμη των ποδιων τους ακομα ουτε των φτερων ουτε κοντρολαρουν ακομα το σταματημα τους καλα.Αλλα μαθαινουν παρα πολυ γρηγορα.
Αν ειναι ιδιοκατασκευη το πλεγμα στην βαση του κλουβιου αλλαζει η κουβεντα.
 
Καλημέρα ομάδα, λοιπόν, όλα πήγαν κατ ευχην, τα πουλάκια είναι 40 ημερών, πλήρως απογαλακτισμενα, θέλουν να βγαίνουν από τα κλουβακια τους και όταν παίρναμε από κοντά μας τσιουνιζουν και κουνούν τα φτεράκια τους παιχνιδιαστικα, ανοίγουμε τις πορτουλες και έρχονται πάνω μας, παίζουν και μας δίνουν φιλάκια, μόλις διψασουν μπαίνουν πάλι μέσα, πίνουν νεράκι τρώμε και ξανά έξω για παιχνίδι, είναι υπέροχα, είναι μέλος της οικογένειας, θα ανεβάσω φωτό σύντομα
 
Back
Top