Γενικά Γενικές πληροφορίες για καρδερίνες

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πρόκειται να αποκτήσω αύριο ένα ζευγάρι καρδερίνες και θα ήθελα γενικές πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή ( κανονική και για προετοιμασία ζευγαριού ) κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής σε όλα τα στάδια το περιβάλλον που πρέπει να βρίσκεται γενικά ( μέσα-έξω) και όλα τα άλλα σχετικά με τη φροντίδα και τη διαμονή της.
 
Γιάννη να προσέξεις τι θα αγοράσεις και από που.

Για μένα αυτή η περίοδος δεν είναι κατάλληλη να αγοράσεις πουλιά (ότι και νάναι αυτά).

Ειδικά για το θηλυκό.

Αν είναι καλό γιατί να στο δώσει αυτός που το πουλάει;

Εσύ θα το έδινες;

Πάντα φιλικά.
 
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Τα πουλάκια είναι ενός χρόνου για αυτό τα αγοράζω τώρα. Και τα δύο πουλάκια έχουν παρατηρηθεί από εμένα στις συχνές επισκέψεις που κάνω και είναι σίγουρα εκτροφής. Το θηλυκό μου το δίνει γιατί τώρα αυτός έχει στραφεί στην εκτροφή καρδερινοκάναρων και για αυτό δίνει όλα τα θηλυκά του. 😉
 
Θα προτιμούσα αφού ξεκινάς τώρα με την εκτροφή και αναπαραγωγή της καρδερίνας τα πουλάκια που θα βρεις να είναι δαχτυλιδωμένα γιατί σίγουρα έχεις περισότερες πιθανότητες να χάσεις και τα πουλιά και τα λεφτά σου.

Για την ιστορία... Πόσα χρήματα θα δώσεις και για τα δύο πουλιά Γιάννη;
 
Λοιπόν.. Έχουμε και λέμε.

-

90 ευρώ (τιμή πιασμένων πουλιών τέτοια εποχή)

Αδαχτυλίδωτα

Εσύ άπειρος.

Αυτός βγάζει καρδερινοκάναρα.

Λάθος εποχή αγοράς πτηνών.

-

Ακόμα να πειστείς ότι κάτι δεν πάει καλά;

Λέω εγώ τώρα...
 
Τελικά πήρα το αρσενικό και είμαι σε σκέψη για το θηλυκό. Foto το βράδυ. 😉 Τελικά έχουν δαχτυλίδια. 😉
 
Καλορίζικος, να τα προσέχεις Γιάννη.
 
Back
Top