Γενικά Γεια σας, είμαι η Patrick

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niva99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σας παιδιά!
Ονομάζομαι Patrick, εντάσσομαι στην κατηγορία των lutino budgie, είμαι 17 μηνών και είμαι με την μαμά μου εδώ και 14 μήνες! Είμαι θηλυκό, παρόλο που το όνομά μου είναι αγορίστικο.... στη αρχή νόμιζαν πως είμαι αρσενικό, γιατί λένε ότι ήμουν πολύ μικρής ηλικίας και δεν μπορούσαν να προσδιορίσουν την ηλικία μου και τώρα η μαμά μου δεν θέλει να μου αλλάξει όνομα! Μη σας πω ότι κι εμένα μου αρέσει, παρόλο που θα το προτιμούσα Patricia. Μου αρέσει να τραγουδάω όλη την ώρα, από το πρωί, μέχρι το απόγευμα. Επίσης το χόμπι μου είναι να καταστρέφω ότι υπάρχει τριγύρω μου. Δεν μου αρέσει τίποτα να είναι καθαρό και τακτοποιημένο. Όταν το κάνω αυτό μερικές φορές η μαμά μου νευριάζει, με αφήνει στο πάτωμα για 5 λεπτά και μετά ξαναέρχεται.... Περίεργοι αυτοί οι άνθρωποι... Ορίστε και μερικές φωτογραφίες μου! Το ξέρω, είμαι ένα μοντέλο, δεν χρειάζεται να μου το πείτε!
View attachment 91231View attachment 91232View attachment 91235View attachment 91234
Υπέροχη η Patrick!! Αυτό το κίτρινο πως λέγεται @Niva99, επικρατές;
 
@Kostas Pyl
Πρόκειται για την χρωματική μετάλλαξη lutino, που προκαλείται από το γονίδιο ino το οποίο αφαιρεί την μελανίνη απο το δέρμα, τα φτερά, το ράμφος και τα πόδια του πτηνού.
Ένα παπαγαλάκι lutino είναι κίτρινο με πιο ανοιχτές αποχρώσεις του κίτρινου κατά μήκος των φτερών και της ουράς του.
Έχει ροζ μάτια, πορτοκαλί ράμφος, λευκά μάγουλα, χωρίς σημάδια και μπορεί να έχει γκρι ή ανοιχτό πράσινο στο στήθος του.
Τα θηλυκά είναι πιο πιθανό να εκδηλώσουν τον χρωματισμό lutino, ενώ τα αρσενικά συνήθως φέρουν το γονίδιο αλλά δεν έχουν τον χρωματισμό.
Τα Budgies ανήκουν στην πράσινη σειρά, αλλά η γενετική τους μετάλλαξη αφαιρεί την πράσινη απόχρωση από τα φτερά, αφήνοντας το budgie κίτρινο.
Τα παπαγαλάκια Lutino δεν έχουν σημάδια στο κεφάλι ή στα φτερά όπως άλλα παπαγαλάκια.
Αυτές οι περιοχές παραμένουν καθαρά κίτρινες χωρίς εμφανείς κηλίδες ή σχέδια.
Παρόλο που το χρώμα του σώματος των περισσότερων παπαγάλων lutino είναι κίτρινο, άλλα μπορεί να έχουν αποχρώσεις του πράσινου ή του γκρι στο στήθος, τους γλουτούς και την κοιλιά.
Μπορεί επίσης να έχουν ασημί ή λευκά μπαλώματα στα μάγουλα .
Τα μάτια των αρσενικών και θηλυκών παπαγάλων lutino είναι κόκκινα ή ρουμπινί, ενώ η ίριδα είναι λευκή.
Το γονίδιο αφαιρεί όλη τη μελανίνη από το δέρμα, τα φτερά, το ράμφος και τα μάτια. Αυτό αφήνει το budgie με διαφορετικό χρώμα από το βασικό χρώμα της φυλής του.
Για παράδειγμα, εάν το budgie είναι της πράσινης σειράς, θα γίνει κίτρινο.
Ενώ, ένα budgie της μπλε σειράς θα γίνει λευκό εάν το γονίδιο ino του μεταλλαχθεί.
Μια μετάλλαξη του γονιδίου ino είναι κληρονομική, αλλά μπορεί να επηρεάσει οποιοδήποτε πουλί.
Οι μεταλλάξεις του γονιδίου Ino είναι πιο συχνές μεταξύ των παπαγάλων και άλλων ειδών παπαγάλων.
Είναι μία από τις περισσότερες από 50 μεταλλάξεις που επηρεάζουν το χρώμα των παπαγάλων.
Στην φύση τα βρίσκουμε σπάνια λόγω μετάλλαξης και γιατί γίνονται εύκολα αντιληπτά από τους θηρευτές λόγω χρώματος.
 
@Kostas Pyl
Υπέροχη η Patrick!! Αυτό το κίτρινο πως λέγεται @Niva99, επικρατές;
Πρόκειται για μετάλλαξη λουτινο
Αν τα ματάκια της κοκκινίζουν βλέπω ότι και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της είναι όντως συμβατά με τη μετάλλαξη που αναφέρει η Μένια.
Ο τρόπος κληρονόμησης της μετάλλαξης δλδ του γονιδίου που δεν επιτρέπει στο πράσινο χρώμα (αλλά και στις μελανίνες) να εκφραστεί είναι φυλοσύνδετος υπολειπόμενος δλδ για την περίπτωση των πτηνών στα οποία το θηλυκό φέρει μόνο ένα φυλετικό χρωμόσωμα Ζ (στα Ζ εδράζεται το γονίδιο ino) απαιτείται μόνο ένα γονίδιο ino για να υπάρξει φαινότυπος lutino, ενώ στα αρσενικά τα οποία φέρουν δύο φυλετικά χρωμοσώματα Ζ, προκειμένου να εκφραστεί το γονίδιο (υπολειπόμενο όπως είπαμε) χρειάζεται και τα δύο Ζ να το φέρουν.
Πιο απλά, ενώ υπάρχουν και αρσενικά lutino πουλάκια, η συχνότητα των θηλυκών lutino είναι μεγαλύτερη.
 
@ianos αν πρόκειται για φυλοσυνδετη υπολειπόμενη μετάλλαξη τότε στα αρσενικά δεν είναι πιο συχνή η εμφάνιση;; Στα μπατζι η διάκριση των φύλων δεν είναι όπως στον άνθρωπο όπου το θηλυκό έχει 2 Χ χρωμοσώματα;;
 
ένα φυλετικό χρωμόσωμα Ζ (στα Ζ εδράζεται το γονίδιο ino)
Ένα φυλετικό χρωμόσωμα, εννοείς ότι είναι ομόζυγο για τον συγκεκριμένο γονιδιακό τόπο ΖΖ δλδ ίδια αλληλόμορφα; Ενώ τα αρσενικά έχουν διαφορετικά Ζζ;
 
Στα μπατζι η διάκριση των φύλων δεν είναι όπως στον άνθρωπο όπου το θηλυκό έχει 2 Χ χρωμοσώματα;;
Παιδιά συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα λίγο . Μίλαμε για τον γονιδιακό τόπο καθορισμού του φύλου ή τον γονιδιακό τόπο που αφορά την μετάλλαξη ino που μπλοκάρει την δημιουργία μελανίνης. Για τον καθορισμό του φύλου αν θυμάμαι καλά για τα πτηνά αυτός γίνεται από τα θηλυκά και όχι από τα αρσενικά. Δλδ τα θηλυκά φέρουν δύο διαφορετικά αλληλόμορφα (ετερόζυγα στον γονιδιακό τόπο καθορισμού του φύλου) ενώ τα αρσενικά φέρουν τα ίδια αλληλόμορφα (ομόζυγα στον γονιδιακό τόπο).
 
@Kostas Pyl τα γονίδια που προκαλούν την μετάλλαξη βρίσκονται πάνω στα φυλετικά χρωμοσώματα. Αυτό που δεν γνώριζα ήταν πως καθορίζεται το φύλο. Αφού όπως είπατε παραπάνω ότι τα θηλυκά είναι αυτά που έχουν διαφορετικα φυλετικά χρωμοσώματα και τα αρσενικά ίδια τότε ισχύει αυτό το είπε ο @ianos .
 
@ianos αν πρόκειται για φυλοσυνδετη υπολειπόμενη μετάλλαξη τότε στα αρσενικά δεν είναι πιο συχνή η εμφάνιση;; Στα μπατζι η διάκριση των φύλων δεν είναι όπως στον άνθρωπο όπου το θηλυκό έχει 2 Χ χρωμοσώματα;;
Τα θηλυκά πτηνά έχουν 1 Ζ χρωμόσωμα με γονότυπο (όσον αφορά στα φυλετικά χρωμοσώματα, αυτά δλδ που καθορίζουν το φύλο) ZW.
Τα αρσενικά πτηνά έχουν 2 Ζ φυλετικά χρωμοσώματα, γονοτυπικά είναι δλδ ΖΖ
Το ino γονίδιο εδράζεται μόνο στα Ζ χρωμοσώματα.
Είναι δλδ τα πτηνά, ως προς τον καθορισμό του φύλου, ακριβώς αντίθετα από ό,τι θα θηλαστικά (και ο άνθρωπος)
Ένα φυλετικό χρωμόσωμα, εννοείς ότι είναι ομόζυγο για τον συγκεκριμένο γονιδιακό τόπο ΖΖ δλδ ίδια αλληλόμορφα; Ενώ τα αρσενικά έχουν διαφορετικά Ζζ;
Τα Ζ είναι χρωμοσώματα, όχι γονίδια (επομένως και όχι αλληλόμορφα).
Όταν λοιπόν έχουμε αρσενικό πουλί ino, τότε ναι, είναι ομόζυγο ως προς το ino γονίδιο, δλδ φέρει από ένα ino στο κάθε Ζ χρωμόσωμά του. Στατιστικά δλδ, πιο σπάνιος συνδιασμός από ό,τι ένα θηλυκό που για να είναι ino, φέρει μόνο ένα αντίστοιχο γονίδιο στο μοναδικό του Ζ χρωμόσωμα.
 
Τα θηλυκά πτηνά έχουν 1 Ζ χρωμόσωμα με γονότυπο (όσον αφορά στα φυλετικά χρωμοσώματα, αυτά δλδ που καθορίζουν το φύλο) ZW.
Τα αρσενικά πτηνά έχουν 2 Ζ φυλετικά χρωμοσώματα, γονοτυπικά είναι δλδ ΖΖ
Το ino γονίδιο εδράζεται μόνο στα Ζ χρωμοσώματα.
Είναι δλδ τα πτηνά, ως προς τον καθορισμό του φύλου, ακριβώς αντίθετα από ό,τι θα θηλαστικά (και ο άνθρωπος)

Τα Ζ είναι χρωμοσώματα, όχι γονίδια (επομένως και όχι αλληλόμορφα).
Όταν λοιπόν έχουμε αρσενικό πουλί ino, τότε ναι, είναι ομόζυγο ως προς το ino γονίδιο, δλδ φέρει από ένα ino στο κάθε Ζ χρωμόσωμά του. Στατιστικά δλδ, πιο σπάνιος συνδιασμός από ό,τι ένα θηλυκό που για να είναι ino, φέρει μόνο ένα αντίστοιχο γονίδιο στο μοναδικό του Ζ χρωμόσωμα.
Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!
 
@ianos το Ζ στο θηλυκό είναι το επικρατές αλληλόμορφο δηλαδή. Κατανοητή η σπανιότητα του αρσενικού σε σχέση με το θηλυκό λοιπόν. Ωραίες οι πληροφορίες. Ευχαριστώ @ianos
Μεταξύ των χρωμοσωμάτων δεν υπάρχουν σχέσεις επικράτειας υποτέλειας!!
 
Back
Top