Παρουσιάζω Γαλοπούλες με θέμα αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User23658

Guest
Καλησπέρα στην ομάδα. Παιδιά να ρωτήσω πάλι κάτι; Εχώ ένα ζευγάρι κ μοναδικό γαλοπουλες. Η μανδαμ δεν κάθεται ποτέ! Μα ποτέ! Πέρσυ γέννησε αυγά τα κάθησε κιόλας και φυσικά ήταν ασπορα! Φέτος ο φουκαράς πάλι την κυνηγάει φουσκώνει ξεφουσκώνει κι αυτή είναι παντελώς αδιάφορη.χτες μόνος του έκανε την πράξη στο αέρα. Τι φταίει δε της αρέσει ο άντρας; Μέχρι κ μαζί τους έκλεισα και πέταξε 😂 . Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει!
[automerge]1583086959[/automerge]
20200229_111847.webp
 
Μάλιστα. Δύσκολη η κυρία. Με τα κοκόρια πως τα πάει Μαίρη;
Ο κουρκος; Η η μανδαμ; Αδιάφοροι όλοι προς όλους. Βέβαια αυτός ξεφουσκώνει σε όλους πλεον. Είναι αστείο 😂 και σε μένα δίπλα κάνει ένα μπουφφ.
 
Κοίτα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι, κατά την κρίση της, δεν τον θεωρεί άξιο σύζυγο. Ποίος ξέρει τι καταλαβαίνει αυτή που εμείς δεν βλέπουμε. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι αν γίνει κι άλλο επίμονος ο κύριος τότε η δεσποινίς θα υποκύψει στο κάλεσμα του. Μήπως σε κάποιον από εσάς κάθετε κάτω όταν την πλησιάζεται;
 
Κοίτα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι, κατά την κρίση της, δεν τον θεωρεί άξιο σύζυγο. Ποίος ξέρει τι καταλαβαίνει αυτή που εμείς δεν βλέπουμε. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι αν γίνει κι άλλο επίμονος ο κύριος τότε η δεσποινίς θα υποκύψει στο κάλεσμα του. Μήπως σε κάποιον από εσάς κάθετε κάτω όταν την πλησιάζεται;
Όχι τίποτα αδιαφορία για τους γύρω της! Αυτόν τον βλεπω αγανακτισμένο.Αλλά θα του βρω άλλη μήπως και ζηλέψει. Δεν βρίσκω άλλη λύση.
 
User23658 είπε:
Πέρσυ γέννησε αυγά τα κάθησε κιόλας και φυσικά ήταν ασπορα!
Να σε ρωτήσω Μαίρη... Τα άνοιξες αφού σηκώθηκε το θηλυκό και ήταν άσπορα;
(Γκούγκλαρα στο διαδίκτυο και έχω διαβάσει τόσες μπαρούφες... Μέχρι και το ότι οι γαλοπούλες κάνουν παρθενογέννεση 🙂 )
Αν θέλεις, κοίταξε πιο κάτω...https://www.ftiaxno.gr/2014/12/galopoules-anaparagogi-kai-ektrofi.html
Οι γαλοπούλες, άμα θέλουμε να πάρουμε καλά αυγά για κλώσημα, πρέπει να έχουν ηλικία δυο χρονών. Καλοί όπως αναφέραμε, δεμένοι και ζωηροί. Λάβετε υπόψη σας, ότι η διάνα γεννά αυγά από τον 10ο μήνα, της ηλικίας της και αμέσως κλωσά. Αυτά όμως τα αυγά, αν και είναι σπορικά, γιατί οι διάνες βρίσκονται μαζί με διάνους, δεν είναι κατάλληλα. Ο σκελετός της γαλοπούλας, δεν έχει δέσει ακόμη και όσα διάνια βγουν από αυτά τα αυγά, δεν είναι ικανά να αντεπεξέλθουν στα πολλά εμπόδια, που βρίσκουν μπροστά τους. Κατ’ αρχήν ρέπουν προς κάθε αρρώστια

Άλλοι πάλι δεν δίνουν καμία σημασία στον αρσενικό γάλο. Κι αυτός χρειάζεται να είναι από την ίδια ράτσα 2-3 χρόνων, γερός, δυνατός, ζωηρός, όμορφος, χωρίς πολύ βάρος, γιατί, όταν είναι παχύς δεν θα δώσει σπορικά αυγά. Τον τοποθετούμε μαζί με τα θηλυκά στο ίδιο κοτέτσι κατά τον Γενάρη ή Φλεβάρη. Πολύ σπουδαίο ζήτημα είναι να έχουμε πρώιμα πουλιά κατά τον Μάρτη. Αναπτύσσονται ευκολότερα την άνοιξη, γιατί δεν υπάρχουν ακόμη ζέστες.
 
Αμα δεν θελει δεν θα του κατσει ποτε και σε μπουκαλι να τα βαλεις 😛
Ουυ😀 έτσι είναι!
[automerge]1583133024[/automerge]
@ianos, Να τονίσω ότι τα πήραμε μαζί από μωρά είναι περίπου 3 χρόνων. Τα αβγά τα κλουβιασε.. Οπότε αφού δεν είχα δει κ πράξη φαντάστηκα ότι όντως ήταν ασπορα. Ο διανος ξέρω κι εγώ όμορφος είναι τυπικός ενεργος κ παχουλος βέβαια στα δικα μου μάτια. Οσο για την παρθενογένεση καποτε το πίστευα.. Θα ψάξω να βρω μια καινούρια έτοιμη και τότε θα δούμε κ επιπλέον αντιδράσεις.
 
User23658 είπε:
Επίσης μου είπαν ότι το κάνουν "κρυφά" ούτε αυτό ισχύει σε μενα τουλάχιστον λόγω ότι έχω κάμερες παντού και παρακολουθώ τα παντα.
Ε, εντάξει, η πράξη μάλλον διαρκεί πολυ λίγο, οπότε κάπως δύσκολο να την "πιάσεις" ακόμα και στην κάμερα, εκτός κι αν καταγράψεις και το δεις σε fast forward.
Αλλά τι σημαίνει... Τα κλούβιανε; Εννοείς ότι βρήκες μέσα στα αυγά έστω κάτι άλλο πέρα από κρόκο; Π.χ. Το εσωτερικό τους είχε κατα τόπους άλλο χρώμα από το λευκό και κίτρινο;
 
Ε, εντάξει, η πράξη μάλλον διαρκεί πολυ λίγο, οπότε κάπως δύσκολο να την "πιάσεις" ακόμα και στην κάμερα, εκτός κι αν καταγράψεις και το δεις σε fast forward.
Αλλά τι σημαίνει... Τα κλούβιανε; Εννοείς ότι βρήκες μέσα στα αυγά έστω κάτι άλλο πέρα από κρόκο; Π.χ. Το εσωτερικό τους είχε κατα τόπους άλλο χρώμα από το λευκό και κίτρινο;
Αφού τα γέννησε και ήταν περίπου 15 αν θυμάμαι καλά κάθησε.σηκωνοταν σπάνια. Μετά τις 20 μερες πάω για έλεγχο και τα επιανες κ κουνιοντουσαν μέσα.. Τα σπάσαμε όλα κ ήταν Ένα μπλιαχ .. Κλουβιο πως το λενε. Παχύ και βρωμερό. Και της έβαλα κότας μετά κ τα έβγαλε.. Και το έκανα για να δω πως διαχειρίζεται τα αυγά.
 
@ianos πολύ θέλω να μάθω που το βρήκες αυτό το άρθρο 😅
Νταξει ο καθένας πλέον γράφει ότι θέλει.
Τα κλούβιασε θέλει να πει ότι δεν κατάφερε να τα εκκολάψει. Επίσης η πράξη διαρκεί και ένα λεπτό πολλές φορές, δεν είναι σύντομη όπως στις κότες.
 
@ianos πολύ θέλω να μάθω που το βρήκες αυτό το άρθρο 😅
Νταξει ο καθένας πλέον γράφει ότι θέλει.
Τα κλούβιασε θέλει να πει ότι δεν κατάφερε να τα εκκολάψει. Επίσης η πράξη διαρκεί και ένα λεπτό πολλές φορές, δεν είναι σύντομη όπως στις κότες.
Δεν είναι λογικό αφού δεν έχουν σπόρο απ την ζεστασιά να χαλάσουν; Οσο για την πράξη δεύτερη χρόνια κάτι θα έβλεπα δε μπορεί.
 
User23658 είπε:
Δεν είναι λογικό αφού δεν έχουν σπόρο απ την ζεστασιά να χαλάσουν; Οσο για την πράξη δεύτερη χρόνια κάτι θα έβλεπα δε μπορεί.
Βέβαια και είναι λογικό. Αυτό συμβαίνει άλλωστε. Κάνουν καθόλου παρέα όταν είναι έξω; Το βράδυ πως κοιμούνται;
 
Βέβαια και είναι λογικό. Αυτό συμβαίνει άλλωστε. Κάνουν καθόλου παρέα όταν είναι έξω; Το βράδυ πως κοιμούνται;
Όσο ήταν μικρότερα ήταν σαν του Χιώτες Μετά αυτή ξέφευγε λίγο της παρέας. Ποτε μαζί κοιμούνται ποτέ χωριστά τώρα αν τον θέλει για παρέα δεν ξέρω γιατί αυτός όλη μέρα την κυνηγάει από πίσω. Δύσκολα τα πράγματα φιλαράκι κουρκε.. 😂 θα τη στείλω σε μοναστήρι!
 
@ianos πολύ θέλω να μάθω που το βρήκες αυτό το άρθρο 😅
Αυτό του οποίου ένα τμήμα παρέθεσα, το βρήκα στο link που έχω επισυνάψει. Αν εννοείς τώρα εκείνη την πληροφορία με την παρθενογένεση, Ε, εντάξει, απλά νομίζω ότι οι άνθρωποι μάλλον χρησιμοποίησαν τη λέξη παρθενογένεση αντί της ωοτοκίας.
 
Αυτό του οποίου ένα τμήμα παρέθεσα, το βρήκα στο link που έχω επισυνάψει. Αν εννοείς τώρα εκείνη την πληροφορία με την παρθενογένεση, Ε, εντάξει, απλά νομίζω ότι οι άνθρωποι μάλλον χρησιμοποίησαν τη λέξη παρθενογένεση αντί της ωοτοκίας.
Δεν είναι μόνο αυτό, όλο το κομμάτι γέρνει. Κάνει μπαμ ότι είναι κακή μετάφραση. Αρχικά δεν χρειάζεται να είναι 2 χρονών η γαλοπούλα για να καθίσει να κλωσσησει. Δεύτερον δεν χρειάζεται να είναι από την ίδια ράτσα. Εδώ ζευγαρώνουν με κοκόρια, φραγκόκοτες, παγωνια μέχρι και πάπιες. Τρίτον δεν είναι καναρίνια για να έχουμε αρσενικά και θηλυκά μαζί μόνο όταν θέλουμε να τα ζευγαρώσουμε. Και γενικά οι πληροφορίες που δίνει για κάποιον που γνωρίζει δείχνουν τουλάχιστον γελοίες. Για αυτό είναι προτιμότερο να απαντάει κάποιος που γνωρίζει χειροπιαστες πληροφορίες για ένα είδος παρά να περιμένουμε ανταπόκριση από το ίντερνετ.
 
Για αυτό είναι προτιμότερο να απαντάει κάποιος που γνωρίζει ένα είδος παρά να περιμένουμε ανταπόκριση από το ίντερνετ.
Τι να πω τώρα... Μετανοώ. Δεν ήξερα ότι στο φορουμ υπάρχει κάποιος γνώστης του είδους και για αυτό αποτόλμησα να χρησιμοποιήσω το Ίντερνετ.🤪
 
Τι να πω τώρα... Μετανοώ. Δεν ήξερα ότι στο φορουμ υπάρχει κάποιος γνώστης του είδους και για αυτό αποτόλμησα να χρησιμοποιήσω το Ίντερνετ.🤪
Δεν είπα ότι είμαι γνώστης, αλίμονο, απλά τυχαίνει να μένω σε χωριό και έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία τόσα χρόνια με τα οικόσιτα. Μου αρέσουν σαν ζώα και για αυτό έχω αφιερώσει αρκετές ώρες μελέτης και παρατήρησης ώστε να κατανοήσω την νοοτροπία τους. Γενικά αν δεν γνωρίζεις στοιχεία για ένα είδος τότε εύκολα πέφτεις θύμα των fake news. Είναι προτιμότερο, κατά την γνώμη μου, να μείνει ένα θέμα αναπάντητο παρά να έχει ασαφής απαντήσεις που μπορεί να διαδοθούν.
 
Back
Top